INGEZONDEN. De houding van Berezowski voor het hof van assises is geheel in overeenstemming inct de houding, door hem van den beginne af aangenomen, dat is: kalm en heldhaftig. De 20j mge jonge ling was bij het verhoor geen enkel oogenblik verlegen, maar meteen open blik en eene vaste stem antwoordde hij op de vragen van den \oorzitter. \an zijn 16 jaar af-koester Je Berezowski slechts één verlangen in zijn boezem, dat namelijk 0111 zijn land te wreken. Met kracht en nadruk kwam hij er tegen op, dat zijn kogel den keizer der Jb'ranschen had kunnen treffen. Men verwachtte te voren, dat de jeugd van den beschuldigde en zijn onberispelijk zedelijk gedrag vóór het plegen van de misdaad door de jury als verzachtende om-taudigheden zouden worden aangenomen. Be talrijke bezoeken der souvereinen zijn voor de civiele lijst des keizers zeer bezwarend. Men beweert, dat de keizer reeds niet minder dan 30 milliocn heeft uitgegeven aan het rega- leeren zijner gasten. Men verwacht, dat de zitting van het wetgevend ligchaam a. s. zaturdag of den daaropvolgeuden maandag zal eindigen. Be keizerin is, naar inen verzekert, zeer ter neder gedrukt door den dood van keizer Maximiliaan, doordien zij er door haren invloed veel toe heeft bijgedragen om diens kandidatuur voor de Mexicaansehe kroon te doen slagen. Be heer Ver morel, die ten gevolge van zijn artikel in den Courrier de Paris bloot staat aan allerlei beleedigiiigen van de zijde der heeren de Cassagnac, zelfs op de openbare straat, heeft zich tot den prefect van policie gewend, 0111 diens bescherming daartegen in te roepen. De Moniieur bevat thans een brief van den prefect van policie aan al zijne agenten, waarin hij hen aanspoort te waken dat de veiligheid der burgers worde gewaar borgd. Eenige der bekroonde inzenders van voorwerpen op de wereldtentoonstelling hebben de bun toegekende medailles terug gezonden Een dier ontevredenen, een tullefabriekant te Gisors, werd door de keizerlijke hoofd-commissie op wonderlijke wijze gestraft: zij liet zijne voorwerpen onzigtbaar maken, door er plankeu om heen te spijkeren. Be labriekaut zal de commissie in regten hierover aanspreken. Engeland. Be laatstelijk op de Ainerikaansche vloot genomen proe ven, om de steenkolen door petroleum te vervangen, zijn met een verrassend gunstige uitkomst bekroond. De verandering, die de itirigting der stoommachines te dien einde moet onder gaan, is uiterst eenvoudig. Met drie tonnen petroleum werd dezelfde hitte gedurende denzclfden tijd verkregen als met een hoeveelheid steenkolen die het twintigvoad der ruimte van de drie tonnen petroleum inneemt. Het eenige bezwaar is en blijft nog steeds het groot gevaar van ontploffing. Dit wordt vooral daarom zeer betreurd, dewijl niet alleen de enorme besparing van ruimte voor brandstof een onberekenbaar voordeel bij de stoomvaart zou opleveren, maar ook om de hoogst aanzienlijke vermindering van uitgaven die de aanwending van dit verhit- tingsmiddel, in plaats van steenkolen, zou ten gevolge hebben. Duitscliland. Een zonderling gerucht is in omloop betreffende keizer Maxi miliaan en zijne weduwe. De overleden keizer en de keizerin hadden een uitersten wil gemaakt, volgens welken de langstle vende erfgenaam zou zijn, terwijl na den dood van beide echtge- nooten de bezittingen van Maximiliaan weder op de keizerlijke familie van Oostenrijk, en die van Charlotte weder op de konink lijke familie van Belgie zouden overgaan. Aangezien Maximili aan het eerst is overleden, wordt zijne gemalin erfgenaam zijner bezittingen, ter waarde van 13 milioen florijnen. Het testament van Charlotte is echter verdwenen, en krankzinnig zijnde, is zij niet in staat een ander testament te maken. Indien hierin niet wordt voorzien, dan vervallen al hare bezittingen aan haren naasten bloedverwant, den koning der Belgen. Men ziet met be langstelling de oplossing te gemoet. Volgens het Journal diplo matique heeft keizer Maximiliaan bevolen, dat, zoodra de tijding vail zijnen dood in Europa zou ontvangen zijn, zijne papieren, die hij naar Europa heeft gezonden, moesten vernietigd worden. Men verzekert dat de hertog van Auinale in het bezit dier papieren is. Te Triest wordt eene commissie gevormd, met het doel een monument voor keizer Maximiliaan op te rigten. Volgens eene Parijsche correspondentie luidde hetcondole- antie-telegram van keizer Napoleon lil aan keizer Frans Jozef als volgt: /,Ik bied Uwer Majesteit de uitdrukking mijner ge voelens van rouwbeklag aan. liet ongeluk bedroeft mij te meer, daar ik al de verantwoordelijheid besef, die uit het gebeurde voor mij ontstaat. Maar God, die harten en nieren proeft, weet dat mijn eenig doel altoos geweest is in het verval geraakte land de weldaden der Europesche beschaving te verspreiden. Daartoe had ik geen waardiger vertegenwoordiger kunnen vin den dan uwen doorluchtige!! en ongelukkigen broeder." -Graaf von Bismarck heeft een geschenk ontvangen uit.... China. De erkentelijke gevers zijn Duitschers in dat land geves tigd, en het voorwerp is een zilveren bokaal, wegende vijf pond en van binnen zwaar verguld. Het deksel is von BismareKs borstbeeld; aan den voet ziet men de wapenschilden van de Pruis- sische generaals von Roon, von Moltke, Herwartb van Bitten- feid, A'ógel von Falkenstein, von Steimnet.z enz., en rondom deze schilden staan op zeer groute standaarden de gedenkdagen van den vehltogt van 1366 gegraveerd. Aan het Neder!andsche volk! Art. 177 Grondwet. Het dragen der wapenen tot hand having der onafhankelijkheid van den staat en tot be veiliging tan zijn grondgebied blijft een der eerste pligten van alle ingezetenen Reeds sedert lang is het door deskundigen en met-deskun digen openlijk verklaard, dat onze strijdmagf, zooals zij door leger en schutterij gevormd wordt, niet ineer voldoet aan de eischen des tijcis. Het leger is te weinig talrijk. De schutterij te weinig geoefend. Die overtuiging, die in de laatste jaren vooral eene volksover tuiging geworden is, deed de regering de handen slaan aan eene nieuwe schutterij wet. In het begin van dit jaar werd door de regering een ont werp van wet tot regeling der schutterijen bij de tweede kamer inge diend. Na dagen lange diseussiën werd dit door de kamer goed gekeurd en aangenomen. Die wet, die geroepen was, om in de bestaande en door de regering zelve erkende leemte in onze strijdkrachten te voorzien, is intusschen den 9 Julij 11. door de eerste kamer verworpen. Daardoor is de regering vooreerst buiten magte in den bestaan- den toestand verbetering te brengen. Alleen het Nederlandsche volk zelf kan zulks nog. Het kan dat, door zich allerwege tot liet houden van gemeen schappelijke oefeningen in den wapenhandel te vereenigen. Door zich uit eigen beweging, uit vrije wil die strijdvaardig heid eigen te maken, die het anders door de kracht der wet ver kregen zoude hebben. Daardoor zal het toonen, dat het bij voortduring prijs stelt op het behoud van die onafhankelijkheid, van die vrijheid, die het nu reeds zooveel eeuwen geniet, en die het tocli, zoo menige naburige staat kan het getuigen, in één dag kan verliezen. En men meene niet, dat het genoeg is indien men op het laat ste oogenblik, wanneer de vijand reeds voor de poorten is, naar de wapenen grijpt. Dat moge vroeger, toen er noch spoorweg, nog telegraaf be stond en een vijand zes weken tijds noodig had, oin eeii leger op onze grenzen bijeen te brengen, tijds genoeg geweest zijn, tegenwoordig is het dan te laat! Te meer daar het bij de vooruitgang, die er ook in de vuurwa penen heelt plaats gehad, niet meer gelijk vroeger, om een goed soldaat te zijn voldoende is, dat men de kracht bezit, om zijn ge weer te dragen. Neen! tegenwoordig moet men dat geweer niet alleen kunnen dragen, men moet het ook weten te gebruiken. En de daarvoor noodige kennis kan men alleen door langdu rige oefening verkrijgen. Eene oefening, die u tevens dat zoo onmisbare zelfvertrouwen zal geven, dat u alleen wanneer ons volksbestaan ('t geen God verhoede) ooit daadwerkelijk bedreigd wordt, de overwinning kan verschaften. Meent niet, dat wij van u vragen dat gij u uniformen aanschaft, dat gij u officieren kiest, dat gij parade's bijwoont. Dat alles zijn slechts bijzaken, die, waar men er tijd en geld genoeg voor be zit, baar nut kunnen hebben, maar die even veilig achterwege kunnen blijven. De hoofdzaak is, dat gij u tot goede scherpschut ters vormt. Want wat zal het u baten, wanneer gij voor den vijand staat, of gij parade op parade hebt medegemaakt, of gij de schitterend ste uniform aan hebt, indien gij u van uw wapen niet met zeker heid weet te bedienen? Landgenootennog is het rustig; de Parijsche wereldtentoon stelling heeft als eene schitterende zonne, de zwaar beladen onweerswolken, die den politieken hemel dreigden te verduiste-

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3