BlflMiU.UDSCIlE TIJDIMÖT BIITEALAXDSCE T»»l\(iE\. tiende eeuwfeest opklimmende, komen wij tot de eeuw die met Christus, onzen gezegende» Verlosser begint; en van Pius IX de onafgebrokeue schakel der Pausen van Rome doorloopende, komen wij na eene reeks van meer dan 250 Pausen, tot Petrus, den eerste Paus van Rome, tot Christus die hem als hoofd zijner Kerk aanstelde, als de rots waartegen de poorten der hel niets zouden vermogen. Stelt u nu voor, B. G., dat het u, zoo als ons, gegeven ware, op dien dag Zijne Heiligheid Pius IX in vollen luister te zien, omgeven van meer dan vijf honderd Bisschoppen, van duizen den priesters en geloovigen, uit alle gewesten, van alle talen en volken der aarde, maar in de éénheid van hoofd en leer verbon den. Starende op Pius IX, zien zij in hem den opvolger van Petrus, terwijl het H. Evangelie der Alis hun de woorden in de ooren doet klinken, die duizend monden in statig gezang her halen Tu es Petrus, Gij zijt Petrus, en op deze steenrots zal ik mijne Kerk bouwenen de poorten der hel zullen haar niet over- zoeldigen. Wij vragen het u, B. G., kan de katholiek zich iets treffender voorstellen? Doorloopt met uwen geest de achttien eeuwen, waarin, van het begin tot op onze dagen, die rots onafgebroken aan duizend woedende stormen heelt blootgestaan. Ziet ze daar die bloedige vervolgingen, die ketterijen en scheuringen, welke van eeuw tot eeuw tegen de Kerk en haar zigtbaar Opperhoofd zijn uitgebroken: voegt daarbij de aanslagen van ongeloof en revolutionnaire woelingen, die niet anders ten doel hebben dan om met het tijdelijk beheer der Pausen de onafhankelijkheid van-' en het Opperherderschap zelve, de rots van Petrus, de Kerk van Jesus te vernietigen. Alles, om de woorden van den Psalmist te bez-igen, heeft za men gespannen tegen den Heer en zijn gezalfde. Maar ook op allen, die het zich vermeten, is van toepassing, wat David er bij voegt: Die in de hemelen woont, tal hen uitlagchen, en de Heer zal hen bespotten. Alle aanvallen op de rots van Petrus zijn bezweken, en als de baren der zee in nietig schuim vergaan, terwijl de majesteit van Jesus' Kerk des te heerlijker uitschitterde, en de goddelijke kracht \a» het woord des Heeren werd gevoeld: „non praevalebunt, de poorten der hel zullen haar niet. overweldigend Het waren deze gedachten, B. die onzen geest en ons hart vervulden, toen wij onze blikken over het graf van den H. Petrus en de eeuwige Stad uitstrekkende, uit de mond van Pius de woorden hoorden, welke de groole Paus Leo in de vijfde eeiiw op dezen feestdag uitsprak, en wij nog telken jare in het heilig officie lezen. Zij drongen door tot in het binnenste onzer ziel, en wij kunnen daarom ons niet weerhouden, om ze ook U mede te deelen. //De geheele wereld," zegt de H. Leo, //neemt deel z/aan al de plcgtighedei» der Kerk, en de geest van het ééne ge- //loof eischt, dat hetgeen voor aller heil geschied is, met alge- „meene vreugde alom herdacht worde. Doch het feest van dezen z/dag, schoon over heel de aarde hoog in eere, behoort nogtans //in onze stad door geheel bijzondere blijdschap met onclerschei- //ding te worden gevierd, opdat, waar het uiteinde der voornaam- z/Ste Apostelen is verheerlijkt, ook daar op den gedenkdag van z/hun marteldood de vreugde het hoogste zij. Zij toch zijn de //mannen, o Rome! door wie het Evangelie van Christus als een „schitterend licht voor u is opgegaan, en gij van leermeesteresse „der dwaling, leerlinge der waarheid zijt geworden....Zij zijn „het, die u tot deze glorie hebben opgevoerd, dat gij als een „heilig geslacht, een uitverkoren volk, een priesterlijke en „koninklijke stad, door den heiligen Stoel van Petrus het hoofd „der wereld geworden, uw gebied verder uitgestrekt door de „godsdienst, dan voorheen door aardsche overheersching." Wordt vervolgd.) Vlissingen 18 Augustus. Het is een feit, dat er geen gebrek bestaat aan goede dag- of weekbladen en tijdschriften, die voornamelijk het kerkelijke en het politieke leven van den dag tot stof van hunne nieuwstijdin gen leveren. Wel echter heelt zich sedert een aantal jaren eene behoefte doen gevoelen aan een geïllustreerd blad, dat met de volks-wetenschap tevens liet godsdienstig gevoel van den katho liek opwekt. Als zoodanig mogen wij ie Katholieke Illustratie begroeten, die als aangeduid in de prospectus de volgende rubrieken bevat: letterkunde, godsdienst, levens van beroemde en beruchte personen, handel, nijverheid, fabriekwezen, land bouw enz., land- en volkenkunde en allerlei. Lie Katholieke Illustratie beveelt zich eveuzeer door goedkoopte als doordege- lijken inhoud en nette uitvoering van gravures en tekst aan. Wij ook dan,'wij wenschen deze onderneming van harte de algemeenu deelneming van liet publiek toe, welke zij ten volle verdient. {Zie ai/verlen/ie.) Alblasserwaard 10 Augustus. Ook in dezen waard is verreweg het meeste lioui in den loop dezer week bin nengehaald. De hoeveelheid is groot, maar de kwaliteit van dien aard, dat het door den broei voor liet vee eetbaar moet worden. Zonder fiksche broeijing zal zeer veel hooi gering van waarde zijn. lil vele gemeenten nemen dan ook de autoriteiten maatregelen, om op het broeijen van het hooi scherp toe te zien. De vochtigheid toch van het weder maakte liet schier onmoge lijk, goed droog hooi binnen te brengen; van daar dat dit jaar liet broeijen van het hooi buitengewoon sterk is, en grooteoplet tendheid wordt vereischt, om schromelijke onheilen te voorko men. Ofschoon ouder de aardappelen de ziekte meer of minder heerscht, zoo wordt toch de vrucht weinig of niet aangedaan en zijn enkele soorten geheel vrij. De hennep staat grootendeels slecht, en van de meeste akkers zal weinig of niets te regt komen. Dat de pachter, die grootendeels van dat product zijna huur betaald, daardoor zeer gedrukt wordt, is ligt te begrijpen. Ook de melkerij is verre van voldoende, gelijk uit de zuivere opbrengst blijkt, daar deze minstens één derde minder is daii in gewone jaren, en dat van een zelfde tal koeijen. Voor de kaas werd in de laatste dagen weder iets meer besteed. Sommigen bedongen 26 a/381/, de 58 Ned. ponden. De boter variëert hier en daar van/ 1.28 tot/1.38; de weiboter van 1.15 tor 1.20 het Ned. pond. Mtelmoncl 11 Augustus. Eergisteren had alhier een voorval plaats, dat zeer treurige gevolgen had kunnen na zich slepen. Len locomotief, voor Priesland bestemd, werd scheep gedaan. Doordien de touwen niet sterk genoeg waren, of wel dat de locomotief te veel op eene zijde van het vaartuig rustte, kantelde dit laatste om, en stortte de locomotief met tien werk lieden in het water. Gelukkig heeft echter geen dezer men- schen hierbij het minste letsel bekomen. IXieu.wed.iep 11 Augustus. Het ramtorenscbip Prins Hendrik der Nederlanden zal den 20 dezer een bezoek ontvangen van Z. K. 11. prins Hendrik en prins Alexander der Nederlanden, benevens een Zweedschei) prins. Het zal tegen dien tijd op de reede liggen, en dan zullen met dien bodem eeuige manoeuvres worden gemaakt. otterdam 13 Augustus. De gemeenteraad'heeft niet 15 tegen. lU stemmen het voorstel van den heer Pincoffs, om voor het oogenbiik geene beslissing te nemen, ter zake van eene vervroegde sluiting der kermis, ten gevolge van liet uitbre ken der cholera, aangenomenDe ingezetenen zullen van wege het stedelijk bestuur met het bestaan der cholera worden bekend gemaakt en tot voorzigtigheid aangemaand. Aangaande de ziekte zeiven kan medegedeeld worden, dat tot dusver acht gevallen zich hebben voorgedaan. XT troche 11 Augustus. Onlangs is te Woerden bij eene collecte ontvangen een halve gulden, voerende de beeltenis van koning WiliemllI en het jaartul 1S63. Er zijn in de maand Junij jl. in de armenbussen der R. K. kerken te Amersfoort gevonden twee 50ceutstukken, voerende de beeltenis van koning Willem III, het eene niet het jaartal 1SG3 en van het ander was het jaartal onleesbaar, welke stukken bij onderzoek van het muntcollegie zijn gebleken te zijn valsch, en vervaardigd in nabootsing eener echte rijks muntspecie. Frankrijk. De keizer vertrok den 7 dezer naar het kamp de Chalons; de keizerin en de kroonprins deden hem uitgeleide. Onder het gevolg van Napoleon is ook de heer Kaimbaux, die sedert de instinkinatige beweging, waardoor hij het leven van czaar Alexander II redde, de gunsteling is van den keizer. Men spreekt te Parijs veel van een gezegde van een com missaris-generaal voor de Pruissische afdeeling der tentoonstel ling. Toen hij hoorde dat de Pruissische paarden geen prijs hadden gekregen, zeide hij: „Dat zal die beesten niet verhin deren in Mei van het volgend jaar hunnen dorst in de Seine te komen lesschen." Een dergelijke snoevende taal van overmoe dige Pruisseu hoort men niet zelden sedert Sadowa, Naar aanleiding van de officiële aankondiging van den Monilenr, dat Napoleon te Salzburg een bezoek aan keizer Frans Jozef zal brengen, om hem over den dood van zijn broe der, keizer Maximiliaan van Mexico, zijne deelneming te betui gen, en dat er overeengekomen was dit bezoek 48 uren te doen duren, bevat de L/nila Cattolica een artikel onder het opschrift van Villafranca naar Salzburg. Hierin wordt O. a. het volgende

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2