BE1TEXLANDSCHE TIJDINGEN. ilrie ingezetenen, die zich daartoe te water hadden begeven. Kerkhof had zijn bewustzijn verloren, doch werd in eene naastbij gelegen tapperij al spoedig bijgebragt. Zu.tph.en 28 October. Onze jagers klagen zeer over de belemmering, die zij, ten gevolge van brutale strooperijen door anderen gepleegd, in de door wettige vergunning geoor loofde uitoefening van de jagt ondervinden. Zoo moest dezer dagen een onzer stadgenooten, die onder Zieuwent op de jagt was het zich laten welgevallen, dat ettelijke stroopers tegelijk met hein het jagiveld op- en neergingen, zonder dat het hem moot gelukken zich van dit. onaangename gezelschap te omdoen. Bij Lichtenvoorde zag een ander jager uit onze stad een tiental mannen met vermomde aangezigten en geverwde honden alles plat jagen. Bij Harrevehl geraakte een jagtholid driemaal op denzeli'den dag in een hazenstrik. Bewijzen genoeg dat verdub beling van waakzaamheid en vooral verdubbeling van het dienst personeel in bovengenoemde streken van het graafsehapZutphen tot beteugeling der strooperijen uoodig zijn. 2til October. Een bejaard man, die eergisteren avond langs de IJsselkade liep en verder zijn weg vervolgde naar de nieuwe contre-escarpe, viel bij de kraan in den lJsscl. Een schippersknecht, die zich in de nabijheid bevond, hoorde het ploften in het water, en bemerkte dat een mensch in de diepte zonk. Zonder aarzelen sprong hij geheel gekleed in het water, en had het genoegen den grijsaard van een anders wi sen dood te redden. Fi-anltrijls. Men zegt dat de keizerlijke commissie voor de tentoonstel ling 15 iiiiiLoen heelt verdiend. Dell 23 Octuber heeft keizer Frans Jozef met de beide aartshertogen en keizer Napoleon de voorstelling iu de opera te Parijs bijgewoond, en den volgenden morgen ten tl ure bragt hij zijn eerste bezoek aan de tentoonstelliug waar hij met gejuich werd ontvangen. Geen der vorsten, die tot heden Parijs be zochten, geniet de sympathie der menigte in zulk een hooge mate als de keizer van Oostenrijk. De dames de la kalle zijn iu statigen optogt en op haar fraaist opgeschikt, den keizer van Oostenrijk een bouquet gaan aan bieden. In Frankrijk worden nieuwe postzegels voor de Egyptische regering in gereedheid gebragt. De eerste soort vertoont eene gravure, de pyramideu voorstellende; de tweede soort stelt de naald van Cleopatra voor, de derde is eene afbeelding van de zuil van Pompejus, en de vierde stelt voor een sphynx. Onder de offers voor het pauselijk leger, waarvan in de dagbladen melding wordt gemaakt, behoort eene, bij de Gazette du Midi ingekomen gift van den graaf en de gravin de Sabrait van veertig duizend francs. Bij de drie voorname Parijselte kle rikale organen (de Univers, de Monde c." e Union) is reeds voor een bedrag van nagenoeg 336.0U0 fr., o ij de departementale bladen voor ongeveer 3UU.OOO fr. ingekomen. De Amazonen-rivier is den '7 September jl. plegtig voor de scheepvaart van alle natiën opengesteld geworden. In naam van den keizer van Brazilië werd die pfegtigheid door den gou verneur der provincie Para verrigt, in bijzijn van de overheden der stad Para en van de aldaar gevestigde consuls. Het was eene teleurstelling, dat geen eilkel buitenlandsch oorlogsvaartuig zich bij die gelegenheid naar den mond der Amazonen-rivier had begeven. Volgens een ontvangen berigt aangaande hét spoorweg ongeluk dat op den weg tusschen Calais en Parijs plaats had, kan dienen dat het was de trein n°. 16, die 's morgeus ten 2 ure van Calais vertrok en ten 7 ure 20 min. te Parijs werd ver wacht. Het dérailleren had plaats des morgens ten 7 ure tusschen Gonesse en Pierrefitte, op welk gedeelte van den weg reeds vroeger een verschrikkelijk ongeluk had plaats gehad. Dat het aantal gekwetsten groot moet zijn, kan men atleiilen uit een telegrafisch berigt, hetwelk de directeur van het hospitaal Lari- boisière te Parijs ontving, en waarin het aaiital der zwaar ge wonden op 80 werd begroot. Daarna is een tweede dépêche naar dat gesticht gezonden, om dadelijke toezending van hulp personeel, draagbaren en matrassen. Volgens den ParijsClien correspondent van de Pall Mall Gazette, had het ongeluk op veertien mijlen afstands van Parijs plaats. De trein liep eene vaart van 14 mijlen per uur en kwam in botsing met een locomotief en tender, die van Parijs kwamen. In het hótel der invaliedeu te Parijs zijn tegenwoordig niet meer dan 1138 oüd-officiéren, onder-officieren en soldaten. Jaarlijks wordt hun getal minder. In 1862 waren er nog bij de 5000. Die vermindering is het gevolg van de wet, die aan alle militairen, nA vijf en twintig jaren dienst, pensioen toekent. Weldra zal het hotel overbodig zijn, daar alle invaliden, hoe' goed zij liet in het groot'e kosthuis ook hebben, wanneer zij familie bezitten; hunne laatste levensdagen liever bij deze wil len doorbrengen. Charles Avinain, slager van beroep, is door het hof van assises te Parijs ter dood veroordeeld; ter zake van twee mannen onder allerlei voorwendsel in zijne woning gelokt, hen daar vermoord en hunne lijken aan stukken gesneden te hebben. Engeland. De prins en de prinses van Pruissen zullen gedurende hun verblijf te Londen op het paleis Buckingham wonen. Zaturdag middag is onder leiding van graaf Denbigh te Londen eene anti-Garibaldiaansche meeting gehouden, waarin besloten werd ten spoedigste gelden bijeen te brengen om het pauselijk gouvernement te voorzien van een goeden voorraad ininié-buksen, acitterlaadgeweren en revolvers. Binnen weinige ougenblikken was eene som van ruim lollO bijeengebragt, waarna de pogingen tot verkrijging van meerdere gelden zoo ijverig werden voortgezet, dat men verwacht véér het einde dezer week op een ongeveer tienmaal grooter bedrag te kunnen rekenen. In afwachting daarvan zijn aan eene der ineest gere nommeerde geweerfabrieken de noodige bestellingen gedaan, om bij welslagen van dit plan, nog vóér a. s. zaterdag de eerste bezending naar Bome aan boord in te laden. Te gelijkertijd werd te Norwich eene bijeenkomst ge,heel van anderen aard gehouden, maar die evenzoó in allerijl was bijeen geroepen, en wel naar aanleiding van liet feit dat er zich onver wachts op nieuw gevallen van veeziekte hebben voorgedaan. De plaatselijke inspecteur constateerde in deze vergadering, dat bet eerste geval gepasseerde woensdag heeft plaats gehad op eene boerderij te eston, alwaar twee koeijen aan de ziekte waren gestorven, terwijl er eene was afgemaakt, die bij onderzoek bleek ill hevige mate besmet te zijn. Die runderen hadden be hoord tot een koppel vail 12t) stuks, die uit Ierland via Liver pool naar Norwich waren vervoerd en bij de aankomst geene verdachte teekenen van ziekte hadden vertoond. Terwijl de ver gadering daarop besloot zich deswege onmiddellijk tot den Privy council te wenden, is inmiddels de plaats vool-loopig besmet verklaatd en worden de daaromtrent bestaande bepalingen er toegepast. De codex der signalen, bij den Atlantischen telegraaf in gebruik, is verdeeld in 5 hoofdafdelingenI. ill het stelsel der letters, getallen en lecsteekens met 100 ditt'ereiite signalen; 2. in dat der syllaben, waarbij gedeelten van woorden door een sig naal worden uitgedrukt, met lUOO signalen; 3. in den codex voor handels-, nijverheids- en plaatsberigten, waarbij de maan den en dagen behoore», met 10.000 signalen; 4. in dat der woorden, die de woorden der Engelsche taal alphabetisch rang schikt, benevens eene uitgebreide reeks van gekoppelde woorden, door meer dan 100.000 signalen uitdrukt; 5 in den geografi- schen codex, die een millioen signalen alle bekende plaatsen van den aardbol bevat. Door het invoeren dezer 5 signalenstelsels is dé spoed, waarmede de dépêches kunnen worden overgebragt, 100 pet. grooter geworden. JDuitscliland. Ziellier de rede, waarmede de koning van Pruissen, als voor" zitter van den Noord-Duitschen Bond, den 26 October de zitting van den rijksdag gesloten heeft. „Doorluchtige, edele en geëerde heeren van den rijksraad van den Noord-Duitschen Bond! „De hoop, waarmede ik u bij den aanvang uwer werkzaam heden hier welkom heette, is op de volkomenste wijze vervuld. Dezelfde vaderlandslievende ernst, waarmede de bonds-consti- tutie gegrondvest werd met behartiging van aller belangen, be zielde ailen. „In eene korte, doch aan uitkomsten rijke zitting, hebt gij in de verschillende takken van wetgeving bepalingeu vastgesteld, die in zich zeiven van hooge beteekenis zijn niet alleen, maar ook duidelijk te kennen geven welken weg men in het vervolg zal inslaan. „Voor de groote krachtsinspanning, welkettoodig was om dit doel te bereiken,'dank ik u voor mij zeiven en uit naam mijner hooge bomlgeuooten. „De wetsontwerpen betreffende de staatshuishouding van

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3