1S67. i\". 229 Zalurdag 85 Junij. 5de Jaargang. VLISSIN6SGH WEEKBLAD. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Uit Klad wordt wekrlijks, des 7alurdags uitgegeven Abonnement-prijs per drie maanden 80 Cents, franco per poft 93 Cent'. At'wmderlijke nonimers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Koekhandelaien en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISS1NGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels is 40 Cents, voor el keu regel meer 10 Cents, behalve 35 Cents zegelrogt voor elke plaatsing. POLITIEK 0VERZ1GT. De Tijd, Noord - liollandsche courantmaakt eene verge lijking tugschen het bezoek, hetwelk in 1814 door keizer Alexan der I van Rusland gebragfc is aan het Champ-de-Mars te Parijs, waar destijds kozakken, pandoeren en andere militairen van vijandelijke legers gelegerd waren, en dat, hetwelk op ditoogen blik door keizer Alexander II gebragt wordt op dezelfde plaats, aan het tot verheerlijking van Napoleon III opgerigte tentoon stellingsgebouw. In weerwil van de schijnbaar groote tegenstel ling, welke het Veld van Maart van 1814 en dat van 1867 aan bieden; in weerwil ook van den luister, die thans op de Tuileriën ter eere van de gekroonde hoofden ten toon gespreid wordt, meent de lijd naar waarheid te mogen zeggen, dat Napoleon III, niet in zijnen persoon, maar in zijne politiek, even verne derd tegenover Alexander II staat als Napoleon I weleer tegen over Alexander I gestaan heeft. De politiek van den tegenwoor dige» keizer der Fransche» zou namelijk in Italic, in Mexico en te Sadowa haar Moskou en ecu tweede Elba hebben, en zou nog slechts een Waterloo gehoeven om een tweede St. Helena te vinden. De Times voorziet, dat de tegen het leven van keizer Alexan der gepleegde aanslag er veel toe zal bijdragen otu de sympathie van hetFransche volk voor Polen te doen verflaauwen. Genoemd blad wenscht, dat de moordenaar op de gestrengste wijze gestraft zal worden, en men bij deze gelegenheid geene spitsvondige onderscheidingen zal toelaten tusschen het begrip van misdadi ger en dat van politieken wreker. „De moderne revolutionnaire partij op het vasteland (zegt de Times) wordt verdacht gehouden, omtrent de daad van koningsmoord denkbeelden te. koesteren, die, wierden zij in praktijk gebragt, geheel Europa weldra de prooi zouden doen worden van dezelfde regeringloosheid, welke thans in Mexico heerschc. liet tegenwoordige oogènblik is hij uitnemendheid geschikt om dergelijke theoriën in het openbaar en met nadruk te doen afkeuren door al degenen, die op de be sluiten der bedoelde partij eeuigen invloed kunnen uitoefenen. Men leest in een Parijsche correspondentie der Indépendance beige: „Men verhaalt dat de heer von Bismarck, in een onder houd met den lieer de Moustier, rondborstig bekend zou hebben dat er een oogènblik komen zal, waarop geen mogendheid zal kunnen tegenhouden de verwezenlijking van een denkbeeld, waardoor geheel het Duitsche volk beheerscht wordt. Nu is men in zekere regeringskringen van meening dat, als Frankrijks militaire stelsel georganiseerd is, het zich zal moeten verzekeren dat Pruissen niet overschrijdt de slagboomcn door het tractaat van Praag tegen Pruissens streven naar éénheid opgeworpen. Pruissen zal waarschijnlijk niets doen om de politieke vereeni- ging te bespoedigen, maar de militaire unie en de commerciële unie, reeds nu een fait accomplizullen noodzakelijk de andere na zich slepen. En is dit een reden oin Duitschland te beoorlo gen, dan is die oorlog onvermijdelijk en niets meer dan een kwestie van 'ijd." Met deze regelen brengen wij in verband een artikel in den Pays, onderteekend door Granicr de Cassag- nac, waarin weder, en wel in vrij scherpe bewoordingen, de Rijngrens voor Frankrijk geëischt wordt. Wat moet deze demon stratie beteekenen, juist op dezen oogènblik, nu de koning van Pruissen Napoleons gast is? De onder-koning van Egypte werd voor eenige dagen door Milanidesden lord-mayor aangeklaagd, als hebbende 200,000 aan tolregten geheven, die, volgens het beweren van Milanides, dezen toekomen, ingevolge eene overeenkomst van 1854. Dit kracht zijner verklaring verkreeg hij vergunning tot het beslag leggen op gelden, die aan den pacha toebehoorden en zich in handen eener Londensche firma bevinden, doch zijn eisch werd verworpen, dewijl de pacha een oppermagtig vorst is en niet te Londen vervolgd kan worden. Milanides vertrok met eene beris ping van den president over de moeite die hij aan de regtbank veroorzaakt had. Te Madrid is weder een militair complot ontdekt; ver scheidene sergeanten zijn in hechtenis genomen. Het blijkt thans, dat de te Konstantinopel ontdekte zamen- zwering niet door de oud-Turksche, maar integendeel door de hervormingsgezinde partij is gesmeed. Dit inaakt den toestand van „den zieken man" niet beter; want daardoor wordt bewe zen, dat hij door twee magtige, tegen elkander inwerkende vijanden bestookt wordt, om niet van de andere kwalen te spre ken, waaraan hij lijdt. BHMMANDSCHE TIJDINGEN. Vlissingen 14 Junij. Maandag morgen is Zr. Ms. gepantserde drijvende batterij de Draak van hier naar Hellevoetsluis gesleept door de sleep- booten Brouwershaven en Kinderdijk. Den 18 Julij a. s. zal te 's Gravenhage worden aanbe steed liet bouwen van eene keer- en schutsluis en eenige andere werken bij Vlissingen van het kanaal door Walcheren en den spoorweg van Goes naar Vlissingen. Z. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur der visscbe- rijen op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen, in het ressort Middelburg, jhr. J. W. M. Schorer, burgemeester van Arne- muiden. Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden is in den avond van 7 dezer te Luxemburg aangekomen, en werd door drie muziekkorpsen ontvangen, die het Nederlandsclie volkslied speelden, en door een groote volksmenigte begroet. Volgens bet Luxemburger JVort beloofde hij „Luxemburg tot een model stad" te willen maken. De Staats-courant bevat de opgaven betreffende de vee ziekte in de provinciën Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Hol land, Gelderland en Noord-Brabant over de week van 26 Mei tot 1 Junij als volgt: Zuid-Holland. Aangetast 26, aan de ziekte gestorven 2, afgemaakt 72^jJ"^Stgld(6j-.t)p,het einde der week nog ziek 0 beesten. Sdtótj.hot |tè|in'_der ziekte: aangetast 96.687, aan de ziekte ge'BÉ5ïVen-A0\$24, afgemaakt 15.788, hersteld 34.523. ri *-"- Noord-Hottandl^*~ 'Aariifetast 4, aan de ziekte gestorven 0, afgemaakt 17, hemeWu, op het einde der week nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 8246,

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 1