VLISSINGSCH WEEKBLAD F. H. SCHIFFER. VLISSINGEN. 1867. l\°. 247. Zalurdag 10 October. 5de Jaargang. BUREAU: Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonucmcnt-prijs per drie maanden 80 Cents, franco |>er post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. JYieu wend ijk H no. 101. Adverteutiën gelieve mcu aan den Uitgever in te •/.enden uiterlijk Donderdag avond ten 8 nve; de prijs \an 14 regels U 40 Ceuts, voor el keu regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents jc'egelregt voor elke plaatsing. Wat is cr toch van den toestand in Italië? Zoo vraagt zich een ieder af, niet wetende wat van de verschillende berigten te houden die \an den eene kant melden de steeds voortgaande overwinningen der Garibaldianen, van den anderen hunne aan houdende nederlagen. Ter verduidelijking bieden wij onze lezers aan de drie vol gende berigten welke aan de Tijd, Koord-Uollandsche courant, gezonden zijn. Zij luiden: Bagnarea 7 October. Hier stond op den 5 dezer eene kompagnie zouaven, ongeveer 110 tnan sterk tegenover eene bende van 500 garibaldisten, welke eene zeer gunstige positie hadden ingenomen. De overwinning bleef aan de zouaven. De garibaldisten verloren 4-6 dooden en 26 zwaargewonden. Aan de zijde der zouaven zijn ligt gekwetst één luitenant en 3 soldaten (alle drie Nederlanders), Een zouaaf(Heijkamp, uit Amsterdam)is doodelijk gewond. De kogel was in de borst gedrongen en langs den rug onder het schouderblad uitgekoinon. De dappere jonge ling is lieilen na het ontvangen der laatste HH. Sacramenten, 's.nammiddags oinslreeks 4 ure zeer voorbeeldig afgestorven. Valentano 8 October. Ik heb gisteren de kerk be zocht van het klooster van San Francisco te Bagnarea, waarin de garibaldisten ziclt vooral verschanst luidden. Ik zeg de kerk, maar helaas! behalve de vier muren was er weinig overgebleven. De altaren, bet tabernakel enz. waren vernield en stuk gesla gen, de beelden der heiligen in stukken gebakt, alle kruisen ge broken. De grond was bezaaid met verbrijzelde kandelaars en altaarsieraden. De missalen en misgewaden lagen verscheurd en half verbrand. De ellendelingen hadden die gebruikt voor het vuur, om hunne soep te koken. Langs alle zijden zag ik de wal gelijkste bewijzen van de gemeenste schandalen. Het was het werk van volleerde beeldstormers. Dezen morgen ben ik hier te Valentano aangekomen. De zouaven woonden de tl. Mis bij en gingen te biechten. Naauivelijks n as dit geschied, of zij ontvin gen hunne soepen kregen onmiddellijk bevel om op te rukken naar Ischia et! Farneze, twee kleine stadjes verder op, in de nabijheid der Toscaansche grenzen. Vier a vijf honderd gari baldisten waren hier hrt gebied van den l'aus binnengetrokken. De compagnie zounvi n defileerden in marschorde langs mij benen onder de luide zegewenschen der inwoners, die zoowel bier als gisteren te Bagnarea mij niet genoeg tot lof der zouaven wisten te spreken. Rome 9 October. Gisteren avond kwam ik zeer laat te Vilerbo. Van daar ving ik dezen morgen met een rijtuig naar Orti, alwaar ik den spoortrein nam tot Rome. Aan bet siatiou teCorrese vond ik den luitenant-kolonel de Charette en eenige zouaven, die van daar verder bet gebergte introkken naar Monte-Hotoiulo aan de noordzijde van Rome. Ook zijn gisteren twee compagnieit zouaven naar Subiaco vertrokken, alwaar de garibaldisten ziel) vertoond hebben. Ken troep dier roevers, een paar honderd man sterk, had zich voor eeuige dagen te Palom- bare in de bergen boven Tivoü genesteld, en is gisteren door de 5e compagnie van bet eerste butallon zouaven verjaagd gewor den met verlies \an ammunitie, geweren enz. De dappere zoua ven hebben thans volop werk, maar als trgeen reguliere troepen van Victor Emmanuel komen medehetpen, dan is er niets te vreezen. It I E L A IIS (t U E TIJDINGEN. Vlissingen 18 October. Gisteren avond is de prins en prinses van Wallis van Antwef- pen gekomen met het Èngelsch stoomjagt Osborne, en ofschoon alhier alles in gereedheid was gebragt om de noodige eerbewij- zingen te doen van de batterij der artillerie is het schip voor het ongunstige weder beoosten deze stad ten anker gekomen en heden morgen vroeg naar zee vertrokken. Den 11 dezer is te Middelburg in het gebouw van het provinciaal bestuur van Zeeland in het openbaar aanbesteed de steenbestortiug aan de havendijken te Neuzen; hetwelk is aangenomen door den heer J. Filis alhier, voor ƒ22378. Ir. de week van 612 October, deden zich geene geval len van veetyphus in het rijk voor. In strijd met het Leidsche Dagblad, dat de invoering van postzegels voor drukwerken onbepaald uitgesteld zou zijn ge worden, verzekert thans het Dagblad van Zuid-IIolIand en 's GravenJ/age, dat met den meesten ijver het werk te dezer zake wordt voortgezet, en men de invoering van postzegels voor druk werken hier te lande met den aanvang van 186S mag te gemoet zien. Bij de treurige verliezen, die de vaderlandsche kunst in de jongste jaren geleden heeft, en wel inzonderheid van veel be lovende of reeds rijk begaafde jeugdige kunstenaars, beeft men thans ook te voegen dat van T. Scheltema. Hij was uit Arnhem geboortig en legde al vroeg bijzonderen aanleg aan den dag; meer en meer werd die ontwikkeld, zoodat hij zich in de schil derkunst reeds naam verworven had. Van zijne vorderingen gaf o. a. blijk zijn stukje op de jongste tentoonstelling te 's Hage, dat aangekocht is voor een onzer voorname kabinetten van mo derne kunst. Sedert eenigen tijd lijdende, was men op den slag wel eenigzins voorbereid, doch hij blijft niettemin gevoelig voor des overledenen betrekkingen en vrienden gelijk voor Neêrlands kunst. Het republiekeinsche gouvernement van Mexico is bezig met eenige der voormalige voorstanders van het Mexicaanscho keizerrijk geregtelijk te vervolgen. Onder de veroordeelden, tot verbanning, tot verbeurdverklaring hunner goederen of tot ge vangenisstraf bevinden zich de heer Eloin (een Belg), secretaris van keizer Maximilian», pater Fischer, des keizers biechtvader (een Duitseh geëmigreerde, die vroeger Luthersch was en later lot het Roineinsche geloof is overgegaan), en twee onzer landge- nooten, de kolonel W. Tindal en de majoor L. Tindal. Al deze personen zijn tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Voor de beide laatstgenoemden is die straf beperkt, en wel tot 1 jaar voor den kolonel en tot 6 maanden voor den majoor. Scheveningen 15 October. Een voornaam bad gast, die geruimen tijd op bet badhuis is gelogeerd geweest, heeft voor zijn vertrek eene voüetlige verzameling speelgoed, bestemd voor schoolgebruik, geschonken aan de bewaarschool. Dit schoon en nuttig geschenk was. eene regt aangename ver rassing voor onze verdienstelijke hoofd-oudcrwijzeresse en ver wekte niet weinig vreugde bij de kleine schooljeugd. Dezelfde edelmoedige gever schonk gelijktijdig eene aanzienlijke som

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1