VLISSIN6SGH WEEEBLAD. ér IS(ï8. N°. 261. Zalurdag 25 January. 6de Jaargang. VLISSINGEN. POLITIEK OVËRZIGT. BiyBNLANDSCUE T1JD1ME1 BUREAU: F. H. SCHIFFER. l)it Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. 'fer -FN Nieuwendijk H no. 101. Ad verten tien gelieve inen aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor elkeu regel meer 10 Cents, behalve 3o Ceuts zegelregt voor elke plaatsing. l)e Tijd, N.-lIoll. courant, van donderdag 23 dezer, bevat de 56ste lijst van vrijwillige bijdragen voor het pauselijke leger, tot een gezamenlijk bedrag van f 156.747.9S. Terwijl tusschen Pruissen en Frankrijk waarschijnlijk eene toenadering is tot stand gekomen, verklaart de openbare mee uilig ill Oostenrijk zich meer en meer en steeds krachtiger tegen een verbond tusschen Frankrijk en Oostenrijk. Intusscben meent men, dat Oostenrijk meer en meer bedreigd wordt van den kant van Rusland en uit dien hoofde acht men liet wensche- lijk, dat Frans Jozef een verbond van houw en trouw met Pruis sen en de overige Duitsclie staten zou aangaan; daardoor zou Oostenrijk niet alleen gevrijwaard zijn tegen een aanval van Frankrijk of Rusland, maar zoodanig verbond zou den besten waarborg opleveren voor tle.n Kuropesehen vrede, en tevens de Oosten rij ksclie kwestie in bedwang houden. De Oostenrijksche organen, die dit gevoelen zijn toegedaan, stellen op den voor grond, dat zoodanig verbond ook voor Pruissen van groot belang zou zijn, aangezien deze staat, op welken thans de taak rust om als beschermer op te treden voor geheel Duilschland, het voort- dringen van Rusland naar liet westen moet beletten, dat ten slotte slechts ten koste van de Duitsclie magt en nationaliteit kan plaats hebben. Intusscben schijnt Pruissen die motieven vooralsnog niette beamen; althans is het beweren dat Pruissen reeds stappen zou hebben gedaan om dezen wensch van Oosten rijk te bevredigen, door de ofiiciëuse Berlijnsche organen op de meest stellige vóze. tegengesproken; de Kreuz-Zeitung scheen daardoor zelfs in gramschap ontstoken en ontkende dus op eeue voor Oostenrijk min of meer honende wijze de loopende geruchten. Op nieuw wordt te Parijs als zeker verteld dat weldra een manifest van keizer Napoleon III verschijnen zal, bestemd oin de gemoederen gerust te stellen en de bekommering weg te nemen, die ontstaan is door do discussie over tie leger wet, door de oorlogzuchtige strekking, welke men in deze meent te ontwa ren, en door de gevolgtrekking, welke het publiek zou kunnen maken uit de eerstdaags te verschijnen aankondiging eener nieuwe leening van J 00 miUioen. Reeds heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de prefecten een vertrouwelijke circu laire gezonden, waarin zij worden uitgenoodigd de taal der bla den, wathip zij invloed hebben, te doen overeenstemmen met het behoud der vredelievende gevoelens door den keizer en zijne ministers reeds zoo veel malen te kennen gegeven. In genoemde circulaire wordt het beginsel geproclameerd, dat de regering, die slochls écu politiek heeft, ook maar één taal kail hebben, en min helslot leest men deze woorden: „Niets baart zooveel bekommering als de tegenstrijdigheid, niets stelt zoo gerust en versterkt zoo, als de eenheid van taal en van leiding." Wat de heiiing betreft, men mug als zeker aannemen, dat in beginsel tot hare uitgifte besloten is, en de vertraging slechts veroor zaakt wordt door een verschil van gevoelen tusschen de heeren Roulier en Magne, over de schadeloosstelling, welke de inschrij vers voor de Mexicaansclie leehing cischen. De Indépendancc beige zegt, dat bedoeld verschil niet ernstig is en weldra zal wor den uit den weg geruimd. In de Deensche Folkething heeft maandag de minister van bniteiilaiidsclie zaken liet contract met Noord-Arnerika, betref fende den verkoop van St. Thomas en St. John ter tafel gebragt. De kamer ging over in geheim comité, om mededeelingen te ontvangen over de vertrouwelijke mondelinge onderhandelingen, die aan het sluiten der overeenkomst voorafgegaan waren. De behandeling dezer zaak wordt buitengewoon bespoedigd. Dezer dagen was er sprake dat Italië het nieuwe Mexicaan- sche gouvernement zou hebben erkend. De Correspondence Ilalieime weêrspreekt. dit in zooverre, dat deze erkenning niet zou hebben plaats gehad krachteus een koninklijk decreet. Te regt wijst de Independence er evenwel op, dat het Italiaauscbe blad ontkenning zoekt door woordenspel, aangezien het een feit is, dat Italië in Mexico een consulaat heeft gevestigd, hetgeen erkenning van het gouvernement in zich opsluit. Vlissingen 24 Januarij. Woensdag hebben alhier 190 kiezers van de 276 kiesbe- voegden aan de stemming deelgenomen. Heden heeft te Middelburg de opening der stembriefjes plaats gehad ter verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der sinten generaal in het hoofdkiesdistrict Middelburg. Uitgebragt 1992, van onwaarde 20, volstrekte meerderheid 9S7 stemmen. Gekozen de oud-leden mr.D.vanEck metll38 en mr. G. A. Fokker met 1141 stemmen. Jhr. inr. H. J. van der Ileim verkreeg 828, en Jhr. J. L. de Jonge 797 stemmen. Goes. Uitgebragt 1072 stemmen. Gekozen den heer mr. P. 11. Saaijtnans Vader, oud-lid, met 5S5 stemmen, den lieer nir. C. J. Pieké, bekwam 410 stemmen. Zierikzee. Uitgebragt 904 stemmen. Gekozen den beer J. J. van Kerkwijk, oud-lid, met 705 stemmen, den heer jhr. mr, J. G. H. van Tets van Goudriaan verkreeg 222 stemmen. Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie tot onderhoud en beheer dc-r nieuwe uitwatering van de polders Stoppeldijk c. s. (Zeeland), D. F. P. Seydlilz. Zr. Ms. rauischip de Schorpioen, voor rekening van het Nederlatidsehe gouvernement in aanbouw bij de Sociétédes Fo-r- ges et Chantiers de Ia Méditerranée, is den 18 dezer te La Seine, in de nabijheid van Toulon, met goed gevolg te water gelaten. De procureur-generaal, fungerend directeur van policie in Noord-Holland, vestigt de aandacht der ambtenaren van policie op het bestaan van exemplaren van het gedrukte ge schrift: Nederlandsehe wensch, welke niet voorzien zijn van den naam of eenige aanwijzing van den drukker of schrijver; en-, waarvan eenige te Amsterdam zijn aangehouden. Zij schijnen een nadruk te zijn van die welke allereerst in den handel zijn gebragt, en afkomstig zijn van de steendrukkerij J. Flier, te Breda. In de week van 1218 gevallen van veetyphus in het i 'Tfc T bben ztfeb-gpeüe'

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 1