onze wapeningen. Het blad zegt dat Pruissen iedere uitdaging van onze zijde zal aannemen. De graaf Arese, met wien gelijk men weet keizer Napoleon zeer geliëérd is, is uit Irahe te Parijs aangekomen. Zijne komst wordt in verband gebragl met tie geruchten, die in den laatste» tijd waren verspreid aangaande eetie wijziging van du Septern- ber-con ven tie. J,, „en Parijsclie correspondentie leest men liet volgende over wijlen den heer Acltille Fould; De lieer Poold was, gelijk men weet, een van 's keizers intieme raadslieden, en de groote financiële capaciteiten van dezen staatsman maakten hem inzon derheid van groote waarde voor een gouvernement, dat steeds zoo groote beboette aan geld heeft en dat in financiële zaken een man behoeft, die aan het publiek vertrouwen inboezemt. In den heer Fould nu stelde het publiek eeu groot vertrouwen, en in de moeijelijke omstandigheden, waarin men bp ditoogen blik verkeert, was er ernstig sprake van zijne weder-optreding als minister van financiën; weiligt had hij op het oogenbltk bat hij stierf, zijne benoeming reeds in den zak. Gelijk men weet, was .rle lieer Fould minister van financiën toen de beruchte Mexicaansche leening gesloten werd. Hij gevoelde zeer de ver- antwoordelijkheid, die deswege op hein rustte, en achtte zich dien ten gevolge verpligt de belangen der houders vau Mexi caansche schuldbrieven te behartigen; zijn dood is daarom voor die fondsenhouders eeu groot verlies. Ook de voorstanders van den vrede verliezen in den heer Fould een krachtigen steun. Betreffende het leven van den overleden staatsman kunnen de volgende bijzonderheden worden medegedeeld. Bould werd in het begin dezer eeuw geboren en was de zoon van een rijken Israëlitischen bankier te Parijs. Reeds van zijne jeugd at werd hij voor de zaken zijns vaders opgeleid. Eerst op 42jarigen leeftijd trad li ij in het openbaar leven op. Hij werd toen te Tarbes tot afgevaardigde gekozen. Tijdens de l'ebruarij-revo lutie was hij een groot voorstander van de republiek. Hij stond met zijne kennis en ervaring de leden van het voorloopig be wind bij, en werd eenigen tijd na de revolutie door de kiezers der Seine tot lid der constituante gekozen. Onder het presi dentschap van Lodewijk Napoleon was hij vier malen minister van financiën. In 1852 gaf hij zijn ontslag, ten gevolge van het decreet betreffende de confiscatie der goederen van de familie Orleans. Na de troonsbestijging van Napoleon 111 is hij nog herhaaldelijk minister.van financiën geweest. Op de muren van Parijs ziet men overal affiches aange plakt van een Engelsche verzekering-maatschappij tegen spoor wegongelukken. Zij betaalt: 400 in geval van dood; £26 voor het verlies van een oog; 26 voor het verlies van een arm; 6 voor liet verlies vail eeu vinger; 26 voor het verlies van een been; 26 voor liet verlies van eeu voet, enz. enz. Is het niet een huiveringwekkende gedachte, dat de spoorwegen nog zoo weinig veilig zijn dat eeii verzekering-maatschappij er hare speculatie op kan bouwen? In Frankrijk nemen de spoorweg ongelukken in den laatsten tijd verbazend toe, en de verzeke ring-maatschappij heeft het goede oogenblik gekozen, want juist houden zich de bladen met een drietal ongelukken bezig. tEngreltind. President Johnson heeft laten berigten dat hij brieven van de meest bekende republiekeinsche hoofden bezit, waarin deze zijne handelwijze goedkeuren en ambten voor liuune vrien den vragen, en dat hij die brieven openbaar maken zal zoodra genoemde personen hem aanklagen. De Amerikaausche stooin- boottijdiugen bevestigen op nieuw de tweedragt welke in de "Vereenigde Staten bestaat. Generaal Brownlow en liet stedelijk bestuur te Nashville staan gewapend tegenover elkander. De generaal roept zijn soldaten op, en het bestuur vrijwillige politie om ze tegen te gaan. De Lnited Service Gazette deelt thans mede, dat den 27 September, des avonds legen 7 ure, de Coldstream-Guards, die op dat oogenblik niet de dienst van den Toiver te Londen belast waren, bevel ontvingen om zich gereed te honden op een even- tuelen aanslag van Fenians op liet gebouw. De officieren, waar van de meesten afwezig waren om te dineren, werden met allen spoed terug ontboden, terwijl aan ieder tier manschappen 16 scherpe patronen en aan de artilleristen liet nouilige voor 16 schoten werd uitgereikt. De schildwachten sverden vermeerderd en alle overige manschappen in de kazerne geconsigneerd. Er gebeurde evenwel niets en maandag avond werden ite genomen maatregelen opgeheven. Het voorloopig onderzoek in de zaak der Fenians te Manchester is afgeloopen. Een aantal getuigen waren gedag vaard om voor velen hunner een alibi te bewijzen, doch de magistraat heeft geen dezer getuigenissen als voldoende aange nomen en al de beschuldigden naar de regtbank verwezen. Terwijl uit Engeland en Schotland allerwege berigten kwamen, van de buitengewone hitte in de laatste dagen van Augustus, en daar te lande de thermometer in de schaduw zelfs tot 104 graden Fahrenheit klom, schreef men uit Tramso, in Noorwegen, van sneeuw en ijs. Uit Hanunefit meldde men den 3U Julij 11., dat de vissehers uit de Noordzee reeds huiswaarts keerden en men daar nog steeds op den zomer wachtte. De sneeuw lag tuig overal in de dalen en bergentrtrn en reikte op menige plaats tot aan den zee-oever. De weitien in Noorwegen hadden op liet einde vau Augustus meer het aanzien van het vro.ge voorjaar dan vau het einde des zomers. Alle veldarbeid is dit jaar 6 weken later dan gewoonlijk aangevangen, en in den geheeleu zomer telde men in Tramso slechts 6 dagen dat de thermometer 12" Celsius, d. i. 53.6 graden Fahrenheit teekende; alle hoop op rijpe granen en aardappelen is dan ook voor die landstreken verloren. Er zal eene nieuwe katholieke hoofdkerk gebouwd wor den als eeu gedenkteeken ter eere van kardinaal Wiseman. De vau alle oorden ingezonden bijdragen veroorlooven thans een begin te uiaken. De kerk zal groot en ruim gebouwd worden, op een stuk grond niet ver vau het Victoria-spoorweg-station eu nabij de VV estminster-abdij, in de nieuwe huurt welke nabij Buckingbain-paleis ontstaan is. Alle bouwmeesters vau talent zuilen worden uitgenoodigd tot het inleveren van teekeningen. De nieuwe hoofdkerk zal de prachtigste roomsclie kerk iu Enge land zijn. Het plan is: geestelijken, die met de meeste Europe- sche talen bekend zijn, als biechtvaders aan te stellen, en tevens als predikers voor vreemdelingen in de moedertaal van deze. De Court Circular meldt, dat de prins en prinses vau Wallis de volgende week te Londen vau hunne reis naar In t vaste land zullen terugkeeren. Behalve de spoorwegbrug over de Niagara, die reeds sedert 1855 bestaat en nog hechten sterk is, maken de Yan kees eene tweede brug over de watervallen. Voor de leverantie van al de daartoe noodige materialen zijn reeds de contracten geteekend, behalve voor het ijzerdraari; tie hoofd-ingenieur denkt dit materieel in Europa aan te koopen, en gaat eerstdaags op reis. De torens, die tie ijzerdraad-kabels zullen dragen, zullen 165 voet boog zijn; de spanning, d. i. de opening van oever tot oever, 1250 Eng. voet en de hoogte boven water 175 voet. Deze nieuwe brug zal voor hel verkeer van voetgangers en gewone rijtuigen bestemd zijn, en moet een der fraaiste en hechste werken van dien aard in geheel Amerika worden. Men verzekert dat de torens iu deze maand gereed en de ge- heele brug ui het voorjaar van 1868 voltooid zullen zijn. Iu de li ochtend van zaturdag is een groot ongeluk in liet tuighuis van Woolwich voorgevallen. Vele knapen waren bezig patronen te maken voor het Suider-geweer, toen, doordien, naar men zegt,een der knapen meteen knalkapje speelde, een patroon ontvlamde, hetgeen eene algemeeue ontploffing te weeg bragt, waardoor 24 knapen deerlijk gebrand werden. Tot dus verre is slechts een hunner aan de gevolgen overleden. Men leest in den Engineer van 13 September: ,/Het stoomschip Javakapitein Aloodiie, verliet de haven van Halifax op den 30 Augustus 11., des morgens ten 8 uur 30 minuten. De vier eerste dagen van de reis heerschte er wind stilte op den Atlantische» Oceaan, en het schip had geene noe menswaardige hulp van zijne zeilen. Intusschen was liet weder zeer schoon en de zee buitengewoon kalm. Op 5 September be gon er een dksclte bries uil liet WZW. te waaijeu, die het seinp met snelle vaart voortstuwde, zoodat bij arrivement te Queeu- stown de gemiddelde vaart over de goheele reis 14 knoopen pet uur bieek te zijn geweest. (1 knoop is 1838'Iu el, 14 knoopen 25.738 N. ellen, of ruim 5 uren gaans; de gemiddelde spoed van een expres spoortrein is 50.000 ellen per uur). Zoo dit al niet de snelste reis is, die ooit een schip over den Oceaan maakte, is liet toch eene voorbeeldig voorspoedige reis; eene reis die zonder eenig ongemak voor den meest gevoeligen passagier volüragt is. Uiuurtiide degeheele reis voerde het schip zijne boven-bramzeiien en slingerde of werkte niet noemens waard, zoodat de passagiers zich konden voorstellen, op een binnenwater te varen. De afstand van Halifax naar Faslnetlight, 2184 knoopen, ruim 4.060.000 Ned. ellen, of circa 800 uren gaan, is dour de Java in 156 uren en 18 minuten afgelegd. In liet noorden van Schotland doen zich verschijnselen voor van eeu vroegen en harden winter. De Eortkern Ensign zegt, dat het grootste gedeelte van de te veld staande haver "og niet rijp en op veie plaatsen zelfs nog groen is. Ofschoon vie

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3