7LISSINGSCH WEEEBLAD 1867. N°. 257. Zaturd.ig 28 December. 5de Jaargang. F. H. SCHIFFER. VUSSINQEN. mmiADSCilE TlJDi\GE\. BUREAU: Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abort'nement>prijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. mV^.'iV 'J - '*p\ Nieuwendijk H no. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zie Tijd, N.-ZZoll. courant, van woensdag 25 dezer, bevat rle 44,,e lijst van vrijwillige bijdragen voor bel pauselijke leger, tot een gezamenlijk bedrag van/'132.722.94'/3. Van alle zijden wordt bet publiek door particuliere berigten meer en meer ingelicht aangaande de wonderdadige dapperheid der Pauselijke zouaven. Om onze lezers insgelijks naauwkeuri- ger nog met hen bekend te maken plaatsen wij dezen volgen den brief. ltoine, 13 November 18G7. Geliefde Onder», Broeders en Zusters! We dood is mij dikwijls zeer nabij geweest, maar heeft mij toch niet kunnen treffen. Bij Vernisse waren wij met 50 man, 25 zouaven en 25 lini- ers, en dat ging tegen 300 garibaldisten, die ons eerst vooruit lieten komen en op eens voorden dag kwamen. Wij trokken in een huis dat aan den weg stond, in een oogwenk hadden zij ons omringd en schoten van alle kanten opliet huis. Hun overste commandeerde vooruit! en zoo gingen zij op onze kazemat los, 'die lang niet bomvrij was; zij verzamelden zich achter den blin den muur onzer wijkplaats, om ons inet de bajonet en het vuur er uit te drijven. Onze luitenant Duvemel commandeerde: bajonet op karabijn, maakte liet teeken des II. Kriiises en riep: en arant mes enfant si Hij vloog met sabel en revolver ons vooruit bet huis uit, ik deed een klein schietgebedje en beval mijne, ziel aan God, want ik was de tweede die het huis verliet; zoodra wij den boek omkwamen, stak mij een garibaldist op twee plaatsen door mijn mantel, ik bedacht mij niet lang en schoot hem vlak in de borst, wat trouwens geen kunst was daar. lift inan tegen man ging. Nu was ik mijn schot kwijt en tijd was er niet om te laden, zoodat ik mij moest verdedigen met de bajonet, oin ze van uiij af te houden. Zoo schoot er een op mij met een tweelooper, waarvan ik het eene schot op den kant van den loop en bet andere op mijn bajonet nfpareerde, maar ik kreeg toen een lievigen schok, zoodat mijn neus en mond aan bloeden sprongen; ik wist echter niet wat mij mankeerde en dacht dat ik geblesseerd was. Toen ik weer even gelegenheid bad wilde ik mijn geweer op nieuw laden, maar helaas! wat een ramp! door liet er op afgesprongen schot was het half toegebo gen zoodat ik niet meer kon laden, bet bajenet zat er nog goed op, ik ging er dan maar weer op in; alles ging even wild en een ieder schoot en verdedigde zich zoo goed mogelijk. De luite nant werd doodt-lijk gewond en een korporaal in zijn schouder, er lagen drie garibaldisten dood voor mijne voeten; toen greep ik bet geweer van den man dien ik bad neergeveld en wierp liet mijne weg, ik zag dat liet nog geladen was, maar het wilde niet afgaan, ik trok er de lading uit, laadde op nieuw en liet schoot als de beste buks. De kerel was zeker nog niet lang bij liet handwerk geweest, wat mijn geluk was. Wij waren altijd nog omsingeld en zoo hadden wij ons al twee uren verdedigd eer er hulp op kwam dagen; toen gingen zij vlugten en kregen wij gilegenlieid onze benaauwde stelling te verlaten en hen te ach- icrvolgi n. Zoo lang als zij zien dat zij de meerderheid hebben zijn zij ila; per, maar bet wordt niet gelijk of zij gaan schuiven^ en dat kost bun de meeste manschappen, want dan hebben wij vrij spel. Wij vonden 35 doodeti en gekwetsten, die hier en daar in den wijngaard lagen In het. klooster, daar zij hun logies hadden genomen, vonden wij 2 priesters vermoord en 1 gekwetst; dat is veelal hun gewoonte, als de gastheeren hen niet vriendelijk genoeg onlvnngl-n, om ze dan maar te doen verhuizen naar de andere wereld. Op de plaats Colonna maakten, als zouaven verkleede garibal- disten, oproer, zelfs stonden er op schildwacht; in een huis op die plaats Hadden er zich 50 verscholen, schoten de soepdragers en alle voorbijkomende zouaven dood. Zij hebben het allen met den dood moeten bekoopen; zij wilden zich niet overgeven omdat zij hulp verwachtten, maar die kwam niet opdagen; bet verraad had zioh zelf verraden. Toen ging de luitenant van de 2e compagnie met eenig zouaven er op los, hakte de deur opeii 'en met geveld geweer er in niemand mogt er levend uitkomen, de tijd tot overgave was voorbij; een was er nog die riep: Pio nono! i 'iva Pio no node sergeant zeide: het is te laat en velde hem neêr; de huichelaar dacht zoo zijn leven te redden; dat kunstje bad menigeen gered, oui later weer zijn zelfde rol te spelen. Het was aan alle kanten der stad te gelijk. Wat een kerk sieraden vond men bij hen, een garibaidist had een gcheele gouden kelk, de meeste stukken waren echter platgetrapt. Toen wij Rome weer binnentrokken, werden wij onder de bloemen en kransen baast, bedolven. Rijk gekleede dames ston den op de balkons en wierpen met handen vol; het is of de bloe men in Rome geen geld kosten. Uw liefhebbenden Zoon J. K. zouaaf Pontifco. Vlissingen 27 December. Wij vernemen dat bet onlangs van wege de staatsspoorwegen aanbesteed werk der suatiesluis ten westen van Vlissingen niet aan den laagsten inschrijver is gegund, daar deze zich in zijne berekeningen aanzienlijk moet vergist hebben. Ook aan den daarop volgenden inschrijver zal, hoewel die aanmerkelijk hooger heeft ingeschreven, bet werk niet gegund worden, en evenmin zal eene herbesteding plaats hebben. De minister schijnt liet voornemen te hebben, de werken in kleine perceelcn aan te besteden, om daardoor eene meer ern stige en onbeperkte concurrentie mogelijk te maken, daar bet blijkt, dat op groote perceelen overdreven liooge inschrijvingen inkomen. Bij kabinetsbrief van den 21 dezer, heeft het den koning behaagd aan den raad van ministers, naar aanleiding van diens rapport van den 2fi November jl., mede te deelen, dat Z. M. geen reden heeft gevonden om zijn vertrouwen aan het tegen woordig kabinet te ontzeggen, en mitsdien bet door de ministers aangeboden ontslag niet aanneemt.

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1