1867. N°. 246. Zalurdag 12 October. 5de Jaargang. Ztï'l POLITIEK OVERZIGT. BÏM'ENLANDStllIE TIJDIMEN. A,"-ïföiF /«Ér VL1SSINGSGH WEEKBLAD p* -I''-; <Jks - r\ BUREAU: F. H. SCH1FFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren, Nieuwendijk H no. 101. VLISS1HGEM. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Douderdag avond ten S ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Uit Italië is heden geen belangrijk nieuws te melden. De toestand blijft daar even netelig, en het Florentijnsclie kabinet j raakt eiken dag in grootere verlegenheid. Reeds was het gerucht j van Rattazzi's aftreding verspreid, tloch het heeft zich niet be- j vestigd. Daarentegen wordt als zeer waarschijnlijk, of als bijna j zeker berigt, dat Frankrijk een anderen minister van buiten- landsehe zaken krijgen zal. Napoleon III zou te Biarritz beslo- 1 ten hebben, de portefeuille thans aan den lieer de Moustier toe vertrouwd, op te dragen aan den heer de Lavalette. Dat de gezant Nigra reeds van keizer Napoleon de ontbinding van het legioen van Antibes en van het zouaven-regement, en de toestemming tot eene Italiaausche bezetting van het Pause lijk gelijk gebied zou verkregen hebben, houdt meu voor louter -verzinsels. - De Londensche correspondent van de Indépendance beweert, dat er inderdaad sprake van geweest is om Nederland, even als Belgie en Luxemburg, neutraal te verklaren en daarna van deze staten onderling een bond te vormen; die briefschrijver weet er hij te voegen dat lord Stanley, toen hij over dit plan gepolst werd, zich verklaard heeft voor de handhaving van het statu quo, aangezien Engeland reeds genoeg neutraliteits-waarborg- tractaten had geteekend en Nederland door Pruisse» niet werd bedreigd. Het Journal i/es Débats spot met deze combinatie en doet nogmaals uitkomen, dat de geschiedenis heeft geleerd dat een traetaat een stuk papier is, dat elk oogenblik, als men het goed vindt, verscheurd kan worden. Men zal zich herinneren, dat men te Berlijn tamelijk zeker was, dat lleijeren zou toetreden tot den Noord-Duitschen bond, indien Pruissen slechts omzigtig handelde en de vijanden van Pruissen, die te Munchen ijverig bezig waren, geen te vrij spel liet. Men meende dat de toetreding uiterlijk zou plaats hebben bij de zamenkomst van het lolpartement. Nu heeft de Beijersche regering in de jongste kamerzitting de tolvereeniging met Pruis sen aanbevolen, maar de minister-president von Holienlohe heeft tevens liet programma van de Süd Deutsche Presse bepaald ge handhaafd en verklaard, dat de regering niet wil dat de Zuul- Duitsche staten in den Noord-Duitsclien bond treden, dat Beije- ren geen verbond met Oostenrijk wil, en evenmin een geïsoleer- den of meêgaamlen bond. Daarentegen verlangt de minister eene nationale vereeniging van alle Zuid-Duitsche staten met den Noordelijken bond. Over deze idealistische» echt Duit- sehen wenscli worden thans onderhandelingen tusscken de hoven van Beijeren en Munchen gevoerd, die echter, naar wij meeuen met liet oog op de door graaf von Bismarck gekoesterde verwachtingen, weinig kans hebben een gunstig succes op te leveren. Reeds herhaaldelijk is de wensch geuit, dat de Pruissische landdag en het parlement van den Noord-Duitschen bond krachtens een en dezelfde kieswet zouden worden geconstitueerd. Volgens de Zeid Ierse he Correspondenz zou de Pruissische rege ring werkelijk het plan hebben, om bij den Pruissischen land- dog eene nieuwe kieswet in te dienen. Door den Pruissischen rijksdag is dingsdag het budget voor den Noord-Duitschen bond met eenparige stemmen aangenomen. Reeds sedert eenige weken zijn verscheidene ten aanzien van bet Parijsclie Crédit Mohi/ier zeer nadeelige geruchten in omloop geweest, derwijze ingekleed, dat schier niemand meer gevonden werd die aan de waarheid daarvan twijfelde. Onder anderen werd verzekerd, dat van het maatschappelijk kapitaal slechts zeer weinig meer te vinden was; dat de overeenkomst, door de inrigting met de Fransche bank aangegaan, opgezegd, en bet Crédit met eene andere financiële maatschappij, de Société Géné rale, zumengesmolteu zou worden, en dat onderscheidene leden van den raad van liet bestuur van het Crédit Mobilier (met name de gebroeders Péreire, die aan het hoofd der belangrijke onder neming staan) zich zouden terug trekken. Van wege genoemden raad worden echter al die geruchten in het Journal des Débats voor ongegrond verklaard. Uit Madrid wordt berigt dat de ongerustheid over het weder uitbarsten van een oorlog tusschen Spanje en de Zuid-Ameri- kaausche republieken ongegrond is. Het kabinet Narvaez heeft vast besloten vrede te maken. Per telegraaf is voor eenige dagen gemeld dat thans onder handeld wordt over een bondgenootschap tusschen Griekenland «enerzijds en de üonau-vorstendominen (Ramanië) en Servië anderzijds. Desbetreffende verneemt men nog dat die alliantie ten doel heeft, in het begin van 1868 een algemeenen opstand der christenen in het Oosten tegen Turkije te bewerken. Door G riekenland moeien naar genoemde staten, als ook naar Monte negro, agenten gezonden zijn, die in last hebben liet sluiten van een traetaat voor te bereiden. De agent, die in Servië voor het Helleensche kabinet werkzaam was, is te Athene terugge keerd, en volgens gerucht zou hij in zijne zending geslaagd zijn en naar Kopenhagen vertrekken, om het traetaat van bondge nootschap aan koning George ter onderteekening voor te leg gen. Wordt deze tijding bevestigd, dan zal de oplossing der Oostersche kwestie vroeger komen dan velen dachten. Vlissingen 11 October. Eergisteren heeft alhier eene herstemming plaats gehad voor een lid van den gemeenteraad, tusschen de heeren A. Sehra- ver en B. van Lier Ez. Er waren 168 stemmen uitgebragt, waarvan 103 op den heer Schraver en 65 op den heer van Lier, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Maandag is ten raadhuize dezer gemeente aanbesteed: Het afbreken en weder maken van eene beschoeijing met bijle vering van een gedeelte der materialen, aangenomen door den heer J. Filis voor 3078. Er waren mede inschrijvingen ge daan door de heeren A. Loois voor f 3104.50, N. A. van Goe- them voor 3136, A. Rinders te Breskens voor 3192.18, P. Monjé voor f 3636.45 en J. U. Auer voor f 3931. Het voor Js rijks dienst afgekeurde wachtschip de Samlre zal alhier door de directie der marine worden gesloopt, waaraan men reeds is begonnen, voor welk werk men de gepensioneerden werklieden van 's rijks werf uit deze gemeente heeft aangeno men, benevens eenige particulieren.

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1