VLISSIN6SCH WEEKBLAD urn 1867. N°. 255. Zaturdag 14 December. 5de Jaargang. POLITIEK ÖVERZI6T. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke,-nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINOEN. Advertenticu gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 85 Cents zegelregt voor elke plaatsing. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN UIT VLISSINGEN i yooit Z. H. F AU S PIUS IX. Bedrag der vorige opgaaf ƒ.161.47 Yobr den H. Vader. Sint Nico laas geschenk van een jongeling- 2.47 Te zamen 166.94 De Tijd, N.-Hott. courant, van donderdag 12 dezer bevat de 35,te lijst Vaii vrijwillige bijdragen, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ114.812.23. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingïn, maken bekend dat op maandag den 23 December 1867, des namiddags ten 2 ure, ten Raad huize aldaar, zal worden aanbesteed: Het sm.id.ss- loodgieters- en straat- makersvvei'k, het rijden van vrachten, en de levering van hout- ijzer- en verfwaren, ten dienste der gemeente werken, gedurende het jaar 1868. Volgens bestek en voorwaarden, ter lezing liggende ter Ge meente-Secretarie. Vlissjnüen den 12 December 1867. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De Secretaris, P. FORBES WELS. Bij het iii behandeling nemen der begrooting van buiten- Innilsclie zaken, heeft de heer von Bennigsen in het huis der afgevaardigden voorgesteld1. dat die begrootiug zou worden overgenomen door liet Noord-Duitsch verbond; 2. dat de Pruis- sisclie gezantschappen en consulaten in de tot dat verhond be- hoorende staten opgeheven zouden wórden. Het eerste voorstel is door graaf von Bismarck niet regtstreuks bestreden en door de vergadering in beginsel,aangenomen. Tegen liet tweede, het welk ten slotte door het Huis verworpen is, werden doorhem verscheidene bezwaren aangevoerd, meerendeels ontleend aan de betrekkingen tusschen Pruisseu en de andere Noórd-Duit,- sclie staten, en' aan hetgeen de president-minister de „dynas tieke susceptibiliteit" noemde. Antwoordende op een verwijt van den radicalen afgevaardigde Löwe, heeft von Bismarck ten stelligste ontleend, dat Pruissens Russische politiek eene „satelli- ten—politiek" verdiende genoemd te worden. Pruisseu, zeide hij, was bevriend met Rusland, zonder aan Ruslands leiband te loo- pen. Uitvallen als die van den heer Löwe konden bezwaarlijk strekken, om het lot der Russische onderdanen van Duitsche afkomst iu de Oostzee-provinciën te verbeteren. Elke regering was naijverig op hare autonomie, en men móest, indien het be vriende regeringen gold, die gevoeligheid ontzien. Voorts kon digde graaf von Bismarck aan, dat de regering voornemens was, zoodra het verbond meer vastheid zou bekomen hebben, het Pruissiscke consulaat te Hamburg te doen vervallen. De zooveel, sensatie verwekkende verklaring van den heer Rouher luidt, naar het officieus zittingsverdrag, als volgt: „Thans ben ik tot het dilemma genaderdde Paus heeft be hoefte aan Rome, en Italië kan Rome niet missen. Wij verkla- ren, dat Italië zich van, Rome niet zal meester maken. Nimmer zal Frankrijk gedoogen, (jat aan zijne eer en aan de katholieke wereld zulk een geweld worde aangedaan. Frankrijk zal van Italië de stipste en vaste tenuitvoerlegging der September-over- eenkomst vorderen, en indien Italië weigerachtig is, zal het zelf in de zaak voorzien. Is dit duidelijk genoeg?" Door de hem omringende afgevaardigden bij het verlaten van [het spreekge stoelte om verduidelijking zijner woorden'aangezocht, heeft de minister de tribune nogmaals beklommen en gezegd: „Ik wensch, dat niet de minste twijfel aan den zin mijner woorden zal blijven bestaan. Van Rome gewagende, heb ik het tegen woordig pauselijke grondgebied in zijne geheele integriteit be doeld." In liet Britsche lagerhuis heeft lord Stanley eergisteren verklaard, dat hem niets bekjend was van plannen aangaande eene Fransche kolonie in Abyssinië. Hij twijfelde of eerie bemiddeling in de zaak van Abyssinië van nut zou zijn geweest, en verklaarde dat bij Engeland volstrekt geen gevoel van naijver of wantrouwen tegen Frankrijks invloed en goede dienste be staat, maar dat de regering zich integendeel verheugt, te kunnen zeggen dat Engeland met Frankrijk op den besten voet staat. Vlissingen 13 December. Bij het stormachtige weder, hetwelk voor vele zeelieden zoo noodlottig is geweest, is de gemeente Terschelling door eene ontzettende ramp getroffen. De loodsrinkeiaar n°. 4 is met man en muis vergaan, waarbij 8 wakkere zeelieden het leven verloren, hierdoor zijn 31wedu wen en weezen door rouw en droefheid overstelpt en gaan, van hunne beschermers en vaders beroofd, een aan armoede gren zende toekomst te geinoet. De arme lieden moeten geholpen worden, waarom reeds eenige menschen zich ten doel hebben gesteld liefdegiften voor die be- klagenswaardigen in te zamelen. De redactie van het V!issmgsch weehblad zal alle giften, hoe gering ook, in dank aannemen en aan de ongelukkigen over maken. Woensdag namiddag heeft een inwoner dezer gemeente, werkzaam aan de spoorweg- en kanaalwerken buiten deze starl, liet ongeluk, gehad onder de werkzaamheden een paal op het hoofd te krijgen, waardoor hij onder veel bloedverlies, in beden- kelijken toestand naar zijne woning is gebragt. Naar men verneemt, 'bestaat het voornemen om voor de verzending van aangeteekende brieven per post, dé vooruitbe taling van bet regt vaii 10 cents voor aanteekenen, op geMe, wijze als. bij frankeriiig, door middel vwrSnde br.ieven^bCTcs- tigde postzegels te laten voldcrei). /fT»

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1