«ezegd: „In Julij 1858 hadden de 86 uren, welke graaf Cavour met Napoleon te Ploinbières iloorbragt, vermaardheid gekre gen.... Plombières bragt Villafranea voort. Keizer Frans Jozef zal goed doen, wanneer hij zich te Salzburg aan de 36 uren van Ploiubières herinnert Napoleon heeft beloofd Frans Jozef een bewijs van zijn toegenegenheid te geven. Een andere Frans, de koniii" van Napels heeft reeds een zoodanig bewijs van sym pathie van Bonaparte ontvangen. Deze schreef nl. den 6 Decem ber I860 aan Frans woordelijk liet volgende: „Toen Piëraont, door de revolutie in uwer rnajesteits stalen ondersteund, den onregtvaardigen aanval deed, besloot ik de blokkade ter zee (e verhinderen, ten einde Uwe Majesteit een bewijs mijner sympa thie te geven." Dat nu Frans van Napels eens aan Frans van Weenen verbale, wat het bewijs der Napoleontische sympathie ter wereld bragt. In 1854 en 1855 gaf Napoleon keizer Frans Jozef reeds op plegtige wijze proeven van zijn sympathie; hij noemde hem steeds den ridderlijken keizer. Den 1 Januarij 1859 liet hij hem door den heer von Hubner weten „dat zijne (Napoleons) persoonlijke gevoelens voor keizer Frans Jozef niet veranderd waren. Vier maanden daarna verklaarde hij hem ech ter den bloedigste» oorlog." Uit de woorden van den Moniteur waarmede hij dit bezoek aankondigt, neemt de Unita Catlolica aanleiding tot de opmerking dat in de preliminaire» van Villa franea en Zurich dezelfde zin gebruikt werd, waarom het blad meent dat de keizer van Oostenrijk zich ook hieraan herinneren moet. „Wanneer wij ons niet bedriegen," zoo zegt het verder, „hebben de beide keizers elkander niet weder ontmoet sedert de zamenkomst te Villafranea, waar zij elkander zoo hartelijk omhelst hadden. Na verloop van dit tijdstip werd keizer Frans Jozef in den krijg in het Oosten geïzoleerd door toedoen van Napoleon; hij werd door de interventie van Napoleon in den Itaiiaunschen oorlog geslagen; hij werd ten gevolge der valsche Bonaparlische politiek door Pruissen overwonnen. Wanneer hij nu den Bonaparte te Salzburg omhelst, kan liet niet anders of hij zal zich herinneren, dat hij zonder Napoleon zeer waarschijn lijk nog in het bezit van Louibardije zou zijn; dal hij Veuetie nog zijn koningrijk kou noemen en ill Duitsclihind zijn aanzien, <le ijzeren kroon, zijn poliiiek gewigt, zijn militairen roem zou bezitten, en, wat nog meer zeggen wil, dat zijn dierbare broeder nog onder de levenden en een dierbare bloedverwante niet van haar verstand beroofd zijn zouden. „Wij zijn van oordeel dat te Salzbnrg het onderhoud niet slechts lussclien twee keizers zal gevoerd worden. Een derde zal hierbij tegenwoordig zijn en wel de keizer van Mexico. En wanneer de keizer van Frankrijk lot dien van Oostenrijk zal zeggen: „Broeder! laten wij ons in een hond vereenigen, hier is mijne hand," zoo zal de schim van Maximilian» uit de door Juarez met kogels doorboorde borst roepen„Frans Jozef, reikt hem de hand ais katholiek, als keizer echter weigert het aange bodene bondgenootschap. Vergeeft, omdat God beveelt te ver geven; maar zijt voorzigtig, overleg en denkt; de pligt, welke op u als vorst rust, eiseht dit; broeder, neemt geen verpligtin- gen op u, en antwoordt dat Napoleon, zoo hij hulp noodig heeft, zich tot het koningrijk Italië kan wenden, het werk van zijn geest, van zijn hart, en van zijn arm." Men zal zich herinneren dat vroeger is gemeld, dat de Fran- sche gezant te Mexico, de heer Dano, in die stad teruggehouden werd tot dat Juarez er gearriveerd zou zijn. Dit berigt deed natuurlijk denken, dat de gezant zoo goed als een gevangene was. Een der Fransche bladen heldert dit thans op door te melden, dat de gezant uit eigen verkiezing te Mexico is geble ven tot de aankomst van Juarez, of liever, dat hij liet raadzaam heeft geacht zoolang te blijven, vermits Portirio Diaz, de repu- blikeinsche bevelhebber der hoofdstad, den heer Dano niet de noodige waarborgen van veiligheid kon geven, zoo hij zich naar Vera-Cruz begaf, om van daar naar Frankrijk terug te keeren, terwijl Juarez daartoe alleging in staat was. Hierbij moet men in het .oog houden, dat de gezant niet alleen, maar met het ge- heele personeel zijner legatie wenschte te vertrekken, en ook de archieven wilde medenemen, zoodat de door hem genomen voor zorgen alles behalve buitensporig waren. Andere bladen geven echter voor liet oponthoud van den lieer Dano deze reden niet op. Hue het zij, men weet thans door den Moniteur, dat hij in het laatst der vorige maand dacht te ver trekken. De Russische Invalide meldt, dat de Russische gezant te Konstantinopel aan de Porte officieel heeft doen weten, dat zijne regering eenige oorlogschepen naar de wateren van Camlia heelt gezonden om familie» van liet eiland, die naar Grieken land ivensclien te vertrekken, daarheen te vervoeren en dat de Porte hiertegen heeft geprotesteerd, onder verklaring evenwel dat zij zich niet tegen het vervoer dier familie» van Candia zou verzetten. Daarop zijn door een Fransch oorlogschip 1200 en door een Russisch vaartuig 450 Candioten naar Griekenland overgebragt. Te Konstantinopel was zelfs den 2 dezer het gerucht in omloop dat Omer-paclia geweld wilde gebruiken, om het vervoer van Candioten te beletten, door de kust van Candia te bombarderen; maar hetzij hij tegenbevel ontvangen heeft, hetzij dit gerucht uit de lucht was gegrepen, hij heeft de Fransche en Russische oorlogschepen ongehinderd laten gaan, hetgeen zeker ook het raadzaamst is geweest. Een Itaiiaansch dagblad meldt, dat bij een zekeren wijn gaardenier, den heer Ouufra Settinato, de woekerplant, die de ziekte van den wijnstok veroorzaakl, geheel verdwenen is door de .aanraking van de zieke deelen der plant met eene vederen pen, in petroleum gedoopt. Te Florence is door den procureur des konings beslag ge legd op eene brochure, getiteld: Napoleon III en de schim op Maximiliaan. Een der grootste landschapschilders Theodore Rousseau, een der acht schilders, aan wie de internationale jury der wereld tentoonstelling een groote gouden medaille heeft toegewezen, is lam geworden aan de regterzijde. Het is zonderling dat die verlamming hem niet plotseling, of eene beroerte, heeft over vallen, maar hem langzaam heeft bekropen. Reeds een jaar lang klaagde hij over een tragen bloedsomloop en moeijelijke bewe ging van zijne regterzijde, maar in de veronderstelling dat het niet meer was dan rhumatismus, heeft hij zich verwaarloosd en geen arts geconsulteerd. Zondag vertrok hij naar Italië, in de hoop dat de blaauwe hemel en het zachte klimaat van dat land hem zullen herstellen. Kngelancb De statistiek der drie laatste maanden betreffende den ge zondheidstoestand van Engeland is bij uitstek gunstig en over treft als zoodanig die van de tien laatste jaren. Vergeleken bij het kwartaal van 1866, verschilt de gezamenlijke sterfte op at de steden ill Engeland 33.001). Daarenboven klom de geboorte tot eene ongekende hoogte van 87.126. Deze vermindering'der sterfte en veruieedering der geboorte staat lijuregt tegenover den toestand van Frankrijk, waar de bevolking steeds schijnt te verminderen. lu den nacht van 25 op 26 Julij, tusschen middernacht eu 9 uur des morgens heeft het in en rondom Londen zóu sterk geregend, dat een achtste van het water, dat tie regen in èeu ge heel jaar gewoonlijk levert, in die 9 uren gevallen is. De regen,' die gedurende de maand Julij te Londen gevallen is, bedraagt niet minder dan een vierde van de gemiddelde jaarlijksche hoeveel heid. Uit Dublin wordt gemeld dat een spoortrein van Ennis- corthy naar Bray op eene brug, door welke twee klippen ver bonden waren, van het spoor gerankte (denkelijk door de bogt) en gedeeltelijk in een diepte van honderd voet stortte. De machine liep aan de landzijde van het spoor, hetgeen iu zoo ver het ongeluk matigde, daar de zee aan de andere zijde golfde, en sleepte een derde-klas-wagen, die aan splinters viel, made. Do tweede wagen, insgelijks derde-klas, kwam regtopstaande te land en diende tot steun van een derden wagen, die half over de brug hing. Het overige van den trein bleef op den lijn. Er waren 100 reizigers, waarvan 4 stierven of aan de ontvangen kwetsuren bezweken zijn, 12 anderen werden zwaar gewond. De trein stoomde langzaam. De koning der Belgen is den 11 dezer aan boord van het koninklijk stoomjagt Louise Maria van Oostende naar het eiland Wight vertrokken, waar hij vijf dagen bij koningin Vic toria zal doorbrengen I3u.itsclila.nd. De Neite Berliner Nachrichten melden, dat dezer dagen aan den heer von Bismarck op zijne reis naar Berlijn een onge val overkomen is, hetwelk waarschijnlijk geene ernstige gevol gen zal hebben. Op een der laatste spoorwegstations had een der heeren, tot 's ministers reisgezelschap belioorende, het spoorwegrijtuig verlaten, en bij het toeslaan van het'portier ge raakten een paar vingers van de hand des ministers zoodanig tusschen het portier beklemd, dat het gebruik van die hand hem nog niet mogelijk is. Men hoopt op eene spoedige genezing. Een der bladen een beschrijving gevende der fabriek van den heer Krupp, deelt hierin het volgende mede. liet geheele fabrieksterrein heeft een vlakte-inhoud van 920 morgen, waar van de fabrieksgebouwen alleen een ruimte va» 240 morgen beslaan. oor het verkeer over dit terrein zijn spporwegen

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3