BUITENUNDSCIIE TIJDINGEN. denheid tl«s koiiings over het standbeeld van Vondel, liet brevet 16 toegezonden van groot-ottiicier drf orde van de Eikenkroon. I>elft 4 November. Gisteren rnogt de lieer M., mr. broodbakker in de. Chourstraat ailiicr, liet zeldzaam voorregt genieten zijn 1 (löste levensjaar in te treden. Ofschoon zoo boog bejaard, mag hij zicli nog in eene goede gezondheid verheugen en biedt hij nog dagelijks in de bakkerij zijns 200ns de behulp zame hand. Hellevoetsduis 3 November. De Kngelsche stoomboot Stockton heeft lieden morgen in liet oornsehe kanaal de Kngelsche brik Demetrius, kapt. Storey, met eene lading rogge van St. Petersburg naar Schiedam, aangevaren, waardoor de brik olimiddelijk is gezonken en de vaart door het katiaai grootetideels is gestremd. Vijf en twintig landverhuizers zijn heden via Huil naar Amerika vertrokken met het Kngelsche stoomschip Seagull. 'et Heftogenbosch -1 November. In liet ge neeskundig gesticht voor krankzinnigen bad llingsdag eene eigenaardige feestviering plaats, 425 jaren waren verioopen sedert Keinier van Arkel den grondslag dezer inrigting legde, en deze gelegenheid wilden de regenten van het gesticht niet laten voorbijgaan, zonder die stichting op eene gepaste wijze te gedenken. Men had alzuo besloten, aan de bewoners van liet gesticht een regt geuoegelijlceii dag te bezorgen, en reeds vroeg in den morgen wapperde de nationale driekleur op verschillende gedeelten van het gebouw; verscheidene localen waren versierd, de verpleegden werden feestelijk onthaald, volksspelen werden gehouden, waartoe een aantal prijzen waren uitgeloofd, terwijl de muziek van een goed bezet orcest liet geheel vervrolijkte. Aandoenlijk was liet te zien, hoe die ongelukkige» zich kinder lijk vermaakten en hoe zij zich gevoelig toonden voor het hun geschonken genot. Ker komt bestuurderen dezer inrigting toe voor de doel treffende wijze, waarop zij het ontstaan dezer liefdadige instel ling herdachten en de nagedachtenis vereerden van den man, die voor vier en een kwart eeuw de geboorte gaf aan liet eerste afzonderlijke verblijf voor krankzinnigen in ons vaderland; eene stichting die, hoe nietig en gebrekkig in oorsprong, de kiem is van het thans aanwezige uitgestrekte en doeltreffende gesticht, dut als een der voortreffelijkste, inrigtingen voor krankzinnigen in Nederland kan worden beschouwd. Leidefi 4 November. In den afgeloopen nacht, omstreeks 1 uur, werd er brand ontdekt ten huize van den klompenmaker Adolf Reijwinkel, op de Oude Vest nabij de Jan- vosseusteeg. De brand kreeg al spoedig een dreigend aanzien. Geholpen door den aanzienlijke voorraad bewerkt en onbewerkt hout, sloegen de vlammen weldra onder en boven uit het aange taste perceel, terwijl de vonken en brandende spaanders door den vrij hevigeu noordwesten wind totop een aanmerkelijken afstand werden verspreid. Inmiddels waren de brandweer, de schutterij, de militaire bezetting en de politie aangerukt en werden de noodige maatregelen ter beteugeling van het woedend element genomen. Dit kou evenwel niet beletten dat het aangetaste pand geheel en al uitbrandde. Toch werden de vereende pogingen in zoo verre met een gelukkigen uitslag bekroond, dat men er in slagen mogt den brand tot dat eene pand te beperken, hetgeen wel opmerkelijk mag beeten, wanneer uien bedenkt dat dit ge heel in lichtelaaije vlam stond, terwijl er zooveel voedsel voor de vlammen gevonden werd. Eere dan ook de brandweer en allen die verder tot stuiting van den brand eu handhaving der orde medewerkten. De goede orde werd toch, ondanks de ont- zaggelijke inenschenniassa die op de been was, geen oogenblik verstoord. De bewoners der aangrenzende perceelen, waaronder een kuiper, wiens boedel niet was verzekerd, leden nogtans, be halve de schrik, aanzienlijke schade. Omtrent de oorzaak van den brand is voor alsnog niets bekend. Men verdiept zich in allerlei gissingen. JVIaastrjclit 5 November. Aan den sergeant M. Gent, van de 5e compagnie le bataillon 2e regement infanterie alhier is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwe eerlijke militaire dienst, en de gratificatie van f 50. Dit eere- t teekei) zal hem den 14 dezer plegtig worden uitgereikt. INieuwecLIep 2 November. Voor het maken van drie paar houten sluisdeuren en het verrigten van eeuige andere werken op 's rijks werf alhier, is bij de openbare aanbesteding jl. Donderdag gehouden de laagste inschijver geweest de heer J.Calman te Amsterdam, voor 7760. Er waren 7 inschrijvings- billetten ingekomen. üwolle 5 November. I)e justitie alhier doet onder zoek naar de oorzaak van den dood van een onlangs begraven anderhalfjarig kindje, waarvan het gerucht loopt, dat het aan mishandeling zou zijn overleden. Zij heeft zondag 11. het lijkje doen opgraven en de schouwing heeft aanleiding gegeven, om de verpleegster van het kindje in regten te vervolgen. Frankrijk. Zooals hekend is was de Italiaansche generaal de Latnar- m u-a naar den keizer afgevaardigd, om de toestemming der kei zerlijke regering te verzoeken op het bezetten van bet pauselijk grondgebied, gezamenlijk door de troepen des keizers en die van Victor Emmanuel. Het blijkt uit de mededeelingen van alle dag bladen, dat de generaal alles behalve vriendelijk ontvangen is. De (Jokers berigt dat in de volgende bijtende Woorden: „De lieer de Lamarmora is gisteren morgen ten vijf ure te Parijs aangekomen; ten negen ure was hij t.e St. Cloud en genoot de eer van bij den keizer te worden toegelaten. Als onze inlich tingen juist zijn, is de audiëntie zeer kort geweest, eu heeft de lieer de Lamarmora niets verkregen, niet eens liet gebruikelijke diplomatieks glimlachje, niet eens de gelegenheid om liet doel zijner zending bloot te leggen, niet eens die van te kunnen zeg gen boe liet met zijn gezondheid was." Voortdurend vertrekken er nog vrijwilligers naar het pauselijk ieger. Vóór een paar dagen is ook de graaf Paul Costa de Beauregard van Chambéry naar Home vertrokken, om als ge woon soldaat bij de zouaven dienst te nemen. Hij is de zoon van den overledenen markies Leon de Beauregard, eerste stalmeester van koning Karei Albert, die zieh duor de bestrijding van den revolutioiiuairen minister Cavour beroemd heeli gemaakt. Door den Univers wordt tevens berigt dat du broeder van Krans II van Napels, de graaf de Caserte, zijn degen den H. Vader heeft aangeboden. Graaf de Caserte heeft de verdediging van Gaëta nis kommandant der artillerie bijgewoond; hij muntte uit door zijn moed en onverschrokkenheid. Steeds kon men hem op die plaatsen vinden, waar het gevaar liet grootste was. Onder de vrijwilligers uit Bretagne bevindt zich de heer Charles Kennel. Deze familie heeft nu reeds drie barer leden bij het pauselijk leger. De vrijwillige bijdragen, ingekomen bij de in de vorige opgave vermelde bladen, zijn sedert tot liet volgende bedrag gestegen: Unioers 346.008 franken; Union 319.784 fr; Monde 62.01-7 fr.; Courier de Lyun 132.212 fr.; Gazette du Midi 10S.334 fr.; Propagateur van Rijssel 60.588 fr.; Journal, de Rennes 57.923 fr.; Esperance du Peuple van Nantes 52.500 fr.; Union de l'Ouest 42.463 fr.; Union france-Comtoise van Ke- saiifon 30.836 fr.La Semaine liturgique de Poitiers 30.464 fr.; La Guienne van Bordeaux 21.046 fr.; Memorial d'Amiens 17.562 fr.; Annales religieuse et litteraires d'Orleans 12.159 fr.; Semaine religieuse d'Angoulème 10.495 fr.; La France Cen trale van Blois J0.0S8 fr,; l'Ësperance van Nancy 9970 fr.; l'oeu national van Metz 8295 fr.; de Emancipateur de Cambrai 490 fr.; Semaine religieuse dn Berri 6773 fr.; Bulletin dn Diocese de Rheims 6161 fr.; Semaine religieuse de Sens et d'Auxerre 4937 fr.; Courier des Alpes 3793 fr.; Cronique religieuse de Dyon 3344 fr.; l'Ordre et la Liberte van Caen 5039 fr.; la Foi Bretonne 2468 fr.; de Lndépendant de l'Ouest 31423 fr. Bovendien zijn er nog een aantal kleine bladen, welke de gif ten,die hun toegezonden worden,aan eenigen der bovengenoemde bladen opzenden. De luchtballon van Giffard, die weldra in het bosch van Boulogne zal verschijnen, is bestemd om ieder die wil ten reisje te doen mede maken naar de wolken. Giffard heeft 150.000 frs. voor zijne proef besteed en offerde 15.000 frs. op om den bol met zuivere waterstof te vullen. Meer dan 50.000 kilogr. zwa velzuur zijn daarbij gebruikt. Sedert twee maanden is hij ge vuld, en te midden van hevige stortregens heeft hij geen het minste letsel bekomen. Aanhoudend worden op de plaats zijner zamenstelling reisjes ondernomen met 12 tot 14 reizigers tege lijk. De schuit is van uoteiiboomenhout gemaakt en galerijvor- tilig. In het midden is eene opening om den kabel door te laten, die hem tegenhout. 9000 kilogr. ballast zijn in ruim 400 zak ken verdeeld en honden den bol beneden, maar gedurende de opstijging hout de kabel van 300 el lengte het luchtschip aan de aarde gekluisterd. Men stijgt tot 250 el hoogte, daalt dan in 2 a 3 minuten naar beneden en een ander gezelschap vangt den logt aan. Nooit zijn er zooveel voorzorgen gebruikt, om een bol te vullen dan bij de vulling van dit reuzenligchaam van 21 el middelijn en 4850 kub. el inhoud. De mechanische weeffabriek van Cosserat te Parijs waar

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3