S868. i\a. 270. Zalurdag 28 Maart. 6le Jaargang. POLITIEK OVEliZIGT. l)L\Mi\LA.mt]!lfi Tl,ID!.Ui EI VLISSINGSCH WEEEBLAD. A>'ï;AV"-, Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advcrtcntiën gelieve nien aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs \«ui 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel moer 10 Cents, lubaive 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. '~~y BUREAU: F. H. SCHIFFER. Bit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents Afzonderlijke nummers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Het vermelde gerucht, dat te Parijs in de laatste dagen had veld gewonnen, en volgens hetwelk keizer Napoleon III in den aanstaanden zomer een uitstap naar Berlijn en St. Petersburg zou doen, wordt door den Coustitutiounel voor ongegrond ver klaard- De wet op de drukpers zal, naar verzekert wordt, eerst na het Paascli-recës bij den Franschen senaat in discussie komen. Onder de leden; welke over die voordragt het woord zullen voe ren, wordt de hertog de Persigny genoemd. De nieuwe wapening in Frankrijk kost verbazend veel geld. In 1867 was daartoe de post van 49 millioen francs op de be grooting uitgetrokken, waarbij voor hetzelfde dienstjaar nog 11 millioen kwamen; op de hegrooting voor 1868 zijn tot genoemd «inde beschikbaar gesteld 41 millioen, en op die voor 1869 2 millioen; te zameii 10-3 millioen, waarvan 15 bestemd voor het gesehut, zoodat 88 voor de geweren overblijven. Elk Chasseput- geweer kost den staat 75 francs; elk veranderd geweer komt op 1 li francs te staan. Frankrijk heeft noodig, voor de dienstdoende manschap zoowel als voor de magazijnen, 1.8U0.0UU geweren; derhalve zullen nog op de hegrooting van menig jaar in 1869 aanzienlijke cijfers voorkomen om het aangevangen werk te vol- tooijen. Frankrijk zal dan zijn nieuw geweer met 169 miilioen francs, als minimum, betaald hebben. Men schat dat Rusland met niet minder dan 130 millioen zijne wapenen zal kunnen veranderen, en dat Oostenrijk 80 millioen zal behoeven voor zijn Benington-geweer. Het Snider-geweer, door Engeland aangenomen, kost minder dan liet Ciiassepot-geweer, maar koint veel duurder te staan wegens den lioogen prijs der patronen. Alleen voor deze kosten is in Engeland de som van 65 millioen geraamd. Prnissen ziet thans af van zijn Dreyse-geweer, en geeft (lc voorkeur aan liet Peabody-gewecr, ofschoon dit laatste duurder zij. Kortom, telt men ai de uitgaven te zameu, welke in drie of vier jaren door Europa zullen gedaan zijn lot aan schaffing van liet naaldgeweer, dan krijgt men het niet onaan zienlijk sommetje van een milliard. De kamer van volksvertegenwoordigers te Washington heeft onmiddelijk aan den senaat een antwoord doen toekomen, strek kende om de door de verdedigers van den president Johnson ingediende wederlegging van de punten van aanklagt te ontze nuwen. De senaat, die, gelijk men weet, geweigerd heeft, de behandeling van liet proces eene maand uit te stellen, heeft be sloten dat daarmede reeds den 80 dezer een aanvang zal worden gemaakt. Het zal een ieder in het oog vallen, dat de spoed, die thans ten aanzien dezer zaak gevolgd wordt, een sterk contrast vormt met den tragen voortgang bij de vroegere beschuldigingen tegen den president. Zoo weinig ernst als de vervolging destijds in de bedoeling der vertegenwoordiging scheen te liggen, zoo zeer wordt die thans met kracht doorgedreven. Volgens berigten uit Brazilië zouden voor den voorgenomen aanval der Brazilianen op de sterkten van llumaïta niet minder dan negen gepantserde oorlogschepen, ondersteund door 16.090 man troepen der landmagt, gebezigd worden. Naar men zcide, heeft er eene ministeriële crisis in Brazilië plaats gehad. De maarschalk Caxias, opperbevelhebber der operatie» tegen Paraguya, heeft op het ontslag des ministers van oorlog aange drongen, misschien omdat hij zich door dezen niet genoeg onder steund achtte; al de ministers trokken hierop partij voor hun nen ambtgenoot van oorlog, en ten gevolge hiervan zijn allen aangebleven. Vlissiiigan 27 Maart. Z. M. de koning heeft den heer L. deGroof erkend en toe gelaten als consul van den Noord-Duitschen Bond, te Vlissin- gen; en benoemd tot directeur van liet postkantoor te Sas van Geut den heer Koppen, thans geagreéerd klerk te VVoudrichem. Gisteren zijn van hier wederom eenige werklieden van 's rijks marinewerf vertrokken, welke zijn overgeplaatst tiaar diet te Amsterdam. Dingsdag is aan de ho'ogeschool te Utrecht bevorderd tot doctor in de regten de heer J. F. itethaan Macaré, geboren, te Middelburg. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 22 dezer, wordt het schroefstooinschip de Amüelliggende te Hellevoetsluis, met 1 April a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar de Kust van Guinea, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee le kl. J. B. Everwijn. ourts worden met genoemd tijdstip op dien bodem geplaatst: de luits. ter zee 2e kl. P. Wittop Koning, P. J. Zaal en J. C. A. Wissel, cle offic. van gez. 3e kl. G. Enthoven, en de offic. van adin. 3e kl. li. Kits van Hiiyuingen. Aan het departement van marine is dingsdag aanbesteed het bouwen van eene lichtwachterswouing aan den Hoek van de Kwak, bewesten Hellevoetsluis, alles met den aankleve van dien. Daarvoor waren acht billetteu ingekomen. De minste inschrijver was de heer A. Lilitholt, ie Nieuw-Helvoet, voor (ie soin van ƒ3175. Kergerii op Zoom 23 Maart. Eergisteren, juist op het oogeubiik dat men hier bezig was, eene lading kruid aan boord te doen om naar Neuzen le vervoeren, arriveerde er tot ieders verbazing, een schip met gevulde granaten, verzonden uit Delft, die voorloopig in liet magazijn Dumont zijn opgelegd. Het schijnt dat deze projectielen reeds vóór meer dan twee jaren door de artillerie waren aangevraagd, en thans eerst afgezonden zijn, nu de vesting reeds lang is opgeheven, en de artillerie met Mei a. s. de stad verlaat. Waarheen en wanneer zij nu weer zul len verzonden worden, is nog een raadsel. Noordgoawe 21 Maart. Heden morgen om streeks 7 uren werd door eenige arbeiders, die naar hun werk gingen, in eene sloot aan de donkere Heg alhier, over de hof stede van den heer J. de Vlieger Jz., het Jijk gevonden van L. v. d. V, boodschaplooper, wonende te Brouwershaven. Hij was den vorige» avond nog in Zierikzee geweest, en vermoedelijk is het ongeluk na 19 uur gebeurd. Zijne zonen, over zijn uitblijven ongerust, hadden zich nog dien nacht naar Zierikzee begeven oin onderzoek te doen, en waren toen de plaats des onheils voorbijgegaan. Waaraan het verdrinken van dien man moet toe geschreven worden is tot nog toe onbekend. De justitie doet onderzoek.

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 1