BUITENLAXDSCÜË 'flJDlKEl In de maand October zijn te Brouwershaven en te Hoorn aangehouden twee guldenstukken, het eerste voerende de beel tenis van wijlen koning Willem II eo het jaartal 1813, en het tweede die van Z. M. koning Willem III en het jaartal 1865. Het munt-collegie heeft beide stukken verklaard te zijn vaisch en in nabootsing van echte rijks-muntspeciën. Dit geschiedde eveneens met twee halve guldensstukken, beide de beeltenis voerende van koning Willem III en het jaartal 186-3, het eene aangehouden te Hoorn, het andere te Utrecht. In de week van 1016 November 186? hebben geene gevallen van veetyphus in het rijk plaatsgehad. Door de jury der afdeeling Tuinbouw bij de Parijsche wereldtentoonstelling zijn de liaverinelde onderscheidingen aan Nednrlandsche inzenders toegewezen, als: E. H. Krelage Zoon, te Haarlem, hyacinthen, gouden me daille; wed. von Siebold C°., te Leiden, Japansciie planten, zilveren medaille; Zalme, te 's Gravenhage, bouqnettcn, br mzcn medaille; J. A. Willink Wzn., te Amsterdam, lycopodium en varenplantjes, bronzen medaille; A. E. Barnaart, te Vogelenzang, hyacinthen en tulpen, bronzen medaille; Ottolander Hool't- uian, te Boskoop, vruchtboomen, bronzen medaille; J. Jurrissen k Zoon, te Naarden, vruchtboomen, bronzen medaille; Koster Zoon, te Boskoop, vruchtboomen, bronzen medaille; M. van Waveren Zoon, te Hillegoin, hyacinthen, bronzen medaille. ®s Grravenhage 17 November. De koning en de koningin zijn den 15 dezer naar het Loo vertrokken. Thans is ook de prins van Oraujé derwaarts gereisd. Wat betredende het verblijf der koninklijke familie aldaar tot het einde dezer maand gezegd is, kan als onjuist worden tegengesproken. Immers de jeugdige prins Alexander wordt, reeds spoedig alhier terug verwacht, alsmede ook H. iVI. de koningin. De koning zal ech ter nog niet zoo spoedig terugkeeren en welligt niet eerder dan op of omstreeks den 9 der volgende maand. 20 November. Gisteren ochtend hebben zich de minis ters gezamenlijk naar het gebouw der algemeene landsdruk kerij begeven, om de nieuw ingerigte landsiustelliiig met een be zoek te vereeren en tegelijk, eene door den directeur Mieling uitgevonden methodeKatunrdruk, op de boekdrukpers toe gepast, in werking te zien. Het is eene, zoo ver wij vernomen hebben, zeldzaam schoonc uitvinding van iiatuurdruK, waardoor niet alleen vele natuurvoorwerpen als planten, bloemen, hout, enz., direct in hunne natuurlijke kleuren en fijnste nuances zonder clichés gedrukt worden, maar wat onbegrijpelijker schijnt, is dat in eens, bij voorbeeld een bouquet bloemen van levende planten zelfs, in vele verschillende kleuren, tegelijk op de boekdrukpers gedrukt wordt, eene wijze, die tot nu, trots zoo menigvuldige nieuwe procédés, nergens geschiedde. Wij verheugen ons, dat deze schoone uitvinding hier ter stede, en nog wel aan de landsdrukkerij gedaan is; eene iurigting, die eeltige jaren geleden zoo veel te wenschen overliet. Later, hopen wij er op terug te komen, als de afdrukken Natuurdruk te zien zullen zijn, en wenschen dat spoedig aan belanghebbenden ge legenheid gegeven worde het drukken daarvan te kunnen bezig- tigen, om daardoor bekendheid aan die zaak te geven. G roningen. De onlangs overleden heer dr. Char les Guyot, vroeger hoofd-directeur en institueur van het insti tuut voor doofstommen, bezat een bibliotheek over doofstommen, blinden, idioten, hunne opvoeding, onderwijs enz,, met mede werking van zijnen broeder mr. It. T. Guyot, metgroote moeite en "kosten was verzameld, welke een der rijkste, zoo niet de rijk ste verzameling, welke ergers over de genoemde onderwerpen bestaat. Naar men verneemt heeft den heer mr. 11. D. Guyot, zoon van den overledene, naar den wenscli en in den geest zijns vaders willende handelen, thans namens hem die bibliotheek aan het doofstommen-instituut alhier ten geschenke aangeboden, en is zij door het bestuur daarvan gaarne aangenomen, dat bepaald heeft dat zij, ter herinnering aan haren oorsprong, den naam van Bibliotheek Guyot zal dragen. Wij verheugen ons, dat die belangrijke verzameling, om welke te zien soms vreemdelingen expresselijk herwaarts zijn gekomen, te dezer stede zal blijven en voor goed aan liet instituut alhier zal verbonden blijven. Zwolle 19 November, De gemeenteraad alhier heeft besloten tot het doen ecner geldleeiiing van f 2U.J00, ten einde daarmede te bestrijden een gedeelte der kosten van den bouw der schoollocalen aan het Groote Kerkplein en der exercitiezaal voor de schutters, tevens manége. Fi-anlirijls. Far ij s 18 November. Te halfeen ure bevonden zich alle groote staatsligc'iamen en genoodigden in de groote zaal van het Louvre en op de trappen vau den troon stonden de kardi naals, de ministers, de leden van den geheimen raad, de maar schalken en d admiraals, alsook de deputatie van de leden- grootkruis der orde van het Legioen van Eer. Regts van den troon en iu een halve cirkel zaten der leden van den senaat en links die van het wetgevend ligchaam, en achter hen een reeks van hoogeplaatste personen, als: de twee prefecten van policie en van Parijs, de leden van het instituut, van het hof enz. enz. Het corps diplomatique zat iu de boven-galerij, terwijl de linker—galerij voor de dames was gereserv eerd. Vijf minuten voor 1 ure kwam de keizerin met prinses Mat lulde enz. en nam plaats op de tribune, die regts van den troon voor haar was opgerigt. Terstond daarop volgde de keizer wiens vertrek van de Tuilé- riën werd aangekondigd door een salvo van 21 kanonschoten. Z. M.-was vergezeld van de prinsen Louis-Lucien Bonaparte, Joachim Murat, Lc.cien Murat (prins Napoleon en zijn vrouw waren afwezig) en van zijn geheele militair huis. De keizer heeft zich terstond Op den troon geplaatst, waarna de groot ceremoniemeester zeide: Messieurs asseyez vowsen de openingsrede werd voorgelezen, die een half uur later door geheel Europa verspreid was. Hoe is die openingsrede? Even als alles wat van den keizer komt, die een uitmuntend stylist is, zeer helder en fraai van vorm en overigens even merkwaardig door hetgeen zij niet zegt als door hetgeen zij wel zegt. De keizer spreekt over de terugneming der wet op de militaire organisa tie; over de handhaving van de politiek, vervat in het besluit van 19 Januari) en de vasthouding aan het autoriteits-beginsel; over Italië en zijn betrekking met den Heiligen Stoel, welke betrekking hij door een conferentie wil laten regelen. Daarbij geel't Z. M. de verzekering dat de onafhankelijkheid en eenheid van Italië hem dierbaar zijn en het nooit in zijn plan heeft ge legen om het monarchaal beginsel aan te tasten, zoodat het schijnt dat de tweede expeditie naar Rome gedaan even zeer is ten voordeele van het huis var Savoije als van den Paus. Het woord wereldlijk gezag wordt niet genoemd en wij weten dus zeker, wat 's kerzers plan daaromtrent is. Over Mexico wordt niet gesproken en met geen enkel woord gewaagt de troonrede van de droevige outknoopiug vau dat drama, noch van de be langen, die wij daar achter gelaten hebben, noch van hen, die. geruïneerd zijn door de Mcxicaansche leeningeu. Ook wordt er met geen enkel woord gewaagd van de grootte leening, die de heer Magne als couditie moet gesteld hebben voor zijn aanne ming van do portefeuille van financiën. Die leening is trouwens noodzakelijk om de vlottende schuld uit den weg te ruijnen. De man, die het meest tevreden moet zijn over de keizerlijke rede, is de sultan. De zin, die op dezen potentaat betrekking heeft, is vreemd, mot net oog op tie circulaire Gortschakotf, die door Erankrijk is ouderteekeud. Daarin werd het gedrag der Porte teu sterkste gelaakt en werd haar de verantwoordelijkheid gelaten harer daden, maar de zedelijke en materiele steun van Frankrijk, Pruisseu, Italië en Rusland ontzegd. Wat zegt nu échter Napoleon III? Dat de integriteit van des sultans gebied moet bewaard blijven. Dit zal Abdul-Aziz aangenaam geweest zijn te vernemen, en hein een spoorslag zijn om de christenen iu zijn rijk zoo weinig concession mogelijk te maken. Nog altijd duren de arrestatjeu voort. Jougelieden, die uit de school voor het mijnwezen kwamen en op de straat een weinig overluid over de politiek spraken, zijn door verkleede politie-agenten aangegrepen en in hechtenis gesteld. L'h Toulon wordt onder dagteekening van 13 November gemeld dat de meeste der aldaar uit Civita-Vecchia terugko mende traiispdrtschepeii bevel ontvingen, zich voor drie maan den van alle bi-noodigdheden te voorzien en zich gereed te houden ten einde op het eerste sein dadelijk iu zee te kunnen gaan. Engeland. De koningin ondervond den 16 dezer eene vertraging van 31 minuien op haar spoorrid naar Ktlolepark, In t verblijf van graaf de la Warr, doordien een klep in den locomotief van den trein brak. Dadelijk werden alle voorzorgen genomen, om het opkomen valt verdere treinen te beletten. Een kolentrein be reikte tiet station, hetwelk de koninklijke trein achter zioli.gela- ten had en verschafte eene locomotief, die afgezonden werd om de koningin verder Ie brengen. De zaak der ter dood veroordeelde Fenians is thans het hoofdonderwerp van alle dagbladen. Op elke bladzijde vindt men ingezonden stukken, adressen, beschouwingen over 't onineusehelijke. van de uitvoering der uitgesproken doodstraf. De s-erctaris van de a::ti-doodstraf-maatsc .appij schrijft, dat hij

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2