I8C7. IT". 252 Zalurdag 23 November. 5f,e Jaargang. POLITIEK OVERZIGT. BÏXMAL41\DSCHE TIJDINGEN. 5\ VLISSINGSCH WEEKBLAD. fr BUREAU: F. M. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zatardags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertcntiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer ]0 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN UIT VLISSINGEN vooit Z. H. PAUS PIUS IX. Betlra!!; der vorige opgaaf Heilige Vader! Van een jeugdig kindrental. Dat steeds voor U bidden zal; Neem welwillend 't offer aan, U uit goeder hart gedaan. R. C. gesticht voor onderwijs Van twee kinderen uit het R.C. gesticht, om de gave van een standvastig geloof Nog van drie kinderen uil het R. C. geslicht De leden van het R. C. zangkoor Catitemtis Do mino, op hun Ceciliafeest, den Paus tér eere. Alweer onze winst Op hoop .au zegen voor den verjaardag van mijne zuster Helena, opdat zij in hare roeping als religieuse Ursiiliuo in Weltevreden (Batavia) mag volharden 79.30 11.31 2.50 2.50 1U.S5 2.15 5.— Te zamen 114.61 De Tijd, N.-Holl. courant, van donderdag 21 dezer bevat de 22"c lijst van vrijwillige bijdragen, tot een gezamenlijk bedrag van f 70.174.15. Als gewoonlijk is Napoleons troonrede het hoofdonderwerp der dagblad-artikelen. Deze rede, waarvan Emile de Girar- din in zijne Liberté zegt, dat zij, hoe lang ook, eigenlijk maar bestaat uitvier woorden: „gewapende vrede, beteugelde vrij heid," wordt door de meeste Parijsche bladen gunstig opgeno men, eu heeft over liet algemeen een geruststellenden indruk gemaakt. De Indépendance Beige betuigt ook hare tevredenheid over hetgeen desouverein der Fransclien zeide. Hoe de Italiaan- sche bladen denken vindt men in een Elorentijusch telegram. Davit Italië en'ltalie's belangen een hoofdrol in die troonrede Spelen, is het van belang te weten op welke wijze de Italinan- scha-dagbladpers zich over Napoleons toespraak uitlaat. Wat de Zéitung betreft, deze oordeelt dat de troonrede een duidelijke afspiegeling geeft van de onrust en de verlegenheid waarin keizer Napoleon III, na een bijna zestienjarige onbeperkt en in 'menig opzigt voorspoedige en schitterende regering, zich bevindt. Met betrekking tot de nieuwe organisatie des I'ran- scheil légers, een der hoofdpunten in de troonrede behandeld, zegt laatstgenoemd blad: „Wij gelooven stellig te kunnen ver zekeren dat Frankrijk veilig is, dat niemand aan een aanval op Frankrijk deukt, zelfs wanneer liet budget van oorlog van dezen staat met geen enkele centime verhoogd wordt." Het geven van uitzigt op vermindering van belastingen komt aan de Köln. Zeit. wat al te optimistisch voor, en ofschoon de keizer over de door velen verwachte nieuwe leening zwijgt, verwacht het blad, in overeenstemming met het gevoelen van een zijner Parijsche correspondenten, dat zij toch zal worden uitgeschreven: Naar irien verneemt zal Emile Ollivier, vroeger een der aan voerders van de kltine liberale oppositie in het Frausche wet gevend ligchaam, eu die later zich bij de regering aansloot, eerstdaags in een redevoering zijne voikomene breuk met de regering verkondigen. Mogt hem bij die gelegenheid voorge houden worden, dat alleen het mislukken van persoonlijke eer zuchtige plannen hem tot den terugkeer bij de oppositie heeft doen besluiten, dan zal hij volgens sommigen, met documenten het bewijs leveren dat hij, gevraagd of hij lid van het kabinet, wilde worden, liet aanbod afgewezen heeft omdat men zijn libe raal programma niet wilde aannemen. Een der Parijsche corres pondenten van de Köln. Zeit. meent met zekerheid te weten dat Ollivier de portefeuille van openbaar onderwijs was aange boden, maar dat hij tot voorwaarde der aanneming had gesteld, dat hem de leiding van geheel het kabinet zou worden opge dragen. Wij hebben in bet Vliss'mgsch weekblad van 16 dezer de op merking van een correspondent aan een der bladen gelezen, hoe belagchelijk de revolutionnaire bladen zich maken door den nederlaag der garibaldianen in den slag van Mentana te ver goelijken, daar hunne mededeelingen elkander op de zonder lingste wijze tegenspreken. Dat ook in Nederland zulke bladen gevonden worden, die over dien slag de zonderlingste ongerijmd heden mededeelen is ongetwijfeld aan vele bekend, maar niet boe het Hulsterblad, hetwelk wekelijks wordt uitgegeven, rede neert; wij zullen het uit eene curiositeit hier mededeelen. Wij lezen dan iu dat blad van den 9 dezer dat de strijdmagt der Garibaldianen 3500 man bedroeg en die der tegenpartij 12.000; in dezelfde kolom van dit blad wordt gezegd, dat er door de Italiaansche troepen 4000 ontwapend zijn (dus 500 meer dan er voor het gevecht waren): zouden hier bijgeval ook Garibal dianen uit den grond gekomen zijn? Welk een blijk van scherp-' zinnigheid van de redactie van het Hulsterblad!Verleden zaturdag komt ze weer op dezelfde zaak terug maar zegt yan - hare vorige redevoering niets; zij deelt evenwel mede dat.er 3000 Pauselijken en 2000 Fransehen aan het gevecht hebben deelgenomen, de Garibaldianen laat zij daar, dus blijft volgens dit blad hun getal 3500. Wie alléén het Hulsterblad leest zal het niet wonderlijk voorkomen, dat de Garibaldianen volkomen geslagen zijn. Ossejjisse, 17 November 1867. X. Vlissingon 22 November. Bij het departement van marine zijn rapporten iugeko- meu van den kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, commanderende Zr. Ms. schroefstoomscliip lekl. Cnraqao. Daaruit blijkt, dat die bodem den 27 October jl. terjeede van Babia is aangekomen. De reis was zeer voorspoedig gefeest en de gezondheid der be manning liet niets te wenschenwiver. V

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1