ling als van het grondmagnetismus, en zonder gevaar van bescliadigirfg of bederf. De Volkomene éft o»ïvefsfoo#bare afzondering der draden wordt, volgens het stelsel van den heer Pïolzman, verkregen döor éen product der kóolteer-distillatie, waaraan de uitvinder den naam van Irai-liquide gegeven heeft. Die stof is riiet aan bederf onderhevig; zij is vvalerHigt, bewaart de draden tegen- o\ydering,- éïV belet alta omlenMrdfcche electri- sche en magnetische invloeden; zij is bovendien niet kostbaar, en maakt derhalve de algemeene toepassing van de onderaardsche telegraafleidi ng inogel ij k //In Nederland (zegt het Leidsche dagblad) is, op last van het gouvernement eene eerste proef genomen met de aanwending van dit stelsel voor 15 telegraafdraden, besloten in gegoten ijzeren buizen, geheel zooals die, welke thans te Parijs ten toon gesteld zijn. Dezer proefgeleiding is ter diepte van eene Ned. el geplaatst langs den Rhijnspoorweg en met het algemeene tele- graafnet in verbinding gebragt. Uit een rapport van den ingeni eur der rijkst el cgrafen aan den minister van binnenlandsche zaken is gebleken, dat deze onderaardsche telegrafische gelei ding, het eerst gesteld den 10 Julij 1865 en aan eene bijzondere waarneming onderworpen tot 6 Julij 1866, in alle opzigten ge schikt wordt geoordeeld om telegrafische gemeenschap te onder houden, gelijk zij dan ook voortgaat, zonder de minste stoornis, tot heden te doen." Voor ecnigen tijd werd hier te lande door de regtbank de Vraag behandeld of de vervalsching van een spoorwegkaartje strafbaar is Voor de wet en deze vraag werd toestemmend beant woord. De Engelsche bladen vermelden eene andere spoorweg kwestie, die rtiet Onbelangrijk is. De aanklager had de helft verloren van zijn retourbillet van Boulogne naar Londen inet een der booten van de General Ste am Nav igation Conpany en schoon zijn naam was opgeteekend bij hen die een retourbillet hadden gegeven, moest hij den teruglogt naar Londen op nieuw betalen. De regtbank beslistte dat het kaartje de waarde had van kwitantie en dat deG. S. N. C. den klager het te veel betaalde moest teruggeven. Ku vraagt mendaar de kaartjes niet personeel zijn, wat moet de Company doen met den persoon, die de andere hellt gevonden heeft, inge val deze er zich van bedient? Blokzijl 13 Mei. Heden morgen gebeurde in liet naburige Blankenham een allertreffendst ongeluk. Twee man nen (broeders) gaan omstreeks zes uur naar de uiterwaarden, om uithoofde van het schielijk opkomend zeewater de schapen van daar te halen. De eene met een plank over eene sloot wil lende gaan raakte er af; de andere schiet hem ter liulpe toe, reikt hem de hand, valt ook en beide verdrinken hand aan hand. De eene laat eene vrouw na met -1 kleine kinderen; de andere eene vrouw in hoogst zwangeren toestand. Bi-ecla. Kinderen kunnen niet genoeg bewaakt wor den. Door de mcdedeeling van ongelukken, weke uit liet niet nakomen er van vo irtsproten, wordt die les door de dagbladen gedurig herhaald. Ook alhier had in den afgeloopen week een waarschuwend voorbeeld plaats. Een jongentje van ongeveer 5 jaren, op de Gasthuisvelden 't huis beboerende, schijnt onge merkt de ouderlijke woning verlaten te hebben, en toen, aan zich zelf overgelaten, aan den kant eener sloot te gaan spelen, met dit droevig gevolg, dat het in die sloot gevallen en jammer lijk omgekomen is. Grroningen 11- Mei. In den vroegen morgen van zaterdag op zondag, hoorde 11. Mulder, koopman in galanteriën, die met zijne kraam hier op de Vischmarkt staat, in eene kraam tegenover hein en toobeiiooreiide aan A. koorn, eenig gerucht. Terwijl hij wilde onderzoeken waardoor dit veroorzaakt werd, sprong een hem onbekend manspersoon met eenige goederen beladen, te voorschijn. Op zijn geroep: //Houd den dief!" werd deze spoedig door den agent van policie Asuian en door de nachtwakers Struiwig, VVolters en Bensink gegrepen en naar de wacht gebragt, waar hij zijne misdaad aanstonds bekende en opgaf Heinricli Weber te heeten. De bij hem gevonden galan teriën bedroegen ongeveer f 80 aan waarde; bovendien werd er voor ruim f 100 gebroken ol' beschadigd, dat dus voor den bestolene eene niet. onbeduidende schade oplevert. Toen de bri gadier-majoor Rennes van dezen diefstal en van den persoon, die hem bedreven had, vernam, brugt hij dit in verband met ceil brief], dezer dagen van den brigadier uit \Y inschoten ont vangen, waarin een signalement v oorkwam- van zekeren Ernst Narten, die in het naburige Hannover uit eene gevangenis was ontvlugt. Bij nader door hein ingesteld onderzoek bleek de zien noemende Heinricli Weber niemand anders te zijn dan de out- i vlugté misdadiger, die dit dan ook later zelf bekende, ff ij was hier eewgeir fcfj-d bij een trmirtcïmnn Wéï'kMttft.- Hivlst L6 Mei. Verleden zondag is van de gevan genis alhier haar die van Goes otfcrgebragfc, de beruchte bfönd- bViefschrij'very van wiens inhechtenisneming we' verleden \Veek hebben1 uicftlwg gemaakt. Eeïie g^oofe menigte \Vas bij zijn Ver trek" op de been- om- den shondaWM, van- wien r£eds $96' dikwijls gesproken is, eens te zien. Een gewezen landbouwer van Lams- waarde, die zich hier met der woon had gevestigd, om van het groote gevaar waaraan hij aldaar bloot stond, bevrijd te zijn want behalve dat deze landbouwer ook verscheidene brandbrieven had gekregen, had ook zijne schuur reeds in brand gestaan be vond zich, gelijkte begrijpen is, i;n de voörsie rij der aanwezigen en toen du booswicht zijne oogen even opsloeg, werd hij door dezen, die vroeger zijn buurman geweest was, eene goede rei§ toegewenscht. Volgens verklaring van genoemden landbouwer heeft van Dam bij hem verscheidene nachten helpen waken, en ook het gat in de schuur digt gedekt, wat er was ingebrand. We vernemen nog uit eene zéér gunstige bron, welke middelen men heeft gebruikt om den dader in handen te krijgen, wat we nog willen ineded'eelën, waardoor dan ook eenige onnaauwkeu- righeden, die we de vorige week hebben berigt, zullen verdui delijkt worden. Óver eenige weken dan ontvingen niet een, maar twee land bouwers te gelijk een brandbrief. Ieder moest 10 in een aan gewezen putje leggen, dat midden in liet pad was gemaakt, niet verre van een huis te Earns waarde. De beide veldwachters van Hontenisse verzochten aan die landbouwers en hunnen tijdelij- ken burgemeester of zij zich alleen en niemand anders met het onderzoek mogten bezig houden, niet twijfelende of ze zouden, den snoodaard spoedig in handen hebben; ze kregen hiertoe vergunning en besloten in de eerste plaats tot stipte geheimhou ding iets wat in zulk eene zaak gewis noodzakelijk is en gingen toen de plaats uitkiezen, waar ze de wacht zouden houden. Het huis dat in de nabijheid van de piaats stond, was met de vensters naar de andere zijde gekeerd; ze bedachten dan een gat in de planken van den stal te zagen, waardoor ze alles meende te kuiinen zien, doch men bemerkte dat, als er iemand over het pad ging, en vooral in het donker, men niet juist zou kunnen zien of al of niet het geld werd genomen, en men dit wel zou kunnen merken als de persoon het pad moest ontwijken om bij het geld te konien. Men besloot dan, in overleg met de beide landbouwers, een andere list, namelijk een brief te schrijven -en op dezelfde plaats te leggen waar het geld zou moeten liggen, waarin men schreef, dat zij het was namelijk of het van de boeren uitging gaarne het geld wilde geven en vooral voor zulk eene kleine so niet ongerust wilden zijn, maar hem ver zochten eene andere plaats buiten het pad aan te wijzen waar uien het geld kon leggen, want dat ze het geld in het pad leg gende nog niet gerust zouden kunnen zijn, wijl even goed daar het geld iemand anders kon vinden, en dat hij gerust moest zijn dat ze er tegen niemand iets van zouden zeggen. Daar de boos wicht nu volstrekt ook geen policiebeambten zag verschijnen en van niets hoorde, dacht hij dat de zaken voor hem zoo slecht niet stonden en hij weer spoedig in het bezit zou zijn van dit aardig sommetje; hij schreef dan terug, dat zij het geld moesten leggen onder in den sloot nevens het pad, waar ook een putje was ge maakt, en nu kon hij het geld hiel nemen of hij zou uit den stal worden opgemerkt. De zaken stonden dus voor de vel lwachters, die de gemeente Lamsvvaarde altijd wel dankbaar mag zijn, zeer wel, eu om nog meer zekerheid te hebben lieten de landbouwers, met vergunning van deii kantonregter alhier, het geld teeke- nen, ieder vier rijksdaalders. Den 4 dezer werd het geld gelegd en de veldwachters begonnen beurtelings te waken; naaawelijks een paar dagen gewaakt hebbende, scheen men tien persoon te kennen die den dader zou moeten zijn; want hij had toen reeds gestaan om het geld te nemen, had hem niet een voorbijganger hierin belet; maar den 8 daaraanvolgende, toen van Dam 's avonds van zijn werk kwam, werd hot inderdaad door hem ge nomen en zoo is hij op de bekende wijze in handen der policie geraakt. Hulde dan aan de beide veldwachters, die den persoon hebben kunnen in handen krijgen, welke reeds zoo veel onrust heeft veroorzaakt. Ortlien. De brand, die voor eenige dagen binnen één uur alhier vier huizen totaal vernielde, woedde zoo hevig, dat er niets is kunnen gered worden; behalve cle geheele inboe dels, zijn nog verbrand eenige stuks vee, de geheele voorraad hooi, stroo, haver, enz. en alle landbouw-gereedschappen. De brandspuit der aan de overzijde der rivier de Dieze gelegen ge meente Engelen, die het eerst aanwezig was, heeft de grootste dienst bewezen, en het is bepaald aan haar te danken, dat het

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2