de kwestie», op eene zeer welsprekende wijze. Hij wist vooral op een zeer geestige wijze de verwijten, die de heer Olivier hem gedaan had, te wederleggen. Naar verzekerd wordt, is te Toulon bevel gegeven om de schepen gereed te houden, om troepen over te voeren, ten einde bij de eerste vijandelijke beweging tegen den Pauselijken Staat gereed te zijn. Van eene andere zijde meldt men, dat het Itali- aansche gouvernement op dit oogenblik laat onderzoeken op welke wijze de vestingen Verona, Mantua en Peschiera nog meer versterkt kunnen worden. Een aantal kanonnen wordt dagelijks derwaarts gezonden. Voorts wil men weten, dat de Italiaansche minister van oorlog zich met eenige leveranciers van het leger verstaat over den aankoop van 20.UU0 paarden, die in het begin van Februarij moeten worden geleverd. De jongste storm heeft aan de groote serre van het nijverheids-paleis op het Parijsche Chainp-de-Mars eene schade veroorzaakt, welke op niet minder dan 100.600 francs wordt be groot. De palinboomen en andere tropische gewassen, welke deze tuin bevatte, en die aan de stad 1 arijs toebehoorden, zijn bijna allen vernield geworden. Engeland. De ontevredenheid te Londen onder de verkoopers vanlevens- Imddeleii op de openbare staatover de bepalingen der nieuwe wet op't stratenverkeer, waarbij hun bedrijf verboden wordt, neemt zeer toe. Maandag avond is eene wel is waar niet zeer talrijke, doch ernstige meeting door hen gehouden. Daar is besloten een vereeniging op te rigten onder den naam van Maatschappij voor de bescherming en (le her,ordering der belangen tan kandelaren en Verkoopers op de openbare straat. Eenige parlementsleden, waaronder lord Elcho, die zich voor de cabmen zoo verdienste lijk gemaakt heeft, zullen aangezocht worden om bescherm- heeren te zijn. De maatschappij zal vooral de leden beschermen tegen willekeurige en ovetdrevene strengheid van de policie. Bij den magistraat van de Londensche wijk Islington is maan dag eene deputatie van aanzienlijke handelaren en ingezetenen geweest, om hem de belangen der straat-verkoopers aan te be velen, ten einde verandering te verkrijgen in de voor hen be lemmerende bepalingen van de nieuwe wet. Her Majesty's theatre te Londen is jl. vrijdag geheel afgebrand. Ziehier de bijzonderheden: Kwartier voor elven ongeveer zagen de voorbijgangers in Haymqrket, Pall-Mall en Regent-street de vlammen slaan uit liet dak van het gebouw. Er was dien avond geen voorstelling. Men spoedde zich naar den ingang, doch de portier wist nog van niets. Men had geen tijd gehad om hem te waarschuwen. Op 't tooneel, zegt men, had meu 't eerst brand bemerkt, doch reeds te laat. Men had de slangen, die in verband stonden met groote waterbakken boven in het gebouw, trachten in werking te brengen, doch gelijk blijkt zonder veel goed gevolg. Waar schijnlijk waren de waterbakken niet goed gevuld. Onder het tooneel bevond zich een bergplaats voor oude machineriën, schermen en costumes, die eenmaal in brand geraakt, vreeselijk ontvlamden. Zooveel is zeker, dat reeds te elf ure, voor dat nog eenige spuit kon aanwezig zijn, het zuidelijk gedeelte in vollen vlam stond. De stoomspuiten werkten uitstekend, de spuitgasten vatten grootendeels post op de kolonnade voor het gebouw, en deden al het mogelijke om den brand, die zich weldra ook aan de aangrenzende huizen meêdeelde, te blusschen. De toege stroomde menigte was ontzettend groot. Eenige afdeelingen militairen met. de bajonet op 't geweer moesten outboden wor den om de straten te ontruimen. Omstreeks twaalf uur viel het dak in, en rees midden uit het gebouw een zuil van wit-hehlere vlammen, waaruit brandende vonken van verschillende grootte opwaaidden voor den vrij hevigen noord-oosten-wind uit. De spuitgasten kregen bevel om de achterzijden der huizen in Pall- Mall aan de zuidzijden te redden. Onder die huizen was o. a. het groote platen-magazijn van den bekenden graveur Graves. Juist in de achterste zalen van zijn huis had deze verscheidene schilderijen van groote waarde, die door de eigenaars bij hem in bewaring gegeven waren. De eigenaars der w inkels in de Opera-Arcade, welke doorgang langs het theater loopt, hadden geen tijd om hun goederen, die zij op straat gebragt hadden, te redden. Zij moesten zeiven voorde hitte vlugten. Omstreeks één uur ging de wind liggen, was het zuidetijk gedeelte van het gebouw uitgebrand, en waren de huizen in Pall-Mall gered, toen plotseling het geroep opging, dat het noordelijk gedeelte van den schouwburg ook in brand raakte. En werkelijk, eer men 't verhoeden kon, stond ook het overige gedeelte vau het gebouw in vollen vlam. Het vuur deelde zich zelfs mede aau het Grand-United-Hótel op den hoek van St. Alban's-street en Haymarket, hetwelk achter bij het theater uitkwam. Eerst om twee uur was voor dat gebouw het gevaar geweken, doch van het geheele theater stond niets meer dan de vier muren en de kolonnade. Aau muziek eu instrumenten is veel waarde verloren gegaan. Aangaande de oorzaak van het verbranden van Hr. Ms. lliéater xs niets bekend. Alleen weet men met genoegzame zeker heid dat het vuur reeds lang gesmeuld moet hebben, toen inen het gewaar werd, en dat het eerste verschijnsel een kleine vlam achter op het tooneel w as, die men geloofde gemakkelijk te kun nen blusschen; doch het bleek later dat de ondervloer van hel tooneel, welke met vele voorwerpen en oud tooneelgereedschap gevuld was, brandde en alles wat zich in het gebouw bevond, is (naar men thans verneemt) verbrand, behalve het gewaad waarin de commodore zich als geest ill Hon Juan vertoont. De onderne mer der opera was van meening zich voor 12.000 te verzeke ren, doch die verzekering was nog niet tot stand gekomen. Lord Dudley, die den schouwburg gepacht had, is voor 70.000 en 20.000 in Consols bovendien verzekerd. Er is veel schade geleden door personen, die in de zoogenaamde „passage" of overdekten doorloop, welke langs ééne zijde van het gebouw- liep, winkels hadden en bun goed in de eerste oogenblikken van schrik in den doorloop wierpen. De snelheid van den brand, 'die in minder dan een half uur het gebouw vernielde, liet niet toe om later iets in veiligheid te brengen. Als gebouw wordt niet veel aan de opera verloren. Het was een zwaar langwerpig vier kant., aan drie zijden omgeven van gegoten ijzeren zuilen, die sleenkleurig beschilderd en 17 voet hoog waren. Deze kolom men en de gevels werden door de bouwmeesters Thomas Nash en Eepton in 1818 voor 50 000 vervaardigd. Het eerst opera gebouw kwam in 1705 tot stand, en verbrandde in 1789. Het nu verbrandde gebouw werd voor liet eerst op 26 Maart 1791 geopend. De ruimte stond bijna gelijk met, die van liet opera gebouw te Milaan. De lengte van liet voetlicht tot den omloop der loges was 102 voet, de breedte 75. Het scherm was 10 voet bread en het parterre 65, met eene hoogte van 56. Het tooneel was 60 voet lang en 80 voet breed. De breedte aan de voor naamste ingang van liet gebouw was 283 voeten de hoogte G4 voet. Verscheidene leden van het opera-gezelschap verliezen veel eu mejufvrouw Titiens zou 1000 a 1200 aau kostbaar heden verloren hebben, behalve een menigte prachtige tooneel- kleedereu. De verschillende ondernemers der opera hebben sedert de oprigting, op zeer weinig uitzonderingen na, steeds groote schade geleden. Niet minder dan 2J5 ongelukken inet doodelijken afloop vielen in 1866 voor in de straten van Londen. Van deze wer den er 36 door het vallen van rijtuigen veroorzaakt, 17 door aanrijden van twee of meer rijtuigen, 14 personen werden door omnibussen overreden, 7 door gewone rijtuigen, 25 door cabs en 105 door vracht- eu andere zware wagens. Verwondingen zijn hieronder niet begrepen. Wanneer men de gevaren, die men in de straten van Londen loopt, met die der spoorwegen vergelijkt, dan zijn waarlijk de laatstbedoelde van weinig betee- kenis; van de 25U millioeu spoorweg-passagiers toch, die zich in 1865 over de Engelsche spoorwegen bewogen, zijn er slechts 23 door oorzaken buiten hunne schuld verongelukt, Onitsehland. Uit de Rijnstreken wordt geklaagd over het bestaande plan om den ltijnarin van Maiuz naar Hingen, die aldaar de gedaante van een uieer vormt, af te dammen en te doen vervangen door een kanaal, ten gevolge waarvan de aldaar liggende eilanden zullen verdwijnen en aau beide zijden van het kanaal moerassen ter breedte van 5UU tol 1200 voeten zullen ontstaan. De aan leiding tut de klagt ligt eigenlijk hierin, dat het natuurschoon van den geheelen omtrek, hetwelk steeds de aandacht der reizi gers trekt, door de uitvoering van dit plan totaal zal verloren gaan en dat dit tevens tot groot nadeel der openbare gezondheid zal strekken. De zaak is te Berlijn aanhangig gemaakt bij het departement van koophandel, alwaar het plan uit een financieel ougpunt is onderzocht, waarbij men tot het resultaat is gekomen, dat de aanleg van zulk een vaarwater op dat punt bepaaldelijk goede renten moet. afwerpen. Als een proefje, hoe het evenwel van de ongunstige zijde wordt voorgesteld, kan dienen hetgeen men daaromtrent in eene correspondentie leest: Ren meer krasse zegenpraal zal het naakte, bloote utiliteits-beginsel wel nooit bevochten hebben over alle hoogere aangelegen beden zelfs die der gezondheid, die toch ook voor het welzijn van den staat in aanmerking komt. Den Rijn gekanaliseerd! Het is alsof men eene salyre schrijft, maar toch het is de treurige werkelijk heid, en wanneer nu de Duitsche pers niet gemeenschappelijk haren pligl doet, dan heeft Ouitschlands keurgesteentè, de Rijn streek, zijn glans verloren. Diep smartelijk is liet daarbij, dat

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3