1988. N279 Zahirdag 30 Mei. 0le Jaargang. VL1SS1NGEN. POLITIEK OVERZIGT. BINNENLWPSCHE T1JD1MEN. m j IlISSINGSCH WEEKBLAD. Y< s<S->Vo 4 Nieuwendijk H no. 101. Advcrtentiën gelieve men nan den Uitgever in te «enden uiterlijk Doudcvdag avond teu 8 ure-, de prij* van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10. Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents Afzonderlijke nummers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. De zaken van Tunis zijn, naar men thans verneemt, nagenoeg geregeld. De ernstigste oppositie, die men te overwinnen had, was die van Italië. Welnu, uit eene goede bron weet men thans, dat die mogendheid heeft toegegeven. Trouwens, haar.verzet tegen Frankrijk in deze zaak ontstond uit geen andere oorzaak dan uit den toeleg om Frankrijk onaangenaam te zijn, en men vond de gelegenheid daartoe te gunstiger, omdat men meende door Engeland gesteund te worden. Maar dewijl Engeland als naar gewoonte zich heeft teruggetrokken, is het kabinet van Flo rence wel genoodzaakt geweest eene andere houding aan te nemen, nadat Pruissen van zijnen kant reeds ill deze zaak het voorbeeld van toegeeflijkheid had gegeven. De slotsom was, dat men Frankrijk al de voldoening liet eisclien, die het noodig oor deelde, zoodat de bey van Tunis, zich thans geïsoleerd ziende, zich wel wachten zal weérstand te bieden. Het Vergelijk, dat men in deze zaak zal treffen, zal, oin zoo te zeggen, een afstand zijn aan Frankrijk van de regten der andere mogendheden of liever eene delegatie barer volmagten, zullende Frankrijk eene overeenkomst sluiten met den bey in het voordeel der belangen van alle mogendheden. Wat men gezegd had van het ultimatum van den Franschen consal was volkomen juist; maar tot aanvul ling van dat berigt moet gemeld worden, dat de keizer zijn ver tegenwoordiger heeft gedesavoueerd, dewijl deze een weinig te ver was gegaan. De eindbeslissing in het proces tegen president Johnson is te Washington gevallen. De senaat der Unie lteeft, even als den vorigen keer, met 35 voor tegen 19 tegen de schuldigver klaring dus weder ontbrak ééne stem om deze uit te spre ken den beklaagde vrijgesproken, en is daarna voor onbe- paaiden tijd uiteengegaan. Geen geloof verdient waarschijnlijk het gerucht, blijkens de berigten uit New-York van 16 dezer op dien dag aldaar verspreid, dat de commissie die op liet in staat van beschuldiging stellen van den president aandrong, de bewijzen wil leveren dat zekere leden van den senaat, die voor zijne vrijspraak gestemd hebben, zich hebben laten omkoopen; niettemin is het een feit dat te Traston in eene meeting verklaard heeft dat het „verraad" van eenige senatoren een snoode mis daad is en het volk zich zal belasten met de taak van wraak er over te nemen. Andere auti-Johnsonsgezinde manifestation worden ook nog gemeld; zoo b. v. heeft een te Lewiston (Marine) gehouden meeting geprotesteerd tegen de vrijspraak \an den president en het gedrag van den heer F'essenden, den voornaamsten republiekeinsclien senator die voor de vrijspraak was, scherp afgekeurd. In Pennsylvania werd door eene verga dering de verklaring afgelegd: „dat alleen du veroordeeling van president Johnson den lande rust en vrede hergeven kan." De conventie der radicalen te Chicago verklaarde: „dat Johnson verdiend had afgezet te worden, en dat bijgevolg ieder radicaal, die voor de vrijspraak stemt, zal worden aangemerkt als verra der van zijne partij en tevens als politiek dood." De Móvitcvr tie V armée bevat een rapport van maarschalk Niel, minister van oorlog, aan keizer Napoleen III, dd. 30 dezer maand, waarin hij op nieuw de voortreffelijkheid van het C'lias- sepot-geweer constateert, en zegt dat weêrgalooze eigenschap pen aan dit geweer den eersten rang onder de oorlogswapenen verzekeren. Geheel de infanterie is reeds van dit wapen voorzien, en met de vervaardiging der Chassepot geweren wordt ijverig voortgegaan; gemiddeld worden in den laatsten tijd dagelijks 1600 geleverd. De onderhandelingen over de nieuwe regeling van het post verkeer tusschen het Noord-Duitsch verbond en Nederland zijn ten einde gebragt en het verdrag is opgesteld geworden. De over eenkomst tusschen het genoemde verbond eii België terzelfde zake zal weldra onderteekend worden. Vlissingon 29 Mei. Z. M. de koning-groothertog heeft den minister van binnen- landsche zaken, nar. J. Heemskerk Az., het grootkruis der orde van de Eikenkroon toegezonden. Om zooveel mogelijk de snelle verzending van telegram men te bevorderen, is voor sommige rijkstelegraaf-kantoren be paald, dat zij de bij ben aangenomen of opgenomen telegram men, die voor nabijgelegen stations der staatsspoorwegen be stemd zijn, in afschrift en per besteller aan het spoorwegstation kunnen afleveren. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 23 dezer ne. 59, wordt de kapt. ter zee M. H. Jansen, op zijn verzoek, met den laaisten dezer inaand, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. raintorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, en in zijne plaats tot hevelhebber benoemd de kapt. ter zee P. A. van Rees. Volgens de daarvan in de Staats-Courant gedane uitvoe rige officiële opgave zijn in bet. jaar 1867 uit Nederland over zee vertrokken 1432 hoofden van huisgezinnen of op zich zelf staande personen, als: 1269 mannen en 163 vrouwen. Van ge noemd totaal waren afkomstig uit Noord-Braband 88, Gelder land 270, Zuid-Holland 94, Noord-Holland 119, Zeeland 106, Utrecht 10, Friesland 117, Overijssel 35, Groningen 459, Drenthe 36 en Limburg 99. Naar de gegoedheid zijn zij aldus geclassificeerd) 111 welgesteldcn 1007 tningegoeden, 302 be- hoeftigen en 12 onbekend. Meer of minder waren in de hoofde lijke omslagen beschreven 311 der vertrokkenen. Men leest in de Tijd: „Het datnes-comité voor bet eerevaandel en invalideufonds der pauselijke zouaven verzoekt ons aan belanghebbenden te willen berigten, dat omstreeks Pinksteren gemeld vaandel zal ge reed zijn. De dagen wanneer en het locaal waar het ter bezigti- giug zal worden gesteld, zullen nader worden aangekondigd. Dames, welke genegen mogten zijn de reis naar Rome te tnnken, ten einde tegenwoordig te zijn bij de aanbieding waarmede de pauselijke internuntius tngr. Cattani zich welwillend heeft willen belasten, gelieven zich schriftelijk nan te melden onder liet motto „vaandel" bij onze uitgever, den boekhandelaar C. L. van Langenhuysen, Ci^gtTTÏoek-Jieulingstraat." Dezer dagen werd ofts .infTtegydjAitl (lat de heer de Man, thans koinmanderemle 7,r.Ai&tf hertog ran Nassau, in aanmerking zou kom(ijrtóf'dtlaVo'Oui;«F van een nieuw xninis-

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 1