1868. iN°. 269. Zaturdag 21 Maart. 6 e Jaargang. POLITIEK OVERZIGT. VL1SSIN6SCH WEEEBLAD. Nieawendijk H no. 101. VLISSINGEN. Adverteulicn gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs \an 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 C'euts, behalve 3a Cents zegelregt voor elke plaatsing. BUKEAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeveD. Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents Afzonderlijke nummers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. De finaricieele plannen van den Oostenrijkschen minister van financien, de heer v. Brestel, vinden meer en meer tegenstand in de Oostenrijksche bladen, aangezien men vrij algemeen van gevoelen is, dat het voorname doel is om het tekort thans niet door leeningen en de uitgifte van staatsnoten te dekken, maar zoo veel mogelijk door eene verhooging der coupon-belasting. Intusschen zijn de plannen nog niet zoo volledig bekend, dat men thans reeds in zulke streng afkeurende bewoordingen daarover een oordeel vellen kan; terwijl men eenigermate uit het oog verliest, dat de Oostenrijksche regering wel gedwongen is om uit twee kwaden te kiezen, ten einde het chronisch tekort te dekken. De grootste ergernis wordt intusschen hierdoor opgewekt, dat de gewaarborgde en van belasting vrijgestelde stukken thans waarschijnlijk ook met 10 pet. zal worden belast, waardoor Oostenrijk de buitenlandsche kapitalisten tegen zich in het harnas jaagt. De Constitutionnvl heeft overgenomen het artikel over Rumanië, dat dezer dagen in de Pays voorkwam, en zegt ver volgens: „De Fransche regering heeft altoos zorg gedragen zich niet te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden, en vooral niet in de kwestiën betreffende personen; maar zij zal nooit onverschillig blijven voor datgene, waarbij de belangen betrokken zijn van een land, tot welks ontwikkeling zij zoo onophoudelijk en zoo opregtelijk heeft medegewerkt, en welks hecht en duurzaam bestaan zoo naauw verbonden is met de rust en de welvaart van het oostelijk Europa. De regering heeft gestreefd naar een tweeledig doel, en beide oogmerken zijn ach tereenvolgens bereikt: vooreerst, de vereeniging der twee Do- nau-vorstendommen; ten tweede, de troonsbestijging van een vreemden prins; en nu zou het vreemd zijn dat zij thans haar eigen werk wilde vernietigen. De prins van Hohenzollern ver tegenwoordigt wat de Fransche regering als haar laatste woord in hare Donau-politiek aanmerkt. Met leedwezen zien wij dat zekere partijen trachten geruchten ingang te doen vinden, die geen ander doei hebben dan het iluinaunsche volk af te zonderen van eene bevriende mogendheid. Dan eens zou men willen doen gelooven dat de Fransche regering het herstel van vorst Couza op den troon begunstigt, dan weder dat keizer Napoleon III te Salzburg beloofd heeft ziel) niet te verzetten tegen de inlijving van Rumanie bij Oostenrijk. Wij zijn gemagtigd ten stelligste tegen te spreken deze en dergelijke beweringen, die zoo ten eeneninale in strijd zijn èn met de staatkunde van keizer Napo leon èn met die van keizer Frans Jozef/' Het officiële blad dat te Karlsruhe het licht ziet, zegt naar aanleiding van het berigt dat Pruissen door de Zuid-Duitsche regeringen aangezocht zou zijn geworden, om het voorstel tot verhooging van de tabaksbelasting in te dienen, dat de Baden- sche regering zeer zeker hare goedkeuring aan die belasting niet zal hechten. Vlissingen 20 I/Eaart. Maandag heeft ten raadhuize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats gehad van 20.000 vlakke straatklinkers, 4000 klinkers 2e soort, 12.000 hardgraauwe le soort, 250 mud kalk, 150 mud tras en 20 kub. el zand, hetwelk alles is aange nomen door den heer J. Filis, alhier, respectievelijk voor de volgende sommen: f 15.60, f 15.50 en f 15.50 per duizend; f 0.56 en f 1.09 per mud, en f 2.10 per kub. el. Eergisteren morgen, omstreeks ten 7 ure, ontstond er alhier een begin van brand, in den schoorsteen van eene water en vuurnering in de Breewaterstraat, hetwelk echter door eigene middelen is kunnen gebluscht worden. De brandspuit A stond gereed om hare hulp te gaan aanbieden, hetgeen echter niet is noodig geweest. Nadat het gestrande Noordsche barkschip Orion in de vorige week in publieke veiling was verkocht aan den heer J. Filis, aannemer alhier, is het den zelfden dag nog in koop over gegaan aan den heer G. van de Vrede, aannemer te Neuzen. Door de bemoeijingen van laatstgenoemden heer is het den 12 zonder behulp van een stoomboot of eenig ander vaartuig in vlot water van de Calool afgebragt en den 14 daaraanvolgende in de haven van Neuzen gesleept door de sleepboot Union n°. 2. Z. Ivl. heeft bij de dienstdoende schutterij te Middelburg op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de kapiteins J. P. van Visvliet en C. L. Wagner; tevens benoemd tot kapiteins, mr. J. van der Lek de CKrcq, voormaals le luitenant bij de schutterij te Zierikzee, en mr. J. van der Graft, thans le luite nant; tot le luitenant, J. de Kanter, thans 2e luitenant; tot 2e luitenant, M. B. G. Hoogerwaard, thans schutter. In het bijvoegsel der Nieuwe HotterdamscJie courajit, dd. 16 Maart, leest men onder de rubriek „Koloniën" dagteekening Batavia 1 Februarij 1868: De commandant der marine, de vice-admiraal Fabius, is per Artjoeno naar Singapore vertrokken om zijne reis van daar naar Nederland te aanvaarden. Men zegt, dat het halen en brengen van een admiraal of com mandant van het leger van en naar Singapore door een oorlogs schip telkens p. in./' 10.000 kost, kolen er onder gerekend. Niemand begrijpt liet nut van dit gebruik van oorlogssche pen, die meestentijds ten behoeve dezer commissie nog van Soerabaija of elders moeten overkomen. De contract-stoomschepen, die de passagiers naar Singapore brengen, bieden dezelfde gemakken aan als de oorlogsschepen. .A.m.sterclairL. Bij arrest van het provinciaal ge- regtshof alhier, is Dirk Jacob Reysack, geboren te Loquard,, in het voormalig koningrijk Hannover, vrijgesproken van de be schuldiging van moed willigen doodslag, den 7 December 1854, in de gemeente Haarlemmermeer gepleegd op Folker Duitzman. Het hof heeft namelijk de door den beschuldigde afgelegde omstandige bekentenis niet voldoende door andere bewijsmid delen gestaafd geoordeeld om daarop het wettige bewijs van schuld te bouwen. Naar men verneemt is de vrijgesprok ene nog niet op vrije voeten gesteld; welligt zal het openbaar ministerie zich in cassatie voorzien. ILieiclen 18 Maart. Heden"is alhier na verdediging van stellingen tot doctor in de,^egteh-bevonlerd de Lieer F. Mi C. van Deinse, geboren te Hu^kS^- Neuzen 19 M Eergisteren otagn ivuef^-'op

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 1