Erf, riE a©Ps 1867. i\°. 240. Zalurdag 31 Augustus. 5de Jaargang. VLISSINGEN. POLITIEK 0VERZ1GT. TOEiT'LAPSCHE T1JD1MEK. iierstraat bevragen aldaar. n Baal. j. a, |nck. Ahasvermr. ilk. n1colaas f bergh. Leven. Iet Weesje». e. a. borger. g. h. j. elliot liedjes. j. f. g op zijn buiten thans koninklijk van Babel. j, deucksen. Een duyse. Yeront- ven. p. a. de :ur. Wien neem ,r haar. Eliza's Jan Kanneke. f. van heyst. viering van het \y der hoop jr. iChe strand. er de heidenen. h. klijn. Wee- c. de koning f mijner Moeder, ihoolgang. h. de :ijn gelegenheid zich 'JiRHEJV plaat» ïg de Illustratie Gl/„ Oen I s VAN INHOUD eetus, dat gratis oniniddelijk na AJSTRATIE. teekeningen van roemde katholieke VLISSIN6SCH WEEKBLAD. BUREAU: F. H. SCHIFFER. X)it Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Ponderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Op de staatkundige reis van den keizer der Fruiischen naar Salzburg heeft deze eene staatkundige rede tot den maire van Atrecht, zeker bij het doortrekken dier plaats, toen hij naar Parijs terugkeerde, laten volgen. Het is de Honiteur, die ons niet deze rede bekend inaakt. De inaire had in zijn aanspraak aan den keizer het vertrouwen in de toekomst te kennen gege ven, en de keizer geeft hem daarin gelijk. „Alleen zwakke rege ringen zeide de laatste zoeken in buitenlandsche verwikke lingen eene afleiding voor binnenlandsche aangelegenheden." Dit thema is door den keizer nog eenigzins verder uitgewerkt en heeft geene toelichting noodig. De keizer heeft eene vrede lievende rede willen houden, en alzoo de gemoederen, die over de bijeenkomst te Salzburg ongerust zouden kunnen zijn, gerust willen stellen. De zoo dikwijls aan den keizer toegeschreven tactiek, oin zijne buitenlandsche staatkunde zoo in te rigten, dat de aandacht van het publiek van binnenlandsche aangele genheden en inocijelijkheden wordt afgeleid, werpt de keizer mitsdien ook in die rede van zich af. In Spanje breidt de opstand zich uit, en in strijd met het be weren, vóór een paar dagen in de officiële telegrammen vervat, vinden de muitende militairen sympathie en medewerking bij de burgerij. De officiële en officiëuse berigtgevers kunnen niet verhelen dat aanhoudend gevechten geleverd worden, en uit andere bronnen verneemt men dat de meeste dier gevechten ten nadeele der koninklijke troepen uitvallen. Dc opstandelin gen hebben nieuwe moed gekregen door de zege, behaald op de krijgsmagt die onder bevel van generaal Manzo de Zuniga tegen lien" was afgezonden; dat deze bevelhebber en zijn adjudant sneuvelden is reeds bekend; nog 800 man zijn, volgens eene particuliere mededeeling, bij die ontmoeting gedood. De provin ciën Aragon, Estramadura en Katalonië zijn de brandpunten van de muiterijde stad Saragossa en hare bezetting hebben zich bij de opstandelingen aangesloten. De regering laat niets onbeproefd om de beweging te onderdrukken, doch voor alsnog zijn hare maatregelen vruchteloos geweest. Onlangs werd berigt dat de president der Vereenigde Staten, in een schrijven aan den minister van oorlog, den heer Stanton, het verzoek gerigt had dat hij zijn ontslag zou aanvragen, waarop Stanton een weigerend antwoord beeft gegeven. De Kew-Yorksche dagbladen van 14 Augustus behelzen een tweede schrijven van den president aan den heer Stanton, dd. 12 dezer, van den volgenden inhoud, waarin den minister thans zijn ontslag gegeven wordt. „Mijnheer, krachtens het gezag en de magt, inij door de con stitutie en de wetten der Unie verleend, wordt gij geschorst in uwe betrekking van minister van oorlog. Gij zult ophouden die betrekking ie vervullen en den generaal Grant, die heden m, gtiging heeft ontvangen om als minister van oorlog ad interim te handelen, alle archieven, boeken, papieren en andere den lande belioorende voorwerpen, die in uwe handen en ouder uwe verantwoordelijkheid zijn, overgeven." De heer Stanton heeft daarop denzelfden dag het volgende ge antwoord: „Als burger en ambtenaar gevoel ik mij verpligt u het regt te ontzeggen, om mij anders dan met toestemming van den Senaat en om geldige reden, in de betrekking van minister van oorlog te schorsen. Doch daar de generaal, bevelhebber van de landmagt der Vereenigde Staten, tot minister van oor log ad interim, is benoemd, en mij heeft berigt dat hij.die be noeming aannam, zoo heb ik geene keuze, maar moet ik mij onder protest aan overinngt onderwerpen." Volgens een door de aangehaalde dagbladen medegedeeld be rigt is het eiland, hetwelk onlangs door een Amerikaansch handelsvaartuig omstreeks halfweg tusschen Jokohama en San Francisco is ondekt en sedert Brooks eiland is genoemd, op be vel van het VVashiiigtonsche gouvernement namens de Veree nigde Staten in bezit genomen; het zal dienen als opslagplaats voor liet verkeer tusschen de westkust van Amerika en Japan, en er zullen steenkolen-magazijnen gevestigd worden. Vlissingen 30 Augustus. Gisteren heeft alhier de opening der stembriefjes plaats gehad voor een lid van den gemeenteraad bij herstemming. Er waren 153 billetten ingekomen, waarvan 4 van onwaarde en verkreeg de heer J. B. de Groof 86 en A. Schraver 68 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Oostfourg" 28 Augustus. Ter varkensmarkt waren aangebragt 161 stuks biggen, die allen goed verkocht zijn geworden. Amersfoort 26 Augustus. Naar elders is gemeld dat de troepen, thans in het kamp bij Zeist manceuvrerende, op 6 September e. k. naar hunne garnizoenen zullen terugkeeren. Van goederhand vernemen wij, dat dit vroeger en welligt zeer spoedig zal geschieden, want ofschoon de gezoiidheidstand aldaar voldoende is, wordt het beëindigen van het kamp als voorzorg maatregel in de tegenwoordige omstandigheden wenschelijk geacht. Eene vivandière is, met hare tent met bijbehoorende versna peringen enz., wegens ongeoorloofde handelingen, uit het kamp getransporteerd. Helder 25 Augustus. Heden avond is een jongen van 16 jaren, die zich met zwemmen te roekeloos waagde, in d.e diepte verdwenen. Men heeft zijn lijk opgedregd. Zierilszee 24 Augustus. Door den raad dezer ge meente is in zijne zitting van heden besloten de kermis dit jaar alhier niet te houden. In het afgeloopen jaar vertrokken nit Noord-Braband 1 predikant naar Oost-Indië, 1 theologisch student, als zendeling naar Noord-Amerika, 2 roomsck catliolieke priesters, de een naar Noord-Amerika de andere naar de West, 1 broeder van de orde der redemptoristen en 13 zusters van liefde tot opvoeding der jeugd naar VVest-Indië. Arnhem 25 Augustus. Gisteren avond was er op nieuw eene groote volksbeweging in en voor het raadhuis dezer stad. Er was eene buitengewone raadsvergadering belegd, naar aanleiding eener aanschrijving van het provinciaal bestuur, waarbij werd aangedrongeu op schorsing der kermis. Na leven-

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1