VLISSIN6SGH WEEEBLAD. 1867. N°. 248. Zaturdag 26 October. 5de Jaargang. B1MENLANDSCHE TIJDINGEN. BUKEAO: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonnemeutsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Post directeuren. 'i Nieuwendijk H no. 101. VLISSIN6EN. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure-, de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Met genoegen geven wij eene plaats aan den navolgenden brief, tvelke dienen kan èn tot logenstraffing der leugenachtige berigten die ineu zoekt te verspreiden, èn tot bewijs dat de Paus, die zwakke grijsaard, in staat is door eenige dappere jongelingen de Garibaldistische benden te beteugelen, die het Italiaansche gouvernement, volgens eigen getuigenis, niet bij magte is te bedwingen. Rome 15 October 1S67. Dierbare Zuster i Doordien bet reeds een jaar geleden is dat ik u eenen brief heb gezonden, is het mij thans echter niet mogelijk langer te zwijgen, en vooral bij eene gelegenheid zoo als deze, betreffende den ongelukkigen toestand van den Pauselijken staat. Reeds zoolang ik mij in Italië bevind koesterde men vrees dat er eene uitbarsting zou plaats grijpen, betzij van den kant van Victor Emmanuel of van den kant van Garibaldi; alles bleef echter rus tig, wel is waar hadden er nu en dan eenige schermutselingen plaats met de briganten in het gebergte, doch dit was van weinig beteekenis, thans echter verkeeren wij in eenen toestand, die zeer betreurenswaardig is, en onzen geëerbiedigde;! vorst, den grooten Pius IX, mogelijk van zijnen troon zal stooten, ja, wie weet, of bij niet door den eenen snoodaard of den anderen het leven zal worden ontnomen, doch alvorens dit plaats grijpt zal er geen zouaaf meer bestaan, neen, dan zullen wij allen eerst ons leven voor hem hebben opgeofferd. Om dan zooveel mogelijk een kort verslag van den tegen- woordigen toestand te geven, kan ik u melden dat Garibaldi zich met een sterk leger van zijn helsch gespuis in de pauselijke staten bevindt. Er hebben reeds sedert eenige dagen eenige ge vechten plaats gehad in Viterbo en plaatsjes in dien omtrek ge legen, en zijn reeds verscheidene mijner wapenbroeders gekwetst en gedood. Nu twee dagen geleden is er een detachement zou- aven slaags geweest met de garibaldianen. Pit detachement was slechts sterk 60 a 70 man, en werden verrast door een duizend tal garribaldisten. Van den kant van Garibaldi zijn er ongeveer 300 gesneuveld, tien zijn er van onzen kant gekwetst en naar Rome overgebragt. Men koestert vrees dat de overigen meeren- deels zullen gedood zijn, daar wij bier nog van geene bepaalde tijding weten; de zouaven hebben zoodanig gestreden, dat één persoon 14 garibaldisten met de bajonet doorstak en door ver moeidheid niet meer kon, den marteldood moest ondergaan door in stukken gesneden te worden. Dit is reeds de vierde maal dat zij zoo slaags zijn; wij denken met onze compagnie ook spoedig te vertrekken en mogelijk dat wij genoodzaakt zullen zijn in Rome te blijven, daar men iederen dag verwacht dut Garibaldi Rome zal aanvallen, de revolutie zal uitbreken en bet dan bier een bloedbad zal worden. Ziedaar dierbare zuster en zwager de stand der zaken. Voor zeker zullen wij elkander op deze aarde niet meer zien, doch ik hoop u alsdan hierboven in een beter vaderland aan te treffen. Aangenaam zou bet mij zijn een paar regelen van u terug te ontvangen, doch schrijf dan spoedig, anders is bet mogelijk te laat; doet vooral mijne hartelijke groeten aan mijne zusters en broeders en de geheele familie, en zeg hun allen van mij hartelijk vaarwel! Na u van harte te hebben gegroet noem ik mij uwen liefhebbenden broeder C. J. IIl'lstaart, Pauselijk zouaaf 2e battaillon le compagnie. Rome. Vlissingen 25 October. Het bouwen van een steenen uitwateringssluis met wachthuis, ten westen van deze stad, en het graven van een gedeelte der MiddelburgVlissingschen watergang, zal den 28 November worden aanbesteed. Gisteren is alhier gearriveerd het nieuw gebouwd rader- stoomsehip Wester-Schelde, bestemd voor de dienst op de Wes- ter-Scbelde, waarmede donderdag a. s. zal worden begonnen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer F. F. van Suchtelen, als ontvanger der directe belastingen, in- en uit gaande regten en accijnsen te Vlissingen, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uit gaande regten en accijnsen te Vlissingen, den heer P. H. Maer- tens, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Hellevoetsluis. In de week van 1319 October 1867 zijn drie gevallen van veetyphus voorgekomen in de gemeente Vierpolders. Bij bekendmaking van den Hamburger senaat, van 9 October 1867, zijn de verbodsbepalingen en beperkende voor schriften op den invoer van vee, hooi, stroo, enz. aldaar, vervat in de verordeningen van 13 en 25 September 1865, 31 Januarij, 4 April, 14 Mei en 21 December 1866, 7 Junij en 22 Julij 1867, buiten werking gesteld. Amsterdam. Jl. dingsdag heeft voor het provin ciaal geregtshof alhier te regt gestaan Harmen van der Meulen, oud 53 jaren, wonende te Beverwijk, van beroep werkman, be schuldigd van: 1. doodslag, voorafgegaan of gevolgd door eene misdaad; welke doodslag gestrekt heeft om het plegen van die misdaad gemakkelijk le maken, of de ontdekking daarvan voor te komen; en 2. diefstal met geweldoefening; ten laste van den beschuldigde blijkt, dat hij in den avond van den 10 Novem ber 1S66 te Wijkeroog is gekomen met den verslagene Jan Mul, in de tapperij van Michels; dat de verslagene daar drank heeft gevraagd voor zich en de beschuldigde en andere daar aanwezige personen; dat de verslagene eenigen tijd na het gebruik van veel sterke drank de tapperij beeft verlaten, zoo bij zeide om te wate ren; dat de zoon van den tapper eenige oogenblikken daarna in de tapperij komende, te kennen gaf dat de verslagene buiten voor de deur lag; dat dit door den kastelein aan den beschul digde werd medegedeeld en hem werd verzocht die man te buis te brengen, meenende de kastelein dat bij zijn baas was, uithoofde hij hem gedurende den gebeelen avond als zoodanig had genoemd; dat de beschuldigde toen de tapperij heeft verlaten en niet weder is teruggekeerd; dat op den volgenden morgen de zoon van den tapper op het erf aan het werk willende gaan en langs de aldaar aanwezige waterput gaande, vernam dat daarin een man lag; dat de rijksveldwachter, op verzoek van den tapper gehaald,

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1