ng. ipck ,LEN. r 1868. N". 273. Zaturdag 18 April. 6de Jaargang. POLITIEK OVERZIGT. BÏMNLAKDSCBE TUDIMGEN. i'U 4 2'ïj 5 2'Is 3 2'Is 10U»/4 77<!4 61s 3#/s *6'I, 63 SO»/, 231/,, ien behoeve iler Begeinent Infau- iddags ten ÉÉN van het nieuwe openbaar worden les daags van 10 Izullen liggen, en .■ings-billetten te 1HTE RECEPT, TTENT MAAKT. I s.G en werken heil- tend tegen de gal, üd; zij zijn zacht JRBANUS VIII, een geneesmiddel. |e doozen zijn ver- (ENEN ZOON, F. Stalles, op bet Spui- Geluk. Houtzager. 'Kister. vau Crimp en. J. Acrsseii. .n de Panne. yMértens, op de Markt. D. vau Leeuwen. IK ui knie Zoon. ?ieterse, in de Kapel] e- van Gils, in de Nieuwe! [rijnen, in de Steenstraat. J, M. SmitBvtchel, op ft'. Klijbers:. li. Bonte LM. Gasille. |\V, Kroon. Li JE IV s bereid [ids zoo vele jarenj K, zijn door ons t» tend. verkrijgbaar villen zijn, dat door oir reid volgens het onde de hier boven ojxjege;< ie DépdlhoudersIn f'1 aainteekening van de vd. welke handteekening zi"j verzegeld zijn. NN ij u'. letten, en raden hun na1 iaalt. Alleen de Doo&J» aan te schaffen, en z>c seis. v lissin gen. YUSSIN6SCH WEEKBLAD! ■."1 Nieawendijk H no. 101. V LIS S i N G E N. Advc'tcntiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten S ure; de prijs van 1—4 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 33 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Xy'iiifiF-W Ju -A 1' BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents Afzonderlijke nummers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Jle oiitwnpeiiingskwestie, opzettelijk of toevallig weder ter sprake gebragt, is natuurlijk het onderwerp van véle dag bladartikelen. Ontwapeningterwijl Frankrijk onophoude lijk met zijne wapening voortgaat! Verzekeringen van vrede terwijl Frankrijk zich voorbereidt om zoo noodig oorlog te voeren! Gerustellende officiële mededeelingenterwijl de Fransche officiense bladen zich uitlaten op eene wijze, die het vermoeden wettigt dat die officiële geruststelling niet opregt te noemen is! Geen wonder dan ook dat de onrustbarende ge ruchten, welke het gevolg zijn geweest van een artikel in den Constitutionnel, elders weerklank hebben gevonden. Het Jour- mal de St. Petersburg verklaart dat Frankrijk zeer goed zich ontwapenen kan, wanneer het lil. volstrekt niet van zins is eenigen Staat aan te vallen; immers niemand bedreigt Frank rijk, en ontwapent deze mogendheid, dan zou zij de roem heb ben een grootsoh voorbeeld aan Europa te geven. De Times, die het onderwerp insgelijks behandelt, treedt in een onderzoek der vraag of een oorlog zou kunnen ontstaan uit de voortgezette onderhandelingen tusschen Denemarken en Pruissen over de uitvoering van art. 5 van het Prager vredestractaat, en de vol gende aanmerking, welke men in bedoeld opstel van den Times vindt, is die van het gezond verstand: het ware toch veel ge makkelijker en veel geschikter geweest Denemarken in 1864 te verdedigen, dan pogingen te doen thans aan dezen staat te doen teruggeven een lapje van het grondgebied dat het toen verloor! Volkomen vereenigt men zich dan ook met de verklaring, dat, zoo de Westersehe mogendheden, die de verbrokkeling van De nemarken gedoogden, hiermede een fout hebben begaan, zij thans zich aan een groote, maar aan eene onbegrijpelijke en tevens onvergeeflijke misdaad zouden schuldig maken, indien zij Eu ropa in vuur en vlam zouden zetten over eenige districten van Noord-Sleeswijk. De wijze waarop de Constitutionnel aan de andere staten en niet aan Frankrijk, het initiatief tot ontwapening wil opdra gen, valt niet in den smaak van het Journal des Débats, welk blad zegt: „De andere landen hebben volkomen het regt dezelfde taal te voeren. Er bestaat alzoo geen grond voor iemand om met een goed voorbeeld voor te gaan en met de ontwapening een aanvang te maken. Men moet nu daaruit afleiden, dat Eu ropa ten eeuwigen dage gedoemd zal zijn het geweer op schouder te houden, onder voorwendsel dat het evenwigt der krachten een waarborg voor den vrede is, en dat, hoe meer soldaten en kanonnen men heeft, hoe minder lust men bespeurt om te vech ten? Zulk een vooruitzigt kan niet zeer opbeurend zijn, hoe gemakkelijk ook de Constitutionnel ziclt er in weet te schikken. Oostenrijk denkt nu ook aan eene nieuwe legerwet, en na de voorbeelden die het van andere landen ontvangen heeft, kan men zich hier over niet verwonderen. Naar hetgeen ten dien aanzien wordt berigt, is in het ontwerp, dat de regering weldra bij den rijksraad zal indienen, de algemeene dienstpligtigheid opgenomen en zal elk dje in staat is de wapens te dragen, van 2U tot 35 jarigen leeftijd daartoe gehouden zijn. Fan deze 15 moet hij vijf doorbrengen in actieve dienst, vijf hij de reserve en vijf bij de landweer. Men kan niet zeggen, dat dit ontwerp niet zeer drukkend is. In geval van gevaar voor een vijandelij ken inval moeten nog strengere bepalingen in het ontwerp voorkomen. De keizer van Oostenrijk bevindt zich nog steeds te Pesth, waar hij blijven zal tot na de bevalling zijner gemalin. Door den Franschen minister van oorlog, maarschalk Niel, is dezer dagen in eene circulaire het voornemen der regering geopenbaard, om de compagniën vrije schutters, die zich eeni gen tijd geleden in de oostelijke gewesten van Frankrijk gevormd hebben, tot regementen te vereenigen en deze bij de mobiele nationale garde in te lijven. Die kennisgeving heeft op de be doelde corpsen znlk een ongunstigen indruk gemaakt, dat ver scheidene daarvan verklaard hebben, zich dadelijk te zullen ontbinden, indien de regering bij haar voornemen bleef volhar den, daar zij hunne vrijheid eu zelfstandigheid geheel wenschten te behouden. De regering heeft het uit dien hoofde noodig ge acht, in de Pa/rie te doen verklaren, dat het geenszins haar voornemen is eenigen dwang op de vrijwilligen-corpsen uit te oefenen; dat hare bedoeling met eene inlijving enkel is om eens deels een beter verband tussehen die corpsen en het leger te brengen, en anderdeels aan de schutters verscheidene voordee- len te verzekeren, onder anderen dat, om bij eene gevangenne ming, ingeval van oorlog, niet als vrijbuiters gefusilleerd, maar als krijgsgevangenen behandeld te worden. Nadat van tijd tot tijd eenige onlusten in de provinciën van Portugal plaats hadden, die nu eens de duurte der levensmid delen, dan weer de voorgestelde verhooging der belastingen tot aanleiding of voorwendsel hebben gehad, zijn thans ook, gelijk in een telegram uit Lissabon wordt berigt, in die stad zelve onlusten voorgevallen, zonder dat men bevroeden kan, wat daar toe aanleiding heeft gegeven. De leiders zijn in hechtenis ge nomen. Het is te hopen dat de onlusten geen weerklank zullen vinden in de provinciën, want daar schijnt wel eene gistingstoj' voorhanden te zijn. Vlissingen 17 April. Eergisteren is de sloeproeijer B., van het Belgische loodswe zen alhier, van het Wester-havenhoofd gevallen, met het hoofd op een hoop steeneu, en heeft daarbij kneuzingen aan het hoofd, den linkerarm en been bekomen. Het is te verwonderen dat dit ongeluk, hetwelk betrekkelijk goed is afgeloopen, nog niet door andere van meer ernstigen aard is gevolgd of voorafgegaan. Eenige maanden geleden is door stormweder een gedeelte palenhoofd uit elkander gerukt en weggeslagen, zoodat daar door eene groote opening in hetzelve is ontstaan. Moeten nu de loodsen en sloeproeijers der buide loodssvezens zich in overhaas ting naar de sloepen begeven, welke aan het eind van het hoofd vastgemaakt liggen, dan moeten zij dit gevaarlijke gat passeren langs de buitengording of aan de andere, zijde langs de glibbe rige steenen glooijing; de geringste misstap^kan daarbij een ongeluk veroorzaken. Het ware daarom te jfSjgschen dat eene spoedige herstelling gedaan werdiVy1'" pj, M

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 1