ring in dit opzigt onvergeeflijk. De verwikkelingen kunnen, naar zijn inzien, vermeerderen door de verschijning van het leger te Rome. Hij vraagt of het noodzakelijk was, dat de Fransche sol daten het bloed der garibaldisten deden stroomen? Was dit niet eene onmenschelijkheid, eene ramp? Hij betreurt het ten hoogste, in een Fransch rapport te hebben moeten lezen dat de chassepots wouderen hebben verrigt. Die woorden hebben den haat der Italianen opgewekt. Het is voorts, naar zijn inzien, een geschiedkundig feit, dat de wereldlijke magtdes Pausen steeds de geestelijke magt heeft belemmerd. Ten slotte komt hij op het voorstel der conferentie, en het blijkt uit zijne rede, dat hij zeer weinig hoop heeft op een ge lukkig gevolg. Hij eindigt zijne rede inet eenige zinsneden uit de encycliek voor te lezen. Nadat de heer Jules Favre zijne redevoering geëindigd had, werd de zitting gesloten en de discussie tot den volgenden dag verdaagd. Engeland. Londen 3 December. Maandag e. k. zal in St. James- Hall eene vergadering van katholieken plaats hebben, waarop de aangelegenheden van den Pauselijken Stoel zullen besproken worden. Volgens een gebruik, dat hier bij dergelijke gelegen heden in acht wordt genomen, heeft er van te voren reeds eene vergadering van voorname katholieken plaats gehad, waarop besloten werd, den aartsbisschop te verzoeken eene openbare meeting op te roepen. Dit verzoek wordt schriftelijk aan den aartsbisschop gedaan, nadat het eerst ter onderteekening wordt gelegd. Ruim 7000 leeken uit het aartsbisdom Westminster en de gansche geestelijkheid hebben dit verzoek onderteekend. De vrijwillige bijdragen voor het pauselijk leger zijn reeds tot ruiin 8000 p. st. geklommen. De dagbladen in Ierland doen alles, om bet volk op te winden. De geestelijkheid blijft echter tot rust aanmanen. Er is tot nog toe alleen te Dublin, zondag den lsteu December, eene lijk-processieter eere der te Manchester gevonnisdeFenians gehouden. Zaturdag had de overheid besloten, zich daartegen niet te verzetten, en alleen zaturdag avond vroeg reeds alle herbergen doen sluiten en gelast ze gesloten te houden tot maan dagOchtend. De processie werd voorafgegaan door een lijkwa gen met. vier paarden. Een stoet vrouwen en meisjes met groene strikken en in rouwgewaad volgde: voorts de kinderen uit lief dadige gestichten, verschillende gilden en eindelijk eenegroote menigte volks. Vijf muziekkorpsen vergezelden den trein. Geen enkel priesler nam aan den optogt deel. Alles liep in de beste orde at'. In den Botanischen tuin werd de plegtigbeid ge sloten, en van daar ging de menigte uiteen. Men hoopt zeer, dat dergelijke demonstratiën niet gehouden zullen worden iu andere deelen des lands, alwaar zij waarschijnlijk tot twisten en ongeregeldheden aanleiding zouden geven. Xóór eenigen tijd werden in de stad Nagasaki twee matrozen van liet Eng. oorlogschip Icarus op de straat vermoord gevon den; cr waren vele omstandigheden, die deden vermoeden dut de ongelukkigen, terwijl zij in diepe rust lagen, door een paar officieren van den landsheer van Tosa zijn gedood. De Engelscbe minister, sir Harry Parkes, en de admiraal Keppel hebben zich liet gebeurde zeer aangetrokken en verlangden van den gouver neur van Nagasaki een streng onderzoek, hetgeen echter tot geen resultaat leidde, vermits de daders onbekend bleven. Het was echter liet plan der Engelscbe autoriteiten, om de zaak krachtig te pousseren, en men verneemt dat de beide gouverneurs van Nagasaki, op verlangen van den minister en den admiraal, uit hunne betrekking zijn ontslagen, hetgeen hier zeer betreurd wordt; immers, de mogelijkheid bestaat, dat zij werkelijk buiten magte zjjn <je moordenaars aan te wijzen. De heersclizuchtige politiek van sir Harry Parkes deinst voor geene handeling, hoe arbitrair ook, terug, en gesteund door eene vloot van 40 oorlog schepen is zijn invloed bij het gouvernement van den Sjogoen meer het gevolg van vrees dan wel van populariteit of liefde van de Japanners voor de Engelscheu. Maar al te dikwijls vergeten de laatsten, dat zij met Japan een traktaat van vrede en vriend schap hebben gesloten, en dat de Japanners geene ovsrwounen vijanden zijn. JDuitschland.. De Oostenrijksche minister van financiën von Beke heeft, aan de commissie tot regeling der Hongaarsclie-aangelegenheden de voordragt toegezonden, welke bet aandeel, dat de Hongaar- sche kroonlanden in de staatslasten zullen dragen, bepaalt. Dienovereenkomstig zal Hongarije tot dekking der interesten van de tegenwoordige algemeene staatsschuld jaarlijks fl. 29.105.000, en daaronder fl. 11.756.000 in zilver, bijdragen. De keizer van Oostenrijk werd ilen 1 dezer uit Pesth te Weenen terugverwacht, ten einde een kabinetsraad bij te wonen, waarin definitief de inslructiën zouden worden vastgesteld, die graaf Crivelli bij zijn vertrek als gezant naar Rome zal ont vangen. De volksadressen in Oostenrijk ten gunste der afschaffing van liet concordaat zijn reeds van meer dan 40.000 liandteeke- ningen voorzien. De Pene Preie Presse meldt, dat op bet kasteel bij Mira- mar beslag is gelegd tot dekking eener privaatschuld van kei zer Maxiiiiiliaan van 800.000 gulden aan bet keizerlijke fami liefonds. Ita.lie. Florence 26 November. Uit de bijzonderheden, welke over de laatste gebeurtenissen in den Pauselijken Staat bekend zijn geworden, is duidelijk gebleken dat de garibaldistisclie be weging niet slechts met medeweten van bel ltaliaansclie gouver nement, maar zelfs met zijne medewerking en ondersteuning op touw gezet en aangevangen is. Alles, wat door die regering tegen de garibaldistisclie beweging werd ondernomen, was slechts eene bedriegelijke handelwijze, om de oogen van Europa te ver blinden, de expeditie des te beter te doen gelukken en in het be zit van Rome te geraken. Het is onbetwistbaar waar dat Ratazzi liet volkomen eens was met Garibaldi, liet Journal, de Genioe deelt hierover mede, dat beide hoofdmannen der revolutie over eengekomen waren om de zaken zoo te leiden, dat Frankrijk verhinderd zou zijn om te interveniëeren. Een eerste vereischte biervoor bepaalde, dat de telegrafische gemeenschap tusscben Florence en Parijs afgebroken moest worden. Vervolgens zou de opstand te Rome uitbreken, de revolutionairen moesten daar, ten koste van alles, trachten zich omstreeks zes ure staande te houden, ten einde alzoo liet Italiaanse be leger een voorwendsel te geven, om schijnbaar dc onlusten te beteugelen. In een schrijven van den afgevaardigde Bertani wordt dit alles beves tigd, en het is alleen aan de dubbelzinnige houding van Ratazzi en Garibaldi te danken, dat dit plan mislukt is. Wat de plannen betreft, die de roodbemden als huil programma aannamen, hier over bevat de Armenia belangrijke mededeelingen. Deze bijzonderheden zijn van zulk een helschen aard, dat men aan de waarheid er van bijna zou twijfelen, ware het niet dat het blad ten stelligste verzekerde dat bet van de waarheid er van overtuigd is, en zijne mededeelingen niet kunnen worden en ook niet zijn tegengesproken. Volgens de bevelen, die aan de hoofdmannen der garibaldistisclie benden versterkt waren, zouden de benden zich het eerst van bet pauselijk paleis meester maken. De H, Vader, de kardinalen en alle personen, die eene hooge betrekking bekleedeu, zouden alzoo in handen der gari baldisten vallen. Men moest dan Z. H. voorstellen om onvoor waardelijk van zijn wereldlijk gezag afstand te doen, en inogt hij dit weigeren, onder zijne oogen den eene kardinaal na den anderen en alle personen van zijn bof onthalzen; hunne hoofden op een piek plaatsen en door Rome's straten ronddragen. Indien dit schouwspel Z. H. niet kon bewegen om aan de eisclien der revolutie toe te geven, zou men maar kortaf den Heiligen Vader vermoorden en ook zijn hoofd op een piek ronddragen. Deze bevelen waren gedrukt en inwoners van Florence waren er mede bekend. Het schijnt dat de Florentijnsclie regering, die voor niets terugdeinst om baar doel te bereiken, deze daad, om wier afschuwelijkheid te schetsen, geene woorden te vinden zijn, eveneens dienstig achtte als voorwendsel voor bare voorgeno- wene interventie te regtvaardigei). Eenige der boog geplaatste personen, die in dit snood verraad waren ingewijd, schijnen echter niet moedig genoeg geweest te zijn om hunne taak ten einde toe te volvoeren. Bijna dagelijks wordt er thans in de bladen door de hoofd mannen der revolutionaire partij van wederzijde een vinnige strijd gevoerd, waarin zij elkander beschuldigen van daden, die liet mislukken der expeditie zouden hebben veroorzaakt. Daar echter de eed, dien liet complot, waartoe zij behooren, hun ver biedt om alles te verhalen wat zij van elkander weten, kan men er verzekerd van zijn, dat over vele zaken nog de sluijer van het geheim blijft geworpen, welke de regering nog meer zouden cumpromitecren. Belgfie. Ten gevolge van den geweldigen storm, in den nacht van 1 op 2 dezer uit het noorden opgestoken, is de Schelde vóór Antwerpen buiten hare oevers getreden, waardoor eene aanmer-

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3