iil\\ii\LWllsl'.il.l TIJ 1)1 MO. het bijzonder doorloopen; liever bepalen wij ons heden, ter uwer onderrigting en opwekking, bij een algemeen overzigt van het geen in deze vergadering door ons is geregeld en vastgesteld. Wij kunnen al de synodale verordeningen beschouwen als hoofdzakelijk strekkende tot drie voorname doeleinden. 1Tot bevordering en luister van onze heilige Godsdienst. Van daar al de voorschriften over liet Huis des Heeren, over liet kerkgebouw en wat daar binnen tot sieraad en uitoefening der heilige godsdienst gebruikt wordt, over het zorgvuldig be waren en onderhouden dier zaken, en over het rigtig beheer der kerkelijke eigendommen, enz. Van daar de regels, welke opgevolgd moeten worden vooral omtrent het grootste en heiligste Geheim, het aan biddelij k Sacra ment van liefde, hetzij als onbloedig otter der Nieuwe Wet, hetzij als voedsel der zielen, hetzij als voorwerp uwer vereering en aanbidding. Alles toch, altaar, kerkgewaden, versierselen, kerkgezang, bedienaars van hetaltaar ter hulpe van den Priester, alles moet zoo veel mogelijk aan de waardigheid van het godde lijk geheim beantwoorden. Van daar de wettelijke bepalingen, welke nageleefd moeten worden in de toediening en liet ontvangen der Hll. Sacramen ten, in het bewaren en vereeren der reliquiëu, zoo van het 11. Kruis als van de Heiligen. Van daar eindelijk de voorschriften ter bevordering van het behoorlijk vieren der zon- en feestdagen, welke eene openbare hulde zijn van eerbied, dankbaarheid en liefde tot God, tot Jesus Christus onzen goddelijken Verlosser, alsook tot de Allerheilig ste Maagd en Gods lieve Heiligen. Merkwaardig is in dit alles de belangstelling en de zorg der II. Kerk, en hoe kan dit anders? Immers wat David reeds van den tempel van Jeruzalem zeide, zeggen wij met oneindig meer regt en i/i de volste waarheid van onze kerkenhet is niet de woning voor een mensch, maar voor God. En wilde God, dat al de offeranden en plegtigheden der Oude Wet, die, gelijk de Apostel verklaart, slechts de schaduw eu de voorafbeeldingen waren van hetgeen in onze kerken plaats heeft, inet zoo veel waardigheid en majesteit behandeld werden: welke bewijzen van eerbied en ontzag zullen dan geëveiiredigd kunnen zijn aan het heilige, aan het goddelijke in onze kerken, waar Jesus Christus, God eu inenseli, dagelijks geslagtotferd wordt tot zaligheid der menschen en de bronnen des heils ontspringen, waaruit de geloo- vigen de wateren der genade met blijdschap putten. O, 13. G., driewerf heilig is onze godsdienst! heilig en indruk wekkend zijn al bare plegtigheden! maar ook daarom kan voor de naauwgezette uitoefening daarvan geene zorg te groot wezen zij toch (de plegtigheden) moeten een bewijs zijn der hui-Je van afhankelijkheid, van eerbied, van geloof) van liefde jegens God, terwijl zij tevens naar het inzigt der Kerk de gesclnkste midde len zij n, oin die godsdienstige gevoelens in den Christen op te nekken en te volmaken. Hordt vervolgd.) Vlissingeu 28 February. De verjaardag van 'U. lv. H. prins Frederik werd heden op de gebruikelijke wijze gevierd, door het houden van een parade door liet garnizoen en het uilsteken van vlaggen uit alle open- 'bare gebouwen en eenige particuliere woningen. Maandag namiddag had op 's rijks marinewerf alhier een droevig ongeluk plaats, doordien de scheepmaker B. onder een zagersbok geraakte en in bedenkelijke toestand naar zijne woning is gebragt. Naar men verneemt is bij later onderzoek gebleken ilut in het ligchaain niets was gebroken, zoodat men alle hoop op herstel koestert. Eergisteren is een matroos van een alhier ter reede liggend schip uit het want op het dek gevallen, en heeft daardoor inwen dig zware kneuzingen bekomen; hij is dadelijk in het gasthuis gebragt, doch verkeert in zulk een toestand dat men voor liet behoud van zijn leven vreest. Z. M. heeft benoemd tot griffier der arrondissements-regt- bank te Zierikzee, mr. W. L. J. Spoor, thans substituut-grittier bij de arrondissements-regtbank te Eindhoven tot substituut- grittier bij de arrondissements-regtbank te Eindhoven, jlir. mr. A. J. J. van Sasse van Ysselt, tiians regter-plaatsvervanger in die regtbank en advocaat te Eindhoven. Bij liet departement van marine is diqgsdag aanbesteed: het maken van eenen ijzeren iichtopstand met koperen lantaren en het stellen van dien op den berm van Walsoorden in Zeeland; alles met den aankleve daarvan; een en ander ten dienste van de invoering van een nieuw stelsel van verlichting op de Wester- Schelde. Daarvoor waren 11 biltetteu ingekomen, üe minste inschrijvers waren dej heeren D. A. Schretlen O., te Leiden, voor 200(1. Kaar aanleidiug van Zr. Ms. besluit van den 22 dezer, wordt het schroefstoomschip Zoutman met den 15 Maart aan staande buiten dienst gesteld en de kapit.-luit. ter zee jhr. I. E. W. F. »an Baders eervol van liet bevel over dien bodem onthe ven; terwijl daarentegen tie te Wilemsoord liggende kotvet ven Spegk met den 16 daaraanvolgende wordt in dienst gesteld en bel bevel daarover opgedragen aan genoemden kapt.-luit ter zee. Op de korvet aan Sjieyt worden geplaatst: de luit. ter zee le kl. J. J. de Hart, als le ottic.de luits. ter zee 2e kl. E. H. E. van Woelderen, J. P. Hovy, L. A. Dittlof Tjassens, C. W. A. D. Steup; de adelborsten le kl. J. H. Wouters, V. C. Dijck- meester, H. F. Kouweiiberg, M. F. Tydeman, L. G. Kakebeeke, P. H. Prager, C. Moolenburgh, H. C. E. van IJsselsteynde otfic. van gezundli. 2e kl. P. J. van Wageninge, N. van Terveen, N. C. Slegt; de offic. van gezondh. 3e kl. B.Le'on; de ottic. van admin, le kl. H. E. X. Strengnaerts; de adjunkt-administ. P. K. 8. Metman, en de scheepsklerk II. J. van den Meer. Delft 26 Februarij. Heden nacht is alhier overleden den heer mr. S. Keyzer, directeur der instelling van onderwijs in de Indische taal, land- en volkenkunde te dezer stede, ridder- der orde van den Nederlandsehe Leeuw. Groes 21- Februarij. Heden stond voor de arrondisse ments-regtbank alhier teregt J, Roelfs, zich uitgevende als mag netiseur, beklaagd van het onbevoegd uitoefenen der genees kunde. Negen getuigen werden in deze zaak gehoord, waarvan een ii décharge, zijnde den lieer dr. Wanuée, uit Botterdam, die verklaarde de recepten en medicijnen te hebben geleverd. Het openbaar ministerie concludeerde tot schuldig-verklaring en veroordeeling tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf en f 10U boete. Harder wij Is 25 Februarij. Morgen, 26 dezer, zal van liet koloniaal werf-dépot alhier per spoortrein over Utrecht naar Botterdam vertrekken een detachement suppletie- troepen sterk 150 man (waaronder 9 onderofficieren), oui dien dag aldaar te embarkerea aan boord van het schip Korlenaer, gezagvoerder A. 'T. Schuchard, om met dien bodem naar Java te vertrekken onder bevel van den majoor der infanterie van het Oost-Indische leger E. H. Doerlebben, die van verlof der waarts terugkeert, en onder medegeleide van den len luitenant der infanterie W. Hingman, tijdelijk bij liet Oost-Indisch leger gedetacheerd, en den 2en luitenant der kavalerie van het Oost- Indisch leger A. Uytden Boogaard. iMaasslnis 2i Februarij. Naar men stellig verze kert, zal de reederij de Toekomst, waarvan directeur is de lieer A. E. Maas te Scheveningen, van Vlaardingen alhier worden overgebragt. Algemeen is men daarover hier zeer verheugd, naardien deze gemeente, ofschoon in de laatste jaren vooruit gaande, alsnu eene nog betere toekomst tegengaat. Mogt daarbij verwezenlijkt worden, wat men zich hier voorstelt, van den waterweg van Botterdam naar zee, dan gewis zal deze gemeente weder in vorigen bloei herleven. IVijmegen. De aandacht wordt hier getrokken door een werktuig tot het opvoeren van water, daar hierbij nooli zui gers noch kleppen worden gebruikt. Het is eene uitvinding van jlir. F. H. Snoeck, gepensioneerd luilenant-kolonei der artille rie, die door meer nuttige uitvindingen zijne kunde en werk zaamheid sedert lang heeft bewezen. Hij heeft zijn water-werk tuig ceutrifugaal-waterinolen genoemd. Het water stijgt geheel vrij, door aan beide einden opene buizen, ten gevolge der middel puntvliedende kracht op, eu wel van eene hoogte vail 1 it 2 el toe it 7 el, met eene uitstroomingssnelheid van 4 a. 6 el. Door stoom gedreven, kan het werktuig 170.0(10 kub. el per etmaal opvoeren. Het is van eene hoogst eenvoudige inrigting, eu do buiging en plaatsing der stijgbuizen is geheel wiskundig be rekend, Oosfbtxrg 26 Februarij. Ter varkensinarkt waren 43 stuks aangebragt, die tot goede prijzen vlug werden ver- koclit. 2Cwolle 22 Februarij. De berigten van hier en uit Hasselt in onderscheidene dagbladen opgenomen, betreffende don handel in paardenvleescb, en niet zelden ook in droesig eu andersins ziek vleescb van dien aard, zijn bij opzettelijk gedane nasporingen gebleken grootelijks onjuist en in alle gevalle zeer overdreven te zijn. Te Zwolle worden door slechts twee personen paarden geslagt, maar niet geregeld en ook niet van beteekenis. De een wordt yezegd, het vleescb enkel als houdeuvoeder te ver- koopen. T'e Hasselt wordt door zeker persoon we! handel gedre ven in oude paarden, maar ze worden door dien koopman in den regel verzonden naar Hoorn, alwaar bij uitnemendheid de paar-

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 2