BINN'ENLANDSGQE TIJDINGEN. Van verschillende kanten wordt als zeker opgegeven, dat Pruissen het regt van bezetting in Luxemburg niet anders zal opgeven dan tegen de vergoeding dat het groothertogdom on zijdig worde verklaard onder den waarborg der Europesche tractaten. Hieruit volgt dat tot de ontruiming der vesting be zwaarlijk zal worden overgegaan vóór dat de conferentie een resultaat zal hebben opgeleverd, waarmede Pruissen, met het oog op zijnen eisch, genoegen kan nemen. Nu het bijeenkomen der conferentie verzekerd is, mag men aannemen, dat tot de reeds van alle zijden aangenomen waarborging der onzijdigverklaring zal worden overgegaan door de conferentie welke ze bij tractaat zal formuleren. Vlissingen 3 Mei. Gisteren heeft te 's Gravenhage de aanbesteding plaats ge had van het bouwen van eene dubbele schutsluis aan den mond van het kanaal door Walcheren en het verrigteit van eenige grond- cn verdere werken bij Vlissingen. Er waren 22 billet-., ten ingekomen. De minste inschrijver was den heer H. Schram de Jong te Sliedrecht, voor /'1.369.00Ü. Naar men verneemt zal Zr. Ms. transportschroefstoom- schooner Frans Naerebout van hier vertrekken, oin te adsisteren bij het slepen van liet nieuwgebouwd fregat met stoomvermogen Anna Panlowna, van Amsterdam over -liet Pampus naar het Nteuwediep. Een Zeenwsche beurtschipper heeft aan de N. Pottenl. courant het volgende ingezonden: „Heeft het niet al den schijn, dat men met booze voornemens aan boord wil komen, wanneer men eene in zeiling zijnde poon schuit met eene sloep nadert en zonder aanroeping een haak uitslaat, schijnbaar met het doel om het vaartuig aan boord te klampen !J En toch geschiedde dit in liet vaarwater tusschen de Willemstad en Ooltgensplaat des nachts ten elf ure van den IS April jl., een vaarwater dus waar aan boord komen 0111 te landen geheel overbodig is; toevallig sloeg men den haak mis, waarna men aan boord de boot ophaalde en de aanroeping van liet vaar tuig onbeantwoord liet. „Dit wordt geplaatst om andere Zeeuwsche schippers opmerk zaam te maken, oin de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen, teil einde niet te worden overrompeld." De officier van gezondheid 3e kl. Mijers, dienende op Zr. Ms. seliroefstoomscliip het Metalen Kruis, is met den laatsteu April op non-activiteit gebragt, en met den 16 dezer worden geplaatst op Zr. Ms. drijvende batterij Keptunus, de luitenants ter zee 2de kl. J. P. Elovy, J. Vriemoet Drabbe, W. J. van Hoo- genhuyze en P. Lyckiania a. Nyeholt. De Staats-courant bevat de opgaven betreffende de vee ziekte in de provinciën Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Hol land, Gelderland en Noord-Brabant over de week van 14 tot 20 April als volgt: Zuid-Holland. Aangetast 555, aan de ziekte gestorven 146, afgemaakt 5, hersteld 76, op het einde der week nog ziek 328 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 95.969, aan de ziekte gestorven 46.160, afgemaakt 15.035, hersteld 34.256. Noord-llolland. Aangetast 12, aan de ziekte gestorven 0, afgemaakt 12, hersteld 0, op het einde der week nog ziek 0 beesten. Sedert liet begin der ziekte: aangetast 8197, aan de ziekte gestorven 961, afgemaakt 6396, hersteld 840, nog ziek 0 runderen. Utrecht. Aangetast 30, aan de ziekte gestorven 29, afgemaakt IS, hersteld 36 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 50.374, aan dc ziekte gestorven 30.646, afgemaakt 3530, hersteld 16.198, en in het geheel nog ziek 0 runderen. Gelderland. Aangetast 17, aan de ziekte gestorven 2, afgemaakt 116, hersteld 0, op het einde der week nog ziek 0 beesten. Sedert het begin der ziekte: aangetast 899, aan de ziekte gestorven 50, afgemaakt 3803, hersteld 4, nog ziek 0 runderen. Noord-Brabant. Aangetnst 0, aan de ziekte gestorven 0, afgemaakt 0, hersteld 0, op het einde der week ziek 0. Sedert het begin der ziekte: aangetast 315, aan de ziekte ge storven 17, afgemaakt 535, hersteld 0, nog ziek 0 runderen. Uit den daarbij gevoegde» rckapitulatie-staat blijkt het vol gende: Aangetast in de week van 13 Maart tot 6 April: in Zuid-Holland 620, Noord-Holland 18, Utrecht 133, Gelder land 8, Noord-Brabant 4, totaal 783; van 713 April: in Zuid-Holland 659, Noord-Holland 11, UtrechtÉ83, Gelderland 5, Noord-11 ra bant. 3, totaal 701; van 11-—20 April in Zuid- Holland 555, Noord-llnlland 12, Utrecht 30, Gelderland 1', Noord-Brabant 0, totaal 932 runderen. In liet gelieele rijk zijn sedert het uitbreken der ziekte aan getast 155.754, overleden 77.832, afgemaakt 29.299 beesten. Zoodat de veestapel daardoor verminderd is met 107.131 stuks vee. Hai'lingfexx 30 April. In den loop der vorige week zijn hier ter stede in vier huisgezinnen plotseling sommige per sonen ongesteld geworden, en toevallig hadden al die personen biefsteak gegeten, geleverd door deuzelfden slagter. Dit was zoo opmerkelijk, dal in één gezin, waar drie leden der familie dit vleescli en drie andere ander vleesch hadden genuttigd, alleen de eersten ongesteld werden. Sommige der zieken ver- keereit nog niet buiten gevaar en allen hebben geleden aan hevige diarrhee en braking. Naar de regte oorzaak van het ongeval is een formeel onderzoek ingesteld. Helder 29 April. Gisteren is in eene openbare ver gadering de laatste hand gelegd aan de voorbereidende maatre gelen voor de burgerwapening: de manschappen zijn in koin- pagniën cn sectiën verdeeld en de tijd en de wijze der oefeningen vastgesteld. Eindelijk werd de montering aangewezen, waartoe twêe heeren in tenue verschenen, hetwelk bestond in zwart lakensche of stoffen kiel met groen afgemonsterd, grijze broek met groene streep, waslederen pet met dito band en kokarde. Die uitmonstering voldeed algeneen, en de ridders van de naald hebben nn druk werk om onze vrijwilligersaanvankelijk 220 in getal, in de kleederen te steken. De insigniën der onder-offi cieren en andere chefs, zullen bestaan uit een gelijk tenue, maar voorzien van sterretjes op de kraag der kiel of bloeze. Er heerscht hier veel geestdrift voor de zaak. -Hulst 1 Mei. Naar wij uit eene gunstige bron ver nemen, is in de aigcloopen week uit de naburige gemeente Osse- nisse ook een jongeling naar Kouie vertrokken, om als vrijwil liger onder de pauselijke zouaven dienst te nemen. Welke zwarigheden die jongeling ook heelt moeten overwinnen, om zijn voornemen te kunnen uitvoeren, toch heeft hij volhard, en is nu tot voorbeeld van een ganschen omtrek naar Home geto gen. Voor zijn, vertrek is door den WelEervv. Heer Pastoor C. Hessels een 11. misolfer opgedragen, waaronder de moedige ge loofsheld ter heilige communie naderde en door den WelEervv. eherder cent: toespraak werd gehouden, die aller gemoedereu diep trof, ja die naar we van toeschouwers hebben vernomen de talrijke menigte, die was toegestroomd om hierbij tegenwoor dig te zijn,'tranen van aandoening deed over de wangen stroomen. Eene groote menigte was 's morgens vroeg, toen hij vertrekken moest, op de been om den jongeling een vaarwel en wie weet een laatst vaarwel toe te voegen en terwijl het klokkengelui den geuieentenareu bekend maakte, dat er een jongeling ging vertrekken, om als beschermer van onzen eerbiedwaardige», be minnelijke» Paus Pius IX te gaan dienen, en misschien de kroon der martelaren te gaan verdienen, verdween hij uit het gezigt der aanwezigen. Ons ontbreken verdere bijzonderheden over deze inderdaad aandoenlijke plegtigheidwij geven hier getrouw terug wat ons een inwoner van Ossenisse er van heeft medegedeeld, maar voegen daarbij, dat de ouders en familie van dien jongeling er prijs op mogen stellen, en dat de WelEerw. Heer Pastuor van Ossenisse, die er pas eenige maanden geplaatst is, eene eer door behaald, zoo sjioedig een inwoner van zijne parochie naar de eeuwige stad te kunnen zenden omZ. H. Pius IX te beschermer. liindertlij h: 1 Mei. Heden is op de werf van de heeren P. Kloos Zonen, scheepsbouwmeesters alhier, de kiel gelegd van een nieuw houten raderstoomschip, genaamd Stad Vlissingen, bestemd voor de dienst op de Wester-Schelde tus schen Breskens en Vlissingen. Scheveningen 29 April. Op tien schuiten na, is thans van bijna de gelieele vloot berigt ontvangen, waar zij ten gevolge van liet stormweder zijn binnengeloopen of op strand gezet. Een groot gedeelte heeft de eene meer de andere minder, schade geleden. Van twee schuiten zijn de masten gebroken. Een zeventigtal is in de laatste dagen alhier aangekomen. De besommingen zijn zetr uiteenloopend, terwijl eenige van 3 tot /'50Ü hebben beraamd, telt men er onder de aangekomen, die bijna geen of weinig visch hebben aangebragt. De viscli was voor liet grootste gedeelte dood. Sclioonrewoerd. Ofschoon het afmaken van runderen hier en daar tot tnoeijelijkheden aanleiding gaf, is het alleen hier ter plaatse zoover gekomen, dat de militairen op de onwillige» hebben moeten vuren, en daardoor onheilen zijn voorgevallen. De luitenant der infanterie Sijikes, die met een

Vlissings Weekblad | 1867 | | pagina 2