TLISSINCtSGH WEEEBLAD 18(57. N°. 250 Zalurda» 0 November. 5de Jaarkrans. VL1SS1NGEN. vrijwillige bijdragen uit vlissingen Z. H. PAUS PIUS IX. '%.»a BUREAU: F. H. SCHIFFER. Pit Blad wordt wekelijks, des Zaturdag» uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nominers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. Ad re rt en tien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs vuu 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. VOO 11 Bedrag der vorige opgaaf 45. Onze winst- 2.30 Deus patiens est, quia aeternus- 2.50 Een oude krijgsman, voor de dappere zouaven - 5. Te zarnen 54.80 De Tijd, N.-Holl. courant, van donderdag 7 dezer bevat de jji. lijst van vrijwillige bijdragen, tot een gezamenlijk bedrag van 28.646.98. Het tweede gedeelte van den rondgaanden brief van Z. H. Paus Pius IX, dd. 17 October, luidt aldus: „Maar daarenboven, Eerwaardige Broeders, worden Wij ge drongen andere nooit genoeg te betreuren rampen te beweenen. Gij weet volmaakt door onze consistoriale allocutie, den 29 van de maand October laatstleden jaar gehouden, en vervolgens uit het verslag, dat met officiële stukken verrijkt in het licht ge^ ven is, van hoe groote jammeren de katholieke Kerk en hare zonen iu het keizerrijk Rusland en liet koningrijk Polen op de jammerlijkste wijze gekweld en verscheurd worden. Immers de katholieke kerkvoogden, de priesters en de leekeu worden er in ballingschap gedreven, in de gevangenis geworpen en op alle manieren gek weld, van liunne goederen beroofd en door de ge- strengste straften gekastijd en verdrukt en de kerkelijke kanons en wetten geheel en al met voeten getreden. Daarmede nog niet tevreden gaat liet Russisch gouvernement, naar liet plan zijner voorgangers, voort met de kerkelijke tucht te schenden, de ban den van eenheid en gemeenschap dier geloovigen met Ons en dezen H. Stoel te verbreken en alles 1c beramen en te onderne men om in die rijken de katholieke godsdienst tot in den grond te kunnen verwoesten, de geloovigen van den schoot der katho lieke Kerk te kunnen afrukken en tot,de vreeselijkstescheuring voort te slepen. Met onbeschrijfelijke droefheid onzer ziel maken Wij u bekend, dat onlangs, na onze laatstgenoemde Allo cutie, twee decreten van datzelfde gouvernement uitgegeven zijn. Door liet decreet, den 22 Mei jl. openbaar gemaakt, is door een afschuwelij ken 'overmoed het bisdom van Podlaclnë in bet koningrijk Peilen geheel vernietigd, te gelijk met zijn collegie van kannnnikken, zijn geiieraal-consistorie en dioceztaan-semi- narie, en is de bisschop van dat bisdom aan zijne kudde ontrukt en gedwongen geworden onmiddellijk het gebied van zijn bis dom te verlaten. Dit decreet is gelijkvormig aan dat van 3 Julij, het vorige jaar uitgegeven, waarvan Wij geen melding hebben kunnen maken, omdat het Ons onbekend was. Door dat decreet beeft datzelfde gouvernement niet geaarzeld naar eigen wil en gezag het bisdom van Kaminiec op te heften, zijn collegie van kanunnikken, zijn consistorie en seminarie te verstrooijen en den bisschop met geweld uit zijn bisdom te. verwijderen. „Dewijl ons allen weg en alle middel ontnomen is, waardoor Wij met die geloovigen gemeenschap kunnen houden, opdat nie mand zou worden blootgesteld aan gevangenis, ballingschap of andere straffen, zijn Wij verpligt geweest in Ons dagblad een stuk te doen opnemen, waardoor Wij geineend hebben te moe ten voorzien, zoo iu de uitoefening van de wettige jurisdictie binnen deze uitgestrekte bisdommen, als in de geestelijke be hoeften der geloovigen, opdat de kennis van het door Ons geno men besluit door middel der drukpers daar oioge doordringen. „Iedereen begrijpt gemakkelijk in welken geest en tot welk doel dergelijke decreten door het Russisch gouvernement worden genomen, terwijl aan de afwezigheid van vele bisschoppen zich nog paart de vernietiging der bisdommen. Wat evenwel onze bittere smart verhoogt, Eerwaardige Broe ders! is een ander decreet vat datzelfde gouvernement, den 22 Mei jl. uitgevaardigd, waardoor te St. Petersburg een collegie is iugesteld, geestelijk roomsch katholiek collegie genoemd, waarvan de aartsbisschop van Mohilew president is. Immers alle smeekschriften, die, ter zake van geloof en zelfs van gewe ten, door de bisschoppen, de geestelijkheid of de geloovigen tot Ons en dezen Apostolische!! Stoel worden gezonden, moeten vooraf aan dit collegie worden overgelegd, en dat collegie moet onderzoeken en beslissen, of die smeekschriften de magt der bis schoppen overschrijden, en in dat geval te zorgen, dat die Ons gebragt worden. Maar, nadat Ons besluit ginds zal zijn aange komen, nioet.de voorzitter van voornoemd collegie dat onder werpen aan de beslissing van den minister van binnenlandsche zaken, die dan onderzoeken zal, of er niets in gevonden wordt strijdig met de wetten van den Staat of met de regten van den keizer; opdat deze, zoo dikwerf zulks het geval niet zal zijn, daaraan uitvoering geve. „Waarlijk, gij ziet, Eerwaardige Broeders, hoezeer dit door leeken en schismatieke magt uitgevaardigd decreet verworpen en veroordeeld moet worden, dewijl daardoor èn de goddelijke constitutie van de katholieke Kerk vernietigd èn de kerkelijke tucht omvergeworpen, cn de grootste afbreuk aan de magt en het gezag van Ons opperpriesterschap en van dezen H. Stoel en van de bisschoppen gedaan wordt, en de vrijheid van den Herder aller geloovigen belemmerd, en de geloovigen tot de rampzalig ste scheuring gedreven worden; en zelfs het natuurregt geschon den en met voeten getreden wordt in zaken, die het geloof en het geweten aangaan. „Voeg daarbij, dat de katholieke universiteit van Warschau vernietigd is, en dat de droevige ondergang van de bisdommen van Chelm en Betz nabij is. Gewis is het diep te betreuren, dat er zekere priester van verdacht geloof, Wojcicki genaamd, ge vonden is, die alle kerkelijke straffen en cencuren versmadende, en het vreesselijk oordeel Gods ter zijde stellende, zich niet heeft ontzien om het bestuur en het bewind over dit bisdom van die burgerlijke inagt te aanvaarden, en bereids verschillende ver ordeningen uit. te geven, welke in strijd zijn met de kerkelijke tucht en de doodelijksche scheuring begunstigen. „Dewijl derhalve in deze groote rampen en jammeren, die Ons en de Kerk treffen, er niemand is die voor Ons strijdt dan de Heer onze God, zoo smeeken Wij n dringend, Eerwaardige Broeders, dat gij naar uwe bijzondere liefde en gehechtheid aan de katholieke zaak en door uwe uitnemende toewijding aan Ons, gelieft uwe vurigste gebeden^jaet-4e^pnzen te vereenigen on tevens met gansch uwe geestelijkheid ^Kal het geloovige volk hie?-«A

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1