liUTEUWHM'IIE TlJBIMiES. van zulke brieven moet hebben schuldig gemaakt. Ziehier een foit onlangs geschied hetwelk, naar men zegt, zijne in hechtenis neming veroorzaakt heeft. Hij een landbouwer onder de gemeente Lamswaarde werd over eenigen tijd wederom een brief geschre ven, en onder verschrikkelijke bedreigingen om eene zekere som geld verzocht en de plaats tevens aangeduid waar het moest ge vonden worden. De boer beslo >t het geld neder te leggen en er de policie kennis van te geven, maar tevens ook, naar men zegt, liet geld teekende. Gisteren avond dan, terwijl de veldwachter Kramers van Hontenisse surveilleerde, zag hij üatereen persoon naar de bewuste plaats ging om het geld te halen; de veldwachter hield zich, daar hij den persoon goed kende, schuil en liet hein begaan; de dader neemt het geld en vertrekt. De ijverige veld wachter haast zich om er bij de maréchaussees te Kuitaart kennis van te geven, en onmiddellijk werd iemand zoo spoedig mogelijk te paard naar den kantonregter alhier gezonden, en deze gaat on middellijk mee en begeeft zich begeleid door de maréchaussees en den veldwachter, naar het huis van den persoon die den dader zou moeten zijn. Aldaar aangekomen, bevinden zij dat hij reeJs te bed ligt, ze kloppen aan en verzoeken open te doen, waarin ze binnen echter niet veel zin schenen te hebben, doch onder be dreiging dat het geregt de deur op den vloer zou loopen, werd er open gedaan. Men vroeg aan de vrouw hoeveel geld ze in huis had, waarop ze antwoordde van een 24 stuivers, misschien wat minder of meer en toen men goed in de kast had rondgeke ken, vond men ergens onder of achter, de beurs die den boer gelegd had, en juist met de geheele som en hetzelfde geld wat er was ingedaan, (naar men zegt tachtig gulden in vijffrankstuk ken). Bij nader onderzoek werden er ook nog twee brandbrieven gevonden, die reeds geschreven waren om weg te brengen. Men kan begrijpen dat die persoon niet meer uit de handen der policie ontsnapte; en zoo is hij dan in den afgeloopen nacht alhier binnengebragt. We melden wat men hier algemeen verhaalt zonder voor de volledige waarheid te willen instaan, welke bij regterlijk onder zoek al spoedig zal blijken. Oostlyw.i'g' 8 Mei. Ter varkensmarkt op heden alhier gehouden, waren aan 297 stuks die tot merkelijk lager prijzen moesten worden afgegeven. Roermond 29 April. Zekere Jan Withoed, als een twistzoeker bekend en meermalen wegens gepleegde mis handeling door de regtbank veroordeeld, ontmoette gisteren avond omstreeks half elf ure den zoon van den schrijnwerker danssen, met twee jonge lieden uit de gemeente Kessel, die den- zelfden dag van daar herwaarts gekomeu waren, oin als knech ten bij zijnen vader te komen werken. Het schijnt dat dit de jaloezie van Withoed, die ook schrijnwerkersgezel is, heeft gaande gemaakt, want hij en zekeren T. Flofmans, die hem ver gezelde, zochten met Janssen en zijne makkers twist, met dat gevolg dat Hofmans met Janssen en de medgezellen van dezen met Withoed handgemeen raakten. Laatstgenoemde moet hierbij al dadelijk van een mes gebruik hebben gemaakt, want spoedig viel een zijner tegenstanders onder het uiten van een smartkreet voor den grond, getroffen door een breede snede in het onder lijf, die zelfs de inwendige deelen gekwetst had. Nadat de ge troffene ten huize van Janssen gebragt en ontkleed was, ont dekte men nog vier andere min of meer gevaarlijke wouden in borsten lendenen, terwijl zijn kameraad ook verschillende mes steken had bekomen. Onmiddellijk werd den verwonde heelkun dige hulp toegebragt, terwijl spoedig de justitie en de maré- chausées aanwezig waren om een geregtelijk onderzoek in te stellen en den dader in verzekerde bewaring te nemen. Niette genstaande eene zorgvuldige verpleging is Jan Geele, zoo heet de gevallene, 11. vrijdag onder hevige pijnen bezweken. Naar men verneemt heeft de gearresteerde persoon, zelfs toen hij in tegenwoordigheid der justitie bij het lijk van zijn slagtoffer ge voerd werd, halstarrig geweigerd te bekennen, dat hij schuldig was aan het hem ten laste gelegde misdrijf. TJithoorn 1 Mei. Heden is door den Hoog Eerw. heer W. A. H. van Bijlevelt, kanunnik, deken van liet district Naarden en pastoor te Maarssen, plegtig den eersten steen ge legd van de nieuw te bouwen kerk. De Zeer Berw. heer C. L. Rijp, deken en pastoor van Ouderkerk, opende het feest met eene plegtige Mis, waarin zijn Berw. de naburige geestelijken van het aartsbisdom eu het bisdom van Haarlem werd geassis teerd. Na het H. Misoffer hield de Hoog Eerw. heer van Bijle velt eene toespraak, waarin hij o. a. de gemeeiitenaren opwekte dat zij hand aan hand, onder de leiding van hunnen herder, dit groote werk, met zooveel opoffering begonnen, met moed zouden voortzetten. Daarna begaf men zich in plegtigen optogt naar het bouwterrein, dat met vlaggi n smaakvol versierd was. Nadat de Hoog Eerw. heer van Bijlevelt, daartoe door zijne Doorl. Hoogw. den aartsbisschop van Utrecht gemagtigd, den eersten steen gewijd en gelegd had, zegende hij de fundamenten, terwijl de aanwezige geestelijken de daarbij gebruikelijke gezangen aanhieven. De teekening van deze prachtige te bouwen kerk is door den heer van den Brink, architect te Rijzenburg, vervaardigd. De kerk wordt in Roinaanschen stijl gebouwd, krijgt een heerlijk front met twee torens van eene niet onaanzienlijke hoogte, zoo- dat een en ander teekening, terrein en uitvoering óns doen hopen dat Uithoorn een kerkgebouw zal krijgen, dat, niet slechts veel zal bijbrengen aan den luister van den godsdienst, maar dat ook een waar sierraad voor de gemeente zal zijn. Zaandam 6 Mei. Den 15 dezer zal alhier eene hoogst aanzienlijke partij juweelen, koralen, porceleinen-curio- siteiten enz. worden verkocht, waaronder o. a. voorkomt een servies, bestaande uit 23 vorken, 24 lepels, 24 suikerlepels, 4 potagelepels, 1 soeplepel, 1 vis^chepper, dat heeft toebehoord aan en in gebruik geweest is van keizer Napoleon I; alsmede een ijzeren lessenaar met geheime sluiting, die, volgens overle vering, behoord heeft aan czaar Peter de Groote en op hoog verzoek tijdelijk werd afgestaan bij het bezoek, dat de Russische keizer Alexander I aan Zaandam bragt. Frankrijk. Een te Lyon verschijnend blad, le Progrès, behelst een brief van een alchimist uit Marseille, die aankondigt dat hij een Grieksck vuur heeft uitgevonden, waarmede verbazende uitwer- kingen verkregen en de werking van de zoo zeer gevreesde Pruissische naaldgeweren ver op den achtergrond geschoven worden. In dat schrijven zegt hij o. a. z/Ik verklaar mij bereid een proef te leveren van de toepas sing van dit Grieksche vuur, waarmede ik in staat ben om, op een afstand van 1000 el, een leger van 100.000 man meteen zee van vlammen te omgeven, en dit wel in minder dan vijf minuten. Wanneer een stad inoet ingenomeu worden, steek ik haar binnen vijf minuten in brand. z/Bij een zeeslag zal ik, op het strand geplaatst, in minder dan een kwartier uurs de schepen met een zee van vlammen over dekken, die. het gansche tuig der schepen verteert, en door hare stikkende lucht de geheele bemanning doet omkomen. Met de snelheid van den bliksem, steek ik de haven, de stad, de tuig huizen en de kruidmagazijnen in brand, zoo men een zeevesting wil overweldigen. z/Ik belast mij om de vesting Luxemburg, een voorwerp van zooveel twist in den tegenwoordigen tijd, in een kwartiers tijds met de geheele bezetting te verwoesten." Ruitscliland. Sedert eenige jaren heeft de atholieke godsdienst groo- ten vooruitgang gemaakt in Denemarken, en dagelijks vermeer dert het aantal bekeeringeii. De vrijheid van godsdienst, sedert eenigen tijd toegestaan, oefent een weldadigen invloed hierop uit; en, zegt de briefschrijver die dit berigt mededeelt, heelt deze vrijheid van godsdienst het onstaan van een aantal secten vergemakkelijkt, van den anderen kant doet zij de bekeeringen tot de katholieke Kerk toenemen onder een bevolking, zoo als die van Denemarken, die een aantal overleveringen en gebruiken van het katholicismus lewaard heeft. In bijna alle proteslant- sche kerken ziet men nog de versierselen van de katholieke eeredienst, en wanneer een katholiek de prachtige hoofdkerk te Aarhaus binnentreedt, waant hij zich in een katholieke kerk te bevinden. In de hoofdkerk van Sleeswijk ziet men de beelden van St. Christoffel, der H. Maagd met het kindje Jezus, eu der drie koningen, welke zich nog op de zelfde plaatsen bevinden, als toen de kerk den katholieken behoorde. De bewoners van het platte land hebben zelfs het vertrouwen op rle voorspraak der heiligen bewaard; brengen hunne zieken naar bronnen, die den naam van heiligen dragen, en, aan het gebruik der wateren, schrijven zij een bovennatuurlijke kracht toe. De benamingen van onderinteudant en dominé hebben nog weinig of geen ingang gevonden, liet volk spreekt nog steeds van hun bisschop en hunne priesters, gaat ter biecht en, zoo als zij het noemen, naar de Mis. Wanneer een Deensch protestantsch geestelijke liet volk den zegen geeft, doet hij dit nog op de wijze der katho lieke geestelijken, door liet kruisteeken. Zijn ambtgewaad is bijna aan dat der katholieke priesters gelijk; hij zingt dè collecte en het epistel, het evangelie bij de godsdienstoefeningen in een Deensch missaal, in 1853 te Hadersleben door M. P. CL Kocli

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 3