N. .EN. TE RECEPT, ENT MAAKT. I ElKMSt 1868. N°. 266. Zaturdag 29 February. 6 Jaargang. VLISSINGEN. w en werken heil- |d tegen de sal, zij zijn zacht pUNÜS VIII, geneesmiddel, loozen zijn ver- v'EN ZOON, Stades, op bet Spui- Crimpen, in de Acrsseu. tens, op de Markt. Ivan Leeuwen, knie Zoon. srse, in de Kapelle- t Gils, in de Nieuwe En, in de Steenstraat, iinitBuchel, op de berg;. V. van der Zanden, iasille. JJN, bereid zoo vele jaren jsijn door ons te td. verkrijgbaar U Zijn, dat door ons. volgens het oude eu kier boven opgegeven épól'houders. In elk eekening van de ver- je handteekening zich zegcld zijn. "W ij vev il, en raden hun aan Alleen de Doosjes, te schaffen, en zich if Stelkanst voor alle Boekwinkels prkomende in de ipees. 1" deel lfi deel f 3. le deel 1.25; [nigfe ti-igo- Kampen. EEN raaije plaat tegen termijnen. de YLISSINGSCH WEEKBLAD rï.y,''--: BUKEA U: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Aboiuienientsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. Advertentien gelieve men aan den "Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten S ure: de prijs van l4 regels is 40 Cents, voor elkeu regel meer 10 Cents, behulve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. GERARDUS PETRUS WILMER, door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel, Bisschop van Haarlem, Assistent-Bisschop hij den Pauselij leen Troon, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom Zaligheid in den Heer. De Veertigdaagsche Vaste, bij wier aanvang Wij gewoon zijn een herderlijk schrijven tot U te rigten, verschaft ons de ge- wenschte gelegenheid om U te spreken over eene voor onze H. Godsdienst, en voor ons bisdom in 't bijzonder, allerheugelijkste gebeurtenis, namelijk de Diocesane Synode of kerkelijke verga dering van ons Bisdom, die in September 11. door ons is gehou den geworden. Gij allen, B. G., hebt in onze zorgen gedeeld; en liet is vooral aan uwe gebeden en oefeningen van godsvrucht, dat wij met dankbaarheid jegens den goeden God den zegenrijken afloop dier plegtige en kanonieke vereeniging toeschrijven. Wij houden ons overtuigd, dat de voornaamste verordeningen daarbij door ons uitgevaardigd, voor zoo veel zij meer betrek king hebben op uwe christelijke pligten, u reeds door uwe Eerw. Herders, overeenkomstig ons verlangen, zijn medegedeeld; of verder, naar tijd eu omstandigheden, medegedeeld zullen wor den. l)it echter kan ons niet beletten ook onzerzijds u over dit zoo belangrijk onderwerp te onderhouden, ten einde bij de be schouwing van de grootheid der weldaad die God ons bewezen heeft, en van de teedere bezorgdheid der FI. Kerk voor het heil der zielen, u allen aan te sporen, om, zoo als altoos, met eerbied en liefde de Kerkverordeningen op te volgen, en daarin het ge zag van God zeiven te huldigen. Van onze zijde behandelen wij deze stof des te liever, niet alleen omdat in dezen tijd meer dan ooit van Conciliën of Kerk vergaderingen spraak is, maar vooral ook, wijl we weten, dat wij met dit onderwerp te bespreken, voldoen aan uw billijk en gods dienstig verlangen, hetgeen ons zeer ter harte gaat. Wij zouden U in de eerste plaats kunnen spreken over de algemeene Kerkvergaderingen; dan vermits de H. Vader het voornemen heeft te kennen gegeven, om, zoodra de omstandig heden het toelaten, zulk een algemeen Concilie te beleggen, hopen wij bij de nadere bepaling van Zijne Heiligheid U met Gods hulp over die allerbelangrijkste zaak breedvoerig te onder houden. Intusschen mogen wij niet nalaten, zoo als wij reeds bij een vroeger schrijven gedaan hebben, nogmaals deze zaak in uwe godvruchtige gebeden aan te bevelen. Doch behalve de algemeene Kerkvergaderingen zijn er in alle eeuwen der Kerk in onderscheidene landen, kerkelijke gewesten en bisdommen ook bijzondere vergaderingen of bijeenkomsten gehouden door de geestelijke hoofden dier plaatsen. Onder deze beklceden eenen voornamen rang ue provinciale of gewestelijke conciliën of synoden. Zij worden uitgeschreven door den Metro poliet of Aartsbisschop, en zijn zauiengesteld uit de Bisschoppen, die tot dezelfde kerkelijke provincie behooren, alsmede uit per sonen der hoogere Geestelijkheid, die naar de kerkregels daartoe geregtigd zijn. Zij hebben inzonderheid ten doel: liet geloof en den gods dienstzin der onderhoorige geloovigen op te wekken en te verle vendigen, alsmede de bijzondere kerkelijke tucht voor de gcheele provincie vast te stellen en door wettelijke verordeningen de eenvormigheid daarvan te bevorderen en te regelen. Ook de Katholieken van Nederland hebben dit onschatbaar geluk genoten. Het eerste provinciaal concilie van Utrecht werd, zoo als u bekend is, na eene tusschenruimte juist van drie eeu wen, in het jaar 1865 te 's Hertogen bosch op de plegtigste wijze gehouden; deszelfs besluiten en verordeningen zijn, overeen komstig de kerkregels, door Zijne Heiligheid onderzocht en erkend; de H. Congregatie tot voortplanting des Geloofs heeft daaraan niet alleen den hoogsten lof gegeven, maar tevens bevo len, dat het door allen ten stipste nageleefd moet worden. De besluiten van zulk een provinciaal concilie worden door den Aartsbisschop alom in de provincie kenbaar gemaakt, zoo als ook hier heeft plaats gehad. Poch de bijzondere bekendma king dier besluiten voor elk bisdom geschiedt in de diocesane synode of kerkvergadering van elk bisdom; en het is van deze, waaTover wij thans voornamelijk gaan spreken. Dusdanige vergaderingen of synoden worden gehouden door den Bisschop en de Eerw. Geestelijken van het bisdom, die tot het bijwonen daarvan door de kerkregels of bijzondere pauselijke voorschriften geregtigd zijn. De Bisschop bekleedt daarin niet slechts de eerste plaats, maar hij alleen is en blijft de Regter, de W etgever, van wien al de verordeningen en voorschriften uitgaan en wettelijke kracht ontleenen. Het H. Concilie van Trente beveelt, dat in elk bisdom zulke diocesane vergaderingen of synoden zullen gehouden worden. Ook de plegtigheden, waarvan zij moeten vergezeld gaan, zijn door de H. Kerk omschreven. Hare voorname strekking is, om de besluiten van het provinciaal concilie op nieuw af te kondi gen, derzelver uitvoering te bevorderen, en voorts al datgene wat de herderlijke zorg betreft, voor het bisdom te regelen en door wettelijke bepalingen vest testellen. En ook zoo eene door de H. Kerk gewenschte en bevolenc. wettige vergadering of synode heeft door Gods goedheid, zoo als u bekend is, in ons Bisdom plaats gehad, en wel op de dagen 16, 17, 18 eu 19 September 11. Zij ook was alhier de eerste na drie eeuwen. "'tis waar de geestelijke Overheid hier te lande heeft niet ontbroken, om, naar omstandigheden van tijd, met gepaste raad pleging van de Eerw. Herders, het zielenheil door wettelijke voorschriften te bevorderen: en wien is het onbekend, wat al wijze maatregelen onze hooggeschatte Voorganger z. g. ter ver betering der kerkelijke tucht, ter voorkoming of wering van ge varen voor geloof en zeden, ter volmaking der oefeningen van godsvrucht heeft genomen, en hoe ook Wij zijne voetstappen drukkend, telken jare getracht hebben dit heilig werk voort te zetten. Dan, ofschoon die reeds uitgevaardigde en door u niet zoo veel stichting opgevolgde voorschriften ons van zeer veel dienst geweest zijn en onzen arbeid verligt hebben, zoo ontbrak daar aan echter die vorm en die bijzondere kracht, welke eene dioce sane synode naar de kerkelijke wetten aan zulke verordeningen geeft. Wij zullen die verordeningen, welke grootendet® reeds be™, stonden, of immers uit het provinciaal concilie Wóortvltféijen, of door ons na rijp overleg in de.sjruodèzijp vastgesteld, niet% h?,A ro,

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 1