BÏm.Ul.mCUE TIJIHMEI der ballingschap naar het vaderland voert, getrouw dj afbeel ding te weerkaatsen van den togt, dien de twaalf stammen van Israël in hun gemeenschappelijke reis naar de gelukkige streken van hét beloofde land aflegden. Zij trokken allen te zaïnen op, elke stam geleid door zijne hoofden, onderscheiden door zijn naam en zijne bijzondere plaats in het. leger innemende; ieder gezin gehoorzaamde zijn vader; iedere afdeeling krijgslieden aan haar aanvoerders, de menigte gehoorzaamde den vor.-t, en toch vormden al die rassen een volk, dat denzelfden God aan riep, en voor hetzelfde altaar bad; één volk, onderworpen aan dezelfde wet, aan denzelfden hoogepriester Aiiron; aan denzelf den Godsgezant Mozes; één volk, dat hetzelfde regt aanwendde in de werken des oorlogs en de vruchten der overwinning; één volk dat, onder dezelfde tenten wonende, en zich door een won derbare spijs voedende, met eenstemmig verlangen naar hetzelfde doel streefde. Wij weten ongetwijfeld, en hebben ondervonden dat gij al uwe zorgen zult gebruiken om deze eenheid voortdurend te be waren; gij hebt Ons daarvoor reeds zooveel onderpanden door uw geloof en eensgezindheid gegeven I Dit waarborgen Ons uwe hooge tegtschapenlieid, uwe uitstekende deugd, welke zich altijd gelijk blijven en boven alle gevaren uitblinken; dit waar borgen Ons die groote ijver en dat onvermoeibaar vuur, die u dringen het eeuwig heil der menschen te bezorgen, en Gods glorie te vermeerderen. Dit waarborgt ons eindelijken met de volledigste zekerheid het verheven gebed, dat de Christus, voor zijn laatste pijnen, met zich zeiven aan zijnen Vader opdroeg, Hem smeekende: „dat zij allen één zijn, zooals gij, mijn Vader, in mij zijt., en ik in u ben, en dat zij één zijn in ons," en liet is onmogelijk dat de Hernelsche Vader dit gebed niet verbooren zou. Wat Ons betreft, Eerwaardige Broeders, niets is wensche- lijker voor Ons dan van uwe vereeniging met den Heiligen Apostolischen Stoel de heilzaamste en gelukkigste vrucht te trekken, welke Wij gelooven dat er voor de algemeene Kerk uit moet voortkomen. Reeds sedert lang vormden wij in den geest een voornemen, dat reeds bekend is geweest aan verscheidene van U, Eerwaar dige Broeders, en dat wij hopen ten uitvoer te zullen kunnen leggen, zoodra Wij daartoe de door ons levendig verlangde gele genheid vinden. Dit voornemen is een heilig oecumeniescli en algemeen concilie van alle bisschoppen der katholieke Kerk te houden, waarop, met Gods bijstand, in de eenheid van raad en zorg, de noodige en heilzame geneesmiddelen opgespoord zullen worden voor de rampen, welke de Kerk bedroeven. Wij voeden de meeste hoop dat, dank hebbe deze kerkverga dering, het licht der katholieke waarheid haar heilzame glans te raidden der duisternissen werpen zal, welke de geesten verduis teren, en hun, met Gods genade, het ware pad van het heil en der regfvaardigheid zal doen kennen. Terzelfder tijd zal de Kerk, ais een onverwinnelijk in slagorde geschaard leger, de aanvallen harer vijanden terugdrijven; hun pogingen te niet doen en, over diezelfde vijanden zegepralende, het rijk van Jezus Christus over de aarde voortplanten. En verheffen Wij nu, opdat onze wenschen verhoord en onze zorgen en de uwe voor de christen-volken overvloedige vruch ten van regtvaardigheid voortbrengen, verheffen Wij nu de oogen tot God, de bron van alle goedheid en regt, in wien, voor hen die hopen, de volheid van den bijstand en de vruchtbaarheid der genade wonen. Dewijl Wij als voorspreker bij zijnen Vader, Jezus Christus, zoon van God, bezitten, de Opperpriester, die de hemelen heeft doordrongen, die altoos levend voor ons smeekt, en die, in het bewonderenswaardig Sacrament der Eucharistie, met ons alle dagen is tot de voleinding der eeuwen laat ons, Eerwaardige Broeders, laat ons dezen Verlosser als een zegel op ons hart, op onzen arm plaatsen, en storten wij, in vol vertrouwen, onze ijverige gebeden voor dit altaar uit, waar de oorsprong der genade de troon zijner barmhartigheid heeft gesticht, en waar Hij verlangend om heil te versterken lien die lijden en be laden zijn, verwacht. Sineeken Wij Hein dan nederig en onophoudelijk van Zijne Kerk aan zoovele rampen en gevaren te ontrukken, haar de vreugde en den vrede en de overwinning op hare vijanden te geven, opdat voor de eer van Zijnen naam, Hij u en Ons met nieuwe krachten toeruste; opdat Hij de harten der menschen door dit vuur ontvlamme dat Hij op de aarde is komen brengen, en dat hij door zijn vermogende verdiensten al degenen, die in dwaling verkeeren, tot heilzame besluiten brenge. Het zal uwer vroomheid waardig zijn, Eerwaardige Broeders, van al uwe zorgen te besteden om bij de geloovigen, die uzijn toevertrouwd, de kennis van onzen lieer Jezus Christus te ver meer leren, dat zij Hem ver. ereil, beminnen en dikwijls bezoe ken in het verheven Sacrament, waar Hij tegenwoordig is. Niets zul beter overeenstemmen met uwen ijver en zorg dan in de harten der geloovigen een dankbare vroomheid, een gedu rige vlam van liefde te ontsteken, zooals, om het altaar, lie ge wijde lichten branden. En laat Ons, opdat God te gewilliger liet bor nëige naar onze gebeden, levendig de voorspraak inroepen: eerst van de Maagd, Moeder Gods, de Onbevlekte Maria, want geene be scherming is inagtiger bij Hem: voorts der H. Apostelen Petrus eu Paulus, wier gebuurte in den Hemel Wij gaan vieren, en eindelijk aller gelukzaligen, die met Christus in den hemelen regerende, door hun gebeden de geschenken der goddelijke mildheid over de menschen afroepen. 'ien slotte, Eerwaardige Broeders, veriuenen Wij aan U, aan alle overige Eerwaardige bisschopen der katholieke natiën, aan alle gloovigen uwer en hunner zorg toevertrouwd, van wie Wij zonder ophouden zoovele betuigingen van vroomheid en liefde ontvangen, hebben en nog ontvangen, aan ieder en aan allen, uit den grond onzes haften, onzen apostoiischen zegen, gepaard met onze wenschen voor hun geluk. Vlissingen 12 Julij. Op aanstaanden dingsdag den 16 Julij zal alhier de verkie zing plaats hebben van vijf leden voor den gemeenteraad, ter vervanging van de heeren H. P. Winkelman, J. B. de Groof, J. C. Ockers, M. Pot eu J. Verkuil Quakkelaar, die den 3 Sep tember a. s. moeten aftreden. Het Engelsehe oorlogschip Serapis is den 9 dezer bin nengekomen en de rivier opgevaren, met bestemming om een gedeelle der Belgische vrijwillige scherpschutters, welke door hunne Ilngelsche wapenbroeders naar Londen zijn uitgenoodigd, in te nemen, terwijl bet andere gedeelte door twee mailbooten zou worden getransporteerd. Het getal dezer heeren bedraagt ruim 2100 inan; den 10 dezer zijn genoemde schepen de stad gepasseerd en naar zee gestoomd. Alvorens de mailboot deze reede verliet is een der scherp schutters onder voorwendsel van ziekte gedebarqueerd. Volgens zijne getuigenis hadden de heeren scherpschutters gegronde redenen van klagen over de middelen die tot het transport waren aangewezen, en over de wijze waarop men hen behandelde, daar. de transportschepen niet genoegzaam ingerigt en geen behoor lijke ruimte voor de passagiers aanboden, te meer daar men ge noodzaakt was geworden de transportkosten vooruit te betalen. Zr. fvls. ramtorenschip Prins llenderik der Nederlan den, is in den namiddag van den S dezer, te Northshields aan gekomen. Aan boord was alles wel. De Geldersche'maatschappij van Landbouw heeft dr. Mul der _benoemd tot lid van verdienste dier maatschappij, als een blijk van waardering van den invloed, door hem als redacteur van de Runderpest uitgeoefend tot stuiting der veepest. 's Gravenhage 9 Julij. Gisteren namiddag gebeurde bier een treurig ongeval. De heer procureur O., zich door de Nieuwstraat begevende, had het ongeluk getroffen te worden door een vrij zwaren ladder, welke van de kroonlijst van een aldaar in verbouwing zijnde huis nederviel, en den beer O. zware verwondingen toebragt, zoodat hij bewusteloos naar liet nabij gelegen huis van den winkelier Varenkamp werd ge- bragt alwaar hem dadelijk genees- en heelkundige hulp werd versterkt. Kort daarna werd hij per rijtuig naar zijne in de nabijheid gelegen woning gebragt. IVieu.wed.iep 3 Julij. Gisteren middag is bier van Batavia ter reede gekomen Zr. Ms. transportschip Java, kommandant de luit. ter zee le kl. van Alplien. Aan boord zijn vele zieken, men spreekt van 80; onder weg zijn acht bezweken, waarvan twee in liet kanaal, die hier zijn aangebragt. Men zegt dat het drinkwater aan boord de ziekte veroorzaakt heeft. Rapenburg 9 Julij. Nog nooit was ons dorp meer algemeen versierd, nog nooit heersolite er meer geestdrift dan gisteren bij de plegtige installatie van onzen nieuwen her der, den Zeer Eerw. Heer Cornelius van Raale. De korte tijd, dien Zijn Eerw. reeds onder ons doorbrugt, had allen doen be grijpen welk een voorregt Monseigneur de Bisschop van Breda ons gegeven bad door Zijn Eerw. als Pastoor te benoemen. Van daar dan ook dat allen, zonder uitzondering, zich vereenigden om dezen feestdag zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Een groot aantal der aanzienlijkste gemeentenaren luid zich toteerewacht gevormd om den reeds zoo zeer beminden herder aan de gren zen der gemeente tot bij Hulst af te halen; aide parochianen

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2