bestormd wordt met brieven, waarin verwondering staat uitge drukt, dat die maatschappij steil geen moeite heeft ten belloc e der vier .veroordeelden; hij lierigt echter, dat de bemoeijing. n der maatschappij zich niet uitstrekken to bijzondere gevallen. l)e vereeniging tracht slechts de overtuiging te wekkvn, dat in 'l algemeen de doodstraf moet afgeschaft worden. Kiik.de ge vallen, en vooral dit geval, berusten bij 't volk, Zoo de rege ring meent deze veroordeelden te moeten executeren, zoo blijk' daaruit, dat zij gelooft, dat daarvoor zeer bijzonder dringende redenen bestaan; en niets dan de algemeene volksstem kan in die omstandigheden de regering (ie verantwoordelijkheid doen op zich. tremen van het onuitgevoerd laten,van 't vonnis. jje veeziekte is uitgebroken in Berwickshire, eeiieslreek, die verleden jaar zeer veel van de ziekte te lijden gehuil heeft Het vee was nog in de weide. Onder eene kudde van dertig koeijen, kortgehoornde runderen, in Engeland pas door den tegenwoordige:! eigenaar gekocht zijn zes beesten aangetast, en een reeds gestorven. De aangetaste dieren zijn wel afgezon derd, doelt de gezonden zijn tot nog toe niet afgemaakt. Donderdag nacht is te Londen in eene der grootste gas fabrieken brand ontstaan. Al de voorhanden koolteer, die in een grooten kuil bewaard werd, is in brand geraakt. De vlam men stegen daaruit als eene zuil, huizen huug op. Elk oogen- blik vreesde inen eene geduchte ontploffing. Gelukkig hadden de werklieden terstond de deuren der rmoreii opengezet, waar uit het vlammende gas een uitweg vond en als wolken van vlam men zich verspreidde. Met zand en klei heeft men do vlammen in de» tterput gedempt doch niet vóórdat een paar gebouwen vernield waren. Toen de brand was gehluseht, was een der gas houders voor een gedeelte, eu ook een der ijzeren pilaren, waar op hij hing, rood gloeijeud. X>uittsclila.nd. Graaf von Bismarck, die nooit eene gelegenheid laat voorbij gaan om de Duilsohe eenheid, zijn streven, tot stand te brengen, gebruikt al zijn diplomatiekeu it.vloed om de Duitsclie staten, die ieder afzonderlijk eene uitnoodigiug hebben untvangen, over te halen tut een collectief Duitsch antwoord. Met Saksen eu Baden is hem dit reeds gelukt. Thans is hij teMunchen aan het werken, maar of hij in deze zaak liet katltolieke Beijeren zal weten te bewegen, is nog niet zeker. De Fransche diplomatie intrigeert niet minder dan de Bisiuarckiaausclie'aan het Beijer- eehe hof. De verkoop der West-Indische eilanden St. Thomas, St. Jan en St. Croix, door Denemar eu aan Moord-Amerika voor de som van ll'/s milüoeu dollars, beeft.aanleiding gegeven tot een nota van Engeland en Frankrijk aan het kabinet van Kopen hagen, waarin deze mogendheden haar leedwezen betuigen over dien verkoop. Denemarken heeft geantwoord dat zijne financiële positie den verkoop noodzakelijk maakte. Frankrijk zou, zoo het wilde, het eiland St. Croix kunnen koopen, want toen het dit, in li 3d aan Denemarken verkocht, hield het zich het regt voor, om, zoo deze mogendheid het ooit weer inogt willen ver- koopeu, gedurende twee jaarett het eerste bod te mogen doen. Frankrijk zal echter van dat regt geen gebruik nruacu en zoo beeft Amerika vasten voet in de Antillen. Italië. Rome 12 November. Op bevel van Z. II. den paus heeft de secretaris van Staat, kardinaal Antouelli, aan de vertegen woordigers der mogendhe ,en bij den H. Stuel een nota gezon den, waarin tegen de inval der Italiaaiiselte troepen in den Pau selijken Staat krachtig geprutesteerd wordt. Dit stuk is van uen 5 dezer gedagteekeud, eu levert in korte trekken een overzigt over al 't geen sedert het vertrek der Fransche troepen uit den Kerkelijkeu Staat, tegen de wereldlijke magt des Pausen in Italië gepleegd werd. Ter naauweruood, zegt kardinaal Antouelli, had Frankrijks vaan het grondgebied verlaten dat den H. Stuel nog overbleef, of terstond zag inen de revolutie het hoofd opsteken, aan. wier hoofd een generaal stond die door liet Sardintsche hof bezoldigd was. De bédoelingeu dezer partij waren voor niemand verholen, eu het was blijkbaar met welk doel genoemde regering de pogingen niet slechts toeliet maar zelfs begunstigde. De be volking der Kerkelijke Staten bleef echter doof voor de oprui- jiugen dier heethoofden, eu het auarchistiesch streven vermogt hare trouw niet tot wankelen te brengen. Daar alzoo de pogin gen om een revolutie te bewerken zonder gevolg bleven, en tot eiken prijs getracht moest worden het duel te bereiken, begon men openlijk geweld te plegen. Comitves out den opstand te ondersteunen werden opgerigt, vrijwilligers aangeworven, en alle toebereidselen gemaakt om den H. Stoel aan te vallen. Ofschoon de Piëinontesclie regering dit alles begunstigde, nam zij den seuijii aait als if zij alles afkeurde en deed Garibaldi in hechtenis, nemen; echter eerst toen ue beweging een groote uit breiding verkregen luid. Ttgvlijkerlijt! dutüaribaldi in hechtenis genomen werd, vielen goed georganiseerde benden garibaldisten in den Kerkelijkeu Haat en Iraeiilten liet volk tot opstand té brengen. Dit alles Had ouder de oogen van een Piëinonteesch leger plaats, op de pauselijke grenzen gelegerd, om quasi tegen een inval der beu- den te waken. De trouw der bevolking eu de moed der pause lijke armee verijdelde dit misdadig plan, en, ten einde dit toen lodl te doen slagen, gaf men de coutitées een wenk om nieuwe ,-n meer krachtdadige elementen in het strijdperk te doen treden. Garibaldi liet men untviugten, en deze aanvoerder der revolutie vertrok met een extra trein naar de pauselijke grenzen, na eerst te Florence op een plein een redevoering gehouden te hebben, waarin een oproerige volksmenigte aangezet werd, om de wapens tegen den 11. Stoei op te nemen. Zijn optreding deed het aantal vrijwilligers verbazend toenemen; de benden ontmoetten vol strekt geen iiïjeijelijkheden van het Piëiiïonteeseh observatie corps, en zelfs werd in Rome door eenige roekelooze garibal- dislcn gepoogd een opstand të doen ontslaan. In de officiële bladen van [talie werd met een inval van bet geregelde leger be dreigd, en alle teekenen waren van zulk een ernstige» aard, dat liet pauselijk gouvernement, boewei ongaarne de provinciën aan de gewelddadigheden der indringers bloot gevemie, bet besluit 'nam zijne troepen te lluiue bijeen te trekken. De keizer van Frankrijk, die het woord van Frankrijk gegeven had, dat hij de regten van den Pauselijken Stoei zou verdedigen, gaf toen bevel tot een interventie, en 'het pauselijk gouvernement, zulk een krachtigen steun vertrouwende, meende dat alle gevaar gewe ken was, toen men eensklaps met de tijding verrast Werd, dat de geregelde Piëmuutesciie troepen den Kerkelijkeu Staat tvareu binnengedrongen, en achter de garibaldistisCue bende»'^opruk ten. De vreemde liuuding dier troepen tegenover de gartbul- disten, gaf aanleiding lot tele opuierkuigeu. Up nieuw werd lit-l volkeren regt eu ue regten vau delf Heiligen Stbel gesefioiiUeli' op een zeer ernstige w.jze, en wel door ecu regering, die eerst drie vierde gedeelten van den Kefkelijkeli Staat geannexeerd bad, en liet nog overgeblevene gedeelte door de revolutionnaire benden liet verwoesten. Aalt het slot wordt in de nota Woordelijk het volgende gezegd: aflet verraad met het bedrog zamétipa- rende, kómt dn gouvernement thans om hierdoor te vervullen, of ten minste om den weg ter tervulling van zijne halstarrige en nog nooit opgegeven plannen te vergemakkelijken. In weerwil de H. Vader den troost niet kan verbergen, dien hij ondervindt in de edelmoedige hulp, weke hein door het doorluchtig opper hoofd van de Fransche natte verleend wordt, die zich met regt de oudste zoon noemt der Kerk, op welke hulp hij zijn vaste hoop gevestigd heeft, zoo kan Inj terzelfder tijd niet het smar telijk geval verbergen, üat neut vertuit bij den nieuwefl aanslag op zijné regten en de regten van den tl. Stoel, die hij verpligt is door elk middel te beschermen en te verdedigen."" Dit merk waardig stuk eindigt ut den geurutkelijkeu vorm met de opdragt van kardinaal Antouelli aan de gezanten, om deze feiten ter keu nis van hunne respectieve gouterueuienten te brengen. De volgende correspondentie uit Florence van den 8 dezer behelst bijzonderheden, die tveliigt nog niet bekend zijn. //Ik ben in staat gesleid (zegt de schrijver), otu d' uit eene zeer goede bron eentge feiten te melden, die licht werpen op de ingewikkelde gescliieuents der laatste maand. Het besluit van den lieer tóattazzi de invallen der G'aribaldianeu in de Pauselijke StaLen te bevorderen, was, naar ik Verneem, het gevolg van een raad door prins Napoleon gegeven en van de berigteu die deu heer Nigra uit Biarritz'zond. De prins beval de Italiaansche regering ten sterkste aan, niets van Frankrijk te vragóu'; uiaar stuu.tciijk op liuiue aan te trekken eu aldus een fait acboiupii tot stand te brengen, dat Frankrijk niet wagen zou te versturen'. Het raadselachtige antwoord dour den keizer aan den heer Nigra gegeven, toen dezede uuudzakelijklieid eener onmiddellijke rege ling der Boineinschc kwestie betoogde, was: itll we fuut pas comproidetire ma politique. CepeudatU je reslerai a BiarrUf." Deze Woorden Werden ie 1'lorenee opgevat ais een zwijgend be rusten in Ue regeling der zaak door italic, eu onmiddellijk wer den werl-hureaux, zoowel in de hoofdstad als in andere ifaljaan- souu steden geopend. Aangezien ecliter republiekeinsehe neigin gen onder de vrijwilligers bespeurd werden, organiseerde de regering eene eigen legermagi met officieren uit het staande leger, dte iu gemeenschappelijk overleg met de-garibaldiaiien handelden. Dit korps tros, onder bevel van uiajuorl GhireUi, werkelijk over de pauselijke grenzen; doch toen genoemde ma joor, te Orle gekomen, Victor Eui.muiuel uitriep, verFteteu zijne

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3