van den keizer der Franschen te Parijs aangekomen, de onder koning van Egypte, die namens den sonverein met. groote eerbe wijzen te Toulon is ontvangen geworden. De keizer en de keizerin van Oostenrijk zullen in de eerste helft van de volgende maand door Napoleon onthaald worden. Uit liet telegram, meldende de aankomst van den onder kooi»" van Egypte te Parijs, blijkt, dat onder de personen, die hem namens den keizer ontvingen en verwelkomden, de heer Raimbaux zich bevond. Waarschijnlijk zal Frankrijk, ten gevolge van het bezoek van keizer Alexander II in het bezit komen van nog een degen van Napoleon I; want toen de czaar het gratin muinent van Napoleon I bezigtigde, zeidc hij tot generaal Lebocuf, die hem begeleidde: „Generaal, te St. Petersburg heb ik een degen van Napoleon; herinner mij dit." Het bekende reuzen-kanon van Kriipp, thans op de Parijsche tentoonstelling te zien, is door den eigenaar aan den koning van Pruissen geschonken. Het stuk kostte^ 210.000. Vreemdsoortige industrie! Te Parijs is eeu man, die al de doeken en lappen, welke bij de sp lorwegonderiieiningen gebruikt worden om de maehiuen schoon te maken..... voor niet wasclit! en toch veel geld er mede verdient, en zestien knechts in dienst heeft. IIi.i verkoopt, nl. tot vrij aanzienlijke prijzen het vet dat hij uit die doeken en lappen haalt en waarvan hij zeep vervaardigt. lEng-eland. Algemeenc verontwaardiging heerscht in Engeland, om dat de Peninsular and Oriental Steam Company dit jaar geen dividend heeft uitgedeeld. Vroeger bedroeg de gemiddeldeuit- deeling 91/, pet. per jaar, niettegenstaande somwijlen door schipbreuken verliezen werden geleden tot 25.000 in liet jaar. In het afgeloopen boekjaar was er niet alleen geen winst, maar een verlies van 86.000. Het publiek, dat veel vertrou wen stelde in de directie, gaf voor weinige maanden gefeedelijk gehoor aan haren wensch, om het kapitaal met C/5 van liet pri mitief bedrag te vergrooten, en nu beschuldigt men de directie, willens en wetens een aantal familie» in moeijelijklieden te heb ben gewikkeld, aangezien zij wist, vóór dat zij nieuwe kapitaal opnam, dut in dit jaar geen dividend zou betaald worden. Nog steeds schijnt het gebruik onvoldoende van getrok ken vuurmonden van gietstaal ph der achter- of kulas ladings- iiirigiingen, die de grootst mogelijke snelheid en kracht aan liet projectiel en de meest mogelijke zekerheid aan het schot ver zekeren. Het geheele systeem van éónloops kanonnen wordt aangetast door het invoeren van meerdere loopen hij liet veldge schut, in verband met eene bijzondere iurigtitig van het achter deel des gesehuts, ook van de patronen, zijnde dus eene geheel nieuwe zamenstelling van die vuurwapenen, kortom: door het invoeren van het revolverstelsel.op het veldgeschut. De verdienste, zulk een verlijud en geperfectionneerd moord tuig te hebben uitgedacht, komt aan een Amerikaan toe, mr. Gatling, van Iudianopolis. In de wapenfabrieken van Colt, te Hartford, zijn reeds zulke stukken vervaardigd, en de Ameri- kaansche regering heeft na vele genomen proeven 100 stuks van deze nieuwe kanonnen besteld. Ook in Engeland is de bruikbaarheid daarvan door officieel ingestelde proeven bewe «en. Het kanon, waarvan wij spreken, heeft zes loopen van ge goten staal, die voor en achter door twee stalen platen bijeen gehouden worden. De loopen hebben een diameter van een Engelsehe duim en wijken in hunne constructie weinig van den gewonen vorm af. De eigendoirimelijke vorm van het wapen ligt in het achtereinde, en wel ill de trommelvormige inrigting, die met het achtereinde der loopen in verband staat. De zuinenstel- ling der enkele deelen is het geheim des uitvinders en kan dus hier niet worden medegedeeld. De patroon, die iu een metalen hulsel is besloten, wordt aan de achterste schijf van den trommel of cylinder ingebragt en geraakt van daar door de werking van een rad, dat zijwaarts is bevestigd, in den loop. is ze daar aan gekomen, dan geraakt bij verder voortdraaijen van het ruil de ontplofbaren poeder, die zich aan de achterkant der patroon bevindt, in brand, en wordt omuiddelijk het schot uitgedreven. De projectielen zijn óf spitskogels óf ronde kogels. Dij de door Engelsehe deskundigen genomen proeven te Dlioeburvness raakten van 1216 schoten, op een 150 ellen verwijderd doel, 628 de schijf; 20 kogels drongen erdoor heen; 413 hieven in de schijf zitten, en 159 kaatsten een eind terug. Dit is een resul taat, dat bij een treffen zeer belangrijke uitkomsten van dit nieuwe wapen doet verwachten, te meer daar het kantin, eenmaal gerigt zijnde, niet uit dien stand geraakt. Door eene bijzondere beweging kunnen echter du loopen ook links en regts afwijken en dus een geheel bataillon bestrijken. De heer Stanley, Engelsehe consul te Alexandria, heeft herwaarts gezonden een belangwekkend verslag betreffende den tegenivoordigen toestand van den Egyptischen landbouw. Vol gens dat berigt is het aanzien geheel veranderd ten gevolge der groote voordeelen welke de katoenteelt oplevert, en waartoe de Amerikaansche burgeroorlog veel bijdroeg. Toen de vereeni- ging ter voorziening in katoen bij den onder-kouiug van Egypte aanzoek deed om de aanmoediging der katoenteel!, antwoordde hij: „Hooge prijzen zullen eene genoegzame aanmoediging zijn, zonder dat ik daartoe aanspoor; doch God verhoede dat ik de gewone aankweeking van veldvruchten die tot ons bestaan noodig z'jn, veronachtzaamd zie ten einde kntneii te teelen." Naderhand was Egypte, in stede van een uitvoerplaats, een iuvoerplauts van granen, boonen, enz. geworden, en de prijzen wareii'voortdurend in liet binnenland liooger dan in Alcxamlrie, ja op sommige plaatsen bestond zelfs hongersnood. De prijs van -liet ia ik! klom viermaal en het arbeidsloon eveneens, zoouat de arbeiders vaVIzig en weelderig werden, waardoor eene vraag naar blanke slavinnen, kostbare pijpen en meer van dién aard ont stond. Intusschen is de grond ten gevolge van de voortdurende katoenteelt verarmd, tloeh katoen zal immer steeds het voor naamste landbouw-voortbrengsel uni Egypte blijven. De zaai tijd is Maart of April en de pluk geschiedt in Augustus of September. Gewoonlijk levert één acre 8(10 pond. Het New- Orleans zaad bragt. SOU pond voort, maar is niet verkoopbaar. Ill 1358 gold du ardeb katoenzaad (370 pond) 24 tariefpiasters en nu is de prijs 65 it 75 piasters, liet wordt naar Europa ver zonden voor olie en koeken. De veeziekte, die in Egypte vroe ger dan in Europa uitbrak, nam 800.000 stuks hoornvee weg, en in Neder-Egypte bleef bijna geen beest over. Op sommige Engelsehe spoorwegen is sedert eenige maanden een maatregel ingevoerd, die eene groote verbetering in het veevervoer mag heeten. De wagens, tot dat vervoer be stemd, zijn namelijk van ruime waterbakken voorzien, met eene pijp of opening naar buiten, om ze up de stations, u. en als den waterbak der locomotief, te kunnen vullen. De drinkbakken kunnen naar welgevallen tot reiniging als ainferziiis worden weggenomen en door slangen of buizen met elkander m gemeen schap staan, ter bevordering van liet gemak hij de vulling. Het vee, dat vroeger bij gebrek aan drinken half ziek en van dorst smachtende op zijne bestemming aankwam, is door dezen maat regel gezonder en brengt hoogere prijzen op. Volgens een verslag der landboaw-commi.->ie in du Vcr- eenigde Staten zijn daar thans 5.4U1.2l>3 paaiueii, die op onge veer 430.000.000 dollars geschut worden; verder 832.336 muilezels, ter waarde van ruim 76.000.0DU dollars, 11.313 952 stuks hoornvee, geschat op 2 19.351.682 dollars, 39.38o.3s6 melkkoeijen en schapen, die op 132.774.860 dollars geraamd zijn, en 24.693.534 varkens, waaraan uien eene waarde-van 134.111.424 dollars toekent. D u.itsch.1 and. De heer von Stockliausen, voormalig gezant van Hannover bij het hof van Pruissen, en luitenant von Liitken, heide be- hoorende tot de personen die onlangs te Hannover ter zake van inedepligtigheid aan eene samenzwering tegen de Pruissische regering in hechtenis waren genomen, zijn onvoorwaardelijk op vrije voeten gesteld. Koningin Maria bevindt zich nog steeds op haar Hannoversch slot en neefi daar thans haren vader (her tog Jozef vau Altenburg] en hare zuster (hertogin 'fherese tot .Saksen) tot gasten. V olgens het Weener Vaterland heeft de koning van Pruissen, iu een eigenhandigen brief, aan koningin Maria de keus gelaten tusschen twee besluiten, welke zij zal kunnen nemen: óf te vertrekken uit hare voormalige Staten, thans Pruissiscli grondgebied, ot zich ais zijn ('s konings) gast aan te merken en derhalve zich te vergenoegen met het bedien den-personeel, dat hij iiaar zal geven. De Hannoversche cor respondent van genoemd blad, die dit meldt, voegt er bij dat de vorstin niet voor bedreigingen wijken zal. Een zeer bemiddeld persoon van Berlijn heeft bij het be stuur oier stad aanzoek gedaan om aanwijzing eeuer plaats waar voor Francis Drake, aan wien men, gelijk bekend is, de invoer van aardappelen in Europa le danken heeft, een gedenkteeken op te rigten, tot welk einde hij 15.000 thaler beschikbaar stelt. In Silezie heelt jl. vrijdag middag een vreeselijk onweder gewoed, vergezeld van eene hagelbui, die zoo hevig was, dat de hagelsteenen in het dorp Nissitz des zaturdags nog l1/.) voet hoog lagen. In de bosschen zijn talrijke hoornen ontworteld, verschillende huizen zijn omver gewaaid, terwijl de te veld staande oogst grootendeels vernield is. De schade is hoogst aanzienlijk en menige landbouwer geruïneerd.

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3