ISflt. N(>. 232 Zalurdag 6 Julij. 5 Jaargang. BimNLANDSCIIE TIJDIKET~ de TUSSIRfiSGH WEEKBLAD. BUBEAÖ: F. H. SCHIFFER. I)it Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven Abonnementsprijs per drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. IVLen, abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSIHGEN. Advertenticn gelieve men aan den Uitgever in'te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 u^e; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zcgelrcgt voor elke plaatsing. ALLOCUTIE van Z% II. Paus Pius IX, gehouden, in het consistorie van 26 Junij 11.tot al de te Home aanwezige Kardinalent PatriarchenAartsbisschoppen en Bisschoppen Eerwaardige Broeders! Het is voor ons, te midden van onze wreede bitterheden, een bijzondere vreugde en een troost van op nieuw uwe zoo waarde cn talrijke tegenwoordigheid te genieten, en evenzeer om tot u, in deze grootsehe vergadering liet woord te kunnen rigtcn. Inderdaad, gijlieden, uit alle oorden der wereld naar deze stad getogen op een teeken van ons verlangen en door de ingeving uwer vroomheid; gijlieden, zoo schitterend door uwe godsvrucht, geroepen om onze zorgen te deelen; gijlieden neemt niets zoo zeer ter harte, in deze dagen van bezoeking, dan Ons uw bijstand teverleenen oin het Katholicisinus te verdedigen en het heit der - zielen te bezorgen, onze veelvuldige droefenissen te verzachten, en dagelijks talrijker bewijzen te geven van uwe trouw, goeden wil en gehoorzaamheid aan dezen Stoel van Petrus. Wij zijn dus ten hoogste verheugd over uw tegenwoordigheid, en bij deze nieuwe getuigenis uwer vroomheid en liefde, herin neren Wij Ons gaarne alle andere, welke gij tot heden om strijd hebt afgelegd, met een eensgezindheid en ijver van allerlei aard, zonder de zorgen te sparen, zonder u door tegenspoed te laten terughouden, liet is dan ook deze zoo liefelijke en zoete herin nering, zoo diep in onze ziel geprent dat zij er altijd zal verblij ven, het is deze herinnering, welke maakt dat het gevoel onzer dankbaarheid en liefde, vuriger en levendiger dan ooit, behoefte heeft om zich luide en in het openbaar aan u kenbaar te maken, door krachtiger teekenen en schitterender waarborgen. Maar zoo dit vlugtig terugzien naar vervlogen dagen Ons met zulk troost vervult, zult gij, Eerwaardige Broeders Wij houden er Ons van overtuigd ook ligtelijk begrijpen van welke vreugde en liefde thans Ons hart gloeit, en nu Wij weder om het geluk hebben de tegenwoordigheid en genegenheid te genieten van ulieden, die, zelfs uit de verwijderste katholieke gewesten, u tot Ons hebt begeven, alleen op ons verlangen en ifedreven door uw godsvrucht en gehechtheid. Niets inderdaad kan wenschelijker noch aangenamer voor Ons zijn dan Ons in uwe vergadering te bevinden; voordeel te trek ken uit onze wederzijdsche vereeniging; vóoral om deze pleg- tigheden te verrig'ten, waarin alles wat onze oogen aanschouwen, spreekt van de eenheid der katholieke Kerk, van den onwrik- baren grondslag dier eenheid, van de zorg en de eer, waarmede deze eenheid beschermd en gehandhaafd moet worden. Ja, alles spreekt van deze bewonderenswaardige eenheid, waardoor, als ware het door een kanaal, in liet mystieke ligchaam van Chris tus de gaven en genaden van den Heiligen Geest vloeijen, en in elk zijner leden die voorbeelden van geloof en liefde verwekken, welke geheel het menscheiijk geslacht vau bewondering opge togen houden. Want liet geldt nu, Eerwaardige Broeders, de eer der heili gen toe te wijzen aan de doorluchtige helden der Kerk, waarvan de meesten den roemrijken strijd der martelaren hebben gestre den. Om den voorrang van dezen Apostolischen Stoel te verde digen, die het middenpunt der waarheid en der eenheid is, hebben deze om de volstandigheid en eenheid des geloofs te handhaven, hebben gene eindelijk om tot de katholieke Kerk personen terug te voeren, door de scheuring medegesleept, heb ben anderen vrijwillig een kostbaren dood geleden. En wèl alzoo dat het wonderlijk oogmerk der goddelijke Voorzienigheid hier klaarblijkelijk uitblinkt, daar zij deze voorbeelden van ge hechtheid aan de katholieke eenheid, en de zegepraal dezer martelaren juist geschonken heeft in tijden dat het katholiek geloof en het gezag van den Apostolischen Stoel door de onver- zoenlijkste plannen worden aangetast. Het geldt nu voorts om, door plegtige feesten, de gedachtenis van den heilspellenden dag te vieren, waarop de gelukzalige Petrus en zijn mede-Apostel Paulus, vóór 1800 jaren, in deze stad, den roemrijksten marteldood stervende, door hun bloed de onneembare vesting der katholieke eenheid hebben gewijd. Wat zou er dus, Eerwaardige Broeders, wenschelijker voor Ons en meer in overeenstemming met den zegepraal dezer mar telaren kunnen wezen dan, in de eerbewijzen hun gebragt, de schoonste voorbeelden en de schitterendste blijken van de een heid der katholieke Kerk met den hoogsten glans en luister te doen uitblinken? Wat is regtmatiger dan dat dit vreugdebetoon over de zegepraal van de prinsen der apostelen, welke aan het katholiek heelal betaamt, door uwe tegenwoordigheid en uwen ijver nog verhoogd wordt? Wat is er eindelijk betamelijker als dat de luister van zoovele en zulke grootsehe tooneeleri nog heer lijker wordt, door de instemming van uwe godsvrucht en uwe feestvreugde? Maar deze godsvrucht en deze innige vereeniging met den Apostolischen Stoel strookt niet alleen met de omstandigheden en uwe gevoelens, Eerwaardige Broeders! Het is vooral van groot belang dat wij er de heilzaamste vruchten uit trekken, hetzij om de stoutmoedigheid der goddeloozen te bedwingen, hetzij om haar aan te wenden tot gemeenschappelijk voordeel voor u en de geloovigen. Het is noodzakelijk dat de tegenstan ders der godsdienst daaruit ontwaren welke levenskracht deze katholieke Kerk bezit, die zij onophoudelijk met hun haat ver volgen; dat zij leeren hoe onzinnig en ongerijmd de beleediging is, wanneer zij haar beschuldigen van hare krachten uitgeput te hebben en te kort te schieten aan onzen tijd; dat zij leeren hoe onberaden zij handelen met te bouwen op hunn eigen welslagen, op hun pogingen en ondernemingen, en ontwaren dat het onmo gelijk is een bundel van krachten te breken, als Jezus Christus en zijn goddelijke magt op den steen der belijdenis van de apos telen hebben zamengesnoerd! Thans meer dan ooit, Eerwaar dige Broeders, moeten alle inenschen duidelijk zien dat er geen innige en zekere band tusschen de gemoederen kan bestaan dan alleen daar, waar over allen de eenige en de zelfde geest Gods heerscht, en dat zoo de menschen God verlaten en het gezag der Kerk verachten, zij het geluk niet bereiken, dat zij op de wegen der misdaad nastreven, maar rampspoediglijk in de wreedste twisten en de noodlottigste stormen geslingerd worden Vervolg en slot in het volgend nummer.) VTissingen 5 Julij. Woensdag morg^tt'tqgJJ ure^vertrok van hier per stoombopt

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1