af en Tonden het lijk van een manspersoon, geheel onkenbaar en het hoofd verbrijzeld aan den romp hangende. Dadelijk werd aan de policie kennis van dit geval gegeven. Het lijk is niet her kend. Voorwerpen, bij hem gevonden, bewijzen, dat de man zich door een pistoolschot van het leven heeft beroofd. De prins von Hohenzollern-Sigmaringen, heer van het voormalige graafschap Berg, getroffen door het verlies dat vele behoeftige gezinnen bij den jongsten brand te 's Heeren- berg hebben geleden, heeft op voordragt van zijne administratie eene waarlijk vorstelijke gift van f 1000 geschonken tot leni ging van de ramp, welke som reeds aan den burgemeester is uit gekeerd. ArnhCt.) »s Gravenhage IS Augustus. Gisteren avond werd gearresteerd C. v. d. S., groenteboer alhier, onmiddelijk na een onderzoek door de politie ingesteld, op het berigt dat die persoon een anderen groenteverkooper op eene gevaarlijke wijze zou hebben verwond. Uit het onderzoek is gebleken dat de dader omstreeks 7 ure in de schuur van den verwonde, L. J. v. d. K., op het Aschmanserf in het westeinde, aanwezig was; dat beiden, die reeds vroeger herhaaldelijk zware onecnigheden hadden gehad, ook nu weder in twist waren geraakt over het losloopeu van eenige varkens. Deverwondezou nl. den anderen hebben toegevoegdJij hebt die varkens losgemaakt om inij te treiteren"; waaruit antwoord en wederantwoord ontstond, tot dat v. d. S. een mes van de tafel nam en daarmede zijnen tegenstander een steek in den buik toebragt. De eerste twee doctoren verklaarden de verwonding niet gevaarlijk; eeu derde geneeskundige evenwel, die gisteren in den laten avond en heden oohtend de wond behandelde, was van meening, dat het gevaar ganseh niet geweken was als de koortsen invloed op de wond bleven uitoefenen. Overigens verneemt men dat de twistenden beschonken waren en hun gedrag veel te wenschea overliet. Helder 17 Augustus. Heden middag gingen eenige jongens zwemmen in een sloot nabij deze gemeente; de eerste de beste, een jongen van 13 jaren, die zich te water begaf, zonk weg in de modder en verdronk; zijne makkers, in plaats van hem te helpen, liepen schreeuwende weg; toen er assistentie kwam was de jongeling reeds verdronken. Hoorn 18 Augustus. Hedenmiddag heeft hier de volgende vreeselijke gebeurtenis algemeene ontsteltenis verwekt. De sergeant C., dienstdoende als brievenbesteller van het alhier in garnizoen liggend bataillon infanterie, heeft zich verdronken en met hem zijn dochtertje van driejaren. De ongelukkige had het kind zoo sterk met een riem oin zijn middel bevestigd dat het zich niet los kon werken. Hij laat eene weduwe met nog een kind achter. De reden van dezen ongelukkige» moord eu zelfsmoord is ons met zekerheid nog niet ter ooregekomen. Hulst 15 Augustus. Op den Itï dezer had in het Pensionaat voor jonge jufvrouwen alhier de plegtige jaarlijk- sche prijsuitdeeling plaats. Hebben we nu omtrent eeu jaar geleden de aandacht der (ezers van dit blad op deze buitenge woon schoone inrigting gevestigd, het is ons aangenaam heden te kunnen mededeelen, dat de nu gehouden prijsuitdeeling eeu doorslaand bewijs heeft gegeven, dat in dit Pensionaat al meer en meer zorg en ijver wordt aangewend, om aan de opleiding der jeugd werkzaam te zijn, en dat dit, gevoegd bij de allezins bekwame onderwijzeressen, eerw. geestelijke zusters, die met het ouderwijs zijn belast, de beste resultaten moet opleveren. En inderdaad, ieder die deze prijsuitdeeling bijwoonde moet overtuigd zijn, wat trouwens uit al wat men kon opmerken duidelijk bleek dat deze inrigting met de beste in zijn soort kan wedijveren. Gaven de leerlingen blijken dat ze iu die vak ken van liet uitgebreid lager onderwijs, welke men in eene be schaafde en ontwikkelde jonge jufvrouw zoekt, hink beslagen waren, ook was het duidelijk dat daarom de vakken van gewoon lager onderwijs niet verwaarloosd ware»; maar er integendeel ook veel werk van was gemaakt. En dit laatste vooral maakt deze iifl'igting onzes inziens, zeer aanbevelingswaardig. Want hoe dikwijls toch gebeurd het niet, dat op Pensionaten die vak ken, welke de elèves, wanneer ze de school verlaten bijna uit sluitend noodig hebben, geheel worden over liet hoofd gezien. En als men zijne kinderen naar een pensionaat iu het buiten land zend, dan kan men wel bijna verzekerd zijn, dat ze geheel onbekend met onze schoone moedertaal zullen te huis komen; de ondervinding heeft zulks ten duidelijkste bewezen. Wij kennen verschillende jongelingen en ook jufvrouwen, die ver scheidene jaren op de beste pensionaten in het buitenland heb ben doorgebragt, en zelfs niet in staat zijn,een enkele regel zonder grove fouten iu onze moedertaal te schrijven. Met eene vreemde taal is men bekend, en in zijne moedertaal, die dagelijks te pas komt is uien een vreemdeling. Daarom dan ook keuren we de handelwijze van die ouders af, welke hunne kinderen naar pen sionaten zenden, waar onze schoone moedertaal, die bijna alle kinderen zeker later het meest zullen noodig hebben, geheel en al wordt verwaarloosd. Men beschuldige ons nu echter niet dat we het leeren van vreemde talen afkeuren. Integendeel; maar wij beschouwen het onderrigt in onze schoone moedertaai hoofd- en dat in vreemde talen bijzaak; niet omgekeerd. Eu dit laatste schijnt men in het pensionaat voor jonge jufvrouwen alhier niet uit het oog te verliezen, daar hier zoowel van onze moedertaal als van de vreemde talen, de nuttige handwerken, muzijk enz. enz. veel werk wordt gemaakt. Leeuwarden 18 Augustus. Was men in de laatste maanden gewoon geraakt aan groote hitte, gisteren was het hier letterlijk smoorheet. Een gloeijende Oostewind belette bijna het ademhalen; de thermometer bereikte 96 graden en stond in de schaduw op 921/:!0; bet was de hoogste stand die in jongstverloopen 25 jaren is bereikt; een paar mensclien vielen op de straat in flaauwte; geen wonder dat men met smachtend verlangen naar den //koperen hemel" opziet, die tot heden nog steeds voor ons gesloten blijft. Legerplaats bij JVlilligeri 18 Augustus, De voorbereidende werkzaamheden tot eene geschikte ontvangst der binnen tien dagen alhier te verwachten troepen naderen meer en meer hare voltooijing. De verrigtte arbeid is waarlijk een meesterstuk en getuigt zoowel van voortreffelijke leiding e» de bekwaamheden van den hoofdofficier en verdere bevelhebber! er mede belast, als van den goeden geest der onder hun uit- muntendopzigtstaande manschappen, die de taak volbragten. Eei! aantal doeltreffend ingetikte veldkeukens uit zoden opgeworpen vaandelheuvels, de een nog sierlijker dan de ander, schilder.' huizen uit riet gevlochten, enz. enz., leveren een fraai schouw-l spel op en verdienen ten volle bezigtigd te worden. Aan eeijj, wijze voorzorg hebben de vloeren der tenten eene aanzienlijk! verhooging te danken. De naderende kamptijd wordt dooi velen met verlangen te geinoet gezien. Eiken avond bij kam doen de vrolijke kampinakers de stille heide eu de in deze: omtrek gelegene prachtige bossehen van hunne lieden:, weergalmen. IVoord."wijl£ a/Zee 17 Augustus. Onder tljM vele berigten van branden, die men leest, kan uien van hieroo® melden, dat heden middag in een water-en vuur huis, in en zeer korten tijd een hevige brand uitbrak; bij de ondekito daarvan werd dadelijk de klok geluid en allen die op weg wam om uit het veld huiswaarts te keeren, kwamen met den grootste spoed aauloopen, terwijl verscheidene vrouwen emmers water aanbraglen, werd verder door de dorpsbraiulspuit k vuur gebluscht. Alles kwam in de weer, niettegenstaam er een gedeelte der haringvloot zeewaarts zeilde. De vele badga ten waren er ook tegenwoordig en roemden niet alleen vlugheid der brandspuitgasten, inaar ook de onvermoeide huk der vrouwen. Het gebouw was tegen brandschade verzeker de inboedel niet. Bij de verkiezing van een afgevaardigde voor het Franse wetgevend ligchaam, iti een der districten van het departerat der Jura, is de eaudidaat der oppositie, de lieer Grévy, geko| met ruim 28000 stemmen, terwijl de officieele eaudidaat tl geen 10300 stemmen op zich vereenigde. De heer Grévy, ook reeds lid ivas van de constituerende vergadering in lüj had vooraf aan de kiezers eene circulaire gezonden, waarin I zegt een verklaarde voorstander van den vrede te zijn en nathl kelijk te velde trekt legen de groote legers, de expedition;, verwijderde streken, de zware belastingen en de voortduH leuningen. Zoo ik gekozen mogt worden, zeide hij ouder»' ren, zuilen mijne pogingen streven, om de openbare welvaif vestigen op het duurzaam behoud van den vrede naar buiten op de vrijheid naar binnen. Men kan ligt begrijpen dii administratie niets onbeproefd heeft gelaten, om zijne verkifi te doen mislukken, en met het oog daarop is zijne verkiei nog van meer beteekenis, dan ze ouder gewone omstandig!» zon zijn geweest. heid van het i tie ophooping weg dat deze is geworden/ king van de 5 ten gevolge j cle grootst mj delen te betj dat het land j digen in»Se 0ver het bes heer Magne lijk zijn. Terwijl operatie met poleons oud gebleken, b zoouenaamc doe-t de Siè' rente niet 1 kleine niet millioen rei rekenden derd wordi der ingescl den uitslag is, dat dit t gestoken voorwaard daar ieder lieeft, om( Mei werkers te hadden, zijner m^ steenworb stig gewo| verhoor thans sproken, lijk betoo dagloon,! de luiten wettig 1 en dat he is te bre waaraan Kadat t het ,/ui gereglsif den, aan door hu nen, wiq ten de aan de ringen weg nen ziclj al met Bl'lTENiANDSCIlE TIJDINGEN. Frankrijk. Het Journal (les Débats zegt in een artikel over de1 komsten der Fransohe leening; //Het is niet mogelijk dfl kwaainheid te miskennen, waarmede deze operatie door de» Magne geleid is. Ongetwijfeld werd de taak des minister!, lijk hij zelf doet uitkomen, zeer verligt door de yoorlrew Naai op St. uitbreij Bnez t« te zeerj log, di rejiubl rallen, het, da de insi en dar echter dig Wallij uiarka Griekl tot d' den

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 2