1800. N°. 313. Zatiirdag 23 January. 7de Jaargang^ POLITIEK OVERZIGT. BINIVATLAi\DSC 11E TIJDINGEN. VLISSINGSCH WEEKBLAD. Nieuwendijk II no 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te tanden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs tan 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, beliaive 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco^ per post 95 Cents Afzonderlijke nummers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. De troonrede, waarmede Napoleon ILL den 13 dezer de wet gevende zitting in zijn keizerrijk opende, en welke wij heden aan onze lezers inededeelen, heeft teleurstelling verwekt; het eenige belangrijke nieuws dat men er in verwachtte, bevat die rede niet. De keizer zegt nl.: dat de conferentie betredende het Turksch-Grieksche geschil weldra geëindigd zal zijn", maar «iet dat zij geëindigd is, doch als correctief laat de souverein er op volgen ,/alle gevolmagtigden zijn tot overeenstemming gekomen omtrent de beginselen, die geschikt zijn otn eene toe nadering tui'sciien Giiekenland en Turkije te bewerken." Deze overeenstemming moet Zaturdag verkregen zijn, want liet berigt eener Zondag-avond-zitting der conferentie heeft zich niet bevestigd. De mogendheden hebben een protocol under- teekend, houdende in hoofizaak de plegtige verklaring ,/ilut- geen Staat den opstand elders, door kaperschepen, exp ditiën enz., mag aanmoedigen." Neemt Griekenland uit protocol aan, dat wil zeggen: erkent Griekenland dat het, door Ie doen het geen thans ter conferentie als laakbaar is aangemerkt, verkeerd heeft gehandeld, dan zal Turkije zijn ultimatum intrekken. Wat den overigen inhoud van de troonrede betreft, vredelievendheid is er de schering en inslag van. Grootenueels is het staatsstuk, dat, gelijk alle dergelijke ÏYansche documenten, duidelijk is opgesteld en als proeve van sDjl vele ver Densten heeft, gewijd aan de binnenlandc-ohe belan gen, en wel het meest aan leger en vloot en aan de landbouw. Dat Frankrijk een militaire Staat is wordt in deze troonrede op nieuw, zoo niet verkondigd, dan toch te verslaan gegeven. Van de Spaanse he omwenteling wordt slechts met een enkel woord gewaagd; de Romeinsche kwestie mist men geheel; van de Fransclie legeruiagt te lioine heeft de keizer gezwegen; Duitschland is niet eens genoemd, en het was ook onnuodig van Pruissen of den Noord-Duitschen Bond te gewagen, want voor den keizer der Fransclien bestaat geene Duitsche kwestie meer; hij heelt bij een vroegere gelegenheid aan Europa verkondigd, dat de gebeurtenissen na den slag van Sadowa voor hem een fait accoinpli zijn. Te vergeefs zoekt men er wijders in de toe zegging van eene amnestie voor drukpersdelikten; door velen was de aankondiging van zulk eene anineslie vernacht. Gelijktijdig niet keizer Napoleon III heeft de koning van Zweden en Noorwegen eene troonrede uitgesproken. Koning Karei XV zeide o. a. dat, naar hij gelooft, het huwelijk van prinses Louise, zijne eenige dochter, (kleindochter van Z. K. 11. prins Irederik der Nederlanden), met den kroonprins van De nemarken, de drie Noordsche landen naauwer verbinden zal. Voorts kondigde hij aan dat der volksvertegenwoordiging zullen voorgelegd worden ontwerpen van wet tot betere regeling der verhouding tussehen Zweden en Noorwegen en tot het vaststel len eener nieuwe leger-organisatie. De betrekkingen van vriend schap niet de vreemde mogendheden zijn, aldus wordt medege deeld, onveranderd gebleven. Met S.am en Japan zijn handcls- traktuten gesloten. Eene nieuwe spoorwegleening van 3 milli- oén zal geopend, doch nieuwe belastingen zullen niet vereischt worden. Vlissingen, 22 Januarij. Volgens ontvangen telegram is Zijne Koninklijke Hoogheid de kroonprins van België heden (Vrijdag middag) overleden. Gisteren avond gaf de nieuw benoemde Edel Aebtlf. Heer Burgemeester een groot diner, waarop de autoriteiteji der stad genoodigd waren. Den 25 Februari) a. s. zal te- 's Have, ten behoeve der staats-spoorwegen, worden aanbesteedhet maken van een ge deelte van den westhavendam en de liavengeul voor de buiten haven aan den mond van liet kanaal door Walcheren te Véere. I3evewvijlt 17 Januarij. Heden had alhier eene eenvoudige plegtigheid plaats, die algemeen sympathie vond bij de ingezetenen. De burgemeester der gemeente werd door de Noord- en Zuid-llollandsclie reddings-comiuissie, waarvan ZEd. mede-lid is, namens het bestuur te Amsterdam aangeboden de groote zilveren medaille, nis blijk van waardeering voor den moed door den burgemeester aan den dag gelegd, toen op den 29 De cember jl, ouder Velsen gestrand was het Fransche schip Sca- lieuse, en ZEd. met voorb'jzage van eigen levensgevaar, zich plaatste aan het roer der reddingboot en bevel gaf om in-spijt van de woedende zee eene poging te wagen tot redding van de schipbreukelingen; welke poging voor twee van dézen het behoud geweest is. 's Gravenhage 19 Januarij. Heden, de ver jaardag van wijlen H. M. (ie koningin-moeder der Nederlanden werden alhier levensmiddelen en brandstoffen uitgedeeld airn de vroeger door wijlen H. M. bedeelden, zoowel als aan de arbeiders en geëmployeerden van bet domein; aan laatstgenoemden is bovendien eene belangrijke gratificatie uitgereikt. 's Hertogenbosch 1-S Januarij. Onze gemeen schap te land met de Langstraat en het land van Heusden is thans hersteld, zijnde de weg van hier op Vlijmen en de Baard- wijksclie Overlaat weder droog. Door de laatste hevige stormen heeft de weg door den Overlaat dit jaar veel meer geleden dan vroeger. Harlingen 13 Januarij. Gevolgen der gewijzigd» spoordienst op de Noorderlijn, ingetreden 10 Januarij. - Rei zigers voor Amsterdam, die van de stoomboot, als hetgoed- koopste en snelste vervoermiddel wenschen gebruik te maketii, hebben te Leeuwarden, zoowel been als terug, oponthoud. Be tijd van vertrek is voor den laatsten trein zoo kort na den tijd va» vermoedelijke aankomst der boot genomen, dat de minste ver traging teleurstelling moet bereiden. De postdienst langs' d* lijn wordt nog veel schen Leeuwarden ety niet eens een briev/5 voorheen, toen er met de booten arrDj waargenomen. (Althans tus- larlterenjj^let den namiddagtrein, rijdt Brieven en couranten, dl» jegówas* ten 2, ure uiterlijk Hhaiis weer'ongeveer te» 5 'O

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 1