rijk en zijne ontmoeting met keizer Napoleon schijnen aan het i russische publiek, hoewel nog gedacntig aan den Kriin—oorlog, I niet te mishagen. Het dagblad van Moskou, een van de regering afhankeiij blad, hetwelk vrij wat inAoed o[j de stemming der be volking heeft, meent dat die rijs ook politieke gevolgen van ge wikt, en gunstig voor Russands belangen, hebben zal. Inzon derheid had men hoop dat de persoonlijke invloed van keizer Alexander den souverein der Franschen gunstig voor de belau- gen der christenbevolking van hetTurksche Rijk zou stemmen; 1 doch men wist toen nog niet dat de sultan ook te Parijs zou komen. Het diner, dezer dagen ter eere van den koning en de koningin der Belgen, op liet stadhuis van Parijs gegeven, is luisterrijk geweest. Volgens de Patrie zaldec/.aar den 1 Junij het middagmaal gebruiken op de Tuileriën en niet voor den 11 Junij weder vertrekken; de hertog van Saksen-Meiningen komt zaterdag e. k.; de koning der Nedelanden volgens de Gazette des Etrangers den 18 Junij; de koning van Pruis- sen den 2 Junij; de koningin van Spanje den 20 Junij en koningin Victoria den 22 dier maand. De keizer van Rusland die den 28 Mei 's avonds ten 11 ure van Zarskojezelo vertrok- ken is, den 30 te Berlijn verwacht en den 31 's namiddags ten 4 ure die stad weder verlaten zou, zal zaturdag 1 Junij 's mid dags te Parijs aankomen en daar ruim acht dagen vertoeven. Dadelijk na zijne aankomst wordt hem op de Tuileriën een dejeuner aangboden, en voor de overige dagen is het programma vastgesteld als volgt: 3 Junij, wedren in Lonhchamps, diner op de Tuileriën; 4 Junij, diner ten hove voor het korps diploma tiek, gala-voorstelling in de opera; 5 Junij, groote wapen schouwing op de place du Carroussel, bal bij den Russischen ge zant; 6 Junij, bal op het stadhuis: 7 Junij, groot feest te Ver sailles; 8 Junij, groot feest op de Tuileriën; 9 Junij, dejeuner te Fontainebleau. De historische concerten, georganiseerd tot opluistering van de tentoonstelling, zullen in den loop der volgende maand een aanvang nemen. Zij zullen twaalf in getal zijn, zes voor de uitvoering van inuziekale werken eeuw voor eeuw van af het laatste der 15e tot de 19e eeuw, en zes voor de uitvoering van godsdienstige muziek van liet liturgische drama en de opera, van volks-, kamer- en dansmuziek. De zes laatsten zullen den vorm kunnen aannemen van inuziekale en letterkundige conférences. Onder de auteurs, die gekozen zijn, komen de namen voor van Joachim Després, Palestrina Sarlatti, Lulli, Marcello, Rameau, Handel, Bach, Pergalesi, li luck, Piecitii, enz. De commissie wordt gepresideerd door den componis Fetis. Uit Parijs schrijft men van den 25 Mei: Eergisteren avond ten 11 ure steeg de thermometer tot op 3 graden boven, en ten 2 ure viel hij tot twee graden onder het vriespunt, In dezen nacht zijn de verwoestingen van de Mal-rouses die sedert drie weken heerschte aanmerkelijk vermeerderd. Er woei een noord oostenwind en de lucht was helder. Toen de zon opging, was alles met ijs bedekt. De erwten, die in den bloei stonden, zijn geheel weg, zoodat zij op niew geplant moeten worden. Ook de wijnbergen hebben zóóveel geleden, dat nu reeds de helft van den oogst verlor-u is. De bloemen zijn schier alle geheel zwart. Ook de roggevelden hebben zwaar geleden. De groote luchtballon van Nadar, die tot nu weinig meer cian voldoening voor de nieuwsgierigheid heeft opgeleverd, zal, gelijk de Parijsche Constitulionnel berigt, tot wetenschappelijke en inzonderheid meteorologische proefnemingen dienen onder de leiding eerier kommissie, waarin het „Fransche Instituut voor wetenschappen/' het „Parijsche observatoire" en het „collége de France" vertegenwoordigd zijn. De bestuurder der sterrewacht te Rome, pater Secchi heeft daartoe zijne mede werking aangeboden. Die proefnemingen zullen te Parijs gedu rende de groote tentoonstelling geschiedent De heer Came, te Parijs, heeft een middel uitgedachl, om touwladders en andere vau touw vervaardigde voorwerpen onge voelig te doen zijn voor den invloed van het weder, dus het krimpen en uitzetten daarvan te voorkomen. Hij bereikt dit doel, door de strengen uit 2 of meer verschillende touwen te maken, die naar verschillende zijden geslagen of gedraaid J?iju, alzoo de eene van de linker naar de regter, de andere vap i{e regter naar de linker hand, De zamentrekung en uitzetting der strengen wordt daardoor geneutraliseerd. Mej. Du merger, die, volgens het oordeel van A. Dumas (zoon), de Dame anx camélias het best speelde en onder anderen in de agonie van het laatste bedrijf onovertrefbaar was, is tot het drama overgegaan en heeft dezer dagen voor liet eerst Phèdre, van Racine, voorgesteld. Que ces vains ornementsque cevoi- I'S me present." zeide de artiste bij het opkomen en ueoeg voor meer dan een milioen francs aan diamanten, paarlen en kant. liet succes der kunstenares was groot, maar dat van hare klein odiën nog grooter. Engeland, De uitslag van den Derby-wedren te Epsom heeft op nieuw aangetoond aan welke listen en opzettelijke misleiding diegenen blootgesteld zijn, welke zich aan de verderfelijke zucht naar renbaan of turf, zoo als het Engelsche woord luidt, over geven. Even als eenige jaren geleden behaalde een renpaard, Hermit genaamd, dat op den achtergrond gehouden was en waarop kort geleden 40 tegen I was gewed, den prijs. De vol gende bijzonderheden, in den Times voorkomende, zijn welligfc belangwekkend voor de liefhebbers. Er liepen 30 paarden, waarvan PalmerVanban Fitz loan en van Antburgh (favorites) van zessen klaar waren. Toen het dek van Palmer afgenomen en het kersenkleurige satijn (het haar) zigtbdar werd, ginger een luide kreet vau bewondering op, dat fets zeer ongewoon te Epsom is. Zoo als gewoonlijk, bestond er groote opgewonden heid, toen de paarden zich gereed maakten om af te gaan, en de gewone handgalop werd inet groote belangstelling gadegeslagen, vooral met opzigt tot den fraaijen bruin Marksmanterwijl het schoone glinsterende haar van Vauban en Palmer de bewonde ring opwekte. Hermit werd te naauivernood opgemerkt, ten ge volge van de jongste noteringen op de wed-beurs. Toen het dertigtal (alle paarden loopen te gelijk) aan den paal kwam, verliep 3U uurs, alvorens zij afgingen. De spanning van het publiek was intusschen zeer op de proef gesteld, door den sner penden wind en de sneeuw met regen vermengd, die over de vlakte zweepte. Een half dozijn keereu was het afgaan onzuiver door de koppigheid van d'Estournel, die, niettegenstaande het gerucht van zijne nukken verbeterd te zijn, dezelfde kromme sprongen maakte, als eenige jaren geleden die van Tambour Major. Het publiek, zoo dikwijls teleurgesteld, werd eindelijk verrast door het luiden der bel en het geroep: „ze zijn afge gaan Een geweldige kreet, die kort daarna opging, was het bewijs dat de een of ander e favorite mis was; het bleek d' Estour nel te zijn, die aan het steigeren was geraakt, en zoodra de vJag -daalde in lijnregt tegenovergestelde rigting wegvloog en bijna ondier het volk sprong. De ren in gang zijnde, onderscheidde men op een afstand Vauban, Marksman, Hermit en van Amburgh aan het hoofd. Bij het opgaan der glooijing van de baan vielen Vauban en Marksman af en Hermit won. De jocky (Griuishaw) die Vauban reed en den winner volgdewas getrouw de bevelen hem gegeven om geheel stil te zitten nagekomen, hetgeen een goede uitwerking had, doch de Hermit werd met zooveel oor deel en bezadigdheid door den jocky Daley bereden, dat hij na eenigen tijd tusschen Vauban en Marksman gebleven te zijn, in de laatste seconden den voorrang behaalde en de Derby-winner werd. Hij had tot de favorites behoord, doch twee dagen vóór den Derby-ren liep liet gerucht, dat hij tegen een ander paard van den zelfden eigenaar (die Chaplin heet) geloopen had, en toen niet alleen achtergebleven was, maar een bloedvat gebro ken had. Op den dag van den wedren nam de eigeuaaar 6 i 0 0- tegen 15 aan, terwijl een zijner vrienden, kapitein Macht-j, te gelijktijdig 10 op Hermit wedde. Men zegt dat Chaplin 140.000 (bijna zeventien tonnen gouds boll.) en Machel 63.000 gewonnen heeft. Chaplin won nog 50/m. boven dien meteen weddingschap op Hermit tegen Palmer, en 10/m, met eene weddingschah op Hermit tegen MarksmanAldus eindigende, zegt de Timcs, een Derbsy, die met eene opgewon denheid vergezeld ging, zoo als zelden het geval was. Men kan uit de laatste regelen oordeelen van welk een aard die opge wondenheid en de handelingen, waaruit ze ontsproot, waren. Even vóór dien ren werd 100 en 150 tegen 1 aangebo den tegen Hermit7 Onlangs gaf een der half dozijn engelsch statistieke week bladen eene sprekende opheldering van den aard dezer wedding schappen, door een hijgend renpaard voor te stellen, waarvan de eigenaar zijnen j >ckey, even na het oogenblik der overwinning, aldus toesuaauwde: „Lk had je immers gezegd dat je niet moest winnen?" „Dat is waar, was het antwoord „maar ik had op uw paard gewed." Daarenboven worden de jockys, die allergewillig ste personen zijn bij gelegenheid van een wedren, dikwijls besto ken, en het zal uit dien hoofde minder verwonderen, dat Daley, de berijder van Chaplins Hermit, in de twee minuten en eenige sepunden,. die de wedren duurde, zijne fortuin maakte doch eer lijk en zonder te wedden. Zijne toestemming, om dc Hermit te berijden, was eerst voor 300 gekocht. Even vóór dat de paar den van honk zouden gaan, zeide een vriend van zijnen patroon, die veel belang had bij het winnen van den Hermit: „Ik geef

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3