i G X. ore mate veront- ebbei) de luiur- Aveiul, ten einde oeden Vrijdag eeft hij den be- lieeft deze lian en, vonral toen 111 maaltijd voor bijzonderheden t er in de hoofd- bort, die dikwerf floor uitwendige zijn. St. Beuve te hebben. Hij n gelegen; een larsen verspreid- voor twaalf per- zes glazen, oodigden, waar- ouden. Bij bet ijn verhit waren, ijna allen waren ling op den Goe- deiijken inhoud, i zijner lezers te hen geschreven, ;he en het Fran- iten, waarbij be- aropa, het Wur- ïgeschonden zul- oorstelling, die vierde diva, hoe diva? De blonde nlle Nilsson, die cirque ltice, een ad, getuigen ge- 11 als te Parijs, ques het gebruik ers of panters, in ner, die dit ge- de zoon van den ponlijk ging hij 'ar op genoemden leederen bij zijne doen herkennen, jks was hij in hef ijzelde hem een orhief zich in Je e. De bewakers eeuw zijne prooi lichteloos. Reeds an zijn been ge- eselijken makker brijzelde beende- liet kraken. Ein- verschrikkelijke cirque achtte de je was echter nog egevell, ontvangen berig- klaring in voileii uitgevaardigd, al |oto genoodigd en |we inrigting van ponsuls in Japan verklaarden zich •n houden, Stots- e verschansingen jllë tegenstander.- E vergadering van van vrede of oer- Peking, wordt, volgens de te Hongkong omloopeude geruch ten, door eene legermagt van oproerige inahoinedanen en van reuvers bedreigd, l iet Pekingsche hof zou den opper-veldheer J,v hebben afgezonden, om hen uit de nabijheid der hoofdstad te verdrijven. Het berigt dat het Chinesche gouvernement tot eene verlasing van het uitvoerregt op thee heeft besloten wordt officieel bevestigd. Omtrent de ongeregeldheden, welke voor eenige dagen te Lissabon hebben plaats gevonden, verhaalt liet Journal ilo Commorno de volgende bijzonderheden. Den 11 dezer des namiddags ten 1 ure, kwam een troep van 1-0 of 50 personen voor het hotel van graaf d'Avila, den minister van binneiiland- sclie zaken. Het was eene zoogenaamde commissie, die werk voor de arbeidslieden kwamen vragen. Dadelijk werd de wacht bij liet hotel met 30 man van de burgerwacht versterkt, en werd de straat do Chiado door een piket ruiterij afgezet, terwijl cava- lerie-patroeljes door de aangrenzende straten trokken. Den vol genden dag namen de zaken een ernstiger aanzien. Een löOtal personen verzamelde zich iu de straat Loreto, en verdeelde zich daarop tot troepen, die aalmoezen vroegen. De winkels werden dadelijk gesloten, en er heersehte vrij wat ontsteltenis in de stad: Na twee uur waren in de straat Loreto zaïnenscholingen van ruim 300 personen, die hun wrevel in yerwenschingen tegen de regering lucht gaven. Ten 3 uur werd aan een zooge naamde commissie van de arbeiders toegang tot het ministerie j van binnenlandsche zaken verleend, maar toen zij niet wilde zeggen wie haar zond, werd zij gevangen genomen, en onder sterk geleide naar de gevangenis gebragt. De prezident der commissie, een ontslagen ambtenaar, riep: ,-leve de Koning! leve de vrijheid!" en vroeg arbeid en brood voor de werklie den. Het gelukte een piket cavallerie, dat met veel gematigd heid te werk ging, oin de menigte van het ministerie te ver wijderen. In de straat Lumiar en op het plein Campo Grande waren oproepingen aan liet volk van Lissabon aangeplakt, om werk voor de arbeiders, 's Avonds werden de zaïnenscholingen talrijker nabij de woningen van den graaf de Peniche; de mili taire magt werd mitsdien versterkt. Toen het donker geworden was namen de inaiiifesticn toe; een volkshoop tastte een deta chement cavallarie aan, dut zich nu genoodzaakt zag een charge te maken. Eenige manschappen van de burgerwacht en policie- agenten zijn gekwetst, Omstreeks half tien werd de comman dant der policie aangevallen en ernstig gewpnd. Ten 11 uur waren de zamenscholiiigeii op alle punten uiteengedreven. Velen van de gearresteerden, zegt men, geven voor dat zij waren aangeworven met de belofte van werk, en dat, indien zij huilden kunnen denken, dat de-beweging van politieke» aard was, zij zich niet zouden hebben aangesloten. Eenige lieden hadden hun gezegd, dat zij door er aan deel te nemen 200. yUt), ja 500 realen zouden verdienen. Men zal zich herinneren, dat, toen Europa veront waardigd was op het gerucht dat verscheidene joodsche familiën uit Bacau iu Moldavië verdreven waren, liet gouvernement van Bucharest zich haastte dit gerucht tegen te spreken, dat prins Karei met zijnen minister Bratiano een reis zou ondernemen door Moldavië en Bacau zou doortrekken, om den staat van zaken te onderzoeken, en eindelijk dat, toen in de Ruinaansche kamer een anti-Israëlietisch wetsvoorstel, door een en derti" leden onderteekend, was voorgedragen, de minister Bratiano geen strenge woorden genoeg had kunnen vinden om een der gelijk wetsvoorstel af te keuren, hetwelk, zoo het aangenomen werd, de Donau-vorsteiidoinmen aan de algemeene verachting van de Europesche mogendheden zou prijsgeven. Welnu, niet tegenstaande die fraaije woorden van den eersten minister van prins Karei, niettegenstaande de veis van dezen naar Bacau, niettegenstaande het gouvernement van Bucharest offieiëel de vervolging, waaraan de joden gezegd werden bloot te staan, heeft tegengesproken, blijkt uit een ddpeche, door den consul- generaal te Jassy uit Bucharest naar Weenen gezonden, dat op zijn initiatief al de vreemde consuls in die stad zich vereenigd hebben, om de noodige inlichtingen in te winnen, en dat zij hebben bevonden dat de vervolging en uitdrijving der joden wei degelijk zijn geschied, en liet rapport van liet Ruupiaiiscdio gou verpement over die zaak valseh is geweest, Kngelancl. Er zijn twee Fenians te Londen gearresteerd, als beschuldigd van het paleis der koningin ip brand te hebben willen steken. Deze euveldaad ontbrak nog aan zoo vele andere van de Feni ans, om de maat hunner misdadige aanslagen vol te meten. Het zoa ons niet verwonderen, dat de bevolking in Ierland tl nog meer geestdrift voor de prinses van Wallis aan den dag zal leggen, ten einde alzoo haren afkeer van de plannen der Fenians te betuigen. Het regtsgeding der zes Fenians, beschuldigd van mede- pligtigheid aan de ontploffing van Clerkenwell, en het daardoor veroorzaakt verlies van inenschenlevens, is begonnen onder een grooten toevloed van nieuwsgierigen. Alle beschuldigden, waaronder de vrouw Anna Justice, hebben zonder eenige aar zeling nietschuldig gepleit. De advocaten van drie der aange klaagden hebben uitstel verzocht, op grond, dat zij nog geen voldoenden tijd gehad hebben tot onderzoek van de zaak, welke hun eerst 11. zaturdag is toegewezen. Dit verzoek is niet bewil ligd, omdat het geding tegen alle zes te gelijk begonnen is, en de verschillende personen nu niet afzonderlijk kunnen teregt staan. Alleen zal de getuigenis tegen en voor die drie beschul digden het laatst gehoord worden. Men meent, dat het geheelc verhoor zeker eene week zal aanhouden. Er zijn meer dan honderd getuigen, waaronder Fenianscke verklikkers, met het verkrijgen van wier getuigenis men zeer omslagtig en voorzig- tig dient te werk te gaan. Er zijn bijzonderheden ontvangen betreffende den moord van den heer Arey M'Gee, in Kanada, vroeger een ijverig Iersch Fenian, doch die sedert zijn verblijf in Kanadagelieei van ge voelen veranderde en dien ten gevolge door zijne voormalige eedgenooten vermoord werd. Een kogel, die zijn hoofd door boorde toen hij het huis waar hij kamers had binnentrad, smoorde in de post van de deur. Het was een heldere avond en de heer M' Gee had juist het parlements-gebouw verlaten, liet schot moet gelost zijn door iemand, die zich achter den muur van een open stuk grond, tegenover het huis gelegen, verbor gen en zeer spoedig zich uit de voelen gemaakt had. Het Knna- clasche bewindt heeft 5000 doll., dat van Ontario en Quebec insgelijks 5000 doll, en de stad Ottawa 4000 doll, uitgeloofd voor bet uitleveren van den schuldige. Het heden ontvangen New-Yorksche telegram berigt het vatten van twee personen, een te Toronto en de andere te Ottawa. De moordenaar van den heer Telherstonliaug, II. woensdag te Killcham (Ierland) gepleegd, is nog niet ondekt. De koetsier, die op vermoeden was in hechtenis genomen, is ontslagen. Hij verklaarde door de duisternis niets te hebben kunnen ontdekken. Uit het onderzoek bleek dat twee kogelstaaljes door den regterarin, het hart en de longen van den vermoordde man gedrongen waren, zoodat de pistool zeer nabij moet afge schoten zijn. Blijkens de volkstelling van 18(31, waren er in Ierland in het geheel 6279 geestelijken, waarvan 3014 katholieke priesters. Van de overigen waren 2265 Anglikanen, 677 Pres byterianen, 277 Methodisten, 25 Independente!!, 21 Baptisten, 1 Rabbijn en 25 van niet genoemde gezindten. Van de 2205 geestelijken der Anglikanen, waren er 575, die een gemeente hadden van 20 parochianen; 1310 gemeenten telden gemiddeld 100 zielen, terwijl in de overige gemeenten, behalve de gees telijke, geen Anglikanen meer te vinden waren. Daarentegen had elk Katholiek geestelijke gemiddeld 1500 gemeentenaren. Uit Brazilië worden de navolgende bijzonderheden gemeld aangaande de pogingen, om zich meester te maken van acht monitors. Op den 2en Maart deden de Paragunyanen eene onversaagde poging, om zich meester te maken van acht Braziliaansche monitors, die tussclien Curupaity en Humaïta gestationneerd waren. \T66r het aanbreken van den dag zakten 48 booten, waarin zich 1200 man bevonden, die gewapend waren met kara bijnen, revolvers, bijlen enz., de rivier af. Men had zich ver scholen achter boomtakken, om te doen voorkomen, dat de massa een drijvend eiland was. Gelukkig ontdekte een der wachthebbende!! wat er gaande was, zoodat hij onmiddelijk alarm maakte; maar vóórdat de equipage van het meest {nabij gelegen scliij), de Luua at Barros, zich geheel in de torens kon verbergen, was het schip door 11- bonten omringd, terwijl de Paragunyanen aan boord klommen. Er volgde een kortstondig gevecht, waarbij de kapitein en de eerstaaiiwezigcn officier tal rijke wonden bekwamen. De Calrol werd omringd door twaalf booten, doch de equi- jnige had den tijd om zich in de kaseinatten te verbergen. Oji beide schepen werd het gevecht hardnekkig voortgezet, terwijl liet geweervuur groote verwoestingen aanrigtte ouder de digt ineengedrongen menigte der bestormers. Daarentegjrfh had de equipage veel te lijden van de granaten, die door de bestormers naar binnen werden geworpen. 'Tegelijker tijd openden de Silcatln en de Unreal een schrootvuur op de booten, waardoor een tal van Paragunyanen werden gedood of gewond. Toen de toestand wanhopig was geworden, trachtten zij zich door de

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 3