§867. N°. 253. Zalurdag 36 November. 5de Jaargang. Z. H. PAUS PIUS IX. POLITIEK 0VERZ1GT. iilMEiUAPSfifIE TUDUflBfl. VLISSINGSCH WEEKBLAD BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101, V LIS SIN GEN. Advertentiiin gelieve men aan den Uitgever in xe /.enden uiterlijk Donderdag avoud ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 3ö Cents egelregt voor elke plaatsing. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN UIT VLISS1NGEN VOOR Bedrag der vorige opgaaf f 114.64 N. N. Voor Z. H. den Paus en het Pauselijk leger- Wat wij winnen geven wij gaarne voor Z. H. - Weinig maar uit een goed hart- W ij vragen U, H. Vader, den zegen. - Van eenige kinderen op een vrolijken avond - Het eerste gewin Was kattengespin, Maar toch kwam er nog iets in. Voor Z. H- Heinkenszand. Uit dankbaarheid voor verleenden en op hoop van nieuwen zegen. Eer aan de zouaven 15— 1.03 0.20 0.80 1.70 1.15 Te zaïuen - 10— 144.52 Be Tijd, N.-TIoll. courant, van donderdag 28 dezer bevat de 263te lijst van vrijwillige bijdragen, tot een gezamenlijk bedrag van S5.S 74.S{j1/2. De begrooling van bnitenlandsche zaken is in de tweede kamer der staten generaal met de kleine meerderheid van twee stemmen verworpen, en het ministerie heeft naar aanleiding daarvan verklaard, dat het eenparig zijn verzoek om ontslag bij den koning heeft ingediend. Men schrijft uit Luxemburg: „De Köln. Zeit., de Nord en andere bladen melden, dat de heer de Tornaco, minister van staat van het groothertogdom Luxemburg, zijn ontslag geno men heeft. Dit had hij ook behooren te doen na het met alge- meene stemmen aannemen van het adres, waarin het besluit tot reorganisatie van het leger zou scherp is afgekeurd; maar de lieer de Tornaco hecht aan zijne portefeuille en blijft aan het bewind. Zijne ambtgenooten, de hh. Colnet en Blochhausen, directeurs-generaal van financiën en van binnenlandsche zaken hebben constituiionneel gehandeld en hun ontslag genomen. De lieer de Tornaco tracht een nieuw kabinet te vormen, dat de kamer ontbinden zal. Dezelfde minister is voorden regtbank gedaagd, om dat hij den lieer Brasseur, volksvertegenwoordi ger, belasterd heeft." De overeenkomsten, door de Pruissische regering gesloten met de ten vorige jare door haar onttroonde vorsten, en waarbij de geldelijke schadevergoeding aan deze geregeld wordt, vinden onder liet publiek in den Pruissisehen staat veel afkeuring. Vrij algemeen oordeelt men dat het kabinet te Berl jnte mild is geweest met het doen van coneessiëii, en men vreest dat de bijzonder hooge schadeloosstellingen, aan den ex-koning van Hannover, den ex-keurvorst van Hessen en den ex-hertog van Nassau toe gekend, een zware slag voor de schatkist zullen zijn. Deze be zorgdheid wordt bestreden door de ministeriële bladen, die be weren dat bedoelde schadevergoedingen vertegenwoordigen de traarden der domeinen .-door die vorsten aan Pruissen afgestaan, en dat de inkomsten dier domeinen, na verloop van zeker aan tal jaren, voldoende zullen zijn tot de terugbetaliirg der kapitalen welke de operatie vereischt heeft. Overigens zal de regering weldra gelegenheid hebben over deze zaak ophelderingen te geven, daar verscheidene leden van het huis der afgevaardigden, naar liet schijnt, voornemens zijn de overlegging dier overeen komsten aan 's lands vertegenwoordiging te vragen. De Engelsche regering heeft voorloopig het parlement een crediet van twee millioen pond sterling voor de expeditie naar Abyssinië aangevraagd. De uitgaven voor die expeditie zijn door liet gouvernement geraamd op 3^ 5 4 millioen, doch dan moet zij niet langer duren dan tot April, tegen welk tijdstip de rege ring het raadzaam acht de troepen terug te ontbieden. Men kan hieruit op nieuw zien wat verre expeditiën kosten, en hoezeer de schuldenlast van Frankrijk, dat eenige verre expeditiën ondernomen heeft, die bovendien zeer lang geduurd hebben, daardoor vermeerderd is. Engelands geschil inet den koning van Abyssinië is, gelijk men weet, ontstaan door de gevangen houding van den Britsellen consul Cameron, terwijl hierna nog meer Engelsche onderdanen in Abyssinië gevangen werden ge nomen. De Engelsche regering heeft nu erkend, wat haar be wogen had om een consul naar Abyssinië te zenden. Frankrijk namelijk was voornemens een etablissement of nederzetting aan den ingang der Roode Zee te bekomen, en de consul Cameron werd dus naar Abyssinië gezonden, om ten dien aanzien „een oog in 't zeil te honden." Een woensdag ochtend ontvangen telegram berigt, dat het crediet van twee millioen door het lagerhuis is goedgekeurd. Vlissiagsn 29 November, Gisteren heeft te 's tlage de aanbesteding plaatsgehad van liet houwen eener steeneu uitwateringsluis met wachtslnis ten westen van Vlissingen, een suatiekil met huiten- en biinienboe- zem, het graven van een gedeelte van den Middelburg-Vlissing- sclien watergang en het maken van vier bruggen. De minste inschrijving is die van den heer van Luik, te Capelle, voor 180.000. Aan het in de volgende maand, onder presidium van den luiteuant-generaal Eiigelbrocht, te 's Gravenhage te houden examen van onder-officieren der infanterie, dingende naar den rang van 2en luitenant bij dat wapen, zullen van het 3e rege- ment alhier 6 aspiranten deelnemen. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, ouder hevel van den kapt. ter zee M. H. Jansen, heeft maandag namiddag de haven van Plymouth verlaten, om zijnen togt in het Kanaal voort te zetten. Met den Isteu December a. s. worden geplaatst: op Zr. Ms. drijvende batterij Nept.unns de officier van gez. 2e kl. A, M. Grondhoni; op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam de officier van gez. 2e kl. B. 11. Thompson; op Zr. Ms. wachtschip te Wil-

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1