VLISSIN6SGH 1 WEEKBLAD 1867 N". 243. Zalunlag 21 September. 5de Jaargang AANBESTEDING SCHOOL. B1NNENLANDSCDE TIJDINGEN. ,r\ r% BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaterdags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nomnaers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Ad vertent icu gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avoud ten 8 ure; de prijs van l4 regels is 40 Cents, voor elkeu regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zcgelregt voor elke plaatsing. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; maken bekend: dat op Maandag den 30 September 18G7, des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize dier gemeente zal worden aanbesteed Het inrigten van het hui» in de Nieuwstraat, gemerkt H n». 148, tot schoolgebouw. Waarvan het bestek en de voorwaarden ter inzage leggen ter gemeente secretarie en bij den Gemeente-Bouwmeester, en waar toe de noodige aanwijzing zal geschieden door den Gemeente- Bouwmeester op Woensdag den 25 te voren, des voormiddags ten 9 ure. Vlissingen, 16 September 1867. Be Burgemeester en Wethouders voornoemd, h. W. GALLEN EELS. Be Secretaris, P. EORBES WELS. Aangaande de spoorweg- en kanaahverken kunnen wij mede- dcelen dat dezelve, door het tot nu toe schooue weder begun stigd, snel vorderen. De groote sluisput of kom is uitgegraven tot op eene diepte van 6 Nederl. ellen onder A. P., met eene breedte van 18 en eene lengte van 96 ellen; de grond daaruit gekomen is aan den kant des puts opgestapeld tot het vormen van het plateau het welk gelijk zal moeten komen met de kruin des zeedijks. Tot het uitpompen van het water uit den put worden gebe zigd twee locomobilen van 12 paardenkracht, aan welke tevens zaagmachinen zijn verbonden, welke bet bout, tot de werkzaam heden te gebruiken, met spoed op de noodige lengte en dikte brengen. Nu de sluisput op de opgegevene diepte is gekomen, is uien begonnen met het heijen van proefpalen voor de kolkmuren der buitensluit, waartoe men bezig is de stelling te plaatsen voor eene stoomheimacbine vail S paardenkracht; wanneer deze machine in werking zal zijn, gaat dit werk veel spoediger voort, zoodat het te verwachten is dat in October a. s. zal kunnen worden begonnen met het storten der beton voor het fundament. Aan den zeekant zijn verscheidene groote zinkstokken ge legd, voor den westerhavendam, waaraan met spoed gewerkt wurclt, zoodat het te verwachten is dat dezelve binnen weinige dagen boven boog water zal uitsteken. Ook aan de westzijde der straatweg is een begin gemaakt met liet graven der kleine sluisput, terwijl van die zijde naar den zuidkant een wagenspoor wordt gelegd, om de daaruit komende grond aan te voeren tot verliooging van het plateau. Men be rekent dat er tegenwoordig p. m. 500 werklieden aan het werk zijn, doch dit getal varieert dikwijls, door het nu afdanken en dan weder aannemen van volk. (Iet geheel levert van den zeedijk gezien een belangwekkend schouwspel op, door het bonte tafereel van een groot aantal door elkander krioelende werklieden, de spoedige verandering welke het terrein in korten tijd heeft ondergaan, terwijl op ver schillende plaatsen huizen zijn gebouwd of in aanbouw zijn, als: keeten voor de heeren aannemers met directiekeeten, de heeren hoofd-opzigters der groote en der kleine sluis, benevens de woning voor den toekomstigen havenmeester en den stations chef, voorts magazijnen, timmer- en kalkloodsen. Ook de keeten voor de zoogenaamde poldergasten, waarvan een vijftigtal op verschillende punten zijn verspreid, zijn wel bezienswaardig, als men nagaat hoe bekrompen en armoedig die menschen zich in hunnen strooijen stulpen moeten behelpen. Over het algemeen heerscht er, naar men verneemt, onder de werklieden een goede geest, hetwelk men bij het bezigtigen van het werk kan bemerken aan de orde welke overal bespeurd wordt. Vlissingen 20 September. Maandag avond had alhier door de korpsen artillerie en infanterie een spiegelgevecht plaats, waarbij werd voorgesteld dat de vijand de vesting Vlissingen aanvalt. Zoodra er binnen de vesting alarm wordt geblazen bezetten de troepen de borstwering en beginnen te vuren. De artillerie van bastion n°. 1 opent, zoodra zij den vijand bespeurt, haar vuur. De vijand drijft de bezetting uit de inspringende wapen plaats en breidt zich langs het glacis uit. De artillerie van bastion n°. 4 opent nu ook haar vuur en werpt lichtkogels op het glacis. Nadat de artillerie en infanterie den vijand eenigen tijd met hun vuur fel geteisterd hebben, doet de bezetting een flankaan- val op hem. Na eenige salvo's pelotonsvuur en een banjonetval wordt de vijand teruggeworpen, en de troepen trekken in de vesting terug. Niettegenstaande het vrij ongunstige weder werden deze manoeuvres door eene talrijke menigte nieuwsgierigen bijge woond. Dingsdag middag gingen drie onder-officieren van het 3e regemeht infanterie zich met zwemmen vermaken op net strand buiten deze stad. Een hunner, genaamd Rappart, kreeg al spoedig de kramp en riep om hulp, doch zonk onmiddellijk in de diepte weg en verdronk. Zijn lijk werd twee uren later opge- vischt en naar het hospitaal overgebragt. Sedert het ontstaan der cholera te Rotterdam op 9 Augus tus 1867 zijn tot en met 13 September daaraanvolgende aan die ziekte overleden: te Rotterdam 278, te Dordrecht 85, te Delft 91 en te's Gravenhage 17 personen; te Zaandam stierven tot en met 12 September 79 personen aan die ziekte. Veder zijn tot en met 7 September aan cholera overleden te Nieuw- Beijerland 11, te Bleiswijk 22, te Delfsbaven 15, te Pernis 12, te lJsselmonde 13 personen. In de week van 814 September zijn geene gevallen van veetyphus in het rijk voorgekomen. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer J. H. Mari- nus, directeur der nationale zangschool te 's Hage, benoemd tot ridder der orde van de eikenkroon. Men leest in de Ilaarlemsche courant de volgende mede- deeling uit's Hertogenbosch van 15 dezer: /Onder de merkwaardige gebeurtenissen, niet slechts in be-

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1