kregen, waarna deze laatst en in botsing kwamen met de policie, die het op hare beurt te kwaad kreeg met de tot bijstand toe gesnelde menigte. Het ge.olg hiervan was, dat er allerlei ver keerde en tegenstrijdige orders werden gegeven, zoodat de offi cieren en ambtenaren op het laatst zelveu met meer wisten wat zij moesten aanvangen. Te midden dezer wanorde bemoeide het personeel der Peninsular and Oriental Company zich met niets anders dan met de blussching, en zoowel daaraan als aan de «oede werking der medegebragte stoombrandspuit was het toe te schrijven, dat de vlam verhinderd werd zich naar den ooste tijken kant uit te breiden en de gebouwen der tinna John Burd C°. gespaard bleven. Intusschen werkte het vuur uaar de westelijke zijde zooveel t.e heviger voort, zoodat er om liet onheil te stuiten, niets anders overbleef dan een blok huizen aan de Praija tot aan het havenmeesters-bureau in de lucht te doen springen. Daar inmiddels eindelijk alles zoover in orde was ge komen, dat er nu geregelde bevelen konden gegeven worden, zond een van de hoofden der brandweer een paar patrouilles te paard naar een der militaire magazijnen om buskruid. Ongeluk kig gins dit ook weer alles behalve vlug van de hand; want hetzij de orders niet goed begrepen of niet goed overgebragt waren, althans de patrouilles renden drie a viermaal heen en weer van den brand naar het magazijn, zonder dat zij nog een ons kruid medebragten, zoodat op het laatst het volk van het Engeksch oorlogsschip Ocean in allerijl de noodige hoeveelheid van boord haalde. Nu ging het er met kracht op los en weldra vlogen ill de digtbebouwde buurt de houten gebouwen het een na het ander in de lucht. Aanvankelijk scheen het alsof dit toch niet zou baten, daar de vlammeu zich reeds over een te wijden omtrek verdeeld hadden, maar bij aanhoudende inspanning ge lukte het toch eindelijk het vuur meester te worden, nadat de geheeld Jervois-straat'en een groot gedeelte van Bonhauistrand vernield waren. Evenwel, hiermede was alles niet algeloopen, want door het overwaaijen van vuur en vonken begon liet hout werk der huizen op verschillende plaatsen weder te ontvlammen, ion gevolge waarvan de militairen den geheeien nacht door bezig moest blijven met. gebouwen in de lucht te doen springen, omdat er niet overal genoeg water tot blussching voorhanden was en men dus moest vreezen dat de vlumuieti weer te veel voedsel zouden krijgen, vooral toen een pakhuis met salpeter, een met katoen eu zoo nog andere met ligt brandbare stoffen werden aangetast. Dat er bij dit een en ander meusclien zijn omgeko men, is wel te denken, doch daaromtrent heeft men nog niets met zekerheid vernomen. Daarentegen wist men dat een aantal soldaten en andere personen gekwetst zijn geworden. Verreweg het grootste deel der vernielde goederen en panden was Chineesch eigendom, waarvan het meerendeel niet tegen brandschade ver zekerd was. Hierbij komt dat een aantal winkeliers en andere particulieren, die van den brand bevrijd zijn gebleven, er toch erg genoeg aan toe zijn, doordien velen, en daaronder zelfs een aantal Europeanen, van de algemeene wanorde misbruik maak ten, met in de winkels en huizen op de schandelijkste wijze te plunderen, te stelen of het aanwezige in hunne brooddronken heid te vernielen. Het totaal der schade kon bij de afzending dezer berigleu wel bij louter gissing, maar niet met eenigeu vol doenden grond worden begroot. Duitschland. De Berlijnsche dagbladen deelen een telegram mede, hetwelk den 11 der vorige maand, nadat het overlijden van den uitvin der van het Pruissische naaldgeweer, den heer llreyse, te Ber lijn bekend geworden was, door den koning van Pruissen toege zonden zou zijn aan het gemeentebestuur van Sdtnmerda, in de Pruissische provincie Saksen, waar Drevse zijn laatste levens dagen doorgebragt, heeft. Dat telegram zou geluid hebben als volgt: „Met opregte droefheid verneem ik uit uw telegrafisch berigt, dat de heer Dreyse werkelijk overleden is. Door zijnen vindingrijken geest had hij zijdelings er toe bijgedragen om in de hoogste orde van zaken een beslissende verandering te doen ontstaan." In Rumanië heeft men op nieuw gewelddadigheden tegen de Israëlieten willen plegen. Een telegram uit Bucharest berigt., dat dit voornamelijk het geval was te Barlad waar men de Israë lieten beschuldigde den dood veroorzaakt te hebben eens prie sters, die plotseling ziek geworden en weldra bezweken was. De aldaar gepleegde ongeregeldheden hebben zich tot dusverre slechts bepaald tot liet vernielen van huisraad en woningen der Israëlitische bevolking. De regering heeft onmiddelijk krachtige maatregelen tegen verder geweld genomen. De burgers zijn opgeroepen om miliitaire dienst te doen, en de procureur-gene raal is naar Barlad en elders vertrokken om een onderzoek in te stellen. Uit Ereiburg meldt men dat de katholieke studenten van - de hoogeschool aldaar, in eene vergadering plegtig hebben ge protesteerd tegen het onregt, dat den H. Vader wordt aange daan. Er werdt tevens besloten om den strijd voor de vrijheid en onafhankelijkheid van den H. Stoel te ondersteunen, door het oprigten eener vereeniging, waarvan de leden zich verplig- ten om elke maand een klein offer aan geld af te zonderen. Nadat reeds gedurende verscheidene dagen door de professoren vergunning was gegeven, om een der zalen van het universiteits gebouw voor de vergaderingen dier vereeniging te bezigen, is die vergunning eensklaps ingetrokken, en werd gedurende de begrafenis van een der studenten, op last der professoren een oproepingsbillel aan het gebouw der academie verwijderd. De studenten hebben geene poging gedaan om de oorzaak van deze handelwijze op te sporen, inaar zijn onmiddelijk gaan vergade ren in de zaal der arbeiders-vereeniging, die hun werd aange boden. Het heeft een slechten indruk bij de bevolking gemaakt, dat de professoren de schoone bedoelingen der studenten hebben willen tegenwerken, daar de hoogeschool van Freiburg uitslui tend katholiek is. I talie. Home 9 Januarij. Het Giornale <li Ito ma bevat de acte van herroeping van kardinaal d'Andrea. Dit stuk is van den volgenden inhoud: „De ondergeteekende kardinaal verklaart 1. dat hij om vergeving smeekt voor de ongehoorzaamheid, welke llij begaan beeft, door zich, tegen het verbod van den H. Vader in, naar Napels te begeven; 2. dat llij de ergernis be treurt, dien hij den geloovigen gegeven heeft, door zijne houding tegenover den persoon van Z. Heiligheid en tegenover de H. Congregatiën met zijn geschriften endoor zijn verstandhouding met de Esam.inatore van Florence, waarvan de leerstellingen, den 11. Vader bekend, hij als kettersch en schismatiek veroor deelt; (3. (lat hij zich geheel vereenigt met liet. adres van het katholiek Episcopaat, dat iu Junij 1867 te Rome vergaderd is geweest; 4. dat. hij de protesten en andere door hem gedane handelingen, welke tegen de brève van 12 Junij strijden, ver oordeelt; 5. dat hij nederig den 11. Vader om vergiffenis en zijn Hoogwaardige ambtgenooten en alle anderen, die door hem op eenigerlei wijze beleedigd zijn, om verontschuldiging verzoekt. „Rome 26 December, llieronyiniis, kardinaal d'Andrea, bis schop van Sabina, abt van Sabiaco." Uit Rome berigt men, dat op dit oogenblik bijna 4000 jongelieden uit Nederland en Duitschland bij het pauselijk leger in dienst zijn. Dat leger telt thans meer dan 22.000 man waar onder, zegt men, 15.000 vreemdelingen. Florence 12 Januarij. Het heeft hiergroote be zorgdheid ingeboezemd, dat eenige troepen van het Fransche leger in de Kerkelijke Staten van Civita-Vecchia naar Viterbo verlegd zijn. Niemand gelooft eraan dat redenen van gezond heid hiertoe aanleiding hebben, doch inen is overtuigd dat die verplaatsing in verband staat met nieuwe woelingen der gari baldisten, die zich tot eene nieuwe strooptogt schijnen voor te bereiden. .Garibaldi heeft aan de 'Iclegrafo liet volgend schrijven in de Fransche taal ingezonden. „Het is niet mogelijk dat in ganscb Italië een enkel soldaat bestaat, die een patroon zou willen afschieten, ter gunste van den 2 December Montana is voor mij een nieuw Asperinonle. Ik werd niet aan de hielen maar in liet hart gewond, om het verlies van vele onzer dappere broeders De booze geest, die met den eenen voet op Parijs en met den anderen op Rome drukt, moge gelagchen hebben over onze nederlaag, doch in Mexico heeft hij ook zijne offers gehad. Onze vrienden in Frankrijk en in de gansche wereld kunnen bedaard zijn, wij zullen den arbeid op nieuw beginnen." Een der Italiaansche bladen deelt inede, dat een aanzien lijk gedeelte der bevolking der Beide Sieiliën een adres onder teekend heelt, dat den koning van Napels op zijn verjaardag, den 16 dezer, door eene deputatie zou aangeboden worden. Dit adres zou iu de volgende bewoordingen vervat zijn; „Aan Z. M. koning Frans II; de bevolking der Beine Sieiliën. Sire! de ver dwaalde geesten zijn tot inkeer gekomen; zij die nog een ander gevoelen koesteren, zijn weinig in getal. Ook kunnen wij bewe ren, dat wij allen slechts één wenscli koesteren, nl.dat de Europesche groote mogendheden eindelijk de regelen der gereg- tigheid volgen mogen; dat zij den monsterachtigen Itaüaanschen chaos uiteenwerpen, ons van de overheersching van het huis van Savoye bevrijden, dat ons onderdrukt en den laatsten penning afperst, en dat zij den jeugdigen koning op den troon herstel len, die, om ouze onafhankelijkheid te bewaren, zoo dapper ge streden heeft, zich op den troon regtvaardig en goed en in de ballingschap een engelachtig geduld getoond heeft. Een rege ring, welke aan de verschillende behoeften voldoet; het voor-

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 3