BllTENLAi\DS(iOE TIJDIME1T~ In den loop dezer week is bij den heer J. C., winkelier in galanteriewaren alhier, eene der tegenwoordig menigvuldig plaatsgrijpende opligtingen gepleegd, door een man welke goe deren, ten bedrage van p. m._/16, op beziens kwam halen en dezelve niet terug bragt. Naar men verneemt is de dader echter reeds te Breskens in hechtenis genomen, en naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Middelburg overgebragt. In de week van 29 September tot 5 October zijn geene gevallen van veetyphus in het rijk voorgekomen. Aan heeren plaatselijke en garnizoens-kommandanten heeft de minister van oorlog den 21 September de volgende cir culaire gerigt: „Daar het somwijlen gebeurd, dat bij het schie ten met gevulde granaten eenige dier projectielen niet springen en tevens niet dadelijk (door militairen) teruggevonden worden, heb ik de eer u te verzoeken, om voortaan in de mededeeling aan de gemeentebesturen, dat er geschoten zal worden, te doen wijzen op de gevaren, waaraan de vinders van zoodanige projec tielen zich blootstellen, door die te behouden. Tevens zal het dienstig zijn, de aandacht er op te vestigen, dat vermits de ge vulde projectielen dikwerf zeer moeijelijk van de niet gevulde zijn te onderscheitien, het in het eigen belang der ingezetenen is, alle artillerie-projectielen die zij vinden, zonder daaraan iets tc doen en vooral zonder die in de nabijheid van vuur te bren gen, bij de bevoegde autoriteiten in te leveren, als wanneer het daarvoor vastgestelde vindingsloon zal worden uitbetaald." De lengte der spoorwegen in Nederland is van den: Holl. ijzeren spoorweg Amsterdam-Rotterdam 84.5, Nederl. Rhijn- spoorweg Amsterdam-Rotterdam-Arnhem-Pruissische grens 1 75,Nederl. centraal-spoorweg Utrecht-Zwolle-Kampen 11)0.8, Grand-central Beige Moerdijk-Roosemlaal-Breda 58.7, Aken- Maastrichtsche spoorweg, Nederl. gedeelte, 40.8, Luik-Maas- trichtsehe spoorweg, A'ederl. gedeelte, 10.9, Rhiju-spoorweg Nijmegen-C'leef 18.9, Eindhoven-Belgische grenzen 25, Al- melo-Salzbergen 56. Staats-spoorwegen Harlingen-Groningen 81, Arnhem-En- schedé 84, Zutphen-Zwolle 46, Roosendaal-Bergen op Zoom 13, Moerdijk-Breda 19, Breda-Venlo 114, Aenlo-Maastricht Alkmaar-Helder 42; te zamen bedragende 949.6 Nederland- sche mijlen. Deze waren op 1 Januarij 1867 in explotatie; sedert is dit getal vermeerderd met de lijn Haarlem-Uitgeest- Alkmaar, en op 1 October met de lijn Zwolje-Meppel en Til burg- Turn hout. 's Gravenhage 7 October. Gelijk zich denken liet heeft het den heer .1. C. VVillemse, administrateur voor de zaken der roomsch katholieke eeredienst, eergisteren, bij ge legenheid van zijn gouden eeuwfeest, aan geene hoog te waar deren blijken van belangstelling en sympathie ontbroken, maar zag hij zich die integendeel in de ruimste mate verleend. Reeds in dan vroegen morgen vereenigden zich in de woning van den jubilaris de ambtenaren en oud-ambtenaren der admi nistratie, aan wier hoofd hij staat, en boden hem met eene wel sprekende toespraak van den hoofd-ainbtenaar, die zich tevens in de veeljarige vriendschap van den feestvierende verheugen mag, inderdaad prachtige geschenken aan, vergezeld van een schriftelijke opdragt, door de kunstrijke pen van den heer J. Schil te met zooveel talent vervaardigd. Diep geroerd en door het betoon van zooveel hartelijke ingenomenheid getroffen, be tuigde de heer Willemse aan zijne ambtenaren op zielvolle wijze zijnen dank, die ook gerigt was aan den kamerbewaarder en con cierge, die hunnen beminden chef evenzeer eene fraaije gedach- tenisgave hadden vereerd. In den verderen loop van den dag kwam de minister van justi tie, belast met de administratie der zaken van de roomsch katho lieke eeredienst, in persoon den jubilaris zijne gelukwenschen aanbieden. Met al die warmte en kracht van uitdrukking, dien geachteri' staatsman eigen, vertolkte de heer Borret de gevoelens van achting en waardering, welke hem persoonlijk voor den heer Willemse bezielen. Doch nog hooger lofspraak wachtte den feestvierende, toen de minister hem, namens den koning en als bewijs van Zr. Ms. tevredenheid over zijnen ijver in de behar tiging der staatsbelangen het kommandeurskruis, der orde van den Nederlandsehen Leeuw overhandigde: eene onderscheiding, welke zoo eindigde de minister door hetgeheele kabinet den bekwamen administrateur werd waardig geacht, zoodat de hulde door den minister hem gebragt, als de meening van al de leden van het bewind moest worden beschouwd. Door aandoe ningen overstelpt, wist de bekroonde schier geen woorden te vinden om zijn dankgevoel te uiten, verrast als de beseheiden man zich toonde door de zoo vereerende blijken van 'skonings goedkeuring en der toegenegenheid van 's lands regering. Doch niet alleen zag de jubilaris zich door den koning ge kroond, door het gouvernement gewaardeerd, en door zijne ambtelijke omgeving naar waarde geschat, ook nog van tallooze andere zijden vloeiden de bewijzen van opregle deelneming in het schoone feest, dat hij vierde, hem verkwikkend toe. Maassluis 8 October. Heden ochtend omstreeks half zes ure sloeg de bliksem in den bij deze plaats siaanden run-, pel- en korenmolen van den heer 11. van der Lely, en rigtte aanmerkelijke schade aan. Van een der roeden zijn de stukken op verren afstand gevonden. Aan de tegenwoordigheid van geest van den molenaar is het te danken,'dat de door den bliksem veroorzaakte brand dadelijk is gebluscht, waardoor grootere onheilen zijn voorkomen. i'iclit 8 October. In de laatste vergadering van den gemeenteraad alhier heeft de lieer VVintershoven, oud lid der tweede kamer, beweerd dat de stad Maastricht in de eer ste plaats regt had op al de vestingwerken om deze stad gele gen, en dat zij den eigendom er van moest bekomen, opdat die niet in vreemde handen zouden overgaan; de minister van financiën moest die gronden maar aan de'stad cadeau doen, omdat de stad van 1880—1839 in staat van beleg is geweest, alsof er niet jaarlijks zeer aanzienlijke sommen in die stad zijn verbleven, ten gevolge van het ontzettend groote garnizoen. Wat zoude men in alle andere vestingen van ons rijk, die ook in al die jaren in staat van beleg zijn geweest, doen, als aan den wensch van den heer VVintershoven werd gehoor gegeven? Oostbvn-g 9 October. Ter vurkensmarkt waren aangebragt 100 stuks, die tot vorige prijzen beter te verkoo- pen waren. Zaandam 7 October. Heden morgen omstreeks 3 ure ontstond hier brand in de boerderij van den heer M. Schef- fer. De hooiberg, waarin de brand was ontstaan door bet broei- jen van het hooi, was in weinig oogenblikken met de daarbij staande stelling een prooi der vlammen. 2Sutphen 8 October. Dezer dagen wilden twee Pruissische jongelieden eenige waren over onze grenzen, nabij Eibergen, in ons land binnen smokkelen. Zij werden in hun voornemen door een Pruissischen ambtenaar gestuit en aange houden. Op wraak bedacht, vielen zij dezen aan, doch moesten den strijd opgeven, na het bekomen van eenige bajonnetsteken, ten gevolge waarvan een hunner is overleden. Frank rijk. Het is een ongehoord verschijnsel, dat in het najaar de oorlogsgeruchten zoo blijven aanhouden; men kon het zich hier niet voorstellen, dat de .winter over de Roineinsche en Duitsche kwestie zal gaan, zonder dat de kracht der wapens ze heeft beslist. Een oorlog dit weet men kan in den tegen- woordigen tijd, hoe vreeselijk hij ook zij, niet langer duren dan veertien dagen; de snelheid der bewegingen, de middelen en de gemeenschap en de volmaakte vernielings-werktuigen maken een langdurigen oorlog onmogelijk; de graanzolders van liet gouvernement zijn overladen, de chassepots zijn gereed, de draagbare kanonnen openen hunnen vernielenden muil; de ver liezen, die de Mexicaansche expeditie in de troepen en de paar den heeft aangebragt, zijn meer dan hersteld; de vestingen in het oosten en noorden van Frankrijk zijn in geduohten staat van tegenweer: /Waarom zouden wij dan nog langer zoo vragen de Eranschen dien toestand van onzekerheid laten voortdu ren, en de snoevende taal van von Bismarck en de uitdagende artikelen van zijne bladen blijven slikken?" Die artikelen worden inderdaad voor den Franschman eiken dag honender. De Nordileutsche Zeitmg zegt met zooveel woor den dat zij het volstrekt niet eens is met de verklaring, die de olticiëuse Patrie geeft van von Bisinarcks circulaire en hetgeen door dezen minister gesproken is op den rijksdag. Men weet dat de Patrie hare tevredenheid had te kennen gegeven over de wijsheid en de gematigdheid van den Pruissischenyizemje/', die alles deed om de heetste gemoederen te kalmeren en die het tractaat van Praag, volgens hetwelk het hem niet vergund is de Main te passeren, zoo getrouw nakomt. Het Berlijnsche blad, orgaan van von Bismarck, geeft verder te verstaan, dat, zoo von Bismarck ook al niet over den Main zal gaan, het hem aange naam zijn zal, als de Duitsche staten, die aan gene zijde van den .Main liggen, tot hem kouten; met andere woorden: het zal Pruisseii zeer welkom zijn, zoo de Zuid-Duiische staten zich in den Noord-Duitschen bond laten opnemen, waardoor dus het tractaat van Praag wordt vernietigd. Ook de Kreuzzeitung be vat een niet zeer aangenaam artikel voor ons en spreekt over

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2