lier de kreefc moet er van in heen naar et pausschap men ons zal Emmanuel; politiek van i al onze ver- ,'tig door ons daan en her- ote nationale, en en overge- olieke wereld odanig werk. aardigheden, n lijdelijk toe „Ik waseli er talie ons land ransclunan te elite dan deze 11 bezit. Dat orden bewon- het is hier te lest heilig is." iliek geweten us ten val ge reld tegen de elding zou en van zwarte tegenspoeden, d niet voorbij- t een te diepe n de tegenhan- dat een Elan den. De kabel ierre Miquelo, jaarlijks door t ine.-r dan 48 werkende met arbeiders-ver- ivijs bekend is n bedrag van zen geconveu- rdam 130 mil- ioen. Ten ge- ontvangen de bet leggen van lappij opgerigt, an voovloopige )nze eeuw staat tden landbouw- n oe keizerlijke J0 fr. verloren, ies veroorzaakt gekomen de be- die tentoonstel huwelijk treden lagen afgeschaft iet raadhuis ge- worde geconsta- en in de wonin- eenige opschud- >an een agent de ut geplaatst, die us balanceert bij ismarek en Gari- ven„de zwarte iilfide gekleed'en slaande op de groote trom, terwijl de kroonprins als Bajazzo luchtige sprongen maakt. De lieden, die zich voor het venster verdrongen, waren te ineer verbaasd over deze caiicatuui, daal zij in het kantoor zelf van den agent, de change geteekeml was geworden, en de misdadiger dus ouder die heeren moest worden gezocht. De commissaris van policie verscheen dadelijk, liet de caricatliur wegnemen, en nu een kort onderzoek bleek liet dat de vervaardiger was een bediende van den agent de change Oscar Kodrigues. De maker bekende dadelijk zijn misdrijf. De Grieksche kamer van afgevaardigden heelt den 12 dezer een president gekozen. Niettegenstaande de oppositie alk- pogingen in het werk had gesteld, om de keuze van den kandi daat tïer regering, den heer Paxiiuadis, te doen mislukken, is deze met S3 tegen 42 stemmen gekozen. Engeland. De policie te Liverpool, heeft onder medehulp van die te Manchester, zes Fenians gearresteerd, waaronder een, James Chambers genaamd, lierkeud werd als de persoon, die bij het gebeurde te Manchester den aanval had bestuurd. Naar men verneemt is hij het opperhoofd der Fenians te Liverpool. Voor het eerst is thans, krachtens de nieuwe regeling, de West-Indische mail te Plymouht aangebragt. Ongelukkig heerschte aan boord der mailboot de gele koorts, ten gevolge waarvan eenige personen op de reis overleden waren. De passa giers rnogten derhalve niet aan wal komen. Na de mails te heb ben afgeleverd, is de boot naar Southampton opgestoomd. Volgens berigten uit Port-Louis is de bevolking van Mauritius niet weinig verwonderd, dat er in geheel slechts drie giften van Frauschen zijn ontvangen, te zamen ten bedrage van 1 74 (waaronder de Messageries Imperiales met 50) voor de noodlijdenden ten gevolge der aldaar heerschende ziekte. Men bad dit niet verwacht na een zoo krachtig beroep op de Parijsche handelshuizen, die met Mauritius in zulke naauwe relatien staan. De kolonie begint zich intusschen langzamerhand van den door- gestanen nood te herstellen. Den 3 October overleed in een klein stadje in den staat Massachusetts, Elias Howe, de uitvinder der naaimachine. Aan vankelijk eenvoudig werkman en gelijk alle uitvinders met allerlei bezwaren te kaïnpen hebbende, verkeerde hij geruiinen tijd in zeer bekrompen omstandighedenhij overwon ten slotte echter alle hinderpalen en verwierf een ontzaggelijk groot fortuin. Zijn uitvindings-brevet, dat bij door middel eener geregtelijke uitspraak moest heroveren, bragt hem twee millioen ih llat-s op. Hij ontving vijf dollars voor elke machine die in de Vereenigde Staten werd verkocht en één voor elke die werd uitge voerd. Men berekent dat er thans duizend naaimachines daags in de Vereenigde Staten gefabriceerd worden. Een Amerikaan beeft berekend dat de naaimachine jaarlijks 19 millioen dollars aan arbeidsloon bespaarten dat erin 1363 voor 342 milloen dol lars aan arbeid mede geleverd is. Eene vlugge naaister doet met de hand 35 steken per minuut een goede machine kun er 30U0 in de minuut maken. Gaat men nu na dat er aan een hemd 20 930 steken gedaan moeten worden, dun kan men de werking der machine berekenen. De juistheid dezer cijfers voor rekening van den Amerikaan latende, voegen wij er als een onbetwistbaar feil bij, dat in Amerika tegenwoordig alles met de machine wordt genaaid, niet alleen kleedingsstnkken, maar tot zelfs horden en schoenen. Men mag dus gerust zeggen dat de uitvin ding der naaimachine een omwentelingjiieeft tot stand gebragt. Er is een som van 1.100.000 van San Luis naar Vera- Cruz gezonden (onder gewapend geleide). Een brief uit St. Tho mas berigt, dat al de liefdadige instellingen door keizer Maxi- miliaan opgerigt, afgeschaft, en de scholen, die door de zusters van liefdadigheid bestuurd werden, onder opzigt der republiek gesteld zijn. Aangaande de uitlevering vaii 's keizers lijk was nog niets bekend. Zeer vele Oostenrijkers, Duitschers en Frau schen hebben Mexico verlaten, en de overigen, welke uit ge brek aan middelen verhinderd waren te vertrekken, moesten veel leed en ellende verduren. Te Manchester is een aanslag gedaan op hot. leven van den lieer John lleywood, een uitgever, die zich bij de Werklieden- vereenigingen gehaat had gemaakt, door het uitgeven van een satiriek blaadje, the vree Lavce genaamd, waarin krachtig te velde werd getrokken tegen de Manchester üroadheads. liet, mogt de policie tot nog toe niet gelukken de dader in handen te krijgen. Te Liverpool iu-bb; n talrijke faillissementen plaats gelmd, doordien de heeren Ualli, van Londen, hunne betalingen hebben gestaakt, zoodat er onder de speculanten in katoen eene soort, van paniek lieerscht. Be prijs van het katoen is in den loop der jong ste drie maanden ten volle 4 d. gedaald. De waarde-verminde- riug van den thans te Liverpool aanwezigen voorraad bedraagt omstre -ks 3.090.000. De prijzen van liet katoen zijn omstreeks de helft van die in liet vorige jaar. Volgens berigten uit Taijpico, tot, 28 Augustus, hebben weder eenige troepen van wijlen keizer Maximiliaan zich naar Europa ingescheept. Al de ter dood veroordeelde officieren te Queretaro hebben kwijtschelding der doodstraf gekregen, be halve generaal O'Herran, ofschoon de Ainerikaansche gezant zich voor hem in de bres stelde. Generaal Santa-Anna bevindt zich steeds in afgezonderde gevangenschap. Hij zou, benevens Ortega en de ex-bewindsmannen van liet keizerrijk, na de bij eenkomst van het congres te regt staan. Volgens handelsbrieven uit 'J'ampico is er nog zeer weinig hoop op spoedig herstel van een geregelden gang van zaken in Mexico. Generaal Diaz is naar Tehuantepecgetrokken, en generaal Corona met sir Amenta naar Guadalujara. De gouddelvingen te Chihuahua gingen voor spoedig en men betaalde IS dollars per ons. In berigten uit Vera-Cruz meldr de Fransche Mo'niteur, dat de kandidatuur van generaal Purtirio Diaz voor het presi dentschap der republiek in Mexico zeer veel bijval vond. Den 13 September bevond de Oostenrijksche generaal T'egethoff zich nog steeds te Mexico, en destijds bestoud er alle hoop, dat hij in zijne zending zou slagen. In een door de France ontvangen bijzonder schrijven uit New-York wordt gezegd, dat de ont vangst van Juarez, tijdens zijne intrede te Mexico, uiterst koel is geweest, en dat aldaar en te Queretaro de vrouwen in rouw gewaad gingen, om van hare smart en verontwaardiging over den aan keizer Maximiliaan gepleegde!! moord te doen blijken. Van den toestand in Mexico wordt in dezen brief een donker gekleurd tafereel opgehangen. De schrijver meent, dat de in het land heerschende wanorde noodwendig eerlang tot nieuwe revo- lutionnaire tooneelen moet leiden. J> luitje lil tt nel- De ex-hertog van Nassau zal zicii te Frankfort met. der woon vestigen. Hij beeft niet dat doel liet aan den baron Ariselm von Rothschild te YV'eelien toebelioorendo paleis te Frankfort nm den keurvorst van Hessen, die het van den baron gehuurd luid, overgenomen. De-ex-keurvorst'van Hessen heeft Praag tot zijne verblijfplaats gekozen. ItEilie. Eome 9 October. Door dc bevolking is een adres gerigt aan de pauselijke troepen, die in de provincie Viterbo met de garibaldistisclie benden strijd voeren, en reeds herhaalde malen op deze de overwinning hebben behaald. Dit stuk wordt thans door een der bladen openbaargemaakt en is van den volgenden inhoud: „Soldaten van het pauselijk leger in de provincie Viterbo! Terwijl op dit oogenblik gansch huiropa het oog op u gevestigd houdt en den moed toejuicht, welke u steeds gelukkige gevolgen verschaft, zij het ons vergund u onze groeten, onzen dank en gelukwenschiiig aan te bieden. „Met de levendigste vreugde begroeten wij u, dappere verde digers van de regtvaardigste aller zaken; onversaagde kampi oenen voor de tiara van den II. Petrus; bewonderenswaardige strijders, die onder den standaard van den opvolger van Petrus vergaderd zijt om dit symbool der eer, deugd, regtvaardigbeid, vrijheid, godsdienst en der bescherming van alle maatschappe lijk, burgerlijk, menschelijk en goddelijk regt, te verdedigen. „Ja, van ganscher harte verheugen wij ons over de spoedig» en voortdurende overwinningen, die door u dagelijks, ten koste van uw zweet en uw bloed behaald zijn op de aartsvijanden van God, der H. Kerk, van het katholiek Italië en van ons Rome, den zetel van alle grootheid en de bewaarcLter van de christe lijke beschaving. Olschoon gij, vergeleken met de menigte roevers die deze schoone provincie verwoesten, slechts een hand vol dapperen zijt, aan wie de bewaking over deze provincie is toevertrouwd, zoo hebt gij in acht dagen tijds reeds tien malen met deze woestelingen gestreden en hen op de vlogt gejaagd, gij hebt trofeën buit gemaakt, meer dan driehonderd vijanden in hechtenis genomen en er meer'dan honderd gedood of ge wond, terwijl slechts een twintigtal der uwen verloren gingen. Vl at meer is, te liagnora hebt gij in twee uren tijds aan eene onderneming een einde gemaakt, waarvoor zelfs de krijgsliaf- tigste soldaten van Europa niet eer zouden beladen worden. „Uit den grond onzes harten brengen wij u dank voor do zorg, waarmede gij den vrede, liet bestaan en liet leven onzer broederen verdedigt; voor den roem welke gij ons vaderland

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3