B1MMEWLAWPSCHK TIJDINGEN. BtlTEiVLANÜSCHE TIJDINGEN. Vlissingen 19 Julij. Woensdag heeft de opening der stembriefjes plaats gehad voor vijf leden van den gemeenteraad, ten gevolge der periodieke aftreding in September a. s. Er waren 179 billetten ingeleverd, waarvan 1 van onwaarde is verklaard, zoodat de volstrekte meer derheid 90 bedroeg. Zij waren verdeeld als volgt: M. Pot, aftredend lid, 148; J. Verkuyl Quakkelaar, aftredend lid, 148; li. P. Winkelman, aftredend lid, 105; J. C. Ockers, aftredend lid, 66; J. 13. de Groof, aftredend lid, 65; J. A. de AVolff 40, A. Scliraver 39, K. Blonk 30, J. Loois Az. 24, J. T. Dommisse 22, W. H. Gravenstein 11 en J. B. Bourdrez 8 stern- men, terwijl de overige over 43 verschillende personen waren verdeeld. De drie eerste aftredende leden zijn mitsdien herkozen, en er zal eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren J. O. Oekers en j. B. de Groof, aftredende leden, met de heeren J. A. de Wolff en A. Scliraver. Met genoegen merken wij na afloop der stemming op, dat dc heeren M. Pot en J. Verkuyl Quakkelaar met eene overgroote meerderheid van stemmen herkozen zijn. Beide heeren met een gelijk getal stemmen, ieder n. 1. met 1 48 van de 178 geldige billetten, die zijn ingeleverd. De burgers onzer stad hebben door deze roemvolle herkeuze aan de beide verdienstelijke raadsleden een bewijs van dankbaarheid en hulde willen geven voor hetgeen zij deden in het belang van Vlissingen. Wij behouden ons voor, om later in een uitvoerig artikel de verdiensten dezer beide mannen te bespreken, die nog langen tijd, hopen wij, zullen staan onder de raadsleden en voortijveren voor de welvaart van Vlissingen. Wat ons verwondert, is, dat in Vlissingen een klubje van zekere mannen de onbeleefdheid en ondankbaarheid heeft dur ven begaan, om een vijftal nieuwe raadsleden voor te stellen met bepaalde uitsluiting van de heeren Pot en Verkuyl Quakkelaar. En wat ons nog meer verwondert, is, dat de heer Winkelman onder dat vijftal was opgenomen. Batli 15 Julij. Het werk aan den dijk ter afdamming van de Schelde gaat snel en geregeld vooruit; de losse spoor baan, langs welke de grond wordt aangevoerd, is reeds tot in het diep en in verbinding met die van de overzijde gekomen, zoodat men gerust kan zeggen, dat men nu reeds van uit Zeeland, per spoorde verste rijken van Europa kan bereiken. Een rid, langs de spoorbaan onlangs van Goes tot bij het werk in (le Schelde gedaan, is in 28 minuten afgelegd (de af stand is p.m. 6 uren gaans), zonder eenig gevaar of beletsel te ontmoeten, vermits de grootste voorzorgen genomen zijn en alleen van Goes tot bij het werk 36 wachters zijn geplaatst. Thans wordt de kleigrond meest aangevoerd per spoor; eene locomotief, die weldra door eene tweede zal worden gevolgd, voert in 7 h 8 reizen per dag, telkens 18 wagens, iedere wagen beladen met vier kubieke ellen, dus ruim 500 ellen gronds aan, zoodat de dijk dagelijks een aanmerkelijken omvang verkrijgt, en, indien men dit verlangde, de spoorbaan in het laatst van dit jaar geheel gereed en berijdbaar zou kunnen zijn; doch naar men zegt, zal met 1 Julij 186b de weg vail Goes naar Kozendaal eerst in exploitatie komen. Hontenisse 17 Julij. De uitslag der verkiezing voor den gemeenteraad is als volgt: Uitgebragt 98 stemmen, hiervan erlangden de heeren: J. Kroon 65, P. J. Lauwers 55, J. F. Meerschaert 47, J. A. Duwooz47, P. Krieckaert 44 en Rouscher 15, zoodat de twee eerste alleen de volstrekte meer derheid erlangden, en tusschen de vier overigen eene herstem ming zal moeten plaats hebben. Oostbnrg 17 Julij. Tot leden van den gemeen teraad zijn herkozen, de heeren F. L. Benteijn met 46 en A. A. de Smet met 32 van de 50 uitgebragte stemmen. Naar men verneemt, bestaat onder de officieren der marine het plan uit onderlinge bijdragen een monument te St. Helena op te rigten op het graf van wijlen den kapitein-luitenant ter zee Modderman, laatstelijk commandant van Zr. Ms. tranport- schip Java. Men leest in de Nieuwe Rotterd. courant van woensdag de volgende particuliere correspondentie uit Parijs van den 15 Julij 11.: De officiële pers schrijft aan den brief, dien de keizer aan zijn collega Rouher gezonden heeft, de beteekenis toe, dat de minis ter van slaat vaster dan ooit in den zadel zit, en dat bijgevolg alle geruchten nopens wijzigingen in het kabinet van grond ont bloot zijn. Met die opvatting wordt echter onder het publiek niet algemeen ingestemd; integendeel, velen zijn van oordeel, dat in weêrwil van het kruis in diamanten de vervanging van den heer Rouher noodzakelijk is geworden Men brengt ook in her innering, dut de keizer meermalen op die wijze gehandeld heeft iqet ministers, die hij wil le ontslaan. Zeker kan de keizer niet anders dan erkentelijk zijn voor de wanhopige pogingen, die de heer Rouher in den laalsten tijd aanwendt om hem te verdedigen, en voor het buitengewone talent, dat de minister bij de vervul ling van die treurige taak aan den dag legt. Maar als de keizer die erkentelijkheid toont, bewijst dit nog niet, dat hij zijn ouden verdediger behouden wil. Iedereen is overtuigd, dat de minister van staat tegenwoordig een stelsel vertegenwoordigt, dat niet lan ger kan voortduren, want van twee zaken moet de keizer ééne kie zen of hij moet oorlug maken met Pruissen, om zoo doende eene afleiding te zoeken, bf hij moet aan de Fransehen opregtelijk de vrijheid schenken. De heer Rouher nu is zoowel tegen het een als tegen het ander. Woordelijk uittreksel uit the Standard, 29 April. 1867. De proefneming met stoom-brandspuiten heeft in de afgeloo- pen week ter Parijsche tentoonstelling plaats gehad onder de leiding van de jury over klasse 53. De voornaamste mededingers waren de heeren Merryweather Sons, de heeren Shand, Mason C°. en de heer Mazaline, uit Havre. Er werden drie machines ten toon gesteld door de heeren Merryweather: le Prince Impe rial (klein soort), l'Itapératrice (middelsoort), l'Empereur{groot soort), zoo als bij de admiraliteit wordt gebruikt; zij waren allen vervaardigd volgens hun uitmuntend stelsel, met horizontale cylinders en direct werkende pompen, zonder krukken, excen trieken of vliegwielen. De machines der heeren Shand, Mason C". waren' la Seine (klein soort), la Rhone (groot soort); de eerste werkte verticaal en de laatste dubbel en horizontaal, beide waren voorzien van vliegwielen. De kleine machines werden beproefd aan de Seine, waar het water 8 voet hoog moest opgezogen worden, terwijl de slang 320 voet lang was. De spuiten van Merryweather hadden 't eerst stoom op in vier minuten en zes en een halve minuut daarna be gonnen zij te werken met 80 38 stoomdruk, welke tot 120 36 steeg, zijnde de gemiddelde drukking. De waterstraal, 1 duim in diameter, werd 120 voet in verticale rigting uitgeworpen. De machine van de heeren Shand werkte lui en stopte ten laatste. Hare uitgeworpen waterstraal was niet krachtig. Toen zij op nieuw begon te werken liep de machine zeer snel, waardoor de hoogte, die de waterstraal Bereikte, grooter werd, doch nog altijd bleef zij verre beneden die der spuit van de heeren Merry weather. De groote machine van de heeren Shand werkte ook zoo goed niet als men verwachtte. De spuit der heeren .Merry weather 1' Empereur wierp een prachtigen straal van 220 voet hoog; de jury gaf haar hoogste goedkeuring te kennen over dit resultaat. Betreffende den togt van Dunkiers kapel naar Parijs, tot het bijwonen van den muziekalen internationalen wedstrijd, ver neemt men dat zij in den morgen van woensdag de reis heeft aanvaard. Op den avond van dien eigen dag hoopte zij te Ant werpen een concert te geven, om daarna den volgenden dag Parijs te bereiken. Den 21 zal het concours gehouden worden, na afloop_ waarvan het muziekcorps zich den 22 of 23 in de Ohamps-Élisées voor het publiek zal doen hooren. Bij het terug- keeren stelt de heer Dunkier zich verder nog voor ook te Brus sel eene muziekale uitvoering te doen geven. Wij wenschen den heer Dunkier en zijn corps van harte toe, dat zij in het strijd- veld der kunst, hetwelk in de wereldstad voor hen zal ontsloten worden, zoo niet den kunstlauwer, dan toch kunstlauweren zul len mogen verwerven, en dat zij alzoo den kunstroem van Nederland in den vreemde op waardige wijze zullen weten te handhaven. Frankrijk. Op deu 15 dezer is een aanvang gemaakt met het regtsge- ding tegen Berezowski, beschuldigd van moordaanslag op den keizer van Rusland. De beschuldigde erkende de feiten (die be kend zijn) en betreurde het, dat hij niet geslaagd was. De voor zitter constateerde, dat de justitie geen medepligtigen heeft ontdekt. De advocaat des beschuldigden nam er acte van, dat toen Berezowski naar de prefectuur van policie was geleid, de Russische directeur van policie Souwaroiï' in de Russische taal hem heeft ondervraagd. Nadat alle getuigen waren gehoord, heeft de keizerlijke procureur de Manias de beschuldiging vol gehouden. Nog op den zelfden dag heeft het hof vonnis gewezen; Berezowski is schuldig verklaard aan poging tot moord en veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid.

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2