BHITEi\LAi\I)SCIIE TUDli\m dikwijls bezoe- ïgenYVoofdig' is. en zorg dan in ihèiri, een g'edu- et altaar, de gfc- bor hbige naar eerst van de -ant geene be- .postelen Petrus gaan vieren, en den hemelen der goddelijke Wij aan U, aan ke natiën, aan van wie Wij nnheid en liefde en aan allen, zegen, gepaard lhier de verklo- meenteraad, ter f. B. de Groof, die den 3 Sep- •n 9 dezer bin- mming om een 5rs, welke door uitgenoodigd, ree mail booten leeren bedraagt schepen de stad een der scheip- ueerd. Volgens jtters gegronde transport waren ^handelde, daar geen behoor- daar men ge ruit te betalen. der Nederlan- irthahields aan- heeft dr. Mul- diappij, als een m als redacteur 'eepest. eren namiddag cureur O., zich luk getroffen te kroonlijst van en den heer O. steloos naar ïkainp werd ge- Jige hulp werd ïaar zijne in de middag is hier portschip Javay Aan boord zijn acht bezweken, ragt. Men zegt akt heeft, it was ons dorp meer geestdrift n nieuwen her- De korte tijd, allen doen be- chop van Breda jeuoemen. Van cli vereenigden 'en. Een groot tot eerewacht ;r aan de gren- le parochianen bevonden zich bij of in de rijk versierde Kerk, om den plegtigen stoet te bewonderen, de II. Mis bij te wonen, de treffende toe spraak van den Zeer Eerw. Deken van Huist, en het overschoone orgelspel van den Wel fierw. I leer Genet aan te hooivn. Na afloop der kerkelijke plegtigheid, werd verder de dag in gepaste vreugde doorgebragt en het feest des avonds met een schitte rend vuurwerk gesloten. Moge de goeifé t-Ud nog lang ons doen vi-rheuïren in het bezit van dien waardigen herder, en moiré Zijn Eerw. het genoegen smaken dat all zijne schapen hem bewijzen blijven geven van hunne liefde en gehechtheid. Men leest in de Ned. Industrieel; Uit Parijs verneemt men, dat de werkzaamheden «Ier munt Conferentie, daar vergaderd, met ijver worden voortgezet. Oi de zoozeer gewbnsohte overeenstemming tusclnm de verschil lende vertegenwoordigde rijken zal kunnen verkregen worden, blijft nog steeds onzeker. Wel is waar zijn de Yereenigde Sta ten en Griekenland reeds tot liet metrieke stelsel toegetreden, de adliaesie van Oostenrijk is mede waarschijnelijk, alsmede die van Spanje en Nederland; maar ditzelfde wan nog niet ge zegd worden van Engeland, Rusland, Pruissen, Wurtemburg, Beijeren, Turkije en de Scandinavische Staten, voor wie groute bezwaren daaraan verbonden zijn. Er zijn intusschen denkbeel den geopperd, om het verkrijgen eener overeenstemming te vergemakkelijken; die, welke zijn aangegeven door Nederland- selie en Belgische zaakkundigeii, hebben vooral de aandacht ge trokken. Daaronder waren in de eerste plaats opgemerkt een tweetal brochures over dit ontwerp geschreven en ingezonden door den graaf Maurin Nahuys te Utrecht, waaruit de conferen tie belangrijke berekeningen en inlichtingen heeft kunnen putten. In verband hiermede mogen wij niet nalaten te vermelden, dat de algemeeue belangstelling, welke thans voor de gelijkvor migheid der munten is opgewekt, grootendeels moet worden toegeschreven aan de veelzijdige bemoeijingen van genoemden graaf ivlaurin Nahuys, die sedert jaren reeds met eene stalen volharding niet alleen gearbeid heeft om de openbare meeiiing voor die zaak te winnen, door zijne redevoeringen op verschil lende congressen, en door zijne belangrijke oecoiiomische ge schriften over deze zaak, maar ook bij de. voornaamste gou ver- meuten van Europa krachtige pogingen aangewend heeft, om hen te bewegen tot het nemen van maatregelen, die daartoe zouden leiden. Die pogingen zijn, gelijk de uitkomsten reeds hebben geleerd, dan ook niet zonder vrucht gehlë\en. De thans te Parijs verga derde munt-conferentie, waarop al de landen van Europa en de Yereenigde Staten van Noord-Amerika zijn vertegenwoordigd, is steeds door hem aangeprezen als het eenige middel, om die gelijkvormigheid tot stand te brengen, en zelfs werd door hem reeds in 1805 het Eransche gouvernement aangezocht om daar toe liet initiatief te willen nemen. De Parijsche internationale munt-conferentie kan alzoo gezegd worden eigenlijk zijn werk te zijn, en wanneer de munteenheid eenmaal verkregen zal zijn, dan de maatschappij wederom eene groote en nuttige zaak aan een Nederlander te danken hebben. In de eerste vergadering dier conferentie is o. a. ingekomen eene circulaire van de internationale commissie voor de munt eenheid te Brussel gezeteld, den 10 Junij 11., geteekend door den voorzitter en den secretaris, de heeren Louis Geelhand en Maurin Nahuys, en gerigt aan de afgevaardigden der verschil lende landen, daar vertegenwoordigd. Men berekent dat de conferentie omstreeks de helft dezer maand hare werkzaamheden kan volbragt hebben. Dien ten ge volge zou het eenvormig muntstelsel voor al de staten die aan de conferentie deelnamen, kunnen worden ingevoerd met 1 Januarij 1868. Fj-ankrijk. I)e iransclu: Monitcur van 7 Julij zegt het volgende: „De misdaad van majesteitschennis, waaraan Mexico zich tegen den persoon van keizer Maxiiniliaan schuldig heeft ge maakt, is niet de eerste aanslag van dien aard, in dat ongeluk kig land gepleegd. In minder dan eene halve eeuw sedert de vestiging zijner zoogenaamde onafhankelijkheid heeft dat land, hetwelk vroeger onder het bestuur vnu een Spaansehen onder koning zooveel rusten welvaart had genoten, drie malen zijnen grond gedrenkt met het bloed dergenen die aan het hoofd zijner regering stonden, „Immers in 1824 werd keizer Iturbide laaghartig verraden en te Tampico gefusilleerd; en in 1S29 onderging president Guerrera het zelfde lot te Acapulco, na insgelijks voor geld ver raden te zijn. Doch hoeveel belangwekkends het aai-,denken aan die twee mannen ook moge hebben, in hunne afkomst en hun leven ligt niets wat hen kan doen gelijk stellen met het door luchtig slagtoffer, welks jammerlijk lot door het gansche heelal met afgrijzen zal worden vernomen. „Keizer .Maxiiniliaan, de afstameling van keizer Karei den vijfde, was uit Europa gekomen om Mexico te redden, en na vijftig jaren ellende weder gelukkig temaken. Die monarch is door muodemiHrsliamleti gevallen. „Ilij bevond zich gedurende twee en een halve maand in Querelaro aan liet hoofd van 80'IU man troepen. In tien eigen nacht toen men tot de overtuiging was gekomen dat de stad niet meer Ie verdedigen was, en toen er inet alle kracht een uit val zou worden beproefd, ten einde, door het vijandelijk krijgs volk heelt, naar tie stad Mexico of wel naar de kust der golf van Mexico af te trekken, in dien nacht is door een man (wij durven niet zeggen door een kolonel) met name Lopez, tegen betaling van drie duizend oneen goud, de vijand heimelijk bin nen gelaten en Item de keizer, die te slapen lag, aangewezen. Zuo kwam het keizerlijke leger in de noouzaakelijkheid zien over te geven. „Gewis zal de straf de gepleegde misdaad spoedig volgen, en het zou een al te groot geluk voor Mexico zijn, indien liet van de lijst vier onafhankelijke natiën kon verdwijnen en een deel van het gebied zijner magtige naburen kon worden. Doch het tijdstip daartoe is nog niet gekomen. In Mexico's geschiedenis sedert het jaar 181U ligt de verklaring van de tegenwoordige en van de toekomstige gesteldheid des lands. De verdeeldheid, die de eerzucht reeds onder de moordzieke trawanten van Juartz heeft gaande gemaakt, zal weldra het land van bloed doen strookten en tot eene ijzingwekkende hoogte stijgen. Al wat naar gezag van eene burgerlijke overheid zweemt za] er ver nield, door gewapende benden zal het platte land verwoest en de stellen zullen op brandschatting gesteld worden." De schandelijke daad, door Lopez jegens zijn keizer gepleegd, geeft het dagblad h Motit/e aanleiding tot de volgende beschou wing overliet verraad: De laagste aller misdaden is het ver raad, eii het nee plus ultra der eerloosheid is het verraad door omkooping met geld. De overige misdaden kunnen nog op eenigerlei wijze hersteld worden. De hartstogt, wraak en ijver zucht zijlt vereenigbaar inet aanzienlijke rangen, maar, sedert Judas, vle schutsheer der boosdoeners, is het verraad de laatr.-te aller misdaden. Te allee tijde is er verraad gepleegd, maar zeer opmerkelijk is liet dat het verraad in onze eeuw een regerings stelsel geworden is. Is niet het kunstig geweven verraad"de grondslag, waarop al de geheime genootschappen gevestigd zijn? Indien de leden zich tevreden hielden inet elkander geheimen in het oor te duisteren, dan zouden die genootschappen slechts be- lagchelijke maskeraden zijn, maar elk geheim genootschap legt er zich voornamelijk op toe, om aanhang in de regeringskringen te bezitten, Dezer dagen kwam de keizerin voor du deur van de. af-, deeling „landengte van Suez" der wereldtentoonstelling vóór het uur der opening, en de oppasser, daar op wacht geplaatst en die haar niet kende, weigerde haar den toegang. De keizerin dringt er op aan toegelaten te worden, en zegt:. „Ik ben ecu vriendin van den lieer tie Lesseps" (dgeQteur vau die afdee- üng); doch de oppasser antwoordt: „Iedereen zegt dat hij be-, vriend is met den directeur, gij kom,t niet door." De keizerin wilde onbekend blijven, en zijde: „Gij hebt ongelijk;, ik verze ker u dat de heer de Lesseps, als, hij hier ware, mij dadelijk zon binnen laten." l.)e ceberus, is onverbiddelijk. Entoen nude keizerin, welke het toch b.egon te hinderen te vergeefs den weg te hebben afgelegd, hernam: „Maar als ik u nu zeide dat ik de keizerin was?" antwoordde de onverzettelijke oppasser: ii Dan zou ik u nog niet gelooven." Eerst toen een eerdame hem vertelde dat werkelijk de keizerin voor hein stond, erkende hij zijne dwaling. Men wil dezen al te ongeloovigen en niet zeer beleefden man ontslaan, tnaar de keizerin verlangde dat hij in dienst b.leve en voor zijnen bovenmatigen ijver niet gestraft wjerde. Engeland. De Times neemt het artikel van den Movi/eur betreffende keizer Maxiiniliaan i" zijn geheel over, en levert daarna weder een eigen beschouwing over de misdaad van Juarez, die, volgens een Hew-Vorksch telegram, reeds door een tweede, op Santa- Anna gepleegd, gevolgd is. Het Engelsche blad lmudt vast aan het denkbeeld dat Mexico op weg is om in de Vereerpgde Staten te worden opgenomen, ter verschoonittg Vs\n Napoleon; herin-

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3