het bal en (Jus drie of vitr uren na den aanslag, wandelde de. keizer van Rusland door eenige der voornaamste straten van Parijs. meer genoemd bal wertl door keizer Napoleon een toast op keizer Alexander uitgebragt, waarop laatstgenoemde antwoordde. Tot den prefect van policie zeide Berezowski: „Ik dank uwe agenten, want zonder ben zou ik verscheurd zijn geworden." vader van Berezowski is in onmin uiot zijnen zoon; want deze kan het hein niet vergeven dat hij zich bij de Russische regering heeft aangesloten. Reeds op den ouderdom van 16 jaar had de moordenaar zich bij de Poolsciie opstandelin gen gevoegd. In I8ó5 is hij in België gekomen. Daags vóór het plegen der misdaad iiad hij, als Poolsche balling, bij de prefec tuur van policie een buitengewonen onderstand van dertig francs ontvangen en hiervan besteedde hij negen francs oin de pistool te koopen. De kogels had hij zelf vervaardigd. De vraag of Berezowski inedepligligen heeft wordt wel ont kennend beantwoord, doch zekerheid en deze bestaat nog niet. Met betrekking hiertoe leest men in den Hays het volgende: „Ken zeldzaam, nog duister voorval gebeurde jl. donderdag in de rue Montmartre, nabij den boulevard. Tegen 2 ure na mid dernacht hoorde men 0111 hulp roepen, en op den kreet moord moord/ kwamen eenige menseheii aanloojien. Een jong mensch, met bebloede handen en aangezigt, stortte als een zinnelooze uit het Hotel du Tyrol. Dr. M., een geneesheer, tegenover het hotel wonende, legde hein bet eerste verband en verklaarde dat de wonde veroorzaakt was doordien de onbekende in een aanval van woede tegen de vensterruiten was aangevallen. Hij werd ziaar den commissaris van policie boys eau gebragt en zoo goed mogelijk door dezen in verlioor genomen, waarbij bleek dat hij Knoll heet, 21 jaar oud, Pool van geboorte en student in de medicijnen is. Nadat hij zijne woning in de rue St. Tra 119ais had Verlaten* had hij nacnlverblijf 111 liet Hotel du Tyrol geno men. Policie-agenten vroegen oi iiij tie revue bijgewoond en zich digt bij den waterdal (de plek waar Berezowski op den czaar schoot) bevonden had, en zijn antwoord was bevestigend. Toen men hem hierover nog meer vragen tot hein rigtte, werd hij weder door een vlaag van razernij overvallen, en hij nep: „„Ja, de Russische grooten hebben mij een millioen gegeven! Maar ik zal alles aan den czaar vertellen 1"" De ongelukkige is naar een hospitaal gebragt." l)e LiberU verzekert, dat de czaar den wensch heeft ken baar gemaakt, dat Berezowski niet ter dood zal worden gebragt. De czaar heeft den 8 dezer een bezoek aan het Louvre ge bragt en eenige copijen van schilderijen aangekocht, onder anderen een van een Pool, die maar één been had, en op de vraag van den keizer waar hij belandere verloren had, ant woordde: „Bij ongeluk." J'aime inieux qu, zeide de czaar en reikte hem de hand. Het feest dat de Russische ambassade den 6 Junij gaf, was schitterend, maar niet prachtiger dan dat van het stadhuis op zatur- dag avond. 12.000 geiioodigden waren daar vergaderd, allen 111 groot tenue. Alle vorsten en prinsen, die te Parijs zijn, werden door den prefect en den gemeenteraad op de hoffelijkste wijze onthaald en naar hunne eereplaatsen geleid. De schoonste bloe men en heesters der stad Parijs waren uil de squares en tuinen genomen 0111 het stadhuis te versieren (legenwoordig heeft heeft Parijs zijne eigene horticultuur; bij gelegenheid van het feest dat de stad aan koningin Victoria in 1805 gaf, kosten haar de bloemen 60.000 francs); er werd gedanst bij een orcest van 250; muziekanten; 160 knechts bedienden en in de 7 groote buffets werden 25.000 portiën ijs, 35.00U glazen punsch, 15.000 koppen bouillon enz. enz. uitgedeeld. W elk een verschil bij den tijd, toen de stad Parijs een feest gaf aan Lodewijk XIII en Anna van Oostenrijk en de zalen ver licht waren met 300 smeerkaarsen, en 20 klokkeluiders dubbel salaris kregen om den ganschen nacht door te luiden! Kr brand den zatunlag avond 70.000 waskaarsen in het stadhuis! Naar inen verneemt, heeft .de czaar grootkruizen der orde van St. Andreas uitgedeeld aan al de divisie-generaals, die de groote revue hebben bijgewoond, en grootkruizen der Stanislaus- orde aan de brigade-generaals. De kolonels hebben ridderkruizen van eerstgenoemde orde bekomen. 4 Volgens liet dagblad de Czas voert de czaar een geheel magazijn van kostbaarheden niet zich, bestemd om uit te deelen, zoo als snuifdoozen, doekspelden, ringen, enz., voorts eene ver zameling van niet minder dan 15U0 decoraties van verschil lende klassen van ridderorden, waaronder 12 decoraties der orde van St. Andreas inet brillanten omzet. Men heeft opgemerkt, vlat bij de groote revue, die heeft plaats gehad, aan keizer Alexander de eejeplaats was aangewe zen. Toen de groote staf de keizerin in hare tribune kwam salueren, gaf de czaar zijn paard de sporen en kwam in galop aanrijd» 11 om de keizerin mede ziin groet te brengen, terwijl koning Wilhelm daarmede volstrekt geen haast maakte, maar stapvoets kwam aanrijden. Deze kleine bijzonderheid is door niemand onopgemerkt gebleven en is lang het onderwerp der gesprekken geweest in onze hooge kringen. liet gerucht heeft geloopen, dat de keizers van Frankrijk en van Rusland en de koning van Pruissen overeengekomen zijn om tot. eene ontwapening over te gaan. De juistheid van hit gerucht wordt echter zeer in twijfel getrokken. De koningin van Spanje worht den 1 Julij te Parijs ver wacht. O ik is er sprake van de reis der keizerin van Rusland naar Parijs. Zij zou in de maand October aldaar aankomen. Indien deze reis voortgang heeft, wordt daardoor bewezen, dat- de czaar niet ontevreden is over de wijze, waarop hij te Parijs is ontvangen. -v. Op Pinkst ermaandag bedroeg de recette aan liet tentoon- stellings-gebouw 98./ 50 fr. De gereserveerde tuin alleen had 8915 entrees. Bij den wedstrijd voor militaire muziek, die op het Champ de Mars zal plaats hebben, zullen ouder anderen vertegen woor digd worden Belgie door hel muziekkorps der garde en dat <i»T grenadiers, Spanje door dat van het le rrgement genie, Oosten rijk door dat vau hetregeinent van maarschalk Benedek, Neder land door dat der grenadiers en jagers, Frankrijk door dat der guides. De kardinaal de Bonnechose is te Rome aangekomen De. bisschoppen van Laval, van Beauvais, van Angers, van Périgueux ep van Belley ziju mede uit hunne diocesen vertrokken om zich naar Rome te begeven. -Prins CTouy-Chanel, beschuldigd als medepligtige in dert diefstal van de spoorwegkas, is veroordeeld tot driejaren gevan genisstraf, 10.UÖU lr. boete en restitutie der ontvreemde gelde»'. De heer Nogent-Saint-Laurens verdedigde hem. JLCng-elancl. Te naauwernood acht zich het Engelsche gouvernement, althans voor eenigen tijd, ontslagen van de reform-meetings ia het Hydepark, of het ziet zich van een anderen kant bedreigd met dergelijke bijeenkomsten, doch voor andere doeleinden. Bij het parlement is op dit oogenblik eene bill aanhangig, die bt- stefnd is om allen verkoop en allen handel op zondag te beletten. Het gebruik, veeleer dan de wet, verbood den verkoop op zon dag, behalve in de public housesdie met uitzondering der kerx- urèh geopend waren. De nieuwe wet, die veel strenger is, gebiedt dat de. public houses gedurende den geheelen dag gesh - ten; zullen wezen, en dat er niets, van welken aard ook, mag wotden verkocht. In de rijke kwartieren van het West-End zal deze wet geene wijziging in den stand der zaken te weeg bren gen, want alle kooplieden en de kleine handelaars sluiten op den zoiïdag. Wanneer zij hunne winkels openden, zou dir hun meir nadeel dan voordeel berokkenen. Maar in het Oostelijk gedeelte van Londen is liet geheel anders gesteld. Aangezien dat gedeelte meèrchdeels door werklieden wordt bewoond, wien weinig meer dan de zondag overbluft om hunne inkoopeii te doen, sluit liet mecrendeel der kooplieden en winkeliers aldaar hunne winkels niet. Integendeel, de zondag is voor hen een der voordeeligsfe dagen, daar de werkman ues zaturdags zijn geld ontvangt. Voor hen zou dus de San lay trading bill, indien het ontwerp aange nomen werd, gelijk staan met een ruïne. Reeds heeft er eene meeting plaats gehad, die door alle koop lieden van White-Chapel eu het Oostelijk gedeelte van Londen werd bijgewoond, niet liet doel 0111 eene volksdeuionstratie in het leven ti* roepen. Men heeft daarna eene deputatie naar den minister van binnenlandsche zaken gezonden, oin verslag te doen van hetgeen op de meeting werd verhandeld. De minister ontving de leden dtzer deputatie zeer voorkomend; doch hier door laat men zich niet vau dea weg afbrengen. Men peinst er op '»ui iets te doen, dat krachtiger indruk zal te weeg brengen, en 't, lag voor de hand, om eene volksmeeting in Hydepark te organiseren, ten einde aan de bevolking van West-Énd te too- nen, dat zij de regten der mingegoeden en der armen van het Knst-End niet moet trachten te verkorten. Aanstaanden woens dag zal er eene voorloopige vereeniging plaats hebben in City Hoad. De burgerlijke maatschappij gaat dus een strijd aan met de aristocratie, en men kan zich eenigermate voorstellen wat het gevolg dezer bew eging zijn zal, als men zich herinnert 't geen gebeurt is, toen in het parlement eene bill werd voorgesteld 0111 ili'public houses den geheelen dag ten sluiten. Massa's werklie den waren des zondagsin Hydcpurk verliadurd, en wanneer eene equipage aankwam werd zij met steenworpen ontvangen.

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3