Het vervoeren van grond langs het wagenspoor, hetwelk eerst door middel van paarden geschiedde, ging niet alleen te lang zaam maar was ook met het oog op het zware werk hetwelk de paarden té veel afmatte, ook zeer kostelijk zoodat thans eene locomotief van 10 paardenkrachten gebruikt wordt, hetwelk tijd en geld uitwint; alsiiu vervoert men ^aarmede zand en losse grond van de kleine sluisput naar den nieuw aai» te leggen straatweg. Het werk aan den westerhavendam is zoodanig gevorderd, dat dezelve reeds boven hoog water uitsteekt en op ongeveer l'/2 el na met den kruin des dijks gelijk is; met het bezinken van den oostdam is een begin gemaakt. Men kan thans met regt zeggen dat de spoortrein reeds te Vlissingen rijdt! Heden is van hier naar Antwerpen vertrokken Zr. Ms. transport-schroefstooinschip Frans Naerebout, tot het afhalen van de aldaar gebouwde lichtschepen voor de Wester-Schelde, en om dezelve op hunne ligplaatsen te brengen. Naar men verneemt zal een derzelve voor Walsoorden en het andere in het Naauw vau Bath worden geplaatst, en zullen de lichten op den 15 dezer maand voor het eerst ten dienste der scheepvaart worden ontstoken. In den nacht van zaturdag op zondag is van de Rotterdam- selie stoomboot alhier een locomotief gelost, bestemd voor liet vervoer van zand voor de spoorweg- en kauaalwerken buiten deze stad; bij deze üntlossing had een persoon het ongeluk in het water te vallen, doch w'erd er spoedig uitgehaald; maandag morgen had een kapitein van een in het dok liggende schoener mede het ongeluk in het water te vallen, doch werd eveneens gered; in den namiddag van dingsdag viel wederom een knaapje in de Bierkaai, maar door toegesnelde hulp mogt men er in sla- oen hem eenige oogenblikkeii daarna aan wal te brengen, zoodat zij alle meteen nat pak zijn vrijgekomen. Ken treuriger voorval had echter dingsdag plaats: een kuaapje van ongeveer i 1 a 12 jaren L. de L. genaamd, en eenig zoontje zijner ouders, in den namiddag naar het zoogenaamde werk bui ten deze stad gegaan, had liet ongeluk door een onbekende oor zaak in het water te geraken, en hoewel door toegesnelde hulp peinzen werden gedaan om hem te redden bleven deze vructite- This en mogt men het kuaapje eerst er uithalen toen liet reeds een lijk was, in welken toestand het des avonds naar de bedroefde ouders is teruggebragt. In de week van 1319 October jl. zijn in het geheele rijk aan de'cholera overleden 22 personen, waarvan te Amster- dam 2, 's Gravenhage 1, Helder 3, Hulst 1, Maastricht 10, Schoterland 1, Vianen 3 en Zevenbergen 1. In de week van 202b' October hebben zich geene ge vallen vail veetyphus in het rijk voorgedaan. Tegenover het bekende berigt uit Brussel dat het verbod tegen den invoer van vee in Belgie was opgeheven, behalve voor het hoornvee en den afval van dien uit Nederland, staat een ander in de buitenlandsche bladen, meldende, dat de Belgische redering bij de Pruissische autoriteiten zou hebben aangedron gen op de wederinvoering van het op 1 October in het bestuurs- district Aken opgeheven uitvoerverbod van vee naar de IIol- landsche grenzen. Wij hebben met veel belangstelling de volgende bijzon derheden gelezen in de Neue I'arizer Zeitung, een Duitseh blad, dat iu Parijs het licht ziet: „Bij ons jongste bezoek aan de tentoonstelling ontmoetten wij toevallig H. M. de koningin der Nederlanden, die zich hier iu cognito bevindt, om meer ongedwongen de tentoongestelde voor werpen van kunst eu industrie te kunnen beschouwen. Door nieuwsgierigheid gedrever, volgden wij de vorstin, toen zij uit de Nederlandsche boerenwoning kwam, waar, op haar verlan sen, eeu landelijk ontbijt was voorgedieiid. De producten van Nederland trokken voornamelijk de opmerkzaamheid der konin- gill, en zij liet zich alles, tut zelfs in de kleinste bijzonderheden, uitleggen. Juist toen H. M. hare bijzondere aandacht wijdde aan de schooiie groep Hagar en Ismail in de woestijn, van den beeldhouwer Theod. Simons uit Amsterdam, wilde het gelukkig toeval dat deze jeugdige kunstenaar zich iu de nabijheid van zijn kunststuk bevond, en, hem dien ten gevolge de eer te beurt viel van aan H. M. persoonlijk te worden voorgesteld. Wij waren hier getuigen van de minzame en, hartelijke wijze, waarop de koningin den beeldhouwer met zijn werk geluk wenschte, wiens talent zonder twijfel hem een schoone toekomst voorspelt. De vleijende woorden der koningin moeien voor hem eene aanmoe diging zijn, en men kou duidelijk aan hem bespeuren hoe hij er over met vreugde vervuld was. De welwillende en eenvoudige wijze waarop li, M. zich in het openbaar vertoont, heeft haar .1 dp sympathie en den diepsten eerbied van allen doen verwerven die zich in hare nabijheid bevuilden." Het zal velen pnbekend zijn dat deze veelbelovende jonge beeldhouwer, de lieer U'. Simpiis, een voormalig pleegkind uit het katholiek jongens-weeshuis te Amsterdam is, die, na aldaar dei) eersten prijs aan <le koninklij ke academie van beeldende kunsten behaald te hebben, door liet gouvernement in de gele genheid is gesteld zijn talent in den vreemde te volmaken. De eer, hem thans te beurt gevallen, zal voorzeker door zijne stad- genooten op prijs gesteld worden, terwijl de bestuurders van genoemd gesticht er eene schoone voldoening in zullen vinden. Gravenhage 2d October. In den vroegen morgen van heden marcheerde van hier, met bestemming naar Arnhem, de batterij rijdende artillerie, onder- commando van kapitein J. Goudriaan. Zij werd een eind wegs uitgeleid door Z. K. H. den prins van Oranje, vele officieren en liet muziek corps van het 2e regement huzaren. Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren avond aan het corps officieren van dit rege ment en van genoemde batterij een afscheids-soirée gegeven. Hellevoetssluis 28 October. Heden heeft Zr. Ms. raderstooiuschip Timor een proeftogt op de reede gedaan, die een gunstig resultaat heeft opgeleverd. De limor is daarna in de marinehaven gestoomd, ten einde op de marinewerf alhier met spoed te worden gereed gemaakt voor zijn vertrek. H< »®ven 19 October. Aan de geloovigen van het bisdom Breda, is be.a-nd gemaakt, dat Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid mgr. Joannes van Hooijdonk, bisschop van Breda, ter oorzake zijner hooggevorderde jaren, het bestuur van het bisdom heeft nedergefegd; en dat, bij beschikking van Z. H. Pius IX, Paus van Rome, het bisschoppelijk bestuur der diocees is opgedragen aan Z. Doorl. Hoogw. mgr. Joannes van Genk, bis schop van Adras, die hetzelve van stonde af heeft aanvaard; weshalve de geloovigen worden verzocht zich voortaan, in de betrekkelijke aangelegenheden, regtstreeks tot Z. D. II. mgr. J. van Genk te wenden, wordende zij tevens dringend uitge- noodigd, Zijne Hoogwaardigheid in deze zijne hooge betrekking te erkennen, veel en hartelijk voor Z. D. II. en zijn gelukkig bestuur te bidden, en hem den verschuldigde!! eerbied en de noodige onderwerping te brengen. Maastricht. Alhier hebben eenige officieren, na een vrolijken avond, verwoestingen aangerigt in het stedelijk Park. Ze zijn veroordeeld tot Ö00 boete en 11 dagen gevan genis, en buitendien voor een paar jaar naar eene andere garni zoensplaats gezonden. Oosstbu-fg 30 October. Ter jl. maandag alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 35 stuks runderen, 2 schapen en 116 varkens, voor welk een en ander goede vraag bestond. Rundvee werd echter meest te hoog gehouden. Rotterdam 26 October. Ter bijwoning van de onthulling van van Hogetidorps monument, arriveerde alhier ten 1 ure, per extra trein van 's Hage, vier verschillende ministers, en oud-ministers, de vice-president van den raad van state, de presidenten der kamers, de kommissaris des koninge in Zuid- Holland, leden van gedeputeerde staten en verder onderschei dene andere autoriteiten. Z. M. den koning arriveerde alhier ten 2 ure van het Loo. De onthulling van het monument liep in de beste orde af; een ontzettende menigte was op de been, bij het keurigst najaarswe- der. Na een indrukwekkende feest-ouverture selietste de lieer Mees den grooten staatsman in korte fiksche trekken. Ouder levendige toejuichingen werd alstoen het standbeeld onthuld, hetwelk een verrassenden aanblik opleverde. De burgemeester van Vollenhoven, die den koning had afge haald, zeide dat Rotterdam het zich eene eer rekende de nage dachtenis van den onvergetelijken van Hogendorp door dit standbeeld vereeuwigd te zien. Na afloop deed de muziek der schutterij zich hooren. De scherpschutters en oude krijgers waren mede vertegenwoordigd. Het huis in de Wijde Kerksteeg alhier, alwaar volgens de overlevering Erasinus het eerste levenslicht aanschouwde, werd jl. inaandag, ter gelegenheid van den gedenkdag zijner ge boorte, ten jare 14.17, versierd met guirlandes van frisch groen, hetwelk des avonds werd opgeluisterd door eene smaakvolle illuminatie, die algemeen de'aandacht trok. Maandag namiddag ten 2'/s ure is T. Kerkhof, met eene schuit door den Goudschen Singel varende, voorover in het water gestort. De aldaar op surveillance zijnde agent van poli- cie A. de Zoiner, dit ziende, sprong geheel gekleed te water en werd, den drenkeling al zwemmende bereikt hebbende, door dezen zoodanig vastgeklemd dat zij beiden zouden verdronken zijn, zoo zij niet gered waren door de vereeuigde pogingen van

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2