TLISSIN6SGH WEEEBLAD. 1868. J\°. 276. Zaturdag O Mei. 6,e Jaargang. POLITIEK 0VERZIGT. B1SMEAMCHÊ^T»D1i\GËXT Nieuwendijk tl no. 101. VLISSINGEN. Advcvtenticn gelieve men aan den Uitgever in te ïenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10- Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing -'Kir BUBEAU F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents Afzonderlijke nummers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. De heer Disraeli heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat het ministerie zijn ontslag aan de koningin heeft gevraagd, die dit ontslag geweigerd, en aan de regering tevens magtiging verleend heeft, in het najaar het huis te ontbinden en een beroep te doen op de kiezers volgens de nieuwe kieswet. De heer Disraeli voegde er bij, dat hij zich niet meer verzetten zal tegen de ïno- tiën van den heer Gladstone, en door den heer Gladstone werd voorgesteld onverwijld met de behandeling daarvan voort te gaan. Dat de ministers Rouher en Niel, twee leden van het Fran sche kabinet, het thans volkomen eens zijn over de noodzakelijk heid van de aanvrage om krediet voor de departementen van oorlog en van marine, heeft natuurlijk weder eenige bezorgd heid doen ontstaan onder diegenen, welke maar steeds niet over tuigd willen of kunnen worden dat de vrede van Europa op dezen oogenblik geen gevaar loopt. Ofschoon men weet dat de minister Rouher de vrede-politiek voorstaat, begon men toch 1e twijfelen aan zijne gevoelens, nu hij in het wetgevend ligchaam kredieten zal verdedigen, welke de ministers van oorlog en van marine, met Napoleons voorkennis en goedkeuring, verlangen voor de hun toevertrouwde afdeelingen van het staatsbeheer. Het gevolg van den indruk, door bedoelde toenadering onder een groot gedeelte van liet publiek te weeg gebragt, was, dat de regering het noodig achtte op nieuw door een harer organen een vrede-manifest openbaar te maken. De Consti tut ionnel, niet deze taak belast, heeft zich goed er van gekweten. Een opstel, onderteekend door den heer Baudrillart, clen nieuwen hoofd-redacteur van genoemd blad, bevat, naar aanleiding van 'd keizers aanstaande bezoek te Orleans en van de geruchten betrelt'ende zijne daar te houden toespraak, een geruststellend betoog. Dingsdag zijn in het Fransche wetgevend ligchaam de dis- eus^iën begonnen over de drukperswet, waarover liet rapport tot aanneming concludeert, hoewel niet de bonne grace. De lieeren de Maupas en d'Aguesseau rigtten regts en links hunne aanvallen tegen de drukpers in het algemeen, en dus ook tegen het wets ontwerp, dat tot wet verheven wordende, verschrikkelijke ge volgen zou hebben, zoo zelfs dat de heer d'Aguesseau reeds in het verschiet den tijd zag naderen, waarop de keizer zich genoopt zou zien andermaal tot een coup d'état de toevlugt te nemen. De heer Delisle heeft daarna de voordragt verdedigd, doch niet con amove, niet om de meerdere vrijheid die zij toestaat; maar omdat zij een uitvloeisel is van 's keizers bekenden brief van 19 Januarij, en ook omdat de wet aan het gezag genoeg middelen van bedwang aan de hand geeft. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Duitsche tolparlement den koning geen adres in antwoord op de troonrede aanbieden. De voorstanders daarvan hebben genoeg pogingen aangewend, om eene meerderheid in hun geest op hunne zijde te krijgen maar zij hebben weinig succes gehad. Eenige fractien hebben nu een gemotiveerde orde van den dag voorgesteld, waarin eenige verklaringen opgenomen zijn, strekkende om eene meening te constateren, en waarin vervolgens voorgesteld wordt, geen adres aan te nemen. Deze verklaringen zijn niet zoo geprononceerd unioniatisch als het door de nationaal-liberale partij ingediende ontwerp-adres; dooh in eenige opzigten is aan hunnen wcnsch te gemoet. gekomen. Tengevolge dezer concessie heeft deze otivei worden. Uit Weenen wordt berigt, dat de zitting van den rijksraad van het laatst dezer maand tot de maand September zal verdaagd worden, en dat in het begin der volgende maand de provinciale landdagen zullen worden bijeengeroepen. Van de onlangs als bijna zeker aangekondigde reis van den keizer en de keizerin van Oostenrijk naar Parijs hoort men in het geheel niet meer spreken. Vlissingen 8 Mei. Door den gouvernenr-genetaal van Nederlandsch Indië is benoemd tot secretaris der residentie Kedirie, de hoofd-cominies bij het departement van marine aldaar, J. A. Krahmer. Aan het ministerie van marine is den 5 dezer aanbesteed het maken van twee ijzeren lichtopstanden en het stellen van beiden bewesten fort Bath, in Zeeland, alles met den aankleve van dien. Daarvoor waren acht biljetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer Mohrinan te Leeuwarden, voor/'1US0. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit vau den 4 dezer, n°. 49, wordt Zr. Ms. te Birkenhead (Engeland) aangebouwde moni tor de Panter, met den dag van inscheping der bemanning op dien bodem aldaar, in dienst gesteld, en het bevel daarover opge dragen aan den luitenant ter zee le klasse H. A. ridder van Bappard. Voorts worden met voorschreven tijdstip op gemelden bodem geplaatst: de luitenants ter zee 2e klasse J. A. Waldeck en li. A. Smit van den Broecke; de adelborst le klasse B. T. W. van Hasselt; de officier van gezondheid 2e klasse G. P. Bo- chat, en de officier van administratie 3e klasse H. K. J. van den Bussche. Een brief uit Hongkong meldt, dat aldaar sedert het begin van 1867 aanteekening wordt gehouden van de in-en uitkla- ring van al de vaartuigen. Uit de daarvan eenige dagen geleden verschenen statistiek blijkt, dat in 1867 1516 Engelsche sche pen, metende 751.658 ton, waren binnengekomen. 1S3 waren uit Hamburg, 134 uit de Vereenigde Staten afkomstig, en van de overige vaartuigen voerden 123 de Pruissische, 103 de Sia- mesche, 81 de Bremer, 81 de Fransche, 67 de Spaansche, 57 de Nederlandsehe, 27 de Deensclie en 17 de Italiaansche vlag. Bovendien werd de haven nog door 23.333 jonken bezocht. Uit eene andere statistiek blijkt, dat de sterfte der vreemdelin gen te Hongkong, zoozeer is afgenomen, dat in 1867 slechts 2.60 pc. der overleden vreemdelingen waren, tegen 79.85 pc. in 1858. Volgens tijdingen uit Haïti is bij Gonaïves een bloedige slag geleverd tusschen de regeringstroepen en de opstandelin gen, waarbij de eersten de nederlaag hebben geleden en velen hunner krijgsgevangen zijiy'g^ifeakL Ten gevolge der over winning zijn de opstandelingen .messtdr* van vele steden ge worden, ook te Gonaïves nyfet"een/Oprtóer uitgebarsten zijn. v

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 1