BülTEXLANDSfJE TiJDlMËfl. Amsterdam te Nieuwediep aangekomen; van dezen tijd zijn alleen 26 dagen besteed om metgroote kosten over de droogte van Pampus te komen. Uit vrij goede bron verneemt de Amslerdamsche courant, dat, naar liet schijnt, de sultan van Turkije voornemens is, op zijnen weg van Parijs naar Londen, Belgie en misschien ook ons land te bezoeken. Althans hij heeft aan een hooggeplaatst per soon gezegd, „dat hij wel deze twee kinine landen wilde.leeren kennen, die zooveel van zich doen spreken als waren zij groote staten." Amsterdam. Den 12 dezer overleed in den ouderdom van bijna 11 jaren, eender weinige overgebleven krijgslieden van het voormalige groote leger, de gepensioneerde generaal-majoor der genie jlir. Julian lvraijenhoif, zoon van wijlen Zijn Exc. den luitenant-generaal baron Kraijenhotf. Den 17 Junij 1800 in dienst getreden als kadet hij het 3e battaillon Hollandsche artillerie, werd hij, na volbragte studie op de militaire scholen te Zutpiieu en Amersfoort den 8 Augus tus 1808 aangesteld tot luitenant bij het destijds vereenigde corps der artillerie en genie. In 1309 maakte hij in Zeeland den veldtogt mede tegen de Engelscheii. Na de vereeuiging van Holland met het Pransche keizerrijk, ging hij den 1 Januarij 1811 als luitenant over bij het 9e regeraent artillerie te voet; den 28 September daaraanvolgende werd hij tot lsten luitenant en den 30 October 1813 tot 2de kapitein hij tien staf der artil lerie bevorderd. In 1812 maakte hij den veldtogt naar Rusland mede, werd op 10 December van dat jaar krijgsgevangen ge maakt, en als zoodanig naar Saratolf overgevoerd, vanwaar hij in Junij 1814 terugkeerde. Na verkregen eervol ontslag uit de pransche dienst, op nieuw als 1ste luitenant in Nederlandsche dienst overgegaan, werd hij den 19 Augustus 1817 benoemd tot kapitein bij het wapen der genie, in welken rang hij als adju dant van den inspecteur-generaal en als commandant der genie te Nijmegen, ook tijdens de Belgische onlusten groote diensten bewees. In 18-32 bevordeid tot majoor, werd hij in November 1840 door Z. M. Willem II benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Den -3 Mei 1842 bevorderd tot luitenant-kolonel werd hij tevens overgeplaatst naar Amster dam, alwaar hij bij de droogmaking van de Haarlemmermeer belast werd met de ontwerping en uitvoering der werken benoo- digd voor de verdediging van Amsterdam. In Februarij 1850 bevorderd tot kolonel werd hij tevens overgeplaatst naar Maas tricht en belast met de inspectie der vestingwerken in Limburg. In 1855 bij het bezoek des konings in die provincie, werd hij door Z. M. versierd met het kommandeurskruis der orde van de Eikenkroon. In 1858 wt-rd het feest van 50 jaren onafge broken effectieve dienst als officier, te Maastricht plcgtig gevierd en den 20 Augustus van bet "zelfde jaar werd hij door Z. M. be noemd tot generaal-majoor, in welken rang bij in het laatst van 1359 werd gepensioneerd. Behalve de genoemde decoratiën was de overledene geregtigd tot het dragen van het Metalen kruis, de St. Helena medaille en het Zilveren kruis van 1818. Geëerd en bemind bij allen, die gedurende zijne langdurige loopbaan onder zijne orders mogten dienen, zal zijn aandenken nog lang in aangename herinnering blijven ook bij zijne vele vrienden. Berden op Zoom 15 Junij. Niettegenstaande het schrale weder, dat wij in de afgeloopen maand Mei gehad hebben en waardoor de vrees ontstond dat het nadeelig op de te veld staande gewassen zou werken, kunnen wij mededeelen dat hier alles heerlijk te velde staat en een rijken oogst belooft. Het loof der aardappelen, dat op vele akkers door de nachtvorsten veel te lijden had, heeft door den milden regen en de daarop ge volgde warmte weder een schoon aanzien gekregen, en van ziekte heeft zich nog geen enkel spoor voorgedaan, zoodat de vooraitzigten omtrent dat product ailezins gunstig mogen ge noemd worden. Ook de hooilanden zijn rijk voorzien; men heeft reeds hier en daar een begin gemaakt met het maaijèu. Benedenknijpe. De 102jarige T. H. de Vries alhier, van wien meermalen is gemeld, krijgt bezoek van menig vreemdeling. Voor eenige dagen is hij voorgesteld aan eenige heeren, die zich verbaasden over zijn gezigt en geheugen, want de grijsaard schrijft zijn naam nog netjes zonder bril en weet nog dingen te vertellen, die hem als kind zijn wedervaren, liij loopt nog vrij regt op en kan met gemak drie uren zonder rusten te voet-afleggen. Alleen zijn gehoor laat veel te wenschen over. Hij is het voorwerp van ieders bewondering die hem ziet, en vele weidenkenden te Heeren veen en hier zorgen, dat hij in den avondstond zijns levens een góed leventje heeft. Hij leeft zeer matig en heeft een vasten regel éiuijd met spijs en drank. .Delft IS Juüij. Door den gemeenteraad is heden met 10 tegen 9 s'cmmen bepaald, dat de kermis dit jaar zal gehou den worden. In den loop der discussie over dit onderwerp deelde de voorzitter mede, dat eenige der onderteekenaars van de adressen tot afschaffing der kermis, inmiddels de Haagsche kermis aruk bezocht hadden. Rotterdam 15 Junij. Op de stoomboot de Maas- nyph n". 1 is lieden namiddag een vreeselijk ongeluk voorgeval len. De boot bad een pleiziertogt gedaan naar den Hoek van Holland en was bij bare terugkomst ten ongeveer 6 ure aan de monding van de Oude Maas, toen een der passagiers, Dirk Ver- brugge genaamd, oud 40 jaar, achteruitloopende, door de half geopende klep der lantaarn in de inacbine-kamer viel. Als het ware op hut zelfde oogenblik, en alvorens men stoppen kon, was bet ligcbaain van den ongelukkige geheel door do machine verbrijzeld. Gravenhage 18 Junij. Gisteren heeft hier een 14jarige jongeling de ouüerlijke woning verlaten, achter latende een brief aan zijne ouders, die in zeer gemoedelijken toon geschreven is, en waarbij bij hen verzoekt zich niet onge rust over hein te maken; dat hij een bestaan gaat zoeken en daarvoor de wereld in zou gaan; dat bij hunne lessen, waarvoor bij dan baar bleef, niet vergeten zal, en later wel iets van zich zal laten hoeren. Tot dusverre zijn alle pogingen, om te ont dekken wenvanrts hij zich begeven beeft, vruchteloos gebleven. Nieuwediep 17 Junij. Zr. Ms. fregat met stooln- vermogen Aaolf hertog van Nassau, benevens de stoomschepen Curaqao en Zoutman zullen met den 1 der volgende maand een cxercitietogt doen, die, naar men meent, slechts 4 a 6 weken zal duren; men zou Edinburg aandoen en daar enkele dagen vertoeven; daarna komen die schepen bier in de haven terug. Het stoomschip Metalen kruis, dat ook een deel der divisie zou uitgemaakt hebben, zou wegens voortdurende lekkage, die men in liet drooge dok niet heeft kunnen verbeteren, buiten dienst worden gesteld. Frankrijk. Keizer Napoleon wordt, volgens de van hein verkregen toe zegging, ill den loop der maand October te Berlijn verwacht. De koning van Pruissen en de prinsen begeven zich den 27 dezer naar Liegnitz, van waar zij den 28 zullen terugkeeren.. Den 3 Jul ij zal de koning te Berlijn bet herinneringsfeest van den slag bij Königgratz bijwonen. Naar men vernet int zal bij zich vervolgens, en wel den 4 Julij, naar de badplaatsen Ems, Baden-Baden en Ragaz begeven, met het oogmerk om later naar Londen te vertrekken, en welligt eerst in Oelober te Berlijn terug te komen. De kroonprins zal in het begin van Julij eene inspectiereis door de provinciën ondernemen, zich vervolgens op nieuw naar Parijs begeven, en later melde kroonprinses eene zeebadplaats bezoeken. De czaar heeft op het paradeplein te Berlijn een groot aantal kouimandenrskruizen uitgereikt en graaf von Bismarck beeft te Postdam een langdurig onderhoud gehad met prins Gortschakoff. Het is bekend dat liet groote moeite kost om van de rege ring vergunning te verkrijgen tot bet uitgeven van een politiek dagblad, en sommige schrijvers dit jaren lang te vergeefs ver zocht hebben. Men meent daarom dat bet wel de opmerking verdient, dat juist bij het vertrek van den koning van Pruissen uit de hoofdstad, het eerste nomuier van een orgaan bet licht ziet, dat kennelijk alleen in liet leven geroepen is om de Pruis- sische politiek te bestrijden. Het blad beet La Situation. In het proefnommer wordt in naain van Dnitschland geprotesteerd tegen liet politiek stelsel van den graaf von Bismarck, in naain van Oostenrijk tegen een nieuwe alliantie tusschen Weenen en Berlijn, in naam van Denemarken tegen de schennis van het traktaat van Praag, in een woord de eerzuchten magt van Pruis sen moet binnen enge grenzen beperkt worden. Behalve in dit blad hoort men ook reeds hier en daar spreken' van mislukte onderhandelingen tusschen den minister van bui- tenlandsche zaken, prins Gortschakoff en von Bismarck, van groote misnoegdheid bij bet vertrek van den Russische» minis ter en van een mislukt voorstel tot een alliantie met Rusland ten nadeele van Pruissen, waarbij aan den czaar groote voordeelen werden toegezegd. De shall van Persië komt niet te Parijs. Volgens sommi gen beeft bij van zijn voornemen om keizer Napoleon te bezoe ken moeten afzien, omdat de uleinaas (geestelijken) er te veel en te ernstige bedenkingen tegen hadden geopperd; volgens ande ren blijft bij in zijne staten, omdat de reiskosten te aanzienlijk zijn. Daarentegen is een ander der mahomedaanscbe gasten

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2