Bij het graven van een sloot op de Welperkiel onder de ge meente Voorst, tusschen een weiland van de weduwe G. Willem- sen en een stuk bouwland, toebehoorende aan de gemeente Deventer, zijn op 25 December des vorigens jaars door den daghuurder Berend Jan Winterman in de sloot onder eenige bla deren gevonden twee geraamten, het eene van een volwassen inensch, het ander van een kind, reeds geheel ontvleescht, ter wijl er ook geenesporen van kleederen of iets anders aanwezig waren. In den namiddag van den 4 dezer heeft onder Nunspeet oene zware mishandeling en verwonding plaats gehad. De arbei der G. L., met zijne bloedverwanten van Klburg gekomen, ver liet op de hoogte van den Vossekuil den wagen, ten einde zich over den zijweg naar zijne woning te begeven. Toen hij ongeveer halfweg zijne woning was, werd hij onverhoeds aangevallen, vermoedelijk door zijn zwager, die hem met een greep een aan tal slagen op liet hoofd, de armen en den rug toebragt, zoodat hij door een paar menschel), die op zijn hulpgeschrei toegesneld waren, vreesselijk bloedende en aan de regterzijde geheel ver- lamd naar zijne woning werd vervoerd; zijn toestand is zorgelijk. De vermoedelijke dader is aangehouden en naar het huis van verzekering overgebragt; hij zoude, naar men zegt, zijn voor nemen tot deze mishandeling vroeger hebben te kennen gegeven. j De dienstbode van C. B., op de Bult, onder Appelscha, is Dingsdag avond in hechtenis genomen, omdat zij beschuldigd wordt van in den nacht van 4 op 5 dezer in stilte bevallen te zijn en het kind aan de varkens gegeven te hebben, die liet heb ben verslonden. Wij hopen binneu kort meer dienaangaande mede te deelen. Kralingen 10 Januarij. Heden namiddag viel alhier iets voor, hetgeen wij hopen, dat nu niet langer door het gemeentebestuur van Kraliiigen met leede oogen zal w orden aangezien. De boer A. O. reed, vergezeld van zijne vrouw en bare zuster, naar de kerk, om hun kind te laten doopen. Tot aan de lakmoesfabriek ging alles goed; maar daar waren eenige jongens bezig slangetjes af te steken, en uit louter genoegen wierpen zij er ook een naar het paard, dat daardoor schichtig werd en hollende met rijtuig en ai van den aldaar zoo stellen dijk afrolde. De beide vrouwen met het kind zijn er met den schrik afgekomen, maar de boer was op verscheidene plaatsen erg gekneusd. Van den doop kwam natuurlijk niets. Zij zijn, na vooraf geneeskundige hulp van doctor van Seuus genoten te hebben, niet diens rijtuig naar huis vervoerd. JVleppel 11 Januarij. De oudste onzer stadgenoo- ten, mej. A. Eversvan Til, is in den ouderdom van bijna lltit/jjaar overleden. Zij was den 15 Augustus 1767 geboren. Hoewel zij den laatsten tijd meest op hare legerstede doorbragt, bleef zij evenwel tot aan haar einde in het volle bezit barer zin tuigen. Neuzen 12 Januarij. In den morgen van vrijdag den 8 dezer, omstreeks 7 ure had alhier in de kazerne op Java, een allerontzetteudst voorval plaats. De sergeant (jenet name lijk, die den vorigeu avond in beschonken toestand verkeerde, en, naar wij vernemen ten gevolge daarvan, zijn post had moe ten verlaten, en zich naar de onderofficiers-zaal had begeven, was aldaar den gelleelen nacht, met een geladen geweer bij zich, in een bijna radeloozen toestand, waarom dan ook verschillende van zijne kameralen de zaal verlieten, uit vrees voor hetgeen schijnbaar gebeuren zou. De sergeant de Kok echter en nog een paar onderofficieren, die waarschijnlijk de positie va.i Genet minder wantrouwden, hadden zicii, toen het meerendeel der andere onderofficieren zich verw ijderden, op hunne krib begeven, en lieten Genet begaan. Intusscheu had Genet van een tafel en stoelen en andere voorwerpen een soort barikade zamengesteld, met liet doel zoo als later bltek zijn kameraad den sergeant de Bult, up wien hij een wrok schijnt gehad le hebben, neer te vellen. Omstreeks 7 ure in den morgen, toen du Kok zich van zijne legerstede w ilde begeven, en zonder hel minste kwaad vermoeden uitriep: waar is Genet! waar is de moordenaar van gisteren avond! sprong Genet van achter zijne barikade, en, uietiieiide dat hij de Bult itoorde en voor zicli zag, lustte hij zijn gewuer, met dat gevolg dat de kogel de Kok trof, zijn reglerkine door boorde en ook zijne linkerdij bijna doordrong. Dadelijk daarna luadde Genet andermaal zijn geweer, stel .e 't zich z-lveop de borst en losHts het aizoo met den vpgi, zopchit dp kogpl zijp jip kerborst doorboorde en langs zijn fi-gterschpu(lerbja(j uit tegen den muur teregt kwam. Gaat uien nu dat hei een eg m&XMXrV&tn a/sland, in tegen- Wflordiglieid van ten paar i»w^pftl«|u\plaats mud, jsuudej dat deze iets konden voorkomen, dan staan wij verbaasd over de vlugheid, waarmede Genet liet geweer wisi te hanteren. Beiden werden dan ook badende in hun bloed opgenomen. Genet slierfin de kazerne reeds dettzelfdeu voormiddag omstreeks li1/, ure, na een diep berouw te hebben beloond over zijne misdaad, terwijl de Kok, die ten 8 ure in den voormiddag naatl de infirmerie was overgrbragt, aldaar in den avond van dien ilaoj omstreeks 7 ure is overleden. Genet is gisteren morgen ten 7 ure zonder, en de Kok, te ll)[ ure in den «ooi middag van gisteren, met meer dan gewone mi/ü faire eerbewijzen, ter aarde besteld. Gedurende de vorige maand zijn liet kanaal van Neuzen opgevaren: 35 zeeschepen, metende 5570 tonnen, en 186 bin- Denschepen, met. 12083 tonu.; en afgevaren: 18 zeeschepen, met, 3342 tonn. en 205 binnenschepen, met. 12964 tonn. Totaal sedert 1 Janaurij 18(i8 zijn het kanaal opgevaren: 435 zeesche pen, met. 66760 tonn. en 2524 binnenschepen, met. 158970 tonn.; en afgevaren 384 zeeschepen, met. 69517 tonn. en 2418 binnenschepen, met. 156818. Oostburg 13 Januarij. Ter heden alhier gehou den vavkensmarkt waren sltchts 13 stuks (biggen) aangevoerd, De daan oor besteedde prijzen waren weder zeer hoog. Sliert recht 11 Januarij. l)e dag van heden was voor onze gemeente een ware feestdag. Onze geachte burge- meester, de heer J. A. v. Hattem, vierde zijn vijl—cn-twintig- jarig juhilé als hoofd dezer geniiente. Van 18441869 be kleedde hij deze betrekking op een waardige wijze en bevor derde, zoo veel slechts in zijn vermogen was, den bloei der bur gerij, aan zijne zorgen toevertrouwd. Het middernachtelijk uur was naauwelijke geslagen, of het gebulder van het geschut kondigde den feestdag aan. Op ver schillende plaatsen waien eerehogen opgerigt. Voorde woning van den burgemeester en voor het gemeentehuis waren prach tige bogen opgerigt, versierd met vlaggen, kroonen, enz. Van iedere woning wapperde üe nationale driekhur. Het schieten duurde den gehet-Jcn dag onafgebroken voort. Ten acht ure 's morgens werd de burgemeester in een rijtuig van zijne woning naar liet boveneinde der gemeente geredendaar werd bij ver zocht plaats te nemen in een vaartuig, dat op wielen geplaatst en prachtig versierd was en door twee paarden werd voortge trokken. Gevolgd door muziek en door een eerewacht te paard, werd deze oplogt tot aan het benedeneinde vau ons dorpj voortgezet. Bij het zien van zoo veel bewijzen van achting werd de heet v. Hattem zigtbaar getroffen. Naar zijne woning teruggebragt, werden Item namens de gemeente onderscheidene prachtige cade aus door eene commissie aangeboden, benevens veie geschen ken van particulieren. Den gelleelen dag dujrde de feest- vri ugde voort. Ook de armen hadden dubbele reden tot vro lijkheid, daar eene groute hoeveelheid vleescli onder hen is uitgedeeld. Des avonds wird het genot nog verhoogd doorliet afsteken van vuurwerk. Vele vreemdelingen waren gekomen out getuigen te zijn van het leest, en hoewel duizenden op de been waren, is alles iti de beste orde afgeloopen. De op- en afvarende stoomboolen betuigden door liet ophaien der vlaggen en het los sen van geschut hare belangstelling. Morgen zal den jubilaris namens den gemeenteraad een prachtig cadeau in zilver worden aangeboden. Fran hrij li. De staat en de vooruitzigten der fransche schatkist zijn voor itet publiek opengelegd door een rapport, hetwelk de minister van financiën under dagteekening van 10 dezer aan den keizer heeft gtrigt, gelijk hij doorgaans in het begin van het jaar doet. De minister zegt in dat rappoit, dat, „het onmogelijk was de financiële ïnoeijelijklieden eensklaps in een bloeijenden staat det geluuiindeleu te doen verkeeren"; doch hij meent dat de staat «au 's rijks financiën grond tot gerustheid voor de toekomst ople vert., eu bepaaldelijk voor de dienstjaren 1869 en 1810 geeft hij zeer gocile vooruitzigten. Ter Panjsche etft eten beurze is even wel ue stemming flaauw geweest hij eenige daling in de Fransche rente, liet Journal nes JLleba/s doet opmerken dat het financi eel evenwigtin 18b9 en 1876, indien int werkelijk verkregen wurjlt in de daad zal verkregen zijn door vermeerdering der Leyesiigdp spjipjfi, daar uit de jongste geldleening 260 millioe» francs ut vlaai-omstreeks Vopr pilgaven van die twee dienstjaren bestemd zijn. terwijl het door dc-h uiipjsler opgevatte denkbeeld om tie vlpuemle schuld te v'ei wmugreji doop liet te gelde, uutkt#

Vlissings Weekblad | 1869 | | pagina 4