beginnen uit te zetten. Ook is men niet zonder verwachting dat de aardbeziën weder dezen zomer rijkelijk vracht zullen dragen. Men stelt zich echter voor dat de thans gematigde tem peratuur nog door scherpe, veel met noord-oostelijken wind vergezeld gaande, koude zal worden vervangen. *s Grravenhage 19 Februarij. 's Konings ge boortedag wordt heden met veel plegtigheid in deze residentie gevierd. Van de openbare en van vele bijzondere gebouwen wappert 's lands vlag. Het klokkenspel deed zich bij afwisseling gedurende den dag hooren. Tegen den middag werd er in de Maliebaan eetie groote parade gehouden, waaraan o. a. het korps scherpschutters van 's Gravenhage deel nam. Er was in den voormiddag groote receptie ten hove, waar Z. M. de gelukwen- schen over de viering van HD. geboortedag ontving. Ten eer. ure had er ten hove een dejeuner plaats, dat door al de leden van het koninklijk gezin, nu in de residentie aanwezig, werd bijge woond. In den namiddag was er groot gala-diner van 70 couverts ten hove, waarop, behalve de genoemde leden van het koninklijk gezin, ook de ministers en leden van het corps diplomatique waren genoodigd. In het llolel Panlez was bij deze heugelijke gelegenheid diner van het corps officieren der dd. schutterij. L)e leden van de vereeniging het Metalen Kruis waren mede aan een groot diner bijeengekomen. Bij beide vereenigingen werden feestdronken ingesteld op het welzijn van koning en vaderland, die met geestdrift werden ontvangen en beantwoord. Ook in de meeste gestichten van liefdadigheid werd feest gevierd, daar ouden en jongen van dagen ter eere van 's konings verjaardag feestelijk werden onthaald. Overal heerschte de meest opge ruimde stemming, en ieder bragt het zijne bij tot opluistering van dezen nationaleu feestdag. Heden avond zal er, bij gunstig weder, eeue fraaije illuminatie van stadswege in het Lange Voor hout worden ontstoken, terwijl ook van vele andere zijden aan stalten worden gemaakt tot verlichting van hotels, openbare ge bouwen en bijzondere woningen. Harderwijk IS Februarij. Morgen zal van het koloniaal werfdepot alhier naar Botterdam vertrekken een deta chement suppletie-troepen, sterk 150 man (waaronder 9 onder officieren), om dien dag te embarkeeren aan boord van het aldaar liggende schipNoach, gezagv. J. C. F. Looijen, om met die bo dem naar Java Ie vertrekken, onder bevel van den kapitein der inf. van het O. I. leger J. F. Haas, die van verlof derwaarts terugkeert, en tot mede-geleide de 2de luitenants der inf. van gemeld leger D. van der Swan en G. 11. B. Halewijn. Ilellevoetsluis 17 Februarij. Het meer gesta dige weder van de laatste dagen heeft gunstig op de zeevisch- vangst gewerkt. Gisteren en heden zijn verscheidene sloepen binnengevallen, waaronder die van vijt tot zeshonderd kabel- jaauwen hadden gevangen, die tot zeer hooge prijzen zijn verkocht. Middelburg- 17 Februarij. Door het gemeente bestuur is heden ten-rnadhuize in het openbaar aanbesteed: 1. het vernieuwen van 1000 kub. ellen bekleedingsmuur langs de smalle kpde en het dwars gedeelte voor den dam. Aangenomen door dep heer J. Sonius alhier, voor 21.386; 2. het dempen van het gedeelte der Zoutengracht (Molenwater) met van de scheepszaten in de kade af te graven slijk. Aangenomen door den heer J. Molhoek, voor ƒ3700; 3. het verrigten van eeuige herstellingen aan de dambrug. Aangenomen door den heer A. Geldof alhier, voor 455. Tilburg 16 Februarij. Vrijdag jl. zijn er drie ver zoekschriften ingediend, een aan den koning, een aan den minister van oorlog en een aan den minister van financiën, waarin ver zocht wordt, om voortaan de militaire lakens publiek te doen aanbesteden. Voor die lakens worden nog altijd de hoogste prij zen betaald, niettegenstaande de prijs der wol van 20 tot 50 pet. gedaald is. ZutpUen 16 Februarij. In gewone jaren is kersmis de uiterste termijn, waarop onze landbouwers rogge zaaijen. Door de in het vorige jaar vroeg ingevallen vorst heeft dit niet in voldoende mate kunnen geschieden, zoodat eenige boeren in de afgeloopen week nog ettelijke mudden rogge hebben gezaaid. FranXsrljli:. Naar men verneemt, is bij de Fransche regering een plan in overweging om al de Parijsche en departementale bladen in de gelegenheid te stellen, ter drukkerij van den Moniteur zoo vele gedrukte exemplaren van het verslag van elke zitting der wetgevende kamers te bekomen, als noodig is om al hunne ge- abonneerden daarvan te kunnen voorzien; betgeen aan die bla den de moeite zou besparen om de bedoelde breedvoerige ver slagen uit het regerinsblad over te nemen. Daar de dagbladen toch gehouden zijn om of die verslagen ter zijde te laten, of den officiëlen tekst daarvan letterlijk weer te geven, meent men dat deze maatregel (waarvan het denkbeeld van den heer Emile de Girardin is uitgegaan) zich zeer zou aanbevelen. Men verzekert dat de keizer zich de processtukken heeft laten geven van al de zaken in den jongsten tijd voor de regt- banken behandeld en thans bij het hof van cassatie aanhangig, en betrekking hebbende op zamenscholingen, het uiten "van oproerkreten, verzet tegen de openbare magt, enz. Hij zelf wil met de meeste naauwkeurigheid zich met alle bijzonderheden dienaangaande bekend maken. Het hof van assises in het departement Maine en Loire heeft eenige dagen geleden een dertienjarig dienstmeisje, dat het kind van hare meesteres, vrouw Benardiére, vermoord had, tot tien jarige opsluiting in een verbeterhuis veroordeeld. Uit het onder zoek bleek, dat zij deze misdaad gepleegd had om zich op deze meesteres te wreken, die een som van ruim 30 francs, benevens eenige kleine voorwerpen van waarde vermist en ze later in de slaapkamer vau haar dienstmeisje gevonden had. Sedert dit oogenblik besloot laatstgenoemde zich te wreken, en wachtte slechts op een gunstige gelegenheid. Deze bood zich den 30 December aan van het vorige jaar. Vrouw Benardiére, die te Roquet woonde, verliet des morgens omstreeks ten 7 ure hare woning, om zich naar Angers te begeven, en bragt haar bijna tweejarig kind ter bewaring aan een buurvrouw, Bedouet ge naamd. Een paar uur later kwam het dienstmeisje het kind bij vrouw Bedouet halen, bewerende dat zij het voedsel wilde geven. Het meisje bleef echter zoolang weg dat die vrouw zich "begon te verontrusten en haar ging opzoeken; hetgeen echter vruchte loos bleek te ziju. Toen vrouw Benardiére te huis kwam en van het verdwijnen van haar kind verwittigd was, vroeg zij aan hare dienstmaagd, die zich achter den schoorsteen verbórgen had, waar zij het kind had gebragt. Met de grootste koelbloedigheid gaf het ontaarde meisje ten antwoord dat het zich in den put be vond. Verder gevraagd zijnde op welke wijze het kind er in ge raakt was, gaf zij voor dat een man haar en het kind er in gewor pen had, doch dat zij er in geslaagd was er uit te kruipen. Om dit te bewijzen, toonde zij hare kleederen, die nog van het water doorweekt waren. Bij het geregtelijk onderzoek, kwam zij ech ter tot de bekentenis dat zij de misdaad gepleegd had. Maandag avond heeft in het Tliéatre de l'OUion eene mani festatie van den kant der studenten plaats gehad. Men begon met te roepen: „Ruy-Blas"het drama van Victor Hugo, waar van de weder-opvoering verboden is. Vervolgens werd de uil het jaar 1848 bekende kreet: ttdes lampion»!" aangeheven. Ge durende de geheele voorstelling heerschte de grootste opgewon denheid, die zich telkens lucht gaf zoo dikwijls op het tooneel iets gezegd werd, waaraan men politieke zinspelingen kon vast- knoopen. Toen de journalist liochefort in de zaal verscheen, werd hem eene ovatie gebragt. Toen in bet stuk (men speelde het tooneelspel Kean, van Du mus Sr.) de passage voorkwam, waarin sprake is van de loyale en van de omkoopbare pers, werd luidkeels geroepen: //Weg met Cassagnac!" Hoewel die mani festation den geheelen avond voortduurden, durfde de policie geen gebruik maken van haar gezag. Engeland. Blijkens statistieke opgave zijn in het afgeloopen jaar van Hamburg naar New-York vertrokken 32 zeilschepen met 9829 passagiers, waarvan er op de reis 211 stierven, van Bremen ver trokken 81 zeilschepen met 22.370 passagiers, waarvan er 155 stierven. Van Liverpool daarentegen vertrokken 53 schepen naar New-York met 8474 passagiers, waarvan er 26 stierven, en van Londen 38 schepen met 2588 passagiers, waarvan er slechts 9 overleden. In het geheele jaar kwamen er te New-York uit Europa 282 zeilschepen aan, met 49.038 passagiers, waar onder 494 sterfgevallen voorvielen en van deze alleen 211 op de 32 Hamburger schepen, die 9829 passagiers overbragten. Men verwacht thans spoedig belangwekkende telegrammen uit Abyssinië te ontvangen. De togt zelf wordt als een kwestie van tijd en van geld beschouwd, daar de moeijelijkheden groot zijn. Het punt van uitgang of de basis der krijgsbewegingen moest noodzakelijk ruim 22 uren van de landingsplaats zijn, nl. te Senafé, en alwaar de geheele ammunitie, te Zoulla ontscheept, aangebragt moet worden, alvorens het Engelsehe leger voort rukken kan naar Magdala, alwaar de gevangenen zich bevinden en dat bijkans 131) uren van Senafé ligt. Een der grootste moei-

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 2