er met Nieuwjaarsdag geen zitting wordt gehouden. Dingsdag helft de kamer de beraadslagingen ten einde pebragt over artikel 5, dat over de mobile nationale garde handelt en waarbij ook de heer Thiers, die tot dusver ovè.r liet wetsontwerp gezwe gen had, het woord heeft gevoerd. Hij verklaarde zich nadruk Het aai regerin kelijk tegen de organisatie der mobile nationale garde, gelijk die door de regering is voorgesteld. Hij wilde hare inrigting niet op dien militairen voét en atzóo de landelijke en industriële be volking nictaan haren eigenlijken werkkring onttrokken heb ben. Voorts kwam-hij op tegen de statistiek, welke de lieer Uotther van de legeruiagt van verschillende staten in Europa in eciie vorige-zitting had gegeven en stelde daartegenover eene. floor hein zelven nagegane becijfering, welke zeer van die des ministers verschilde. De maarschalk Niet, minister van oorlog, beeft belli beantwoord, en hierbij vooral het nut der mobile nati onale garde doen uitkomen, daar ze ook strekken moest, om bet staande leger te verminderen. Nadat hierop de lieer Thiers bad gerepliceerd, heeft de kamer, van wier oppositie men waarlijk ook niet te veel kan vergen, den minister in het gelijk gesteld en art. 5 met 210 tegen 44 stemmm goedgekeurd Over het gehéel kan.men thans de aaniiemiiig der wetsvoordragt als ver zekerd beschouwen. Woensdag hebben, als naar gewoonte, al de muziek korpsen van Parijs den keizer en de keizerin eni aubade gcbr.ig' ter gelegenheid van liet uienwejaar. ;>*_.-Dë meeste Parijsche dagbladen erkennen, dat. in ik twjfen- wdordigeiomstandigliedeu, de nieuwe Friinscbe wet op-dwleger- orgauisatic,:een onvermijdelijk kwaad is. Jlen tnoei. bét betreu- ren (zégt liet Journ. des iJela/s), dat de ongelukkige wedijver der Ëuropesclie.mogeildlieden tot uitbreiding barer strijdkrach ten ons verpligt onze reeds zoo hooge uitgaven voor oorlog nog te verzwaren. Maar kunnen wij, zonder in aanzien en invloed te verminderen, zonder onze veiligheid in gevaar te brengen, ons gaan ontwapenen, indien de gimsche wereld zicli wapent?" De Monde ziet in de nieuwe legerorganisatie een kwaad-, dat, uit den tegenwoordigen politieke» toestand geboren,' ook inet. dien toestand verdwijnen moet, en meent, dat dit laatste onmogelijk kan uitblijven, daar de groote mogend béden iiitit: ten eeuwigen dage een iriillioen soldaten op de been'kuntiert houden,;,-*--De. Univers vindt het een bejaimnerenswaard denk beeld*, dat- Europa voor zijne, veiligheid vijf of zes millioeki- z(jifcrobf-wonefs bestendig onder di; wapenen moet'honden, flet blad .méént-.echter, de Schuld daarvan minder op rekening van staatkunde der kabinetten dan op die van den revolutiegeest te moeten stellen; „die alles in gisting brengt, en allerwege de elementen.van orde, vrijheid, regtviiardighcid, waarheid en ver lichting vernietigt of verpest." Kngeland, Zaturdag ochtend ontston l 'er eene ontploffing in de kruid,- inolens der heeren Hall, te Taversham, die aan eene toevallige omstandigheid en niet aan moedwilligheid moet worden toege- schreven. Elf man waren op het oogenblik der ontploffing aan liet werk en allen kwamen om. Hunne ledematen werden hier eir daiir vètspreid, en men behoeft .slechts te lezen dat zij aan dtj biibmfakketi in den omtrek te vinden waren, om verdere bijzon derheden tè' kannen verzwijgen. Daar de kruidmolens door pniote puiiilioopen en geboomte omringd waren, leed Taversham zelf betrekkelijk weinig schade. Eene poging, der Fenians, die voor eenige dagen eene bijeenkomst te Clerkeliwell wilde houden, werd door de poliele I befét, terwijl de bevolking der wijk de duidelijkste blijken gaf flé wet bhmiddcilijk te willen toepassen door elkè» Fenian onder Imnden té tierden. •l)e regering schijnt reden gehad te hebben te Verottder. stellen dat eën aiilival op liet \V«o|wicli-arsenaal beraamd werd, want de ovp'flu'iit te Woolwicli ontving er berigt van, en natn alle mogelijke voorzorgen door troepen te doen aanrukken en flé waterpolicië. te wapenen. 'J'wee verdachte schepen, die zich op de bdpgté 'Van bet arsenaal Hadden opgehouden, zakten de rivier iif, V.oildrr tltif men de moeite nam o»| zich te vergewissen in hoe verre zufks grond tot vermoeden had. Het 'ministerie heeft eelt buitengewone 'militaire magt op, Osborne (hét verblijf der koningin op liet eiland Wight) doen post vatten, en'dat verblijf zoo wel te land als te water onder bescherming gesteld. De bevolking van Cowes bood der kóningin diensten aan, die koelbk rustig t traden, w laden pisto overige» h ne.M 'inedeg een kopje tin prachtige» revo iierkpnd zijn. brandende luci gen, dan dat ee Wee dag polem Spectut# Oosten r zij betr Beuk' ze' .ebt verzinsel. ische voornam afwijzing flo .ciiadering tot Oo, Een zeldzaam proces is, volgens het Dagblad van. Posen, te'St. Petersburg aanhangig. Vijftig postbeambten zijn voor' den'régtcr gedaagd, als beschuldigd eeiie vereenigirtg te. hebben georganiseerd om de waarden uit de brieven te stelen. Die maatschappij dngteekent al van 18fi2. Hare deelhebbers Werk ten met de grootste 'behendigheid, oiider deoogeu van In-I gou vernement. Geen industriële vennootschap kan heter werken..; Ill de reglementen is zelfs bepaald hoe de buit moet verdeeld Wórden, voorts zijn er dividenden en premiën enz. Alles werd piet de grootste getrouwheid uitgevoerd. De prijs der levensmiddelen te Keulen is zoo aanmerke lijk gestegen, flat eenige aanzienlijke burgers zich vereenigd hebben om te overleggen wat gedaan zon kunnen worden tot verzachting va» den nood der miiigogoedëii. Op voorstel van jlen. burgemeester Bachem is besloten: 1. Gehuwde handwerks- bazcu, die zonder knecht arbeiden, alsmede gehuwde knechts of fabriekarbeiders en gehuwde dugloouers, of weduwen van man nen, tot deze klassen beliooreude, die, met een bij baar ipwoiien- den zoon, het bedrijf van den man voortzetten, en sedert een jaar of langer te Keulen wonen, tegemoet te komen in hunne behoeften, floor hun gedurende de loopende maand Januarij, en, zoo noodig, gedureude de maanden Februari] en Maart, flé. huishuur, tot een bedrag van drie tb, per maand, bun vdór te schieten, en wel door regtstreekscbe betaling na» den vérhuurder. 2. Zij, die meer dau zes th. per maand verwonen, of familie», welke reeds ondersteuning genieten van het armbe stuur, zijn daarvan uitgesloten. De op de nieuwe wijze onder steunden verpligten zich het voorgeschoten bedrag terug te be talen bij gedeelten gedurende de maanden April tot September 1868. 8. Wie zijne schuld niet afdoet, stelt zich bloot aan g«- régtelijke vervolging, 4. Zij die het geleende behoorlijk el, zon der daartoe in regten gedwongen te zijn, terugbetalen, blijven eigenaren van dé helft der genoten som, die voor hunne reke ning in de spaarkas uitgezet, en hun dén 1 December. I SBH met de rente ter hand gesteld zal worde». 5. Er zal oc» comité iran zeventig burgers, m-cst gegoede hattdwerksbazen, .gevormd worden.bij welke de alleen-arbeidende handwerkslieden (knechts en' daglooners) zich zullen kunnen vervoegen, o.tn deze ouder, stéuning te erlangen. Ilovendieli stelt men'zich voor, ten einde goedkooper brood te kunnen leveren, door middel vjao vrijwil- lige renteloo/.e bijdragen, gedurende zes maanden, eetltf bakkerij te doen werken, waar alle hulpbehoevenden poggetfróod zullen, kunnen verkrijgen tegen den prijs dieu het aan de, onderneming kost. De voorschotten daartoe zouden na vorlooj» vail Zes maan den wordeti terugbetaald. Ook de kamer van koophandel te Keulen beeft, in hare zitting van 19 December liet besluit ge. nomen om, met het oog op de buitengewone duurte der levens middelen en de geringe verdiensten der arbeidende klasse, welke als ee» 'gevolg worde» beschouwd van den stilstand in hamlet eiiiiidusipie, aan het ministerie voor te stellen1. het goedkoop vervoeren van graan, hetwelk den 1 December in de 'provincie West falen een aanvaug heeft geuomen, ook op de Rijnprovincie toe te passen, en 2, bij de kanselarij van bet Verbond aan te dringen op bet bespoedigd in werking brengen van art. 46 fier jlonds.»constitutie, waarin, in buitengewone omstaiidiglmdefi, voor bare veiligheid vercischt werden, en daarop liet Victoria j gelijk de' tegenwoordige, eene vermindering op de» transport- antwoorden dat zij voor zicli zelve gceiie vrees koesterde, Omar 1 prijs van granen wordt tóegezegd, flat zij meende te moeten gehoor gegeven aan de vertoogen van I Men leest in de bladen de volgende sentimenteeie ont baar ministerie, hetwelk maatregelen van voorzorg noodig achto. boezeming van zekere dr. H. E. Lillek, ijveri" iitl van eender

Vlissings Weekblad | 1868 | | pagina 3